Pierwszy dzień zmagań polskich wioślarzy na mistrzostwach świata

 Ewa Chudek   Dodane: 2018-09-09

W bułgarskim Płowdiw rozpoczęły się mistrzostwa świata w wioślarstwie (9 - 16 września).  Pierwsza z reprezentacji Polski wystartowała Katarzyna Wełna. W wyścigu jedynkarek wagi lekkiej Polka prowadziła przez większość wyścigu, ale ostatecznie finiszowała na drugiej pozycji i wywalczyła awans do półfinału.

Szczęścia zabrało dwójce bez sterniczki kobiet. Anna Wierzbowska oraz Monika Sobieszek dopłynęły na metę, jako piąte, i szans na awans Polski będą musiały szukać w repasażu.

W ćwierćfinale zobaczymy męską dwójkę bez sternika - Piotra Juszczaka i Marcina Brzezińskiego, którzy wywalczyli awans finiszując na trzeciej pozycji (do ćwierć finału wchodziły cztery pierwsze osady).

W wyścigu męskich dwójek podwójnych do półfinału zakwalifikować mogli się tylko zwycięzcy poszczególnych biegów eliminacyjnych. Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski na metę przypłynęli, jako czwarci, i o awans będą walczyć w repasażu.

Dobry wyścig zanotował polski skifista Natan Węgrzycki Szymczyk, który przez cały wyścig płynął na drugiej pozycji, co dało mu pewne wejście do ćwierćfinału.

Do półfinału awansował kobiecy debel lekki. Polska osada w składzie Weronika Deresz i Joanna Dorociak uplasowała się na drugiej pozycji. Również męski debel lekki pokazał w jak wysokiej jest formie. Miłosz Jankowski i Jerzy Kowalski weszli do ćwierćfinału z pierwszego miejsca.

Awans do półfinału wywalczyła męska czwórka bez sternika (Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Michał Szpakowski i Mikołaj Burda) oraz czwórka podwójna kobiet (Katarzyna Zillmann, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Agnieszka Kobus-Zawojska). Obie osady dopłynęły na metę na drugiej pozycji.

Na sam koniec odbył się pełen emocji wyścig męskich czwórek podwójnych. Polska osada w składzie Wiktor Chabel, Dominik Czaja, Szymon Pośnik i Maciej Zawojski bezpośrednio z pierwszego miejsca awansowali do finału A.

Zmagania naszych reprezentantów można śledzić na:

www.worldrowing.com/events/2018-world-rowing-championships/