Trójka Polaków w finałach kajakowego Pucharu Świata

    Dodane: 2022-06-20

Szóstym Klaudii Zwolińskiej, siódmym Aleksandry Stach i ósmym miejscem Kacpra Sztuby zakończył się rozgrywany w miniony weekend w Krakowie Puchar Świat w kajakarstwie górskim.

Reprezentanci Polski w konkurencji kanadyjek udanie zaprezentowali się w niedzielę przez swoimi kibicami.

– Dziesięcioosobowe finały to podstawa do tego, żeby walczyć o czołowe lokaty – mówi Jakub Chojnowski, trener główny reprezentacji Polski w slalomie kajakowym. – Dzisiejsze występy biało-czerwonych można zaliczyć na plus, ale gdyby cała trójka wyczyściła w finale swoje przejazdy, gdyby były na zero, to byliby jeszcze wyżej, nawet na miejscach medalowych. A to by już był ogromny sukces. Tak czy inaczej jestem dzisiaj bardzo zadowolony, mamy dobre rokowania przed resztą sezonu, oczywiście z najważniejszym dla nas wszystkich występem, czyli lipcowymi mistrzostwami świata w Augsburgu. Dzisiejsza piękna pogoda przyciągnęła kibiców, a Kraków po raz kolejny stanął na wysokości zadania, impreza od strony organizacyjnej była perfekcyjna – dodaje trener.

Dzięki wsparciu licznie zgromadzonej krakowskiej publiczności nasi zawodnicy pokazali że przynależą do światowej czołówki w swoich konkurencjach.

– Myślę, że zarówno dla mnie, jak i dla Klaudii to sukces, że znalazłyśmy się w gronie najlepszych dziesięciu zawodniczek Pucharu Świata, a dodatkową radość sprawia fakt, że w tej światowej czołówce znalazły się w sumie dwie Polki – mówi Aleksandra Stach. – Trochę mi szkoda tych sześciu karnych punktów, bo to aż sześc sekund doliczonych do czasu przejazdu. Chyba trochę za bardzo chciałam, za ciasno i za szybko, po prostu przedobrzyłam.

W słoneczną niedzielę na torze pierwsze pojawiły się kanadyjkarki, potem kanadyjkarze, impreza zakończyła się zmaganiami w extreme slalomie.

– Dzisiaj zdecydowanie lepiej się czułem niż w piątkowych kwalifikacjach – przyznaje Kacper Sztuba. – Miałem apetyt na coś więcej niż ósme miejsce, jestem u siebie na torze, znam doskonale tutejszą wodę, trudno mi tak na gorąco powiedzieć, co poszło nie tak w samej końcówce. Straciłem troszkę kontrolę, chyba miałem zbyt dużą prędkość i się posypało. Tak czy inaczej jestem zadowolony, bo to pierwszy finał, dodatkowo na moim torze w Krakowie. Chciałem się pokazać z dobrej strony i udało mi się to świetnie aż do osiemnastej bramki. Szkoda, bo mogłem być zdecydowanie wyżej. Brawa także dla dziewczyn, bo awans do finałów to dla Polaków ważna sprawa, szczególnie przed własną publicznością.

Kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata odbędą się już w najbliższy weekend (24-26 czerwca) w Tacen na Słowenii. Kolejne w Pau we Francji (26-28 sierpnia). Finał w dniach 2 - 4 września w La Seu d’Urgell w Hiszpanii.

Wyniki 3. dnia Pucharu Świata w slalomie kajakowym (Kraków 2022):

  • C1 kobiet, finał: 1. Mallory Franklin (Wielka Brytania) 103.31, 2. Majorie Delassus (Francja) 104.48, 3. Martina Satkova (Czechy) 107.83… 6. Klaudia Zwolińska 109.81, 7. Aleksandra Stach (obie Polska) 110.75;
  • K1 mężczyzn, finał: 1. Nicolas Gestin (Francja) 93.14, 2. Benjamin Savsek (Słowenia) 93.19, 3. Adam Burgess (Wielka Brytania) 93.49… 8. Kacper Sztuba (Polska) 97.29… 13. Grzegorz Hedwig (Polska).

