Kaczor i Bresiński uhonowani nagrodą sportową Miasta Poznania

    Dodane: 2020-06-29

Dziś, w poniedziałek 29 czerwca w dniu patronów Miasta Poznania, świętych Piotra i Pawła, tradycyjnie na uroczystej sesji wręczono tytuły Honorowego Obywatela, Zasłużonych dla Miasta oraz nagrody artystyczne, sportowe i naukowe.

Na sesji Rady Miasta Poznania, która odbyła się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich Prezydent Miasta Poznania, Przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Przewodniczący Kapituły Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania wyróżnili nagrodą sportową zawodnika Warty Poznań Tomasza Kaczora i jego trenera Dariusza Bresińskiego.

zdj. Urząd Miasta Poznania

Tomasz Kaczor urodził się 4 sierpnia 1989 roku w Poznaniu. Kajakarz, od początku związany z klubem Warta Poznań. Z powodzeniem startował w kategoriach młodzieżowych, zdobywając 9 medali. W 2010 roku dwukrotnie stawał na podium podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Kajakarstwie. Na uniwersjadzie w Kazaniu (2013) zdobył dwa brązowe medale w dwójkach kanadyjek na dystansach 500 m i 1000 m. Wywalczył też dwa brązowe krążki mistrzostw Europy na dystansie 500 m - w 2013 roku w Montemor-o-Velho i rok później w Brandenburgu.

zdj. Urząd Miasta Poznania

Na swoim koncie ma również dwa medale w jedynce na mistrzostwach Starego Kontynentu - srebro (1000 m) w 2015 roku w Račicach oraz brąz (500 m) w 2017 roku w Płowdiwie. Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. W 2012 roku w Londynie, razem z Marcinem Grzybowskim, zajął dziewiąte miejsce na 1000 m, natomiast w 2016 roku w Rio de Janeiro znalazł się na ósmym miejscu w konkurencji jedynek kanadyjek na 1000 m. W 2019 roku zwyciężył w jedynce na Igrzyskach Europejskich w Mińsku oraz zdobył tytuł indywidualnego wicemistrza świata w Segedynie.

Dariusz Bresiński urodził się 8 marca 1963 roku w Śmiglu. Od samego początku związany z Wartą Poznań. Do 1987 roku był reprezentantem kadry narodowej. Jako trener od 1998 roku kontynuuje przygodę ze sportem w KS Warta Poznań. Pod jego okiem zawodnicy "Zielonych" każdego roku zdobywają medale mistrzostw Polski w każdej kategorii wiekowej, a także na arenach międzynarodowych. Od 2007 roku współpracuje z Kadrą Narodową Polskiego Związku Kajakowego.

zdj. Urząd Miasta Poznania

W latach 2010-2012 był trenerem Anety Koniecznej, z którą wywalczył m.in. srebrny medal mistrzostw świata oraz czwarte miejsce na IO w Londynie.

Był trenerem reprezentacji Polski w kajakarstwie podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro odpowiedzialnym bezpośrednio za przygotowanie sportowe Tomasza Kaczora, którego prowadzi od kategorii młodzika poprzez całą karierę sportową. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany przez Polski Komitet Olimpijski.

zdj. Urząd Miasta Poznania