Mistrzostwa Europy Seniorów w wioślarstwie otwarte

    Dodane: 2020-10-08

Przez najbliższe dni na Torze Regatowym Malta w Poznaniu będzie można oglądać zmagania najlepszych wioślarzy Starego Kontynentu. W Mistrzostwach Europy Seniorów weźmie udział ponad 600 zawodników z 31 krajów. Biało-czerwone barwy reprezentować będzie 13 załóg. Tegoroczne zawody będą jednak nietypowe - przez cały czas ich trwania obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny. Impreza potrwa do niedzieli, 11 października.

Na ten dzień zawodnicy i kibice czekali od wielu miesięcy. W czwartek w stolicy Wielkopolski oficjalnie otwarto Mistrzostwa Europy Seniorów w wioślarstwie, które pierwotnie miały odbyć się w czerwcu, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa. Z tego też względu to jedyne międzynarodowe zawody seniorów w tym sezonie. Uroczystej inauguracji imprezy dokonał Ryszard Stadniuk, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. W ceremonii otwarcia wziął udział także Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. 

- Jesteśmy dumni, że już po raz czwarty będziemy gościć najlepszych zawodników Europy. Jest to tym bardziej wyjątkowe, że spotykamy się w trudnym okresie światowej pandemii. Życzę wszystkim uczestnikom regat wspaniałych wyników sportowych, niezapomnianych wrażeń oraz dużo zdrowia i bezpiecznego powrotu do domu - powiedział zastępca prezydenta Poznania. 

Zawody zostaną rozegrane w dniach 9-11 października na Torze Regatowym Malta. Do rywalizacji stanie ponad 600 zawodników z 31 krajów. W piątek w godz. 09:00-13:00 odbędą się eliminacje, a w godz. 15:30-16:45 repasaże. W sobotę  od godz. 9:00 do 12:20 będą trwały półfinały i finały C/D. Z kolei w niedzielę w godz. 08:27-09:40  będzie można zobaczyć finały B, a w godz. 09:50-15:00 finały A. 

Kadra reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w Poznaniu:

 • Jedynka kobiet (LW 1x): Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków)
 • Dwójka kobiet (LW 2x): Weronika Deresz/ Jaclyn Stelmaszyk (Posnania Poznań)
 • Czwórka bez sterniczki kobiet (W 4-):  Monika Chabel/ Maria Wierzbowska (Lotto Bydgostia)/ Paulina Grzella (BTW Bydgoszcz)/ Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
 • Czwórka podwójna kobiet (W 4x): Agnieszka Kobus-Zawojska Agnieszka (AZS AWF Warszawa)/ Katarzyna Boruch (AZS AWF Gorzów Wlkp.)/ Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz)/ Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń)
 • Jedynka wagi lekkiej mężczyzn (LM 1x): Łukasz Sawicki (AZS AWF Warszawa)
 • Jedynka mężczyzn (M 1x):  Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa)
 • Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn (LM 2x): Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica)/ Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica)
 • Dwójka bez sternika mężczyzn (M 2-): Bartosz Modrzyński (BTW Bydgoszcz)/ Łukasz Posyłajka (AZS Szczecin)
 • Dwójka podwójna mężczyzn (M 2x): Mateusz Biskup Mateusz (Lotto Bydgostia)/ Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń)
 • Czwórka podwójna mężczyzn (M 4x):  Adam Wicenciak (WTW Włocławek)/ Wiktor Chabel (Posnania Poznań)/ Dominik Czaja/ Szymon Pośnik (obaj AZS AWF Warszawa)
 • Czwórka bez sternika mężczyzn (M 4-): Marcin Brzeziński (WTW Warszawa)/ Mikołaj Burda (Lotto Bydgostia)/ Michał Szpakowski (Zawisza Bydgoszcz)/ Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz)

Tegoroczne mistrzostwa to także pierwsze zawody tej rangi podczas, których wystartują sportowcy z niepełnosprawnościami. Do Poznania przyjechało 26 parawioślarskich osad z 12 europejskich krajów. Polskę reprezentować będą:

 • Jedynka mężczyzn (PR1M1x): Jarosław Kailing 
 • Dwójka podwójna (PR2Mix2): Jolanta Majka i Michał Gadowski 

Zasady bezpieczeństwa

Na cały czas trwania zawodów wprowadzone zostały przepisy i zasady specjalne, które mają zapewnić zawodnikom, publiczności, dziennikarzom, wolontariuszom i organizatorom maksimum bezpieczeństwa. Na terenie toru regatowego obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz dezynfekowania rąk.

