Węgrzycki v-ce mistrzem Europy, cztery polskie medale!

    Dodane: 2020-10-11

Przez cały weekend stolica Wielkopolski była areną zmagań ponad 600 zawodników, którzy walczyli o medale Mistrzostw Europy seniorów w wioślarstwie. Dziś na Torze regatowym Malta odbyły się zmagania finałowe z udziałem 10 biało-czerwonych osad. Ostatecznie polscy wioślarze wywalczyli trzy krążki – srebro i dwa brązowe. Brąz zdobyła także nasza osada parawioślarska w konkurencji PR2Mix2.

fot. J. Kowacic, źródło www.pztw.pl

Jako ostatni z naszych reprezentantów wystąpił Natan Węgrzycki-Szymczyk (M1x), ale był to występ najlepszy. Choć przez pierwsze 1500 metrów utrzymywał się na czwartym/piątym miejscu to nasz skifista popisał się fenomenalnym finiszem (06:51.23) i na ostatnich metrach wyprzedził Norwega Kjetila Borcha (06:51.63) i Niemca Olivera Zeidlera (06:51.65) zajmując ostatecznie drugie miejsce. Wygrał Duńczyk Sverri Nielsen (06:50.22).

Po brązowy medal popłynęli Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski  (M4-). Polacy do końca walczyli o srebro, ale ostatecznie zajęli trzecie miejsce (06:05.08), za Włochami (06:04.05). Bezkonkurencyjni okazali się świetnie przygotowani Holendrzy (06:01.70).

Katarzyna Zillmann, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko i Katarzyna Boruch  (W4x) przez 1500 metrów utrzymywały się na czwartym miejscu, by zaatakować na ostatnich metrach. Udało się wyprzedzić Ukrainki i wywalczyć brązowy medal (06:27.87). Szybsze były tylko Holenderki (06:25.66) i Niemki (06:26.75).

Należy podkreślić, że Mistrzostwa Europy, które odbyły się w Poznaniu były jedyną tegoroczną imprezą tej rangi dla seniorów. W zawodach wystartowało kilkuset zawodników z ponad 30 federacji międzynarodowych. Mistrzostwa odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Po zakończeniu imprezy, w imieniu Europejskiej Federacji Wioślarskiej, Ryszard Stadniuk wręczył odznaczenia dla Poznania na ręce Zastępcy Prezydenta Bartosza Gussa oraz Dyrektor Wydziału Sportu UMP Ewy Bąk w ramach podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie Mistrzostw w tym trudnym czasie. 

Organizatorami zawodów byli: Miasto Poznań, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich oraz Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo. 

KOMPLET WYNIKÓW