27 wodniaków weźmie udział w Programie Team 100

    Dodane: 2017-06-26

W minioną środę, 21 czerwca w Warszawskiej hali Torwar odbyła się uroczysta inauguracja nowego programu Ministerstwa Sportu i Turystyki team100, który powstał z inicjatywy ministra Witolda Bańki oraz dzięki Polskiej Fundacji Narodowej we współpracy z Instytutem Sportu.

W uroczystości wzięli udział zawodnicy zakwalifikowani do programu, ich  trenerzy i przedstawiciele związków sportowych.

Miło nam poinformować, że w grupie 100 wyselekcjonowanych uzdolnionych sportowców - w wieku 18–23 lat - objętych programem, znalazło się aż 27 zawodników reprezentujących kajakarstwo i wioślarstwo. Każdy z zawodników będzie otrzymywał wsparcie finansowe w wysokości około 40 000 zł rocznie. W ramach indywidualnej ścieżki finansowania sportowcy mogą zdecydować samodzielnie o wykorzystaniu otrzymanych funduszy na refundację wydatków, m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, sprzęt sportowy czy studia.

– team100 jest programem przeznaczonym dla utalentowanych zawodników, którzy staną się naszą sportową elitą w perspektywie najbliższych lat. Program skonstruowany jest tak, aby wspierał sportowca w obszarze procesu szkolenia oraz współzawodnictwa, ale również uczył odpowiedzialności i radzenia sobie w sytuacjach pozasportowych. Chcemy sprawdzić skuteczność modelu, który eliminuje zbędnych pośredników w dystrybucji środków sponsorskich i nauczyć młodych zawodników efektywnego inwestowania we własną karierę. Pieniądze trafią do nich bez pośrednictwa związków dzięki Polskiej Fundacji Narodowej i Spółkom Skarbu Państwa, które pomogą zdolnej młodzieży w ramach Kodeksu Dobrych Praktyk Sponsoringowych – mówi Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki.

 Młodzi zawodnicy zakwalifikowani przez Instytutu Sportu do programu team100 zobowiązali się do przestrzegania postanowień zawartych w „Kodeksie uczestnika programu team100”. Wśród 10 postanowień wymienionych w kodeksie, są m.in.: odnoszenie się z szacunkiem i czcią do symboli narodowych oraz dbanie o dobre imię Polski. Sportowcy mają pełnić rolę ambasadorów polskości na świecie, dlatego zobligowani zostali do prezentowania godnej postawy. Doping czy nieetyczne zachowanie automatycznie wykluczą zawodnika z programu.

Oto lista naszych reprezentantów.

Slalom kajakowy:

Klaudia Zwolińska - KS „Start” Nowy Sącz

Wiktor Sandera - AZS-AWF Kraków

Jakub Brzeziński - AZS-AWF Kraków

Kacper Sztuba - AZS-AWF Kraków

Kajakarstwo klasyczne:

Anna Puławska - AZS-AWF Gorzów Wlkp.

Julia Lis - AZS-AWF Poznań

Justyna Iskrzycka - AZS-AWF Katowice

Paulina Paszek - AZS-AWF Katowice

Paweł Kaczmarek - AZS-AWF Gorzów Wlkp.

Dominika Włodarczyk - KS „Zawisza” Bydgoszcz

Aleksander Kitewski - KS „Zawisza” Bydgoszcz

Marcel Hołdak - KKS Nowa Sól

Arsen Śliwiński - WKK Warszawa

Jakub Bródka - KS „Warta” Poznań

Dawid Dziurla - KS „Warta” Poznań

Przemysław Korsak - G’Power Gorzów Wlkp.

Alan Wiśniewski - KS „Warta” Poznań

Patryk Kowalski - WTS „Orzeł” Wałcz

Wioślarstwo

Sara Bugajska - AZS-AWF Kraków

Jakub Dominiczak - LOTTO Bydgostia

Paulina Grzella - BKW Bydgoszcz

Mateusz Kraska - Zawisza Bydgoszcz

Krystyna Lemańczuk - AZS AWF Warszawa

Marcin Pawłowski - LOTTO Bydgostia

Patryk Przekopski - AZS UMK Energa Toruń

Maria Wierzbowska - AZS AWF Kraków

Barbara Wojtarowicz - AZS AWF Kraków