źródło PZKaj

4 medale dla biało-czerwonych na Pucharze Świata w Poznaniu

    Dodane: 2022-06-19

Cztery medale wywalczyli nasi wioślarze w II Pucharze Świata. W zakończonych w niedzielę zawodach Polacy wywalczyli: złoto - parawioślarski mikst, srebro dwójka podwójna mężczyzn, a brąz - czwórka podwójna i ósemka mężczyzn.

Po srebro w dwójkach podwójnych popłynęli Mirosław Ziętarski i Fabian Barański (06:16.04). Polacy kolejny raz potwierdzili wysoką dyspozycję i znów przegrali tylko z chorwackimi braćmi Sinkoviciami (06:12.53). Trzecie miejsce ex aequo zajęli Holendrzy i Australijczycy (06:18.10).

"Realizujemy trening z myślą o mistrzostwach świata, a nie Pucharach Świata, więc tym bardziej cieszy podtrzymanie dobrej dyspozycji. Mam nadzieję, że uda się w końcu pokonać Chorwatów" - mówił z uśmiechem Fabian Barański w wywiadzie dla TVP Sport bezpośrednio po biegu.

Brąz w czwórkach podwójnych wywalczyli Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Szymon Pośnik i Piotr Płomiński (06:00.44). Polacy stoczyli fantastyczną walkę z Chińczykami, którzy ostatecznie wygrali (05:58.44). Na ostatnich metrach naszych zawodników wyprzedzili jeszcze Estończycy (06:00.18).

Również na najniższym stopniu podium stanęła nasza młodzieżowa ósemka: Patryk Wojtalak, Szymon Tomiak, Mikołaj Januszewski, Dominik Glonek, Jerzy Kaczmarek, Emil Jackowiak, Przemysław Wanat, Oskar Streich i Tomasz Skurzyński (05:51.93). Polaków wyprzedzili tylko Niemcy (05:37.74) i Australijczycy (05:39.91).

"Nie jesteśmy do końca zadowoleni, bo dużo nam brakowało do dwóch pierwszych osad. Cieszymy się z medalu, ale mamy dużo do poprawy. Szkoda, że zabrakło Kanady, bo to była załoga, która miała być dla nas punktem odniesienia" - powiedział skromnie Mikołaj Januszewski w studiu TVP Sport. 

W parawioślarskiej kategorii PR2 Mixed złoty medal zdobyli Jolanta Majka i Michał Gadowski (08:40.82). Drudzy byli Francuzi, a trzeci - Holendrzy. "Udało nam się zdobyć pierwsze złoto w Polsce i bardzo się z tego cieszymy" - powiedziała po biegu Jolanta Majka w rozmowie z Beatą Oryl-Stroińską.

Piąte miejsce w finale A dwójek podwójnych wagi lekkiej (LW2x) zajęły Jessika Sobocińska i Zuzanna Jasińska (07:04.80). Wygrały Amerykanki, srebro dla Australii, a brąz dla Irlandii.

Szósta w finale A była czwórka bez sternika Piotr Juszczak, Łukasz Posyłajka, Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski (06:19.25). Złoto zdobyli Australijczycy (06:03.20), srebro Holendrzy (06:04.21), a brąz - Amerykanie (06:07.54).

W finale parawioślarskiej kategorii PR1 wystąpili dwaj nasi reprezentanci. Arkadiusz Skrzypiński był piąty (11:37.82), a Michał Breczko szósty (12:08.03). Wygrał Włoch Giacomo Perini, przed Australijczykiem Erikiem Horriem i Niemcem Marcusem Klempem.

