Zagłosuj na wodniaków w Plebiscycie Przeglądu Sportowego

    Dodane: 2021-12-19

Jeszcze tylko 11 dni pozostało do końca głosowania na sportowców w 87. edycji Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2021 Roku.

Wśród nominowanych znalazły się aż 3 osady reprezentujące nasze wodne dyscypliny sportowe. Dziewczyny w tym roku wywalczyły 3 medale Igrzysk Olimpijskich dając nam wiele powodów do dumy i radości. Dlatego apelujemy do Was wszystkich o oddanie swoich głosów na nasze medalistki. Przypomnijmy ich sylwetki:

- Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo, czwórka podwójna) – to one właśnie otworzyły przysłowiowy worek medali polskiej reprezentacji w Tokio. Nasze dziewczyny po zaciętej walce wywalczyły srebro.

- Karolina Naja i Anna Puławska popłynęły w Tokio po srebro w osadzie K2 na 500 metrów.

- Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska – nasza kobieca czwórka kajakowa weszła na podium pierwszy raz w historii. Dziewczynom, które stanęły na trzecim miejscu podium do srebra zabrakło zaledwie 0,4 s.

Warto podkreślić również, że wiosłująca w obu osadach kajakowych Karolina Naja to multimedalistka, która na swoim koncie ma już 4 medale z Igrzysk Olimpijskich. Poprzednie dwa brązowe zdobyła w parze z Beatą Mikołajczyk w K2 500m w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016).

Głosowanie online potrwa do 31 grudnia 2021 roku do godziny 12:00. Zwycięzcę Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2021 roku poznamy 8 stycznia!

www.plebiscyt.przegladsportowy.pl

Pięciu poznańskich wodniaków stypendystami Miasta Poznania

    Dodane: 2021-12-18

24 poznańskich zawodników z 11 dyscyplin sportowych otrzyma stypendia sportowe w kategorii seniora. W czwartek 16 grudnia odbyło się spotkanie Kapituły Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli dyscyplin wodnych: kajakarstwa i wioślarstwa.

Wśród kajakarzy stypendia otrzymają:

Tomasz Barniak - Klub Sportowy AZS AWF

Karolina Naja - Klub Sportowy Posnania Poznań

Magda Stanny - Klub Sportowy Warta Poznań

Jakub Stepun – AZS AWF Poznań

Stypendium otrzyma także nasz wioślarz: Wiktor Chabel - Klub Sportowy Posnania Poznań.

W sumie poznańscy sportowcy, których dokładna lista znajduje się „tutaj” otrzymają kwotę 324.000 zł.

Zgodnie z Uchwałą Nr XVIII/307/VIII/2019 Rady Miasta Poznania z 15 października 2019 r. o stypendium mógł ubiegać się zawodnik, który spełniał jednocześnie następujące warunki:

 1. jest członkiem klubu sportowego lub stowarzyszenia działającego na terenie miasta Poznania oraz posiada kartę zgłoszenia, licencję bądź inny dokument uprawniający do udziału w zawodach;
 2. uprawia dyscyplinę olimpijską;
 3. w konkurencjach olimpijskich uzyskał co najmniej jeden z następujących wyników sportowych:

1)   miejsce od I do VIII podczas Igrzysk Olimpijskich,

2)   miejsce od I do VIII w Mistrzostwach Świata w kategorii seniora,

3)   miejsce od I do VI w Mistrzostwach Europy w kategorii seniora.

Stypendium może zostać przyznane także:

1)      zawodnikom dyscyplin olimpijskich - w szczególnie uzasadnionych przypadkach, niezależnie od warunków, o których mowa powyżej;

2)      zawodnikom dyscyplin nieolimpijskich, którzy osiągnęli wybitny wynik sportowy;

3)      osobom uprawiającym sport osób niepełnosprawnych, osiągającym w danej dziedzinie wybitne wyniki.

Mistrzostwa Europy na ergometrze wioślarskim odwołane!

    Dodane: 2021-12-03

W komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej FISA poinformowała o odwołaniu zaplanowanych na 29-30 stycznia 2022 r. w szwedzkim Jonkoping Halowych mistrzostw Europy na ergometrach wioślarskich.

"Ta trudna decyzja została podjęta w związku z trwającą pandemią COVID-19, kolejnymi wariantami wirusa oraz utrudnieniami w przemieszczaniu się między granicami państw" - napisano w dalszej części.

