Mamy To! Polacy Mistrzami Świata!

    Dodane: 2022-08-06

Dwa złota i srebro to dorobek polskich kajakarzy z sobotnich finałów rozgrywanych w kanadyjskim Halifax mistrzostw świata. Na tym nasze szanse medalowe się nie kończą bowiem w niedzielę, ostatnim dniu mistrzostw biało-czerwone osady wystartują w kolejnych finałach.


To była kapitalna sobota dla biało-czerwonych kajakarzy. Najpierw w C1 200 m triumfował Oleksii Koliadych (39.25). Pochodzący z Ukrainy zawodnik na co dzień trenujący w klubie Admira Gorzów Wielkopolski w finale wyprzedził o 0,1 sekundy Niemca Nico Pickerta, trzeci był Kazach Viktor Stiepanow. – Jestem bardzo szczęśliwy, to był mój bardzo dobry występ – cieszył się reprezentant Polski po wygranej. – Dziękuję całej ekipie, rodzinie, mojej dziewczynie – dodał uradowany.

Kapitalnie zaprezentowała się także kajakarska czwórka na 500m w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto, która w pięknym stylu zdobyła złoto wyprzedzając o długość łodzi drugie na mecie Australijki (czas 1:30.70).

– To był naprawdę świetny występ, cieszymy się ze złota, ale powoli już spoglądamy w stronę igrzysk w Paryżu – mówiły tuż po zakończeniu wyścigu Polki. Przypomnijmy, że kobieca czwórka w nieco innym składzie – Naja, Puławska oraz Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska – wywalczyła brązowe medale igrzysk olimpijskich w Tokio. Nasza nowa czwórka pokazała w Halifax, że jest w stanie nawiązać do tego znakomitego wyniku w kolejnych igrzyskach.

Świetnie spisali się także Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak w C2 500 metrów zajmując drugie miejsce (z czasem 1:46.81). Polacy przegrali tylko z Hiszpanami, wyprzedzając z kolei Chińczyków.

Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak zajęły 4. miejsce w C2 na 500 metrów. Tuż za podium uplasowały się także Marta Walczykiewicz i Kasia Kołodziejczyk w K2 na dystansie 200 metrów. Piąty w K1 na 500 metrów był Wiktor Leszczyński, a szósta w C1 na 1000 metrów Magda Stanny. Z kolei na ósmym miejscu uplasowali się: Magda Stanny i Aleksandra Jacewicz (C2 na 200 metrów), Aleksander Kitewski (C1 na 500 metrów) i męska czwórka na 500 m. W parakajarskim finale B VL3 200 m Robert Wydera był czwarty.

– To był udany dzień w wykonaniu naszych reprezentantów – podkreśla Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego. – Mamy trzy medale i kilka świetnych występów naszych zawodników i zawodniczek. A to jeszcze nie koniec mistrzostw w Kanadzie – dodaje Kotowicz, w przeszłości dwukrotny medalista olimpijski.

W niedzielę kolejne szanse medalowe biało-czerwonych.

źródło PZKaj

Polacy powalczą o medale mistrzostw świata

    Dodane: 2022-08-05

Dziewięć polskich osad powalczy w sobotę o medale mistrzostw świata w kajakarstwie. Piątkowe półfinały w kanadyjskim Halifax rozpoczęły się idealnie dla biało-czerwonych.


Dwójka kanadyjkarek Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak przypłynęły na trzecim miejscu (2:08.93) w rywalizacji na 500 metrów, awansując tym samym do sobotniego finału. Trzecia pozycja była szczęśliwa również dla Wiktora Leszczyńskiego, Aleksandra Kitewskiego i Wiktora Głazunowa. Pierwszy z nich, reprezentujący na co dzień barwy MKS Czechowice Dziedzice, uplasował się na tej lokacie (1:42.87) w półfinale K1 500 m.

– Przed wylotem do Kanady nie spodziewałem się dwóch finałów, że będzie mi dane powalczyć o medale z najlepszymi na świecie. Jestem bardzo zadowolony i cieszę się, że myliłem się w swoich prognozach. Przed dzisiejszym półfinałem rozmawiałem z trenerami i wspólnie uznaliśmy, że finał 500 m jest w moim zasięgu – mówi Leszczyński, który w niedzielę wystąpi razem z Filipem Weckwertem w wyścigu o medale w K2 1000 m. – Dużo będzie zależało od warunków na torze. Chcemy popłynąć najlepiej, jak potrafimy, i w żaden sposób nie nastawiamy się na medale. Zależy nam przede wszystkim, aby spełnić własne oczekiwania – dodaje.