Pewnie finał B LW2x wygrały Wiktoria Kalinowska i Katarzyna Wełna (07:17.92). Finał B wygrała też czwórka podwójna kobiet Olga Michałkiewicz, Marta Wieliczko, Joanna Dittmann i Katarzyna Zillmann (06:45.52). Drugie miejsce w finale B W4- zajęły Barbara Streng, Weronika Kaźmierczak, Zuzanna Lesner i Barbara Jęchorek (06:57.29). Na trzecim miejscu w finale B czwórek podwójnych uplasowali się Krzysztof Kasparek, Jakub Woźniak, Bartosz Bartkowski i Cezary Litka (06:01.76). To samo miejsce zajął Wiktor Chabel (M1x), (07:25.43).

KOMPLET WYNIKÓW

źródło PZTW

Polskie osady z awansami do sobotnich półfinałów

    Dodane: 2022-06-17

Piątek był drugim dniem organizowanego na poznańskiej Malcie II Pucharu Świata w wioślarstwie. W sesji porannej rozegrano przedbiegi, w których wystartowało 14 naszych osad - 12 wioślarskich i dwie parawioślarskie. Natomiast popołudniu siedem polskich osad wzięło udział w repasażach, z których cztery awansowały do półfinałów, jedna do finału A, a dwie straciły szanse na medal.

Do półfinału pewnie awansowali Mirosław Ziętarski i Fabian Barański (M2x). Srebrni medaliści z Belgradu prowadzili w przedbiegu przez 1500 metrów, jednak w końcówce nieco odpuścili i zajęli drugie miejsce (06:14.43), nieznacznie przegrywając z Holendrami (06:13.07).

Do sobotniego półfinału awansowały także Barbara Streng, Weronika Kaźmierczak, Zuzanna Lesner i Barbara Jęchorek (W4-), które w eliminacjach uplasowały się na trzecim miejscu (06:31.05).

Drudzy w swoim przedbiegu byli Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Szymon Pośnik i Piotr Płomiński (05:46.60). Polacy nieznacznie przegrali ze Szwajcarami (05:46.11), którzy  bezpośrednio awansowali do finału A.

Drugie miejsce w przedbiegu zajęła nasza młodzieżowa ósemka. Patryk Wojtalak, Szymon Tomiak, Mikołaj Januszewski, Dominik Glonek, Jerzy Kaczmarek, Emil Jackowiak, Przemysłąw Wanat, Oskar Streich i Tomasz Skurzyński uzyskali czas 05:48.73. Do zwycięzców stracili ponad 13 sekund (05:35.05). W sobotę Polacy wystąpią w repasażu.

Bardzo dobrze w wyścigu o rozstawienie zaprezentowali się Jolanta Majka i Michał Gadowski (PR2 Mixed), którzy wygrali z czasem 08:23.70.

Artur Mikołajczewski (LM1x) pewnie wygrał repasaż (06:58.11) i zameldował się w półfinale, który odbędzie się w sobotę rano. W tej samej konkurencji Jerzy Kowalski był drugi w swoim przedbiegu (06:56.36) i bezpośrednio awansował do sobotniego półfinału. Finały A jedynek wagi lekkiej zaplanowano na sobotnie popołudnie.

Do półfinału awansowały obie nasze dwójki podwójne wagi lekkiej kobiet. Swój repasaż wygrały Wiktoria Kalinowska i Katarzyna Wełna (06:58.09), a Jessika Sobocińska i Zuzanna Jasińska były trzecie (07:01.13). Nasze załogi przedzieliła osada francuska (06:59.86).

W półfinale zobaczymy też Wiktora Chabla, który był drugi w repasażu (06:56.23). Naszego reprezentanta wyprzedził Francuz Hugo Boucheron (06:54.31).

Niestety o medale nie powalczy czwóka podwójna kobiet. Olga Michałkiewicz, Marta Wieliczko, Joanna Dittmann i Katarzyna Zillmann były dopiero czwarte w repasażu (06:24.87) i w niedzielny poranek wystąpią w finale B.

Na czwartym miejscu w repasażu uplasowały się Paulina Chrzanowska i Katarzyna Boruch (W2x) (07:06.43). Niestety nie daje to awansu do półfinału (przepustkę otrzymywały trzy najlepsze osady). Polki wystąpią w finale C, który odbędzie się w sobotę (godz. 9:45).

