Polacy na starcie w Henley

    Dodane: 2022-06-28

Już w najbliższy weekend odbędą się najważniejsze wyścigi Regat Królewskich w Henley. Dziś na starcie zobaczymy reprezentantów Polski Agnieszkę Kobus-Zawojską i Macieja Zawojskiego.

Nasza dwukrotna medalistka olimpijska wystartuje w parze z ukraińską przyjaciółką Ołeną Buriak, natomiast jej mąż popłynie w jedynce.

"Myślę, że nasz start będzie zwracał uwagę na sytuację na świecie. Ludzie powinni współpracować, a nie walczyć ze sobą. Walczyć to możemy, ścigając się w sporcie" - powiedziała Agnieszka Kobus-Zawojska w rozmowie z radiem RDC.

Rrozgrywane od 1839 roku Henley Royal Regatt odbywają się na Tamizie na dystansie jednej mili i 550 jardów, czyli dokładnie 2 kilometrów i 112 metrów. W jednym wyścigu ścigają się dwie osady, a rywalizacja toczy się systemem pucharowym - przegrany odpada z rywalizacji. "To jest dłuższy dystans. Zawsze ścigamy się na dwa kilometry, a to jednak trochę więcej" - zwraca uwagę Kobus-Zawojska.

Zawojscy oraz Buriak od kilku dni przebywają w Wielkiej Brytanii i przygotowują się do startu. "Woda w pierwszych momentach wydawała się nam mało wyporna, więc zdecydowaliśmy się na zmianę łódki. Liczę, że szczęście nam dopisze. Nie wiem, czego się spodziewać. Trzeba będzie opanować dwa różne style wiosłowania" - powiedziała Kobus-Zawojska w rozmowie z PASJA.AZS.PL. Małżeństwo Zawojskich na co dzień reprezentuje barwy AZS-AWF Warszawa.

Agnieszkę do startu namówiła Julia Michalska-Płotkowiak, brązowa medalistka olimpijska z Londynu, która od lat mieszka w Anglii.

"Spotkałam Julię Michalską-Płotkowiak, która wiedząc o moim rocznym cyklu indywidualnych przygotowań, zaproponowała pomoc w załatwieniu startów w Henley. Początkowo mocno upierałam przy odmowie występu, zwłaszcza że daleko było mi wtedy do olimpijskiej formy. Julia przekonała mnie, że start ten jest wart przeżycia. Uznałam więc, że nie ma co z góry zakładać porażki. Nie chciałam jednak startować w jedynce i za jej sugestią zaprosiłam Ołenę do wspólnego występu w Henley. Ta po dniu namysłu zgodziła się, dzięki czemu polsko-ukraiński start będzie znaczył więcej niż samo wiosłowanie" - zaznaczyła wicemistrzyni olimpijska z Tokio.

Polsko-ukraińska para wystąpi w koszulkach, które łączą barwy obu narodów. "Projekt wymyśliła Natasza, przyjaciółka Ołeny, która jest malarką. Zaprojektowała to z serca, bardzo mi się podoba jej wizja. To stroje jedyne w swoim rodzaju i bardzo się cieszymy, że wspólnym startem możemy zaakcentować jedność w słusznej sprawie" – nie ukrywa zawodniczka AZS-AWF Warszawa.

Kobus-Zawojska i Buriak przystąpią do rywalizacji w środę 29 czerwca, a ich rywalkami będzie amerykańska osada. Z kolei Maciej Zawojski stanie na starcie w czwartek, 30 czerwca. Jego rywalem będzie Amerykanin Benjamin Davison, który na ostatnim Pucharze Świata w Poznaniu wywalczył brązowy medal.

źródło: PASJA.AZS.PL/RDC/własne