Czwórka bezkonkurencyjna nie tylko w Amsterdamie. Polska czwarta w klasyfikacji wioślarskiego Pucharu Świata

Dodane: 2019-07-15

Za nami ostatni w sezonie, III Puchar Świata w Rotterdamie (Holandia). W niedzielę biało-czerwoni wywalczyli dwa medale - złoty i srebrny.

Na podium stanęły obie czwórki podwójne. M4x w składzie: Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański wygrała z czasem 06:00.80 odpierając na finiszu Polacy atak Niemców (06:01.91) i Holendrów (06:02.00). Warto dodać, że męska czwórka jako jedyna ze wszystkich osad triumfowała we wszystkich zawodach (w Płowdiw, Poznaniu i Rotterdamie). Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann (W4x) ambitnie goniły Niemki, które ostatecznie wygrały z czasem 06:46.64. Polki uzyskały 06:49.59 i miały niemal sześć sekund przewagi nad trzecimi Australijkami (06:55.20).

Blisko zwycięstwa w klasyfikacji była też czwórka bez sternika, jednak przez szóste miejsce w Rotterdamie przegrała o jeden punkt z Australią.

Przypomnijmy, że w PŚ za zwycięstwo w danych zawodach dostaje się 8 pkt, za drugie miejsce 6, za trzecie – 5, za czwarte – 4, za piąte – 3, za szóste – 2, a za siódme - 1. Branych jest pod uwagę 14 konkurencji olimpijskich.

Biało-czerwoni zdobyli 88 punktów, co dało im czwarte miejsce w klasyfikacji. 45 z nich wywalczyli w Płowdiw, 24 w Poznaniu, a 19 w Rotterdamie.

Wygrali Australijczycy (120 pkt), którzy wyprzedzili Nową Zelandię (103 pkt) i Chiny (95 pkt). Należy jednak zaznaczyć, że aż pięć krajów z pierwszej dziesiątki odpuściły pierwszy Puchar Świata w Płowdiw (w tym Australia i Nowa Zelandia).

Klasyfikacja końcowa Pucharu Świata 2019 (pierwsza dziesiątka)