Finisz za dwójką rywali wystarczył także Kitewskiemu (1:56.69) i Głazunowowi (4:12.37), aby zameldować się w niedzielnych finałach odpowiednio w C1 500 m i C1 1000 m. Obu kanadyjkarzy, podobnie jak Leszczyńskiego, czekają w weekend dwa wyścigi medalowe. Kitewski w sobotę popłynie w finale C1, a dzień później w C4 na 500 m z Arsenem Śliwińskim, Michałem Lubniewskim i Normanem Zezulą. Z kolei Głazunowa czeka walka wspólnie z Tomaszem Barniakiem o medal w C2 500 m, a w niedzielę w C1.

Kanadyjkarka, Katarzyna Szperkiewicz, która na MŚ dopiero debiutuje zwyciężyła w swoim półfinale C1 500 m (2:21.31) i awansowała do niedzielnego finału. Ostatni dzień mistrzostw w Kanadzie będzie niezwykle wymagający dla 20-latki z AZS AWF Poznań, albowiem pół godziny przed tym startem przyjdzie jej też popłynąć w biegu o medale w C1 200 m.

Mniej szczęścia od innych polskich półfinalistów mieli Dominika Putto oraz Jakub Stepun z Bartoszem Grabowskim. 26-letnia zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz w wyścigu o finał K1 500 m była czwarta na mecie (1:59.29) i w sobotę wystąpi w finale B. Na tej samej lokacie uplasowała się dwójka jej reprezentacyjnych kolegów w K2 500 m (1:35.22), odpadając z rywalizacji o medale w tej konkurencji.

W piątek w Kanadzie pływali także parakajakarze. Szósty w KL3 200 m był Mateusz Surwiło (42.73).

W sobotę na torach w Halifax czekają nas finały z udziałem biało-czerwonych. O medale powalczy dziesięć naszych osad. Poza wspomnianymi zobaczymy kajakarskie czwórki kobiet (Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Putto) i mężczyzn (Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Sławomir Witczak, Jakub Michalski) na 500 m oraz duet Marta Walczykiewicz, Katarzyna Kołodziejczyk w K2 200 m. W sobotnich finałach kanadyjkarzy ujrzymy natomiast dwukrotnie Magdę Stanny, która poza biegiem w C1 1000 m popłynie razem z Aleksandrą Jacewicz w C2 200 m, a także Oleksija Koliadycha w C1 200 m. Z kolei w parakajarskim finale B VL3 200 m powalczy Robert Wydera.

Źródło PZKaj

Ruszają Mistrzostwa Świata w kajakarstwie

    Dodane: 2022-08-02

W środę 4 sierpnia w kanadyjskim Halifax ruszają mistrzostwa świata w sprincie kajakowym. Największe szanse na medale mają nasze kajakarki, ale kajakarze i kanadyjkarze także zamierzają pokusić się o wysokie lokaty.


Grupa kajakarzy i kajakarek spędziła ostatnie tygodnie w portugalskim Montemor-o-Velho, budując formę na najważniejszą imprezę roku. – Trenowałyśmy na torze, na którym nie raz się ścigałyśmy. To dobre miejsce do próbnych przejazdów przed mistrzostwami. Liczymy, że w Kanadzie spotkamy podobne warunki jak w Portugalii – mówi Anna Puławska, którą zobaczymy w dwójce z Karoliną Nają, a w czwórce dodatkowo z Adrianną Kąkol i Dominiką Putto. To będzie pierwszy światowy czempionat dla tej drugiej osady w tym składzie.

Tomasz Kryk, opiekun biało-czerwonych, wierzy w swoje podopieczne i sukces w Kanadzie. – Jeśli podczas podróży nie zaginą nam wiosła, to możemy być spokojni o formę dziewczyn – zapewnia szkoleniowiec.

– Złoto gdzieś chodzi nam po głowie. Jeżeli całe wyścigi w dwójce i czwórce rozegrają się w pełni po naszej myśli, to pierwsze miejsca są w naszym zasięgu, ale z drugiej strony nigdy nie narzucam sobie presji. W każdym biegu staram się wyciągać jak najwięcej. Zobaczymy tylko, jak będą przygotowane nasze rywalki – mówi zawodniczka Anna Puławska z AZS AWF Gorzów Wielkopolski, podwójna medalistka ostatnich igrzysk olimpijskich w Tokio.

Polskie kajakarki zobaczymy także w innych specjalnościach. Putto wystąpi w K-1 na 500 m, a w  K-1 na 1000 metrów zobaczymy Justynę Iskrzycką. W K-2 na 200 metrów powalczą Marta Walczykiewicz (pojawi się również w K-1 na 200 metrów) i Katarzyna Kołodziejczyk.

