Znamy zwycięzców regat w Henley

    Dodane: 2019-07-07

W niedzielę 7 lipca w angielskim Henley odbyły się coroczne letnie Regaty Królewskie. Pierwsze wioślarskie regaty na Tamizie rozegrano w 1839 roku. Wyścigi odbywają się na naturalnie prostym fragmencie rzeki, a finały rozgrywane są w pierwszą niedzielę lipca.

W pojedynczym wyścigu zawsze biorą udział dwie osady. A oto zwycięskie osady poszczególnych finałów:

fot. Facebook

The Wyfold Challenge Cup
Sydney Rowing Club - Norske Studenters Roklub

The Prince Albert Challenge Cup
Harvard University - Durham University

The Fawley Challenge CupLeander Club A
Leander Club A - Henley Rowing Club A

The Remenham Challenge Cup
Waiariki Rowing Club - Leander Club and Imperial College

The Visitors' Challenge Cup
Cambridge University and Leander Club - Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus and Delftsche Studenten Roeivereeniging Laga

The Stonor Challenge Trophy
B.C. Donoghue & O.K. Loe - S. Lu & Y. Wang

The Princess Elizabeth Challenge Cup
Eton College - Scotch College, Melbourne

The Princess Royal Challenge Cup
E.K. Twigg New Zealand - L.I. Scheenaard Netherlands

The Double Sculls Challenge Cup
J.E. Collins & G.E. Thomas - J.W. Storey & C.W. Harris

The Princess Grace Challenge Cup
Chinese National Rowing Team - Hollandia Roeiclub

The Ladies' Challenge Plate
Oxford Brookes University A - Hollandia Roeiclub

The Temple Challenge Cup
Oxford Brookes University A - Northeastern University

The Prince of Wales Challenge Cup
Edinburgh University and Nottingham Rowing Club - Algemene Amsterdamsche Studenten Roeivereniging Skøll and Algemene Utrechtse Studenten Roeivereniging Orca

The Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup
A. Diaz & A. Haack - M.C. Oyen & M. Steenman

The King's Cup
United States Armed Forces - Bundeswehr

The Stewards' Challenge Cup
Leander Club and Oxford Brookes University - Leander Club

The Diamond Challenge Sculls
O. Zeidler Germany - G.G. Krommenhoek Netherlands

The Grand Challenge Cup
Waiariki Rowing Club - Leander Club and Oxford Brookes University

The Town Challenge Cup
Hollandia Roeiclub - Chinese National Rowing Team

The Queen Mother Challenge Cup
Leander Club - Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 e.V.

The Thames Challenge Cup
Roeivereeniging Studenten Vreie Universiteit Okeanos - Thames Rowing Club A

The Hambleden Pairs Challenge Cup
G.E. Prendergast & K.L. Gowler - X. Lin & R. Ju

The Britannia Challenge Cup
Molesey Boat Club - Mercantile Rowing Club

The Diamond Jubilee Challenge Cup
Latymer Upper School A - Headington School

>>>KOMPLET WYNIKÓW<<<

>>>WSZYSTKIE NIEDZIELNE FINAŁ<<<

3 brązowe medale polskich kajakarzy na Europejskich Igrzyskach

    Dodane: 2019-06-27

Po wczorajszym wspaniałym sukcesie Tomka Kaczora, który przypomnijmy w C1 1000m zdobył zloty medal Igrzysk Europejskich dziś po medale i to 3 brązowe sięgnęły nasze kobiety. Podczas zawodów w Mińsku na najniższym stopniu podium stanęły Marta Walczykiewicz (K1 200m) i Dorota Borowska (C1 200) oraz Karolina Naja, Helena Wiśniewska, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk w K4 500m.

zdj. Szymon Sikora, PKOl

W sesji porannej Karolina Naja, Helena Wiśniewska, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły brązowy medal w czwórce. Szansę na kolejny medal Naja i Wiśniewska miały w K2 200 metrów ale ostatecznie dziewczyny finiszowały na 4. pozycji. Triumfowały Ukrainki Marija Powk i Ludmiła Kuklinowska. W C1 200m Michał Łubniewski finiszował na 6. pozycji. Ku uciesze publiczności wygrał Artsem Kozyr.