Jednocześnie organizatorzy zapewnili, że wszystkie opłaty startowe zostaną zwrócone w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Zmiany w polskich kanadyjkach

    Dodane: 2021-11-25

Jego zawodnicy Meng Guan Liang i Yang Wen Jun (Chiny) zdobyli dwa złote medale IO (Ateny 2004 i Pekin 2008). Pracował także jako trener reprezentacji Kazachstanu, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Korei Południowej.

Marek Ploch, bo o nim mowa został trenerem olimpijskiej reprezentacji Polski kanadyjkarzy oraz kadry kobiet. Jego celem są IO w Paryżu w 2024. Może już tam  uda się usłyszeć nam za sprawą prowadzonych przez trenera zawodników i zawodniczek Mazurka Dąbrowskiego?

Choć pozycja, jako głównego selekcjonera nie jest jeszcze oficjalnie zatwierdzona przez PZKaj, to z informacji medialnych wiemy, że obie strony doszły do porozumienia. Warto przypomnieć, że trener Ploch w ostatnich latach uczestniczył w przygotowaniach m.in. Tomasza Kaczora, który w 2019 roku trenował z nim Chinach, czy pisał plany treningowe dla naszych tegorocznych olimpijczyków Wiktora Głazunowa i Tomasza Barniaka.

Trenerowi i całej naszej reprezentacji życzymy powodzenia i trzymamy mocno kciuki!

XXIV Mistrzostwa Szczecina w ergometrze wioślarskim

    Dodane: 2021-11-17

XXIV Mistrzostwa Szczecina na Ergometrze Wioślarskim to impreza sportowa mająca na celu promowanie „ergowioseł” jak również wioślarstwa jako doskonałej formy aktywności fizycznej.

Wydarzenie, którego organizatorem jest AZS Szczecin i Stowarzyszenie K2 Partners odbędzie w piątek 26 listopada w SDS Hala Sportowa (ul. Wąska 16 w Szczecinie). Wszyscy uczestnicy będą mieli do przewiosłowania dystans 1000 metrów. Rywalizacja odbędzie się zarówno indywidualnie jak i drużynowo (min. 4 osoby), a za start każdy otrzyma przepiękny, pamiątkowy medal

Impreza skierowana jest do mieszkańców Szczecina, którzy mogą rywalizować w czterech różnych kategoriach wiekowych już od 16 roku życia w wzwyż  jak również do zawodników.

Do zapisów zaprasza Mistrz Olimpijski z Pekinu oraz czterokrotny Mistrz Świata i Mistrz Europy - Marek Kolbowicz.

Zapisy trwają do 23 listopada. Na liście startowej zostało już tylko 𝟴𝟬 𝙬𝙤𝙡𝙣𝙮𝙘𝙝 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘.

Szczegóły i zapisy: www.ergowioslaszczecin.pl

Mistrz Olimpijski zaprasza na trening

    Dodane: 2021-11-17

W swojej karierze zdobył wszystko o czym może pomarzyć sportowiec: złoto Mistrzostw Europy, siedem medali Mistrzostw Świata (w tym 4 złote) i ten najcenniejszy – złoty medal Igrzysk Olimpijskich.

Teraz nasz Mistrz Olimpijski Marek Kolbowicz zaprasza wszystkich chętnych na trening otwarty gdzie będzie można zapoznać się z techniką wiosłowania. Każdy będzie mógł oswoić się ergometrem wioślarskim, sprawdzić ustawienia maszyny i spróbować swoich sił przed startem.

Treningi odbędą w dwóch terminach:

- 18.11.2021 (czwartek) w godzinach 18.30 - 19.30

- 22.11.2021 (poniedziałek) w godzinach 18.30 - 19.30

Z wszystkimi chętnymi mistrz spotka się na basenie Floating Arena, I piętro z prawej strony wejścia na trybuny. Obowiązkowo musicie zabrać strój sportowy.

W sobotę Wielkopolska Gala Kajakarzy

    Dodane: 2021-11-15

Już w najbliższą sobotę 20 listopada o godzinie 14.00 Wielkopolski Związek Kajakowy serdecznie zaprasza na Wielkopolską Galę Kajakarzy. Spotkanie odbędzie się w auli WSS, I piętro, ul. Starołęcka 36.

