100 lat wspaniała Polsko!

    Dodane: 2018-11-11

Dziś mija 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 123 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”- Jędrzej Moraczewski (polski premier w latach 1918/1919).

Po 123 latach zaborów (1795–1918) nasza ukochana ojczyzna znów wróciła na mapę świata, a Polacy znów mogli poczuć się jak w domu. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj. 100 lat wolności to również wspaniała historia sportu – Polskiego Sportu. I choć polscy sportowcy uczestniczyli wcześniej w wielu ważnych wydarzeniach sportowych (w ekipach państw zaborczych) to od tego momentu mogli z dumą reprezentować barwy biało-czerwone, a podczas ceremonii dekoracji śpiewać Hymn Polski.

Po raz pierwszy biało-czerwoni wystartowali na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (1924r.) zdobywając 2 medale w kolarstwie i jeździectwie. 100 lat Niepodległości to również bardzo piękne chwile dla sportów wodnych. Podczas tych wspaniałych 100 lat polscy wodniacy zdobyli 38 medali olimpijskich, 4 razy stając na najwyższym stopniu podium. Wywalczyli setki medali Mistrzostw Świata podczas, których mogliśmy aż 42 razy z dumą słuchać Mazurka Dąbrowskiego na MŚ seniorów. To również setki medali Mistrzostw Europy i wiele innych wspaniałych sukcesów.

100 lat wspaniała Polsko! 100 lat wspaniali sportowcy! To m.in. Wy jesteście naszymi ambasadorami na świecie! Za to wszystko Wam dziś dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów, sukcesów dzięki którym Hymn Polski będzie rozbrzmiewał w najdalszych krańcach naszego globu, a flaga Polska powiewać będzie na masztach podczas najważniejszych imprez sportowych!