KOMPLET WYNIKÓW

źródło PZTW

Już w piątek Puchar Świata w Poznaniu

    Dodane: 2022-06-12

Już w najbliższy piątek 17 czerwca na poznańskiej Malcie wystartuje II Puchar Świata Seniorów w wioślarstwie. W regatach, które potrwają do niedzieli 19 czerwca wystartuje 16 polskich osad - 13 wioślarskich i trzy parawioślarskie.

Na starcie zobaczymy m.in. nasze dwie dwójki podwójne wagi lekkiej kobiet, dwie czwórki podwójne mężczyzn, wyjątkowo dwie jedynki wagi lekkiej mężczyzn i dwie jedynki w parawioślarskiej kategorii PR1 M1x. Po długiej przerwie zaprezentuje się też polska ósemka mężczyzn.

LM1x – Artur Mikołajczewski oraz Jerzy Kowalski

LW2x – Jessika Sobocińska/ Zuzanna Jasińska oraz Wiktoria Kalinowska/ Katarzyna Wełna

M1x – Wiktor Chabel

M2x – Mirosław Ziętarski/ Fabian Barański

M4- - Damian Józefowicz/ Łukasz Posyłajka/ Mikołaj Burda/ Mateusz Wilangowski

M4x – Dominik Czaja/ Mateusz Biskup/ Szymon Pośnik/ Piotr Płomiński oraz Krzysztof Kasparek/ Jakub Woźniak/ Bartosz Bartkowski/ Cezary Litka

M8+ - Patryk Wojtalak/ Szymon Tomiak/ Mikołaj Januszewski/ Dominik Glonek/ Jerzy Kaczmarek/ Emil Jackowski/ Przemysław Wanat (Oskar Streich, Tomasz Skurzyński)

PR1 M1x – Michał Breczko oraz Arkadiusz Skrzypiński

PR Mix2 – Jolanta Majka/ Michał Gadowski

W2x – Olga Michałkiewicz/ Katarzyna Boruch

W4- - Barbara Streng/ Barbara Jęchorek/ Zuzanna Lesner/ Weronika Kaźmierczak

W4x – Paulina Chrzanowska/ Marta Wieliczko/ Joanna Dittmann/ Katarzyna Zielmann

"Młode Polskie Wiosła"

    Dodane: 2022-06-11

W kilkudziesięciu miastach i klubach w Polsce trwają zajęcia w ramach programu "Młode Polskie Wiosła".

Ideą projektu realizowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki jest wsparcie pracy klubów wioślarskich w zakresie naborów i prowadzenia treningów w najmłodszej grupie wiekowej, ale też tworzenie nowych miejsc na mapie kraju, gdzie uczniowie ze szkół podstawowych będą mogli rozwijać swoje sportowe umiejętności i zdradzać sportowe talenty pod okiem trenerów i instruktorów.

Jest to również dobra okazja do inspirowania sportowego środowiska w nowych miejscach i województwach, gdzie do tej pory nie było profesjonalnego wioślarstwa do organizowania takich miejsc lub nawet zakładania nowych klubów.

źródło PZTW

Medale wioślarskich Mistrzostw Polski rozdane

    Dodane: 2022-06-06

W niedzielę w Poznaniu zakończyły się wioślarskie zmagania w ramach Enea Mistrzostw Polski. Na torze regatowym Malta najlepsi zawodnicy z całej Polski rywalizowali o 20 kompletów medali. W klasyfikacji klubowej z sumą 488 punktów zwyciężyła LOTTO Bydgostia przed Posnanią Poznań (353 pkt.) i AZS AWF Kraków (283 pkt.). A oto medaliści poszczególnych konkurencji:

Jedynka kobiet
1. M. Wieliczko (Wisła Grudziądz)
2. K. Zillmann (AZS UMK Toruń)
3. Izabela Gałek (LOTTO Bydgostia)

