Karolina Naja nagrodzona przez Prezydenta Miasta Poznania

    Dodane: 2021-09-09

W czwartek, 9 września w Sali Białej urzędu miasta Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania nagrodził Karolinę Naję oraz Tadeusza Michalika - poznańskich medalistów XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

zdj. Maciej Nowaczyk

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio reprezentacja Polski zdobyła 14 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych - i jest to najlepszy wynik w XXI wieku. Trzy krążki (srebro i 2 razy brąz) zdobyli stypendyści z Poznania - to również najlepszy wynik w XXI wieku. Igrzyska w Atenach w 2004 r. przyniosły im jeden medal, IO w Sydney - dwa.

- Gratuluję zawodnikom i ich trenerom, którzy przygotowywali sportowców podczas pandemii - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Szczególne wyrazy szacunku składam również rodzicom pana Tadeusza Michalika. Wychowanie olimpijczyka to powód do wielkiej dumy, wychowanie dwojga - to coś niezwykłego. Cieszę się, że w trudnej sytuacji, jaką było przełożenie igrzysk o rok, poznańskim zawodnikom udało się utrzymać tak wysoką formę i zdobyć medale. Gratuluję!

Nasza kajakarka Karolina Naja z KS Posnanii Poznań w Tokio zdobyła dwa medale. Srebro wywalczyła wraz z Anną Puławską w konkurencji K-2 500 m. Po swój drugi medal, tym razem brązowy kajakarka Posnanii sięgnęła z koleżankami (Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska) w rywalizacji K-4 500 m. Za swoje osiągnięcia została nagrodzona Olimpijską Nagrodą Sportową w wysokości 70 tys. zł.

- Dziękuję za gratulacje, które ciągle otrzymuję - mówiła Karolina Naja. - Emocje ciągle we mnie są silne, choć od igrzysk minął już miesiąc. Cieszymy się z tych wyników, bo przez ostatnie pięć lat włożyłyśmy w treningi dużo ciężkiej pracy. Nie była to droga łatwa, dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia.

Sukces swojej siostry Moniki Michalik, która w Rio de Janeiro zdobyła brązowy medal, powtórzył zapaśnik KS Sobieski Poznań,Tadeusz Michalik (kat. 97 kg). Reprezentant poznańskiego klubu otrzymał nagrodę w kwocie 40 tys. zł.

- Chciałbym podziękować za doping i energię, którą cały czas dostawałem - podkreślał Tadeusz Michalik. - Wsparcie, jakie od kilku lat otrzymuję od Miasta, pomogło mi rozwinąć karierę i przywieźć olimpijski medal dla Poznania. 

Podczas spotkania uhonorowani przez Prezydenta Miasta Poznania Nagrodą rzeczową w kwocie 10 tys. zł zostali również trenerzy: Jacek Heneczkowski (trener klubowy Karoliny Nai), trener klubowy Tadeusza Michalika Marcin Olejniczak oraz pochodzący z Poznania trener kadry narodowej kajakarek Tomasz Kryk, a także trener Pawła Fajdka - Szymon Ziółkowski. Dodatkowo kluby, w których na co dzień trenują medaliści olimpijscy, otrzymali nagrody rzeczowe na sprzęt sportowy. 

Jeszcze przed wyjazdem do Tokio 15 poznańskich olimpijczyków otrzymało za nominację olimpijską nagrodę w wysokości 10 tys. zł.