Nagrody Miasta Krakowa dla Marii Springwald

    Dodane: 2017-12-01

W minionym czwartek podczas uroczystej gali, która odbyła się  w sali Obrad Rady Miasta Krakowa wręczono Nagrody Miasta Krakowa 2017.

zdj. Maria Springwald

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję  po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. W tym roku Komisja przyznała nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe. I choć od Igrzysk Olimpijskich minęło już prawie 1,5 roku to wśród nagrodzonych jako jedyna reprezentantka sportu znalazła się nasza medalistka olimpijska z Rio Maria Springwald, która wioślarstwo zaczęła uprawiać jako uczennica piątej klasy szkoły podstawowej zostając w 1993 roku zawodniczką Uczniowskiego Klubu

zdj. Maria Springwald i Iwona Wójcik-Pietruszka

Sportowego. Jej trenerką była Iwona Wójcik-Pietruszka. Następnie jako zawodniczka krakowskiego Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie zaczęła zdobywać coraz cenniejsze medale, głównie w konkurencji czwórek podwójnych. W 2013 roku wywalczyła tytuł młodzieżowej wicemistrzyni świata W 2014 i 2015 roku zdobyła brązowe medale podczas Mistrzostw Europy Seniorów. Jednak największy sukces nasza zawodniczka osiągnęła w 2016 roku kiedy podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro wywalczyła wraz z koleżankami brązowy medal. Dziewczyny jednak nie spoczęły na laurach i w tym roku potwierdziły przynależność do światowej czołówki zdobywając srebro podczas Mistrzostw świata.