Nadzieje na udany występ podczas MŚ w Halifax pokładamy również w osadach kajakowych, zwłaszcza tych startujących na 500 metrów. W K4 zobaczymy Jakuba Stepuna (czwarty w K-1 na 200 m na zeszłorocznych MŚ w Kopenhadze), Bartosza Grabowskiego (trzeci w mikście z Walczykiewicz w K-2 na 200 m w Kopenhadze), Sławomira Witczaka i Jakuba Michalskiego, a dwaj pierwsi – aktualni młodzieżowi mistrzowie Europy – popłyną również w dwójce. Polacy staną też do rywalizacji w konkurencjach nieolimpijskich. W jedynce na 500 m ujrzymy Wiktora Leszczyńskiego, który wraz z Filipem Weckwertem popłyną także na dwa razy dłuższym dystansie.

O medale powalczą także kanadyjkarze, którzy po blisko miesięcznych treningach w Wałczu, w trzynastoosobowym składzie zameldowali się w Halifax.

– Chciałbym, żebyśmy w każdej z konkurencji zajmowali miejsce w pierwszej szóstce. Z pewnością byłoby to powodem do zadowolenia – mówi Marek Ploch, szkoleniowiec reprezentacji Polski kanadyjkarzy i kanadyjkarek. Jego zdaniem, nadziei na medale i wysokie lokaty w Kraju Klonowego Liścia należy upatrywać przede wszystkim w występie mężczyzn w konkurencjach C-4 i C-2, a także w starcie Wiktora Głazunowa w C-1 na dystansie 1000 metrów. Rok temu męskie osady przywiozły z MŚ w Kopenhadze dwa srebrne medale. Czwórka w składzie Aleksander Kitewski, Arsen Śliwiński, Michał Lubniewski i Norman Zezula popłynęła po tytuł wicemistrzów globu na 500 metrów, podobnie jak para Głazunow – Tomasz Barniak na 1000 metrów. W Kanadzie wystąpią one niemal w niezmienionym zestawieniu. Miejsce Łubniewskiego w czwórce na nadchodzące MŚ w Halifax zajmie Łukasz Witkowski.

 

– Do Kanady przylecą najlepsi zawodnicy na świecie i trzeba mieć świadomość, że może być trudno o medal. Nie narzucam sobie presji związanej z osiągnięciem konkretnego wyniku. Rywalizacja jest bardzo mocna i trzeba dać z siebie wszystko, aby uzyskać dobry rezultat – powiedział Wiktor Głazunow z AZS AWF Gorzów Wielkopolski.

Warto dodać, iż w Kanadzie popłyną także reprezentanci Polski w parakajakarstwie – Mateusz Surwiło i Robert Wydera.

Skład polskiej reprezentacji:

Kadra kajakarek

Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice), Katarzyna Kołodziejczyk (Zawisza Bydgoszcz), Adrianna Kąkol (KKW 1929 Kraków), Karolina Naja (Posnania Poznań), Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Dominika Putto (Zawisza Bydgoszcz), Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz)

Kadra kajakarzy

Bartosz Grabowski (OKSW Olsztyn), Jakub Michalski (Posnania Poznań), Wiktor Leszczyński (MKS Czechowice Dziedzice), Jakub Stepun (AZS AWF Poznań), Filip Weckwert (Posnania Poznań), Sławomir Witczak (Energetyk Poznań)

Kadra kanadyjkarek

Aleksandra Jacewicz (KU AZS Politechniki Opolskiej), Magda Stanny (KS Warta Poznań), Sylwia Szczerbińska (Cresovia Białystok), Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF Poznań), Julia Walczak (OKSW Olsztyn)

Kadra kanadyjkarzy

Tomasz Barniak (AZS AWF Poznań), Norman Zezula (Zawisza Bydgoszcz), Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Aleksander Kitewski (Cresovia Białystok), Oleksij Koliadych (KS Admira Gorzów Wlkp.), Dominik Nowacki (KS Warta Poznań), Łukasz Witkowski (Posnania Poznań), Arsen Śliwiński (KU AZS Politechniki Opolskiej)

Kadra parakajakrzy

Mateusz Surwiło (ZSR Start Zielona Góra), Robert Wydera (WZSN Start Wrocław)

Źródło PZKaj

Piąte miejsca na zakończenie Mistrzostw Świata

    Dodane: 2022-07-31

Dwa piąte miejsca zajęły polskie czwórki podwójne - męską i żeńska na zakończenie Mistrzostw Świata Juniorów w wioślarstwie.


W finale czempionatu odbywającego się we włoskim Varese Kinga Kusiowska, Anna Khlibenko, Gabriela Stefaniak i Natasha Malicka uzyskały czas 06:37.42. Do brązowego medalu, który zdobyły Brytyjki, zabrakło niespełna trzech sekund (06:33.54). Pewnie wygrały Rumunki (06:29.50), drugie były Niemki (06:32.53).