zdj. Nina Jelenc, Canoe Europe

W sesji popołudniowej pierwszym finałem A był wyścig kajakarek na 200 metrów. Jedną z faworytek była Marta Walczykiewicz, która przypomnijmy 4 lata temu w Baku stanęła na najwyższym stopniu podium. Reprezentantka Polski przez cały dystans płynęła w ścisłej czołówce i ostatecznie zajęła 3. miejsce przegrywając z Emmą Jorgensen i Danutą Kozak. Po kolejny brązowy medal popłynęła Dorota Borowska w C1 200 metrów, czyli w nowej konkurencji olimpijskiej. Zdecydowanie triumfowała Białorusinka Alena Nazdrowa. Druga była Niemka Lisa Jahn.

zdj. Nina Jelenc, Canoe Europe

3. miejsce w finale B w K1 na 200 metrów zajął Paweł Kaczmarek. Na zakończenie zmagań na torze odbyły się wyścigi w K1 na 5000 metrów, w których 6. miejsce zajął Rafał Rosolski. 9 miejsce w wyścigu kobiet zajęła Małgorzata Puławska. 

Finał K1 200 metrów kobiet:
1. Emma Jorgensen (Dania)
2. Danuta Kozak (Węgry)
3. Marta Walczykiewicz

Finał C1 200 metrów kobiet:
1. Alena Nazdrowa (Białoruś)
2. Lisa Jahn (Niemcy)
3. Dorota Borowska

Finał K2 200 metrów kobiet:
1. Marija Powk/Ludmiła Kuklinowska (Ukraina)
2. Franziska John/Tina Dietze (Niemcy)
3. Wolha Kudzenka/Maryna Litwinczuk (Białoruś)
4. Karolina Naja/Helena Wiśniewska
Finał C1 200 metrów mężczyzn:
1. Artsem Kozyr (Białrouś)
2. Nicolae Craciun (Włochy)
3. Alfonso Benavides (Hiszpania)
6. Michał Łubniewski

Finał K1 5000 metrów mężczyzn:
1. Balint Kopasz (Węgry)
2. Fernando Pimenta (Portugalia)
3. Max Hoff (Niemcy)
6. Rafał Rosolski

Finał K1 5000 metrów kobiet:
1. Maryna Litwinczuk (Białoruś)
2. Dora Bodonyi (Węgry)
3. Mariana Petrusowa (Słowacja)
9. Małgorzata Puławska

Film Poznańskie Dragony i Poznań Canoe Challenge okiem dziennikarza Krzysztofa Ćmielewskiego

    Dodane: 2019-06-26

Od naszej imprezy minęły już prawie 3 tygodnie. W sobotę 8 czerwca na Torze regatowym Malta w Poznaniu około 550 uczestników wzięło udział w największej w Polsce imprezie dla amatorów na wodzie - 5. Poznań Canoe Challenge, XI Mistrzostwach Szkół w smoczych łodziach oraz 3. Mistrzostwach w smoczych łodziach dla firm i instytucji „Dragony 2019”.

Dziś prezentujemy film Poznańskie Dragony 2019 i Poznań Canoe Challenge okiem dziennikarza Krzysztofa Ćmielewskiego. Miłego oglądania!

Mamy złoto! Tomasz Kaczor ze złotem Igrzysk europejskich!

    Dodane: 2019-06-26

Złoty medal Igrzysk europejskich w Mińsku wywalczył kanadyjkarz Tomasz Kaczor. W konkurencji C1 1000 m zawodnik poznańskiej Warty prowadził przez większą część dystansu i na 200 m przed metą miał wyraźną przewagę nad Kiriłłem Szamszurinem. Na ostatnich metrach Rosjanin przypuścił atak, ale Polak zdołał go odeprzeć i ostatecznie pokonał go o 0,075 s. Trzecie miejsce zajął Niemiec Sebastian Brendel.

zdj. Patrycja Langner, Puchar Świata, Poznań 2019

To jeden z czterech środowych finałów z udziałem Polaków. Wcześniej Rafał Rosolski zajął 9 miejsce w konkurencji K1 na 1000 m. Czekamy na starty finałowe Justyny Iskrzyckiej i Katarzyny Kołodziejczyk (K2 500 m) oraz Mateusza Kamińskiego i Michała Kudły (C2 1000 m).