Jedynka mężczyzn
1. M. Biskup (LOTTO Bydgostia)
2. M. Ziętarski (AZS UMK Toruń)
3. Wiktor Chabel (Posnania RBW Poznań)

Jedynka kobiet wagi lekkiej
1. Z. Jasińska (KW PEGAZ Wrocław)
2. A. Rojek (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
3. W. Kalinowska (AZS AWF Warszawa)

Jedynka mężczyzn wagi lekkiej
1. J. Kowalski (Gopło Kruszwica)
2. J. Byczek (AZS Szczecin)
3. D. Paczkowski (LOTTO Bydgostia)

Dwójka bez sternika
1. Posnania RBW Poznań (W. Szwarc, E. Jackowiak)
2. AZS AWF Kraków (M. Kobosko, P. Juszczak)
3. Posnania RBW Poznań (J. Kaczmarek, D. Józefowicz)

Dwójka bez sternika wagi lekkiej
1. LOTTO Bydgostia (A. Zalewski, D. Frącz-Zakrzewski)
2. AZS UMK Toruń (K. Polański, M. Chełkowski)
3. BTW Bydgoszcz (M. Jasiulewicz, K. Twarowski)

Dwójka bez sterniczki
1. AZS AWF Gorzów Wlkp. (Z. Lesner, W. Kaźmierczak)
2. AZS UMK Toruń (K. Semrau, Z. Borzyszkowska)
3. AZS AWFiS Gdańsk (A. Potrzuska, I. Pawlak)

Dwójka bez sterniczki wagi lekkiej
1. LOTTO Bydgostia (M. Błaszczyk, P. Wasela)
2. Posnania RBW Poznań (H. Śmigielska, N. Zandecka)
3. WIR Iława (P. Józefowicz, A. Demczuk)

Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet
1. AZS AWF Kraków (M. Wiśniewska, K. Wełna)
2. AZS AWF Gorzów Wlkp. (H. Koroś, A. Rojek)
3. AZS AWFiS Gdańsk (A. Andrzejewska, M. Pluta)

Dwójka podwójna kobiet
1. AZS AWF Gorzów Wlkp. (O. Michałkiewicz, K. Boruch)
2. Posnania RBW Poznań (B. Jęchorek, J. Sobocińska)
3. LOTTO Bydgostia (P. Chrzanowska, J. Dittmann)

Dwójka podwójna mężczyzn
1. D. Czaja, Sz. Pośnik (AZS AWF Warszawa)
2. K. Domański, P. Płomiński (WTW Warszawa)
3. K. Kasperek, W. Chabel (Posnania RBW Poznań)

Dwójka podwójna mężczyzn wagi lekkiej
1. LOTTO Bydgostia (D. Wachowicz, D. Paczkowski)
2. AZS AWF Kraków (S. Rostworowski, A. Radomiński-Lasek)
3. LOTTO Bydgostia (A. Zalewski, D. Frącz-Zakrzewski)

Czwórka bez sternika
1. LOTTO Bydgostia (T. Lewicki, P. Dzieieczyński, M. Burda, J. Karwecki)
2. Posnania RBW Poznań (W. Szwarc, D. Glonek, M. Januszewski, E. Jackowiak)
3. Posnania RBW Poznań (P. Wojtalak, Sz. Tomiak, J. Kaczmarek, D. Józefowicz)

Czwórka bez sterniczki
1. AZS UMK Toruń (D. Gałka, K. Malinowska, A. Paszkowska, J. Wiwer)
2. AZS AWFiS Gdańsk (A. Andrzejewska, M. Pluta, A. Potrzuska, I. Pawlak)
3. LOTTO Bydgostia (Z. Szczerba, O. Kania, M. Wierzbowska, M. Strybel)

Czwórka podwójna kobiet
1. AZS AWF Gorzów Wlkp. (W. Kaźmierczak, Z. Lesner, O. Michałkiewicz, K. Boruch)
2. LOTTO Bydgostia (P. Chrzanowska, J. Dittmann, I. Gałek, K. Pankratiew)
3. Posnania RBW Poznań (C. Delimat, P. Chojnicka, B. Jęchorek, J. Sobocińska)