W finale JM4x Jakub Majewski, Michał Rańda, Igor Czekanowicz i Jacek Suszka uzyskali czas 05:56.66. Zwyciężyli Czesi (05:50.83) przed reprezentantami Włoch  (05:51.19) i Grecji (05:53.18).

Na czwartej pozycji w finale B dwójek podwójnych (JM2x) uplasowali się Piotr Śliwiński i Daniel Gałęza (06:30.97).

Piąte miejsce w finale B zajęła polska ósemka juniorek Wiktoria Lewandowska, Julia Oszczęda, Wiktoria Zawadzka, Sandra Bryk, Julia Hakobyan, Kinga Stałęga, Nikola Wyrzykowska, Aleksandra Barańska i Martyna Wiśniewska (06:31.78).

Piąte miejsce w finale C JM4- zajęli Konrad Senderacki, Mikołaj Kot, Arkadiusz Wachnicki i Mateusz Kozłowski (06:13.25).

KOMPLET WYNIKÓW

Źródło PZTW

Dziewczyny lubią brąz

    Dodane: 2022-07-30

Ryszard Rynkowski śpiewał, że dziewczyny lubią brąz i właśnie medal tego kruszcu zdobyła dwójka podwójna wagi lekkiej (BLW2x) na zakończenie Młodzieżowych Mistrzostw Świata w wioślarstwie.


W Varese Jessika Sobocińska i Wiktoria Kalinowska były naszą największą nadzieją na medal. Polki uzyskały czas (07:25.67) i do końca ambitnie atakowały drugie Niemki (07:24.78). Zwyciężyły Włoszki (07:21.58).

Na piątym miejscu uplasowała się nasza ósemka (BM8+) Patryk Wojtalak, Szymon Tomiak, Mikołaj Januszewski, Dominik Glonek, Jerzy Kaczmarek, Emil Jackowiak, Przemysław Wanat, Oskar Streich i Tomasz Skurzyński (06:01.27). Wygrali Brytyjczycy (05:51.71) przed Amerykanami (05:53.97) i Australijczykami (05:54.90).

Szóste miejsce zajęły w finale BW4-: Martyna Jankowska, Małgorzata Strybel, Anna Potrzuska i Izabela Pawlak (06:58.90). Złoto wywalczyły Amerykanki (06:38.12), srebro Brytyjki (06:43.88), a brąz - Australijki (06:46.76).

Drudzy w finale B BM4x byli: Krzysztof Kasparek, Jakub Woźniak, Bartosz Bartkowski i Cezary Litka (05:54.97).

W sobotę odbyły się także półfinały Mistrzostw Świata Juniorów, w których startowały trzy polskie załogi.

Do finału A awansowała czwórka podwójna kobiet. Kinga Kusiowska, Anna Khlibenko, Gabriela Stefaniak i Natasha Malicka (JW4x) były trzecie (06:39.65) w półfinale. Nasze zawodniczki miały sporą przewagę nad czwartymi Włoszkami (06:42.23). Wygrały Brytyjki (06:36.64), a tuż przed Polkami przypłynęły Amerykanki (06:38.42).

Po fantastycznej walce w finale A zobaczymy naszą czwórkę podwójną juniorów. Jakub Majewski, Michał Rańda, Igor Czekanowicz i Jacek Suszka zajęli trzecie miejsce w półfinale (06:00.14), wyprzedzając czwartych Szwajcarów o 0,29 sekundy! Wygrali Włosi (05:57.87) przed Grekami (05:58.32).

Niestety w finale B wystąpią brązowi medaliści Mistrzostw Europy Juniorów: Piotr Śliwiński i Daniel Gałęza, którzy w półfinale zajęli szóste miejsce (06:35.05).

Konrad Senderacki, Mikołaj Kot, Arkadiusz Wachnicki i Mateusz Kozłowski (JM4-) wygrali swój sobotni wyścig (06:17.09) i awansowali do finału C, w którym powalczą o miejsca 13-18.

Plan niedzielnych startów Polaków na MŚJ:

Finał C
9:50 K. Senderacki, M. Kot, A. Wachnicki, M. Kozłowski (JM4-)

Finały B
11:10 P. Śliwiński, D. Gałęza (JM2x)
11:15 W. Lewandowska, J. Oszczęda, W. Zawadza, S. Bryk, J. Hakobyan, K. Stałęga, N. Wyrzykowska, A. Barańska, M. Wiśniewska (JW8+)

Finały A
13:10 K. Kusiowska, A. Khlibenko, G. Stefaniak, N. Malicka (JW4x)
13:25 J. Majewski, M. Rańda, I. Czekanowicz, J. Suszka (JM4x)

KOMPLET WYNIKÓW

Źródło PZTW