4 medale polskich osad na zakończenie Pucharu Świata

    Dodane: 2019-06-23

Dziś, w niedzielę 23 czerwca na Torze Regatowym Malta w Poznaniu zakończyły się zmagania wioślarzy w ramach Pucharu Świata. W ciągu minionych trzech dni fani sportów wodnych mieli okazję podziwiać wioślarzy z całego świata. Na liście startowej znalazło się 856 zawodników z 45 krajów. 

zdj. J. Kowacic, źródło www.pztw.pl

Kulminacyjnym momentem zawodów były niedzielne finały, w których polskie osady wywalczyły 4 medale.

Na najwyższym stopniu podium stanęła czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański (06:01.01). Srebro wywalczyli Australijczycy (06:03.21), a brąz Nowozelandczycy (06:03.48).

Brązowe medale zdobyli Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski w czwórce bez sternika (06:19.60). W finale wyprzedzili ich Australijczycy (06:16.46) oraz Włosi (06:18.59).

Bardzo dobry występ odnotowała również czwórka podwójna kobiet w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillmann. Polki były drugie w finale (06:42.38). Do samego końca broniły się przed goniącymi je Niemkami (06:42.89). Rywalizację w tej konkurencji wygrały Chinki (06:38.24).

Medale wywalczyli również nasi parawioślarze: Michał Gadowski i Jolanta Majka (PR2 Mix2x), którzy zajęli drugie miejsce w finale A (08:49.53). Złoto dla Holendrów (08:32.72), a brąz dla Francuzów (08:54.01).

Zawody w Poznaniu były drugimi w tegorocznym cyklu, a trzecie, ostatnie odbędą się w holenderskim Rotterdamie. Organizacja Pucharu została bardzo wysoko oceniona przez Międzynarodową Wioślarską Federację FISA. Poznań należy do grona kandydatów ubiegających się o przeprowadzenie kolejnej dużej imprezy - Mistrzostw Świata w wioślarstwie 2023.

Drugi dzień II Pucharu Świata w wioślarstwie

 Ewa Chudek   Dodane: 2019-06-22

Srebro i 4 awanse do niedzielnych finałów. Mija drugi dzień II Pucharu Świata w wioślarstwie nad Poznańską Maltą.

zdj. J. Kowacic, źródło www.pztw.pl

Artur Mikołajczewski zdobył srebrny medal, dopływając na metę z czasem 7:15.45 za Australijczykiem, który wygrał finiszując z czasem 7:12.77.

Drugie miejsce w finale B zajęła Katarzyna Wełna (LW1x), co ostatecznie dało jej miejsce 8.

Finał C wygrały Anna Wierzbowska oraz Monika Sobieszek (W2-) wygrały finał C. Polki od początku prowadziły, wygrywając z 3 sekundową przewaga na Kanadyjkami.

W finale C startował również damski debel w składzie: Martyna Radosz i Katarzyna Boruch. Zawodniczki jednak finiszowały na 6 pozycji, z prawie 20 sekundową stratą do zwycięskiej osad z Czech.

Natan Węgrzycki-Szymczyk  (M1x) w półfinale A/B uplasował się na 5 pozycji, co nie dało mu awansu do finału A. Polak jutro będzie stratował w finale B.

W finale D mogliśmy dzisiaj zobaczyć dwójkę podwójną mężczyzn w składzie Maciej Zawojski oraz Adam Wicenciak. Polacy finiszowali na 3 pozycji. Jutro w tej samej konkurencji w finale A zobaczymy drugą dwójkę podwójną w składzie Mateusz Biskup oraz Mirosław Ziętarski.

Jerzy Kowalski oraz Miłosz Jankowski (LM2x) w półfinale na metę dopłynęli, jako 5, co nie dało im awansu do finału A, i jutro Polacy będą rywalizować w finale B.

Joanna Dittmann, Monika Chabel, Olga Michalkiewicz, Maria Wierzbowska (W4-) były czwarte w półfinale, a jutro wystąpią w finale B.

Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski (M4-) wygrali swój półfinał, co daje im szanse na jutrzejszą walkę o medal.

Do finału A awansowali również Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański (M4x)

Również w finale A zobaczymy damską czwórkę podwójną w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann

Magdalena Maxelon, Daniel Bojarek, Robert Niesyczyński, Patrycja Kapłon, Arkadiusz Skrzypiński (PR3 Mix4+) uplasowały się na 5 miejscu w repasażu, co nie dało im awansu do finału A.