80 smoczych drużyn wystartuje w sobotę w Szczecinie

    Dodane: 2021-11-09

Smocze łodzie ze Szczecina czyli Stowarzyszenie Amber Szczecin zaprasza już w najbliższą sobotę 13 listopada na wielkie wydarzenie na Floating Arena.

W zawodach weźmie udział ponad 80 osad! Rywalizacja polega na zmaganiu się zawodników w jednej łodzi, siedząc naprzeciwko siebie. W trakcie rywalizacji zawodnicy wiosłując próbują o dwa metry przepchnąć łódź. Drużyna przeciwna stara się to zrobić w drugą stroną. Jest to namiastka jakby przeciągania liny. Zawody mają zasięg międzynarodowy i wezmą w nich udział oprócz znaczących osad krajowych osady z Niemiec, Ukrainy, Łotwy czy Litwy. Oprócz drużyn, które na co dzień zawodowo trenują ten sport udział biorą osad w tzw. Kategorii TOTAL FUN, tj. kategorii amatorskich drużyn. Te rozpoczynają swoją rywalizacje o godz. 14.
Uroczyste otwarcie godz 10.15. 

Pierwsze biegi o godz. 10.30.

Rywalizacja prowadzona jest w następujących kategoriach:

 1. Premium Open (6 dowolnych osób, głównie mężczyzn – kategoria kierowana do najwyższej klasy zawodników),
 2. Premium Mikst (6 zawodników, co najmniej 2 kobiety, ale głównie startują w konfiguracji czterech mężczyzn i dwie kobiety kategoria kierowana do najwyższej klasy zawodników),
  3. Sport Półamator Open (6 dowolnych osób, głównie startują mężczyźni – kategoria kierowana do średniej klasy zawodników)
 3. Sport Półamator Mikst (6 zawodników, co najmniej 2 kobiety, głównie startują w konfiguracji czterech mężczyzn i dwie kobiety kategoria kierowana do średniej klasy zawodników).
  5. Sport FUN Mikst (6 zawodników, co najmniej 2 kobiety, ale głównie startują w konfiguracji czterech mężczyzn i dwie kobiety kategoria kierowana do poczatkujących zawodników zawodników).
 4. Open+45 (6 dowolnych osób po 45 roku życia, głównie startują mężczyźni)
 5. Mikst+45, (6 zawodników po 45 roku życia ale co najmniej 2 kobiety)
 6. Lejdis (6 kobiet),
 7. TOTAL FUN (kategoria zabawowa/amatorska) rywalizację kierowana jest do amatorów ze Szczecina – celem integracji społeczeństwa ze Szczecina zwłaszcza po okresie zamknięcia społecznego w czasie pandemii. W jednym wyścigu, startuje po 6 zawodników.
 8. Junior z podziałem na Open, Lejdis.

Konietzko nowym sternikiem światowego kajakarstwa

    Dodane: 2021-11-06

Thomas Konietzko (Niemcy) został nowy Prezydentem Międzynarodowej Federacji Kajakowej. W trakcie głosowania, które odbyło się podczas Kongresu w Rzymie (Włochy) nowy prezydent otrzymał 90% głosów.

Kontrkandydatem Thomasa Konietzko, który dzisiaj obchodzi swoje 58 urodziny był przedstawiciel Rosyjskiej Federacji Kajakowej Evgenii Arkhipov. Choć kongres odbył się w sposób hybrydowy to w głosowaniu wzięło udział 94% wszystkich delegatów.

Nowy Prezydent zastąpi na stanowisku Jose Perurenę (Hiszpania), który piastował to stanowisko na przestrzeni 13 lat i został Prezydentem Honorowym.

Funkcję wiceprezydentów pełnić będą Cecila Farias (Argentyna), Aijie Liu (Chiny) i Lluis Rabaneda (Hiszpania). Funkcję skarbnika obejmie Włoch, Luciano Buonfiglio

Na nowego szefa kajakarstwa klasycznego został wybrany Toshi Furuya (Japonia), slalomu kajakowego Jean-Michel Prono (Francja), kajakarstwa górskiego Manuela Gawehn (Niemcy), maratonu kajakowego Ruud Heiljselaar (Holandia), canoe polo Greg Smale (Wielka Brytania), freestylu Terry Best (Wielka Brytania) i parakajakarstwa John Edwards (Kanada)

Kolejny kongres odbędzie się w 2022 w Tajlandii.