Regaty Otwarcia Sezonu Kajakowego – trwają zapisy

    Dodane: 2021-03-10

Już za miesiąc, 10 kwietnia na poznańskim torze regatowym Malta odbędzie się na Otwarcie Sezonu – Ogólnopolskie Regaty WZKaj, Ranking Młodzików i Dzieci.

Organizator imprezy, Wielkopolski Związek Kajakowy zapewnia, że zawody odbędą się w reżimie sanitarnym.

Wyścigi rozgrywane będą na dystansie: 1000m dla mężczyzn kategorii senior, junior, junior młodsi oraz 500m dla kobiet kategorii senior, junior, junior młodszy oraz młodzików, dzieci i mastersi. Najmłodsi kanadyjkarze rywalizować będą na dystansie 200m.

Przez ostatnie lata regaty Otwarcia Sezonu były sprawdzianem, gdzie zawodnicy ścigali się startując co minutę każdy. W sezonie 2021 Prezes WZKaj Ireneusz Pracharczyk od pierwszych zawodów daje możliwość bezpośredniej rywalizacji zawodników w torze. Starty będą odbywały się z urządzeń startowych.

Na uwagę zasługuje system kwalifikacji stosowany podczas regat: przedbieg-finał. W kategorii dzieci rozgrywane będą wyścigi eliminacyjne i finały A natomiast w pozostałych kategoriach rozgrywane będą wyścigi eliminacyjne i finały – konkurencje K-1 i C-1 finały A, B i C, pozostałe konkurencje tylko finały A.

Zgłoszenia można przesyłać do 4 kwietnia.

Otwarcie sezonu-Ogólnopolskie Regaty WZKaj 10.04.2021-ZAPOWIEDŹ _new new_500

WZKaj wybrał przedstawicieli UKS i Rady Trenerów

    Dodane: 2021-03-07

W sobotę 6 marca trenerzy Wielkopolskiego Związku Kajakowego wybrali osoby, które przez najbliższe 4 lata będą przedstawicielami UKS oraz Rady Trenerów.

Przedstawicielem UKS została Małgorzata Wardowicz.

Przewodniczącym Rady Trenerów został Maciej Wyszkowski.

Do Rady Trenerów weszli:

  1. Adam Kaczmarek
  2. Tadeusz Kasprzak
  3. Ryszard Oborski
  4. Maciej Skrzypczak
  5. Kamil Siwiński
  6. Piotr Wojciechowski

Trenerem Koordynatorem został Piotr Wojciechowski.

Gratulujemy!

Wyniki sprawdzianu na basenie pływackim

    Dodane: 2021-03-06

Znamy wyniki sprawdzianu pływackiego wielkopolskich kajakarzy rywalizujących w ramach Rankingu Młodzików i Dzieci. Zawodnicy mieli za zadanie przepłynąć odpowiedni do kategorii wiekowej dystans:

– młodzicy (rocznik 2007 i 2008) – 150m

– dzieci (2009 i młodzi) – 50m.

6 medali biało-czerwonych na Mistrzostwach świata na ergometrze wioślarskim

    Dodane: 2021-02-28

W sobotę 27 lutego zakończyły się mistrzostwa świata na ergometrze wioślarskim. Impreza, która - z powodu pandemii - odbyła się wirtualnie rozpoczęła się we wtorek 23 lutego. W sumie biało-czerwoni zakończyli rywalizację z sześcioma medalami - trzema złotymi i trzema srebrnymi.

źródło PZTW

Pierwszego dnia złoty medal w wadze lekkiej kobiet zdobyła Klaudia Pankratiew. Zawodniczka LOTTO-Bydgostii uzyskała czas 07:09.8 i była o 0,6s szybsza od drugiej Łotyszki Olgi Swirskiej. Brązowy medal wywalczyła Tunezyjka Krimi Khadija (07:12.0). Przypomnijmy, że Polka podczas zeszłorocznego czempionatu, który odbył się stacjonarnie - w Paryżu również wywalczyła złoty medal, tylko że w wadze lekkiej kobiet do lat 23.

We wtorkowej rywalizacji wzięli udział także nasi parawioślarze. W kategorii PR1 MAN Jaroslaw Kailing był czwarty (08:30.8), a Arkadiusz Skrzypiński piąty (09:01.7). Obaj są zawodnikami Startu Szczecin.

W środę rywalizację w kategorii młodzieżowców (U23) na 500 metrów w wadze lekkiej wygrał Aleksander Chajda. Także złoty medal zdobył Dariusz Stefanowski w kategorii LM55.

Chajda uzyskał czas 01:23.7 i wyprzedził Egipcjanina Adhama Mahgouba (01:24.3) oraz Słoweńca Jakę Malesicia (01:24.6). To nie pierwszy sukces Chajdy na ergometrze wioślarskim. W grudniu w tej samej konkurencji (LM U23 na 500 m) triumfował w British Rowing Indoor Championships.

Z kolei Stefanowski zdobył dwa medale podczas British Rowing Indoor Championships - złoto na 2000m i srebro na 500 metrów w wadze lekkiej i kategorii wiekowej 55. Teraz zdeklasował rywali w mistrzostwach świata na dystansie dwóch kilometrów - do "przepłynięcia" tego dystansu potrzebował 06:46.0. Drugi był Amerykanin Steve Tague (06:48.6), a trzeci Fin Pentti Soini (06:58.4).