Czwórka podwójna kobiet wagi lekkiej
1. AZS AWF Kraków (N. Klimkowicz, M. Brzozowska, Z. Jodłowska, M. Wiśniewska
2. Posnania RBW Poznań (J. Wasiela, H. Śmigielska, N. Zandecka, P. Chojnicka)
3. BTW Bydgoszcz (P. Straszewska, K. Pawełczak, O. Wnuk, E. Szatkowska)

Czwórka podwójna mężczyzn
1. AZS AWF Warszawa (D. Czaja, N. Węgrzycki-Szymczyk, Sz. Pośnik, M. Zawojski)
2. AZS AWF Warszawa (G. Skarżyński, M. Mrozek, A. Woźniak, K. Franke)
3. WTW Warszawa (M. Żołek, Ł. Bajorek, K. Domański, P. Płomiński)

Czwórka podwójna mężczyzn wagi lekkiej
1. LOTTO Bydgostia (A. Zalewski, D. Frącz-Zakrzewski, D. WAchowicz, D. Paczkowski)
2. TWDW Warszawa (P. Golaska, B. Gasparski, P. Malicki, P. Szpak)
3. AZS UMK Toruń (M. Chełkowski, M. Januszewski, R. Krymski, K. Polański)

Ósemka kobiet
1. AZS UMK Toruń (K. Semrau, Z. Borzyszkowska, A. Zielepuha, D. Rękas, K. Malinowska, D. Gałka, A. Paszkowska, J. Weiwer, T. Skurzyński
2. LOTTO Bydgostia (Z. Madaj, M. Szyperska, M. Radosz, O. Kania, Z. Szczerba, M. Chabel, M. Wierzbowska, M. Strybel, M. Michniacka
3. AZS Szczecin (M. Mostek, A. Różańska, A. Syroka, A. Czernikiewicz, J. Kukier, J. Siemińska, K. Prusik, K. Duda, M. Ładna

Ósemka mężczyzn
1. Posnania RBW Poznań (P. Wojtalak, J. Frąckowiak, W. Szwarc, D. Glonek, M. Januszewski, E. Jackowiak, J. Kaczmarek, D. Józefowicz, J. Sobocińska
2. AZS Szczecin (T. Preś, M. Kłodziński, Ł. Posyłajka, P. Usnarski, J. Nowakowski, J. Sobański, S. Gągalski, M. Sobanda, M. Ładna)
3. LOTTO Bydgostia (F. Sobecki, J. Stefaniak, M. Witkowski, A. Szczesik, K. Szewczyk, T. Lewicki, P. Dziewieczyński, J. Karwecki, M. Michniacka)

Medaliści mistrzostw Polski mastersów:

Czwórka podwójna mężczyzn
1. P. Szczepaniak, J. Wróblewski, D. Stefanowski, S. Czerwiński (Masters)
2. M. Mikołajczak, T. Wojaczyk, K. Fabrykiewicz, S. Czerwiński (KW 1904 Poznań)
3. Ł. Kamiński, S. Jemioła, D. Grzanka, M. Antczak (LOTTO Bydgostia)

Jedynka masters
1. U. Fuhrmann
2. E. Czerwińska-Nowak (WTW Warszawa)
3. E. Guniewska (TWDW Warszawa)

2xMixM
1. U. Fuhrmann, J. Dąbrowski
2. D. Pribe, J. Pestka
3. E. Drzewek, A. Renc (WTW Warszawa)

Dwójka bez sternika
1. W. Malinowski, W. Urbanowski (LOTTO Bydgostia)
2. M. Błach, M. Bagniak
3. W. Gołuński, K. Neumann (LOTTO Bydgostia)

Dwójka podwójna mężczyzn
1. M. Woźniak, T. Wojaczyk (KW 1904 Poznań)
2. J. Jędrzejowski, Ł. Malejczyk (WRC Warszawa)
3. Ł. Jazłocki, M. Mundzik (TWDW Warszawa)

