3 medale polskich kajakarzy w Pucharze Świata

    Dodane: 2019-05-25

3 medale: srebrny i 2 brązowe wywalczyli polscy kajakarze w przedostatnim dniu rozgrywanego na Torze Regatowym Malta w Poznaniu Pucharu Świata w Kajakarstwie i Parakajakarstwie.

Worek z medalami otworzył Tomasz Kaczor. Polak w wyścigu C1 1000m przez większą część dystansu płynął na 2 pozycji. Jednak na ostatnich metrach rzutem na metę wyprzedził go o 0,2 sekundy reprezentant Czech Martin Fuksa. Po złoto popłynął Jose Ramon Pelier Cordova (Kuba).

Można powiedzieć, że sam jestem zaskoczony tym wynikiem. Chociaż w trakcie biegu widząc, że idę na wymianę z Kubańczykiem zaświtała mi myśl nawet o złocie, ale potem wdał się w to wszystko Fuksa no i skończyło się na trzecim miejscu. Jednak to i tak świetnie, zwłaszcza, że pokonać taką legendę kanadyjek jak Niemiec Brendel, czy potrójny medalista z igrzysk w Rio de Janeiro Santos to wielka frajda i duma. Dla mnie w tej konkurencji jest to udany powrót po rocznej przerwie. Zwłaszcza, że na 350 metrów przed metą mały mój błąd sprawił, że łódź się trochę zatrzymała, musiałem zerwać się mocniej, szarpnąć a to mnie kosztowało trochę więcej wysiłku i na finiszu odrobinę tych sił zabrakło. – Tomasz Kaczor

Po brązowy medal popłynęła nasza v-ce mistrzyni olimpijska - Marta Walczykiewicz, która przegrała ze swoją odwieczną rywalką Lisą Carrinton (Nowa Zelandia) i o zaledwie 0,016 sekundy z Emmą Aastrand Jorgensen (Dania).

Marta wróciła i nie skończyłam się, jak to już słyszałam kilka tygodni temu. Wracam do gry. Trzecie miejsce cieszy, choć apetyt miałam na więcej. Lisa Carrington była tym razem, jak i zresztą kilka razy wcześniej, poza konkurencją, ale drugie miejsce było w zasięgu, mimo dwumiesięcznej przerwy w przygotowaniach zimowych, gdy przydarzyła mi się kontuzja. Był to naprawdę szybki bieg, bo i wiatr trochę nas pchał. Nie schodzi się w sprincie poniżej 40 sekund tak na co dzień, ale teraz się udało. A Carrington nawet poniżej 39 sekund. Ten mój medal dowodzi, że nie tylko doszłam do zdrowia, ale cały ten proces przygotowawczy idzie
w dobrym kierunku. No i to dla mnie szczególny dzień, bo 25 maja 1996 roku tata po raz pierwszy posadził mnie w kajaku, i dokładnie po 23 latach jest brązowy medal na Pucharze Świata. Fajnie.
– Marta Walczykiewicz

Po srebro w kanadyjkowych dwójkach na dystansie 500m sięgnęli Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski. Na pierwszym miejscu uplasowała się osada z Chin – Hao Liu/ Pengfei Zheng. Po brązowy medal popłynęli Dmytro Ianchuk/ Taras Mishchuk (Ukraina). Na piątej pozycji w tym wyścigu uplasowali się Mateusz Kamiński i Michał Kudła.

„Srebro cieszy nas bardzo, ale jakiś tam niedosyt jest, pół sekundy straty do Chińczyków to już jest sporo na tym dystansie. Na końcu trochę się pogubiliśmy, trochę wody spadło z wioseł do łódki więc trochę byliśmy ciężsi, ale nie ma co się tłumaczyć - było jak było i jesteśmy z wyniku zadowoleni. Wiatr pchał nas wszystkich całkiem fajnie, ale przeszkadzały fale, które skądś się odbijały i wracały na tor. Jednak warunki dla wszystkich były równe. Radość, podium medale - super, ale to już dla nas historia; trzeba się skupiać na tym co będzie dalej - czyli drugi Puchar Świata, Igrzyska Europejskie no i mistrzostwa świata w Szeged” - Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski.

Pozostali zwycięzcy dzisiejszych finałów:

KL2 200m – Scott Martlew (Nowa Zelandia)

KL1 200m – Maryna Mazhula (Ukraina)

KL3 200m – Serhii Yemelianov (Ukraina)

C1 200m – Zaza Nadiradze (Gruzja). Oleksii Koliadych (Polska) – miejsce 6

K1 200m – Liam Heath (Wielka Brytania)

C1 200m – Laurence Vincent-Lapointe (Kanada). Dorota Borowska – miejsce 6

K1 1000m – Fernando Pimenta (Portugalia). Rafal Rosolski – miejsce 6

K1 1000m – Alyce Burnett (Australia)

K2 500m – Guillaume Burger / Guillaume Le Floch Decorrchemont (Francja)

C1 500m – Anastasiia Chetverikova (Ukraina). Magda Stanny – miejsce 7

K2 500m – Volha Khudzenka/Maryna Litvinczuk (Białoruś). Justyna Iskrzycka/ Anna Puławska – miejsce 6.

K1 500m – Fernando Pimenta (Portugalia)

K1 1000m – Alyssa Bull (Australia). Nicole Gapska – miejsce 8

W rozgrywanym w Poznaniu Pucharze Świata udział bierze ponad 1000 zawodników reprezentujących 56 państw z 6 kontynentów, z medalistami Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata na czele. Wśród nich duża, 45-osobowa grupa reprezentantów Polski, którzy - co warto podkreślić - należą do ścisłej światowej czołówki.

Jest to jeden z dwóch zaplanowanych przez ICF na 2019 rok Pucharów Świata (drugi odbędzie się w dniach 31.05. – 2.06, w Duisburgu, Niemcy), oraz jedna z ostatnich szans do sprawdzenia formy i ustalenia składu osad przed zaplanowanymi na 22-25 sierpnia Mistrzostwami Świata (Szeged, Węgry). Rok 2019 jest również bardzo ważny bowiem to właśnie w tym roku będzie można zdobyć kwalifikacje olimpijskie przed przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi, Tokio 2020. Z ostatnich Igrzysk przypomnijmy polskie osady przywiozły aż 2 medale (srebro i brąz).

Jutro kolejne polskie szanse medalowe

Wstęp na trybuny bezpłatny!