Igrzyska po raz pierwszy bez polskich kajakarzy

Dodane: 2021-05-21

Niestety Igrzyska Olimpijskie w Tokio po raz pierwszy polscy kibice oglądać będą bez udziału polskich kajakarzy. Z finałowych regat w Barnaul awansowały tylko pierwsze osady z poszczególnych finałów, niestety nie było wśród nich kajaków naszych reprezentantów.

Najbliżej była Justyna Iskrzycka, która w finale K1 500 m uzyskują czas 01:58.370 zajęła drugie miejsce. Zwyciężyła z czasem 01:57.831 Portugalka Joana Vasconcelos.

4miejsce w finale K1 200 metrów zajął Jakub Stepun. Zawodnik AZS-u AWF-u Poznań, najmłodszy w stawce finalistów stracił do zwycięzcy 0,46 sekundy. Wygrał reprezentant Litwy Mindaugas Maldonis i to on zyskał prawo startu w tegorocznych igrzyskach.

W finale konkurencji K1 1000m odległe, 8. miejsce zajął zawodnik Posnani Poznań Bartosz Stabno. Wygrał reprezentant Chin, Dong Zhang.

To oznacza, że pierwszy raz w historii, w igrzyskach olimpijskich nie będzie polskich kajakarzy. Przypomnijmy - kajakarki mają trzy kwalifikacje (K1 200, K2 500 i K4 500), kanadyjkarki jedną (C1 200), a kanadyjkarze dwie (C1 1000 i C2 1000).

Podczas zawodów ICF przyznał także dzikie karty dla krajów, które mają podczas igrzysk najmniej liczne reprezentacje. Przepustki do Tokio otrzymali Joaquim Lobo z Mozambiku i Amado Cruz z Belize. Warto przypomnieć, że Lobo, w Rio de Janeiro został pierwszym w historii kajakarzem ze swojego kraju, który wystartował w igrzyskach olimpijskich. Natomiast Amado Cruza z Belize został pierwszym w historii reprezentantem Belize w kajakarstwie, który wystartuje w igrzyskach.