Jedynka masters 1xMM (F1)
1. P. Łojszczyk
2. W. Urbanowski
3. M. Woźniak

Jedynka masters 1xMM (F2)
1. A. Gaca (Gedania Gdańsk)
2. P. Szczepaniak
3. M. Mikołajczak (KW 1904 Poznań)

Jedynka masters 1xMM (F3)
1. A. Adamczewski
2. J. Dąbrowski
3. J. Pestka

4xMixM
1. M. Antczak, M. Skornia, U. Brzyska, Ł. Kamiński (LOTTO Bydgostia)
2. E. Drzewek, H. Koppen, A. Renc, E. Czerwińska-Nowak (WTW Warszawa)
3. P. Korytowski, M. Byks, E. Grzelka, W. Jabłoński

4xKM
1. P. Klunder, K. Trzeciak, A. Wawrocka, A. Chrustowska (BKW Bydgoszcz)
2. A. Wirzbicka, M. Stolińska, J. Dmeńska, M. Niedziółka (TWDW Warszawa)
3. M. Bielska-Fabrykiewicz, N. Rakowska, E. Grzelka, M. Byks

Dwójka podwójna kobiet
1. K. Wechmann, D. Pribe
2. R. Wasilewska, G. Kanoniczak
3. J. Kucharska, A. Ślotała (TWDW Warszawa)

Czwórka bez sternika
1. R. Borys, K. Neumann, D. Stefanowski, J. Wróblewski
2. W. Gołuński, W. Malinowski, K. Paprocki, J. Zaroślak (LOTTO Bydgostia)
3. R. Ziganshin, M. Zieliński, D. Sojka, J. Gustowski (TWDW Warszawa)

Ósemka mężczyzn
1. K. Fabrykiewicz, T. Wojaczyk, P. Szczepaniak, T. Kopka, M. Mikołajczak, P. KOzłowski, T. Majchrzak, M. Woźniak, R. Wasilewska
2. W. Gołuński, W. Malinowski, W. Urbanowski, M. Antczak, D. Grzanka, S. Jemioła, J. Zroślak, K. Paprocki, P. Kotłowski (LOTTO Bydgostia)
3. Ł. Jazłocki, M. Mundzik, A. Wasiukiewicz, D. Sojka, B. Juraszyński, J. Gustowski, R. Ziganshin, M. Zieliński, E. Guniewska (TWDW Warszawa)

8xMixM
1. K. Trzeciak, P. Klunder, A. Chrustowska, A. Wawrocka, M. Bator, T. Kopka, M. Rekowski, K. Szepczyński, M. Smyk (BKW Bydgoszcz/TWDW Warszawa)
2. T. Robiński, A. Wasiukiewicz, M. Mundzik, A. Ślotała, J. Kucharska, M. Stolińska, A. Wierzbicka, Ł. Jazłocki, E. Guniewska (TWDW Warszawa)
3. P. Szczepaniak, P. Kozłowski, P. Korytowski, M. Błach, G. Kanoniczak, M. Byks, A. Gumienna, R. Wasilewska, M. Bielska-Fabrykiewicz

>>>KOMPLET WYNIKÓW<<<

źródło PZTW

Enea Mistrzostwa Polski Seniorów od soboty w Poznaniu

    Dodane: 2022-06-03

Dziś 4 czerwca na torze regatowym Malta najlepsi wioślarze z całego kraju zmierzą się w Enea Mistrzostwa Polski Seniorów.

Transmisję z zawodów, które potrwają do niedzieli będzie można oglądać na stronie i w aplikacji mobilnej TVP Sport.

Na sobotę zaplanowano przedbiegi i repasaże, natomiast na niedzielę półfinały i finały. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo, pod nadzorem merytorycznym Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

>>>REGULAMIN ENEA MISTRZOSTW POLSKI SENIORÓW<<<

>>>LINK DO TRANSMISJI W TVP SPORT<<<

Srebro i brąz wioślarzy na Pucharze Świata w Belgradzie

    Dodane: 2022-05-31

W niedzielę 29 maja w Belgradzie zakończył się I Puchar Świata w wioślarstwie. W finałach A wystartowało aż osiem polskich osad, a dwie z nich sięgnęły po medale. Srebro wywalczyła dwójka podwójna mężczyzn, a brąz dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet.