Blisko medalu była także Adrianna Krystochowicz, która w wadze lekkiej na 500 metrów do lat 23zajęła czwarte miejsce (01:42.4). Dziewiąta w kategorii U19 na 500m była Maria Żukowska (01:36.7).

Ostatniego dnia Polacy wywalczyli trzy srebrne medale. Bartosz Zabłocki w otwartej kategorii mężczyzn uzyskał czas 05:50.0, co dało mu drugie miejsce. Wyprzedził go tylko Belg Ward Lemmelijn (05:42.2). Ostatnie miejsce na podium zajął Mołdawianin Chirill Visit Chi-Sestakov (05:53.9).

Bardzo dobrze spisali się nasi paraolimpijczycy w kategorii PR2. Michał Gadowski i Jolanta Majka także zdobyli srebrne medale. Gadowski uzyskał czas 07:22.7 i ustąpił Włochowi Gianowi Filippo Mirabile (07:02.5). Trzecie miejsce dla Niemca Leopolda Reimanna (07:48.4). Z kolei Majka odnotowała czas 08:33.5. Wyprzedziła ją Australijka Kathryn Ross (07:59.3), a trzecia była Łotyszka Zanna Cveckovska (08:51.1).

Julia Stępień była szósta w kategorii kobiet do lat 23 na 500 m, Przemysław Wilk jedenasty w kategorii mężczyzn wagi lekkiej na 500 m, a Paulina Markowska dwunasta w kategorii kobiet wagi lekkiej na 500 m).

KOMPLET WYNIKÓW

źródło www.pztw.pl

Nie żyje Aleksander Doba

    Dodane: 2021-02-23

Wczoraj, w poniedziałek 22 lutego dotarła do nas bardzo smutna wiadomość związana ze śmiercią naszego wspaniałego podróżnika, kajakarza Aleksandra Doby. Jak podają media zmarł "śmiercią podróżnika" podczas zdobywania najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro.

Przypomnijmy, że Doba w plebiscycie „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Był pierwszym człowiekiem w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia.

W drugą ekspedycję wyruszył w 2014 roku, za początek i koniec trasy wybierając najbardziej oddalone od siebie punkty w Europie i Ameryce Północnej. Wypłynął z Lizbony, a po 167 dniach dotarł do New Smyrna Beach na Florydzie. Po drodze jednak zatrzymał się na kilka tygodni na Bermudach, gdzie konieczne było naprawienie uszkodzonego steru.

Trzecia Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby rozpoczęła się 7 maja 2017 roku punktualnie o 20.57 czasu nowojorskiego - podróżnik opuścił zatokę Sandy Hook. Złe warunki pogodowe oraz zmagania m.in. ze sztormem sprawiły, że podróż trzeba było przerwać. Po 9 dniach, 16 maja nasz kajakarz ponownie ruszył w drogę. Pierwotnie planował, że dopłynie do Lizbony jednak w połowie drogi Olo zdecydował się na zmianę. Podróż znacząco różniła się od poprzednich pod względem wspomnianej wyżej skali trudności wynikających z charakterystyki trasy wiodącej północną częścią Atlantyku, a także kierunku poruszania się. Tym razem Olek płynął z zachodu na wschód. Dotarcie z Ameryki Północnej do Europy zajęło mu dni 111 dni. I jak sobie i rodzinie obiecywał, zdążył do domu na swoje 71. urodziny.

Niestety próba zdobycia najwyższej góry Afryki była jego ostatnią podróżą. Wierzymy jednak, że teraz zdobywa inne szczyty. Rodzinie i bliskim składamy kondolencje.

Trwają zapisy na kurs instruktora wioślarstwa

    Dodane: 2021-02-19

Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo oraz Polski Związek Towarzystw Wioślarskich zapraszają na kurs instruktora wioślarstwa.

Kurs odbędzie się w terminie 12 marca – 30 czerwca br., w systemie weekendowym. Szkolenie odbędzie się online i poprowadzone będzie przez wykładowców AWF Poznań w wymiarze 150 godzin dydaktycznych (60h część ogólna, 90h część specjalistyczna). Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do 28 lutego wysyłając email na adres szkolenie@wioslarstwo.poznan.pl. Koszt – 1500 zł.

Potrzebna pomoc dla Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego!

    Dodane: 2021-02-12

Droga wioślarska rodzino! Płockie Towarzystwo Wioślarskie jest w dramatycznej sytuacji i potrzebuje Waszej pomocy! Zachęcamy do wpłat. Każdy grosz się liczy!

źródło PZTW

Zator lodowy w Płocku spowodował zalanie budynków przeznaczonych do treningów młodzieży i dorosłych. Jak można pomóc PTW? W serwisie zrzutka.pl zorganizowano zbiórkę. Zebrane środki zostaną przekazane PTW na remont ośrodka.

ŚRODKI DLA PTW MOŻESZ PRZEKAZAĆ TUTAJ - LINK DO ZRZUTKA.PL

źródło PZTW

Kajakarze trenują w Szklarskiej Porębie

    Dodane: 2021-02-06

80 kajakarzy i kanadyjkarzy z wielkopolskich klubów trenuje obecnie na obozie zimowym organizowanym w Szklarskiej Porębie. Obóz rozpoczął się 30 stycznia a zakończy się 14 lutego.

Zawodnicy pod czujnym okiem trenerów nie tylko biegają na nartach ale również ćwiczą na siłowni, sali gimnastycznej i oczywiście szlifują technikę wiosłowania na ergometrach wioślarskich. Uzupełnieniem treningu są marszobiegi po szlakach i odnowa biologiczna.

źródło WZKaj