Polak wystartuje w prestiżowym wyścigu wioślarskim!

 Ewa Chudek   Dodane: 2019-03-14

Wielka Brytania uważana jest za kolebkę nowożytnego wiosłowania, a rywalizacja ósemek wioślarskich pomiędzy Uniwersytetami Cambridge i Oxford należy do jednych z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie. Wyścig ósemek na Tamizie pierwszy raz odbył się w Niedzielę Palmowa w 1829 roku. W tym roku odbędzie się 165 edycja tych zawodów. Zawodnicy, zarówno kobiety jak i mężczyźni ścigają się na dystansie 6,8 km.

źródło www.facebook.com/theboatrace

W tegorocznym ,, The Boat Race’’, już 7 kwietnia wystartuje Natan Węgrzycki-Szymczyk. Polak będzie szlakowym ósemki Uniwersytetu Cambridge, która wygrała poprzednią edycję i prowadzi 83 do 80 z Oxfordem. Reprezentant Polski w 2018 roku zajął czwarte miejsce w finale Mistrzostw Europy, z kolei w Mistrzostwach Świata zajął 8. pozycję. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Polak uplasował się na 7. pozycji. Oprócz tego ma na koncie tytuł mistrza świata juniorów i medale młodzieżowych mistrzostw świata.

Warto dodać, że dotychczas jedynym Polakiem, który wystartował w pierwszej osadzie w tych zawodach i to dwukrotnie był Michał Płotkowiak, który w 2009 roku zwyciężył w łodzi Oxfordu. W 2007 roku musiał uznać wyższość osady z Cambridge.