Jarosław Kailing (PR1 M1x) w półfinale był 5, i wystartuje w finale B.

W finale A nie zobaczymy również męskiej ósemki w składzie Adam Woźniak, Adrian Pawłowski, Jakub Jankowski, Robert Fuchs, Dariusz Radosz, Bartosz Modrzyński, Łukasz Posyłajka, Piotr Juszczak, Tomasz Skurzyński. Polacy w repasażu przypłynęli na metę na 5 pozycji.

Film Poznańskie Dragony i Poznań Canoe Challenge

    Dodane: 2019-06-21

Od naszej imprezy minęły już prawie 2 tygodnie. W sobotę 8 czerwca na Torze regatowym Malta w Poznaniu około 550 uczestników wzięło udział w największej w Polsce imprezie dla amatorów na wodzie - 5. Poznań Canoe Challenge, XI Mistrzostwach Szkół w smoczych łodziach oraz 3. Mistrzostwach w smoczych łodziach dla firm i instytucji „Dragony 2019”.

Usiądźcie wygodnie w fotelu lub na kanapie, weźcie krakersy i Powerade, zaproście znajomych/ rodzinę i obejrzyjcie razem film z imprezy. Miłego oglądania!

Wyniki Błyskawica OPEN oraz Rankingu młodzików i dzieci

    Dodane: 2019-06-21

Piękna słoneczna pogoda i niemal tropikalna aura towarzyszyła zawodnikom, którzy w sobotę 15 czerwca na Jeziorze Pamiątkowskim wystartowali w Regatach Kajakowych Błyskawica OPEN  oraz  Rankingu  młodzików i dzieci WZKAJ 2018/2019. Organizatorem imprezy, w której udział wzięli wodniacy z 13 klubów był UKS „Błyskawica” Rokietnica i Wielkopolski Związek Kajakowy. Regaty były także kontynuacją Rankingu Dzieci i Młodzików  WZKaj 2018/2019. A oto zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

K2 500m jun. Mł. – Oliwia Klemczak/Weronika Jackowska (Energetyk Poznań)

K4 500m młodziczek – Lidia Bartkowiak/ Zuzanna Gościniak/ Amelia Ludwiczak/ Zofia Kobryń (AZS-AWF Poznań)

K1 1000m dzieci (2007) – Mateusz Purczyński (AZS-AWF Poznań)

C1 1000m młodzików (2005) – Mateusz Wojkiewicz (KS Warta Poznań)

K2 500m jun. mł. – Tomasz Koperski/ Mateusz Pietrzak (Posnania Poznań)

K1 1000m dzieci (2008 i młodsi) – Arnold Węcławek (UKS Błyskawica Rokietnica)

C1 1000m młodzików (2006) – Marceli Krawiec (Warta Poznań)

C2 500m młodziczek – Zuzanna Kinast/ Marta Brzezińska (Posnania Poznań)

K1 1000m młodzików (2006) – Thomas Scibilia (Posnania Poznań)

K2 500m młodziczek – Daria Kasperek/ Justyna Przybylak (OŚ AZS Politechniki Poznań)

K1 1000m młodzików (2005) – Kacper Konieczny (Posnania Poznań)

K4 500m jun. mł. - Weronika Aleksandrowicz/ Jadwiga Dobrowolska/ Weronika Jackowska/ Oliwia Klemczak (KS Energetyk Poznań)

C1 500m dzieci – Alex Wilga (Warta Poznań)

K1 1000m dzieci – Wiktoria Loba (Posnania Poznań)

C2 500m młodzików – Kacper Filipczak/ Kacper Grzelski (Posnania Poznań)

K4 500m dzieci - Wiktor Ignaszewski/ Grzegorz Wawrzyniak/ Szymon Nieskurski/ Marcel Raszeja (KS Posnania Poznań)

K1 1000m młodziczek (2005) – Zuzanna Gościniak (AZS-AWF Poznań)

C1 500m młodziczek - Patrycja Szymańska (Warta Poznań)

K2 500m młodzików – Mikołaj Rechul/ Aleksander Woronkiewicz (AZS-AWF Poznań)

K1 500m jun. mł. – Aleksander Kajdanek (Energetyk Poznań)

K1 500m Open – Zuzanna Węcławek (AZS-AWF Poznań)

