Co zrobię po zakończeniu kariery.. Rozmowa z Beatą Rosolską (Mikołajczyk)

    Dodane: 2020-11-14

Urodziła się w 1985 roku. Od połowy lat 90. trenowała kajakarstwo w klubie UKS Kopernik Bydgoszcz. Jest jedną z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek. Na swoim koncie ma 19 medali mistrzostw Europy (w 5 złotych), brązowy medal Igrzysk europejskich, 6 medali (w tym jeden złoty) mistrzostw świata, a tych najcenniejszych z Igrzysk Olimpijskich aż trzy: srebro i dwa brązowe. I choć wszyscy liczyliśmy na kolejny medal, tym razem z Tokio to sytuacja spowodowana pandemią Covid19 pokrzyżowała jej plany. Do Tokio nie pojedzie ponieważ wybrała ważniejszą drogę. Beata Rosolska (choć wszystkim kibicom kajakarstwa znana pod panieńskim nazwiskiem - Mikołajczyk) po 25 latach kończy sportową karierę – dodamy - jakże piękną karierę. Na swoim profilu w social mediach napisała:

źródło facebook Beata Mikołajczyk-Rosolska

„Nic nie może wiecznie trwać... Moi Drodzy, przyszedł czas na zakończenie kariery sportowej. Miałam marzenia aby walczyć o Tokio. Plan planem a życie i tak pisze często swój scenariusz. Dla mnie wszystko się zmieniło w chwili gdy usłyszałam od lekarza słowa, w których oznajmił, że za rok już mamą nie zostanę. A moim marzeniem oprócz Tokio było zostać mamą po raz drugi. Rodzina jest jednak dla mnie ważniejsza. I to z tego powodu podejmuję decyzję o końcu kariery.

Napisałam piękną historię, sama z siebie jestem dumna I jestem spełniona sportowo. Chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy stanęli na mojej drodze sportowej. Nie sposób wymienić wszystkich a ja martwiłabym się, że kogoś pominęłam. Kto wniósł do mojego życia choć odrobinę pomocy, pozytywu, uśmiechu i energii wie, że dziękuję właśnie jemu. Ważne jest też dla mnie to, że kajaki kobiece będą istnieć beze mnie i to jest piękne! Drużyna @Women’s Polish Canoe Team jest silna jak nigdy dotąd. Jestem więc spokojna.

Dziękuję  Becia”

Udało nam się porozmawiać z naszą mistrzynią, a oto efekt tego wywiadu.

Aktywni na wodzie: 3 medale Igrzysk Olimpijskich, 6 mistrzostw świata. Który z nich cenisz najbardziej?

Beata Rosolska: Najbardziej cenię sobie medale z Igrzysk Olimpijskich. Są one dla sportowca największą nagrodą. Ważniejszej nie ma. Każdy olimpijski krążek jest dla mnie równie cenny.

AnW: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z kajakami i dlaczego właśnie ta dyscyplina sportu?

BR: Do szkoły podstawowej przyszedł Trener - Wiesław Rakowski z klubu UKS Kopernik Bydgoszcz (wcześniejsza nazwa klubu to K.S. Łączność Bydgoszcz) i zapraszał dzieci na trening. Na pierwsze zajęcia nie poszłam. Później namówiła mnie koleżanka, która wręcz spakowała mi torbę. Poszłam z nią na trening i tak trwało to do dziś - niespełna 25 lat. To była piękna przygoda.

AnW: W swojej karierze współpracowałaś z kilkoma trenerami, ale najważniejsze sukcesy osiągnęłaś współpracując z trenerem Brzuchalskim i Krykiem. Jak oceniasz Waszą współpracę?

BR: Tak zgadza się. Jeden medal olimpijski osiągnęłam z trenerem Michałem Brzuchalskim w 2008 roku w kajakowej dwójce na 500m razem z Anetą Konieczną. Dwa kolejne medale olimpijskie z Tomaszem Kryk w 2012 i 2016 również w kajakowej dwójce ale z inną partnerką – Karoliną Nają. Pracę z trenerami będę wspominać bardzo dobrze. Zresztą każdy trener z którym współpracowałam nauczył mnie czegoś nowego/ innego. Myślę jednak, że największą wiedzę o treningu zdobyłam dzięki trenerowi Tomkowi, z którymw kadrze narodowej współpracowaliśmy 10 lat.

AnW: Czy czegoś żałujesz lub masz niedosyt?

BR: Mówisz niedosyt – masz na myśli złoty medal olimpijski? Fakt nie mam go w swojej kolekcji ale nie czuję niedosytu. Spełniona byłam już po pierwszym medalu olimpijskim ale to nie przeszkodziło mi zdobyć dwa kolejne. Swojego synka Szymona uważam za złoty medal. I odpowiadając na pierwszą część Twojego pytania – nie żałuję niczego. Każdą decyzję podejmowałam mając taką wiedzę jaką miałam w danym momencie.

AnW: W takim razie czy możesz uchylić rąbka tajemnicy jakie masz plany na najbliższy czas?

BR: Najbliższy czas to czas dla rodziny. Dla Szymonka przede wszystkim.

AnW: Napisałaś „Ważne jest też dla mnie to, że kajaki kobiece będą istnieć beze mnie i to jest piękne!”. Czy myślisz, że któraś zawodniczka z tzw. Wunderteamu Tomasza Kryka może w przyszłości osiągnąć jeszcze więcej niż Ty?

BR: Myślę, że tak. Ja bym tego bardzo chciała i tego dziewczynom życzę. Grupa jest liczna i to bardzo dobrze. Dzięki temu jest wtedy jeszcze większa rywalizacja. A jak do tego jest ta zdrowa rywalizacja to tym lepiej.

AnW: Czy syn Szymon również pójdzie w ślady rodziców?

BR: Jeżeli będzie chciał, to czemu nie? Ale pchać na siłę myślę, że nie będziemy. Kajaki to zbyt ciężki sport. Nie ma co uszczęśliwiać rodziców dziecka na siłę. Jeżeli będzie chciał to będziemy z Rafałem wspierać i pomagać jak tylko się da.

AnW: Czego możemy Tobie życzyć?

BR: Nie wiem, może spróbuj mnie zaskoczyć.

Trudno Tobie życzyć sukcesów bo patrząc na Twoją karierę sukces masz chyba wpisany w genach albo przynajmniej masz go we krwi. Dlatego życzymy Tobie spełnienia wszystkich marzeń w życiu prywatnym no i oczywiście kolejnej pociechy w domu.