Siedem medali Polaków na wioślarskim Pucharze Świata

Dodane: 2019-05-12

Siedem medali – trzy złote, trzy srebrne i brązowy wywalczyły polskie osady podczas pierwszego w tym roku Pucharu Świata w wioślarstwie.

Na bułgarskim torze w Płowdiw pewnie po zwycięstwo popłynęła czwórka podwójna mężczyzn. Fabian Barański, Wiktor Chabel, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup pokazali swoją dominację na torze dopływając do mety w czasie 06:01.26. Na drugim miejscu reprezentanci Mołdawii (06:10.52), a na trzecim Rumuni (06:10.73).

Po złote medale sięgnęła czwórka bez sternika mężczyzn w składzie Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski – (06:08.40). Drudzy byli Rumuni (06:10.70), a trzeci Austriacy (06:14.11).

Ósemka mężczyzn – Adam Woźniak, Filip Leszczyński, Jakub Jankowski, Robert Fuchs, Jakub Aleksandrowicz, Adrian Pawłowski, Łukasz Posułajka, Bartosz Modrzyski ze sternikiem Tomaszem Skurzyńskim – wygrała z czasem 05:54.38. Polacy rywalizowali tylko z Rumunami (05:57.35).a

Drugie miejsce zajęła dwójka bez sternika mężyczn w składzie Dariusz Radosz i Piotr Juszczak z czasem 06:48.08 w finale B. zwyciężyli reprezentanci Chin (06:44.24).

Trzecie miejsce w wyścigu dwójek bez sterniczki kobiet zajęły Anna Wierzbowska i Monika Sobieszek (07:22.79) w finale B. Przed Polkami szybciej do mety dopłynęły dwie osady amerykańskie (07:21.76 i 07:17.36).

Dwójka podwójna mężczyzn, Dominik Czaja i Adam Wicenciak, zdobyła srebrne medale. Biało-czerwoni uzyskali czas 06:33.93. Wyprzedzili ich Chińczycy (06:31.32), a brąz wywalczyli Białorusini (06:35.95). Przez długi czas na drugim miejscu płynęli Maciej Zawojski i Szymon Pośnik, ale osłabli w końcówce i ostatecznie byli czwarci (06:36.93).

Srebro wywalczyli również Artur Mikołajczewski i Jerzy Kowalski. Nasza dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn dopłynęła do mety w czasie 06:42.99. Złoto dla Belgów (06:40.40), a brąz dla Portugalczyków (06:43.71).

Brąz wywalczyły Katarzyna Wełna i Joanna Dorociak. Nasza dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet uzyskała czas 07:28.14. Szybsze były Holenderki (07:26.97) i Chinki (07:23.04).

W finale dwójek podwójnych kobiet czwarte miejsce (07:25.05) zajęły Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak i Martyna Radosz. Wygrały Chinki (07:14.46) przed Białorusinkami (07:17.97) i Kubankami (07:25.05).

W sobotnich finałach jedynek drugi w finale był Miłosz Jankowski. Polak uzyskał czas 07:01.06. Wyprzedził go Węgier Peter Galambos (06:54.55). Trzeci był Chorwat Luka Radonić (07:04.89). To pierwszy medal biało-czerwonych w Płowdiw.