K4 500m dziewczynek - Nadia Góźdż/ Noemi Chmura/ Emilia Szczublewska/ Wiktoria Szott (MOSW Choszczno)

K2 500m dzieci – Mateusz Purczyński/ Mateusz Rechul (AZS-AWF Poznań)

K1 500m Open – Kacper Dratwa (Energetyk Poznań)

K2 500m dzieci – Karolina Zapała/ Julia Piasecka (UKS COPAL Trzcianka)

K1 1000m młodziczek (2006) - Justyna Przybylak (OŚ AZS Politechniki Poznańskiej)

K4 500m młodzików - Mikołaj Mermela / Igor Wyszkowski/ Mikołaj Wąsowicz

Aleksander Zieliński (AZS-AWF Poznań)

K1 500m jun. mł. – Weronika Jackowska (Energetyk Poznań)

K4 500m jun. mł. - Tomasz Koperski/ Mateusz Pietrzak/ Nicholas Scibilia/ Wiktor Walkowiak (KS Posnania Poznań)

Wszystkie wyniki

Skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w świata w wioślarstwie

    Dodane: 2019-06-19

Już w najbliższy weekend 21-23 czerwca 2019 roku Wioślarski Puchar Świata po raz szósty odbędzie się w Poznaniu. Stolica Wielkopolski ponownie będzie stolicą wioślarstwa, a biało-czerwoni z pewnością będą się liczyli w walce o medale. Do poznańskich regat nadeszły zgłoszenia z 45 krajów, a liczba zawodniczek i zawodników wynosi ponad 800 nazwisk. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Dla kibiców przewidziane są liczne atrakcje w tym bogaty program animacji - strefa Enea dla dzieci.

Kadra Polski na zawody Pucharu Świata w Poznaniu 2019

Kobiety

dwójka podwójna wagi lekkiej (LW2x) - Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków)/ Joanna Dorociak (WTW Warszawa)

dwójka podwójna (W2x) - Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak (AZS AWF Warszawa)/ Katarzyna Boruch (AZS AWF Gorzów)

dwójka bez sterniczki (W2-) - Monika Sobieszek (AZS AWF Kraków)/ Anna Wierzbowska (Lotto Bydgostia)

czwórka podwójna (W4x) - Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa)/ Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz)/ Maria Springwald (AZS AWF Kraków)/ Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń)

czwórka bez sterniczki (W4-) - Joanna Dittmann (Lotto Bydgostia)/ Monika Chabel (Lotto Bydgostia)/ Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów)/ Maria Wierzbowska (Lotto Bydgostia)

Mężczyźni

jedynka wagi lekkiej (LM1x) - Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica)

jedynka (M1x) - Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa)

dwójka podwójna wagi lekkiej (LM2x) - Jerzy Kowalski  (Gopło Kruszwica)/ Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk)

dwójka podwójna (M2x) – dwie osady

Mateusz Biskup (Lotto Bydgostia)/ Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń)

oraz

Maciej Zawojski (AZS AWF Warszawa)/ Adam Wicenciak (KW-04 Poznań)

czwórka podwójna (M4x) - Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa)/ Wiktor Chabel (Posnania RBW)/ Szymon Pośnik (AZS AWF Warszawa)/ Fabian Barański (WTW Włocławek)

czwórka bez sternika (M4-) - Mikołaj Burda (Lotto Bydgostia)/ Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz)/ Marcin Brzeziński (WTW Warszawa)/ Michał Szpakowski (Zawisz Bydgoszcz)

ósemka (M8+) - Adam Woźniak (AZS AWF Warszawa)/ Adrian Pawłowski (PTW Płock)/ Jakub Aleksandrowicz (PTW Płock)/ Robert Fuchs (AZS UMK Toruń)/ Dariusz Radosz (Lotto Bydgostia)/ Bartosz Modrzyński (BTW Bydgoszcz)/ Łukasz Posyłajka (AZS Szczecin)/ Piotr Juszczak (Zawisza Bydgoszcz)/ Tomasz Skurzyński (AZS UMK/SMS Toruń)

Parawioślarze

PR1 M1x - Jarosław Kailing

PR2 Mix2x - Michał Gadowski/ Jolanta Majka

PR3 Mix4+ - Magdalena Maxelon/ Daniel Bojarek/ Robert Niesyczyński/ Patrycja Kapłon/ Arkadiusz Skrzypiński