Grad polskich medali na poznańskiej Malcie

    Dodane: 2019-05-26

Grad medali zdobyli polscy zawodnicy w ostatnim dniu rozgrywanego na Torze Regatowym Malta w Poznaniu Pucharu Świata w Kajakarstwie i Parakajakarstwie.

Po złoto w C2 200m popłynęli Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński, którzy nie dali szans swoim rywalom zwyciężając m.in. z osadą Białoruską – Hlebem Saladukha i Dzianisem Makhlai. Brązowy medal zdobyli Merey Medetov i Timur Khaidarov (Kazachstan).

„To był dla nas super wyścig, pokonaliśmy przecież białoruską parę mistrzów świata. Wietrzne warunki nie pozwalały w sprincie na żadne kalkulacje trzeba było od startu do metry płynąć z największą mocą no i udało się. Ogromna satysfakcja z tego zwycięstwa jest, ale to wcale nie znaczy, że nie ma już nic do poprawy. My praktycznie do mistrzostw świata w Szeged nie będziemy mieli już żadnej międzynarodowej próby startowej, bo za tydzień do Duisburga na drugą edycję Pucharu Świata nie jedziemy. Tam startować będzie młodzież, a w Igrzyskach Europejskich naszej konkurencji nie ma” - Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński

W olimpijskiej konkurencji C2 1000m, Michał Kudła i Mateusz Kamiński po wspaniałej końcówce wywalczyli srebrny medal ustępując jedynie duetowi z Niemiec - Yul Oeltze/ Peter Kretschmer. Trzecie miejsce dla Hao Liu i Pengfei Zheng (Chiny)

„Po cichu liczyliśmy na medal, ale nasza droga do finału wcale łatwa nie była. Jednak najważniejszy jest efekt końcowy, czyli srebrny medal. Od początku utrzymywaliśmy się w czołówce i to już było dobrze, bo naszym atutem jest dobry finisz. Tak było i tym razem. Czy jest niedosyt, że mogło być złoto? Może i mogło, ale obiektywnie patrząc miejsce, które zajęliśmy na tym etapie przygotowawczym jest naprawdę świetne i czas też jest całkiem niezły.” - Michał Kudła i Mateusz Kamiński

Wspaniale zakończył się finał K2 200m, w którym polki sięgnęły po aż 2 medale: srebro dla duetu - Dominika Włodarczyk i Katarzyna Kołodziejczyk, brąz dla Marty Walczykiewicz i Heleny Wiśniewskiej. Złoto dla zawodniczek ze Słowenii – Speli Ponomarenko- Janic i Anji Osterman.

Po kolejny medal, tym razem srebrny popłynęły w konkurencji C2 200m Sylwia Szczerbińska i Dorota Borowska. Polki musiały uznać wyższość jedynie osady z Chin – Wenjun Lin i Luqi Zhang. Brązowy medal dla Ukrainy – Liudmyla Luzan i Anastasiia Chetverikova. Tuż za podium na czwartej pozycji uplasowały się Magda Stanny i Julia Walczak.

„Łatwo nie było, bo startowałyśmy chwilę po wyścigu na 500 m, ale dałyśmy radę i to wielka radość. Cieszymy się, z potwierdziłyśmy nasz srebrny medal z ubiegłorocznych mistrzostw świata dowodząc, że nie było w tym żadnego przypadku. Za tydzień kolejne wyścigi w Duisburgu i mamy nadzieję, że nie będzie gorzej, a może lepiej?” - Sylwia Szczerbińska i Dorota Borowska

Z drugim swoim brązowym medalem wyjedzie z Poznania Tomasz Kaczor. Polak w finale C1 500m przegrał jedynie z medalistą olimpijskim Isaquiasem Queiroz Dos Santos (Brazylia) i reprezentantem Czech – Martinem Fuksa.

Karolina Naja/ Małgorzata Puławska/ Katarzyna Kołodziejczyk/ Helena Wiśniewska, po bardzo dobrej końcówce wskoczyły na 3 miejsce podium w konkurencji K4 500. Złoto dla Nowej Zelandii – Lisa Carrington/ Kayla Imrie/ Aimee Fisher/ Caitlin Ryan. Srebrny medal dla Francji – Manon Hostens/ Sarah Troel/ Sarah Guyot/ Lea Jamelot.

W wyścigu na 5000 metrów bardzo dobrze popłynęli Wiktor Głazunow i Mateusz Kamiński, którzy metę przepłynęli odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji. Po złoto sięgnął reprezentant Kuby Serguey Torres Madrigal.

„Cieszy mnie bardzo dobra organizacja zawodów i poziom sportowy naszych zawodników. To dobry prognostyk przed Mistrzostwami Świata, które w sierpniu odbędą się na Węgrzech. Warto podkreślić, że w najbliższych latach w Poznaniu odbędą się kolejne duże imprezy kajakowe” – powiedział po zawodach Prezes PZKaj Pan Tadeusz Wróblewski.

Pozostali złoci medaliści dzisiejszych finałów:

C2 500m – Laurence Vincent-Lapointe/ Katie Vincent (Kanada). Sylwia Szczerbińska/ Dorota Borowska – miejsce 7

K1 500m – Lisa Carrington (Nowa Zelandia). Karolina Naja - miejsce 7

K2 1000m – Max Hoff/ Jacob Schopf (Niemcy)

K2 200m – Marcos Abad Sanchez/ Carlos Borras Caldentey (Hiszpania). Robert Nowakowski/ Wojciech Tracz – miejsce 4. Dawid Putto/ Bartosz Grabowski – miejsce 5.

K4 500m – Max Rendschmidt/ Ronald Rauche/ Tom Liebscher/ Max Lemke

C2 500m mix – Hao Liu/ Mengya Sun (Chiny). Julia Walczak/ Oleksii Koliadych – miejsce 7

K2 500m mix – Manon Hostens/ Maxime Beaumont (Francja)

C1 5000m – Katie Vincent (Kanada). Magda Stanny – miejsce 9

K1 5000m – Inna Hryshchun (Ukraina). Julia Wieczorek – miejsce 13

K1 5000m – Jon Amund Vold. Maksym Majchrzak - miejsce

W rozgrywanym w Poznaniu Pucharze Świata udział wzięło ponad 1000 zawodników reprezentujących 56 państw z 6 kontynentów, z medalistami Igrzysk Olimpijskich
i Mistrzostw Świata na czele.

Był to jeden z dwóch zaplanowanych przez ICF na 2019 rok Pucharów Świata (drugi odbędzie się w dniach 31.05. – 2.06, w Duisburgu, Niemcy), oraz jedna z ostatnich szans do sprawdzenia formy i ustalenia składu osad przed zaplanowanymi na 22-25 sierpnia Mistrzostwami Świata (Szeged, Węgry). Rok 2019 jest również bardzo ważny bowiem to właśnie w tym roku będzie można zdobyć kwalifikacje olimpijskie przed przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi, Tokio 2020. Z ostatnich Igrzysk przypomnijmy polskie osady przywiozły aż 2 medale (srebro i brąz).