Grad kajakowych medali na Mistrzostwach Europy

Dodane: 2022-06-27

15 medali (dziewięć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy) przywieźli polscy kajakarze z Mistrzostw Europy Juniorów i U23, które w miniony weekend odbyły się w Belgradzie. Biało-czerwoni uplasowali się na drugiej pozycji w klasyfikacji medalowej ustępując jedynie Węgrom. W kategorii do lat 23 przedstawiciele Polskiego Związku Kajakowego nie mieli sobie równych, zdobywając aż 13 medali.

źródło PZKaj

Najjaśniejszą gwiazdą w kategorii U23 była kanadyjkarka Katarzyna Szperkiewicz,  która w serbskiej stolicy wywalczyła aż trzy złote medale. Indywidualnie Polka była najlepsza na dystansach 200 i 500 metrów. Po raz trzeci na najwyższym stopniu podium zawodniczka stanęła wspólnie z Aleksandrą Jacewicz. Wysoką formę zaprezentowała również brązowa medalistka z Igrzysk Olimpijskich w Tokio – Helena Wiśniewska, która wygrała rywalizację w K1 500 m dokładając drugie złoto w czwórce, w której płynęły także Martyna Klatt, Sandra Ostrowska oraz Julia Krajewska. W K2 500m na najwyższym stopniu podium stanęły Klatt oraz Ostrowska.

– Cieszymy się z faktu, że nasi młodzi zawodnicy pokazali się na tle europejskiej konkurencji w tak dobry sposób. Widać, że mamy zawodników, którzy na arenie międzynarodowej mogą nam przez lata dawać wiele radości – mówi prezes Polskiego Związku Kajakowego Grzegorz Kotowicz.

Złoto w K1 na 200 m oraz w K2 na 500 m z Bartoszem Grabowskim wywalczył Jakub Stępun. Po medal najcenniejszego kruszcu sięgnęli również w K4 500m Wojciech Pilarz, Piotr Morawski, Filip Weckwert i Wiktor Leszczyński. Ostatni z nich był drugi w rywalizacji na tym dystansie w jedynce. Srebrne medale z Belgradu do Polski przywiozą również kanadyjkarze Adrian Kłos i Gracjan Michalak (1000 m) oraz Norman Zezula (200 m). Juliusz Kitewski i Krystian Hołdak w C2 na 500 m byli trzeci.

Dorobek medalowy Polaków uzupełniają dwa krążki wywalczone przez juniorów. Drugie miejsce w rywalizacji na 1000 m kanadyjkarzy zajął Kacper Sierdzan, a w dwójce Eryk Wilga i Piotr Kujawa.

Warto również wspomnieć, że wielu naszych reprezentantów uplasowało się tuż za podium, na czwartych i piątych pozycjach.

Kolejny sprawdzian zawodnicy przejdą na początku lipca podczas Mistrzostw Polski w Bydgoszczy.