Ustalony reżim sanitarny obowiązywać będzie wszystkie osoby biorące udział w zawodach i z nimi powiązane - nie tylko podczas przebywania na torze regatowym Malta w trakcie zawodów czy treningów, ale również poza wyznaczonym zakresem godzinowym. Wprowadzono ścisłą kontrolę poruszania się oraz ograniczony dostęp do poszczególnych stref. Tylko połowa trybun została udostępniona dla publiczności.

Wszelkie komunikaty, listy startowe czy wyniki wyścigów będą w większości przekazywane za pomocą stworzonej do tego aplikacji na telefon, a także dostępne na stronach internetowych dotyczących wydarzenia. 

Poznań po raz kolejny gospodarzem Mistrzostw Europy Seniorów

Wioślarskie mistrzostwa Europy mają najdłuższą historię spośród największych imprez sportowych w tej dyscyplinie. Pierwsze odbyły się na jeziorze Orta we Włoszech w 1893 roku. Przez następne 80 lat, do 1973 roku mistrzostwa Europy odbywały się co roku, z przerwami na lata pierwszej i drugiej wojny światowej.

Polacy po raz pierwszy wystartowali w ME w 1925 roku w Pradze (brązowy medal Andrzeja Osiecimskiego-Czapskiego w jedynce; czwarte miejsce ósemki, a czwórka podwójna odpadła w przedbiegach). Pierwszy złoty medal dla Polski w mistrzostwach Europy wywalczyli Henryk Budziński i Jan Krenz-Mikołajczak (KW-04 Poznań) w dwójce bez sternika w 1930 roku w Liege w Belgii.

Polska, jako gospodarz mistrzostw Europy, zadebiutowała w 1929 roku. Zawody zostały rozegrane w Bydgoszczy, a Polacy wywalczyli cztery medale - jeden srebrny i trzy brązowe. W 1958 roku mistrzostwa Europy gościły po raz pierwszy na jeziorze Maltańskim w Poznaniu. W rywalizacji kobiet Polskę reprezentowało pięć osad: jedynka, dwójka podwójna, dwie czwórki ze sterniczką, w rywalizacji mężczyzn startowało siedem polskich osad: jedynka, dwójka podwójna, dwójka bez sternika, dwójka ze sternikiem, czwórka bez sternika, czwórka ze sternikiem. W 1973 roku ME odbyły się w Moskwie, a potem nastąpiła długa przerwa w ich rozgrywaniu. Dopiero w maju 2006 roku FISA przywróciła mistrzostw Europy, a gospodarzem tej imprezy w 2007 roku został Poznań. 

W stolicy Wielkopolski czołowi wioślarze Europy zmierzyli się ze sobą po raz kolejny w 2015 roku. Swoje zwycięstwo świętowały wówczas Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, zdobywając swój złoty medal w konkurencji dwójek podwójnych. Dwa trzecie miejsca przypadły paniom z czwórki podwójnej w składzie: Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska, Monika Ciaciuch i Maria Springwald oraz Weronice Deresz i Joannie Dorociak w konkurencji dwójek podwójnych wagi lekkiej. 

W sumie w Mistrzostwach Europy Polacy zdobyli 29 medali brązowych, 32 srebrne i 14 złotych.

W 2009 roku Poznań był  także gospodarzem Mistrzostwa Świata Seniorów.

Organizatorem zawodów jest Miasto Poznań, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich oraz Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo. Więcej informacji o mistrzostwach można znaleźć na stronie zawodów: erch2020.eu.

źródło www.poznan.pl