źródło PZTW

W finale dwójek podwójnych świetnie spisali się Mirosław Ziętarski i Fabian Barański, którzy od samego początku trzymali się blisko utytułowanych Chorwatów - Martina i Valenta Sinikoviców. Polacy płynęli swoim rytmem i na 500 metrów przed metą objęli prowadzenie. Jednak na finiszu Chorwaci wyprzedzili naszych wioślarzy zwyciężając z czasem 06:09.26. Czas naszej osady - 06:10.46. Brąz dla osady z Hiszpanii (06:12.52).

Dobrą dyspozycję potwierdziły Zuzanna Jasińska i Katarzyna Wełna. Startujące w wadze lekkiej Polki wywalczyły brązowy medal (06:57.56). Tuż za nimi dopłynęły Jessika Sobocińska i Wiktoria Kalinowska (06:59.07). Złoto wywalczyły Brytyjki (06:53.15), srebro Chinki (06:55.42).

Na  czwartym miejscu uplasowali się Artur Mikołajczewski i Jerzy Kowalski (LM2x), 06:24.22. Złoty medal zdobyli Szwajcarzy (06:19.86), srebrny Hiszpanie (06:22.04), a brązowy - Czesi (06:22.04). To samo miejsce zajęły Katarzyna Duda, Barbara Jęchorek, Weronika Kaźmierczak i Zuzanna Lesner (W4-). Polki popłynęły w czasie 06:52.17. Wygrały Brytyjki (06:34.90) przed Dunkami (06:42.70) i Chinkami (06:45.27).

Jedno oczko niżej (piate miejsce) zanotowała męska czwórka podwójna - Dominik Czaja, Cezary Litka, Szymon Pośnik i Piotr Płomiński (06:06.88). Złoto dla Chin (06:00.52), srebro Holandii (06:01.14), brąz Litwy (06:02.01).

Mateusz Wilangowski, Łukasz Posyłajka, Mikołaj Burda i Damian Józefowicz (M4-) zajęli szóste miejsce (06:23.91). Złoto dla Brytyjczyków (06:05.76), srebro dla Holendrów (06:07.78), a brąz - dla Chin (06:10.91). Na tej samej pozycji zawody zakończyła czwórka podwójna kobiet w nowym składzie: Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko, Joanna Dittmann i Katarzyna Boruch (06:40.01). Wygrały Holenderki (06:29.76), drugie były Chinki (06:29.96), a trzecie - Ukrainki (06:31.09).

Drugi w finale B był Mateusz Biskup (M1x) - 06:59.64, a trzecie miejsce w finale B zajęły Olga Michałkiewicz i Paulina Chrzanowska (W2x) - 07:08.33.

>>>KOMPLET WYNIKÓW<<<

źródło PZTW

Sukcesem medalowym i organizacyjnym zakończył się kajakowy Puchar Świata w Poznaniu

    Dodane: 2022-05-29

Aż szesnaście razy stawali na podium polscy zawodnicy – w tym cztery razy na najwyższym stopniu – w zakończonych w niedzielę w Poznaniu zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie. Z powodu sobotnich problemów pogodowych, wszystkie wyścigi finałowe odbyły się w niedzielę.

Niedzielny poranek zaczął się fantastycznie od zwycięstwa polskich kanadyjkarzy w konkurencji C2 500 metrów. Najlepsi z całej stawki okazali się Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński.

– Trener Marek Ploch powiedział nam: słuchajcie panowie, moim zdaniem jesteście jedną z najlepszych dwójek na świecie i chyba tak bardzo mu uwierzyliśmy, że wygraliśmy. Może ten bieg nie był w 100 procentach taki, jaki byśmy chcieli, był tak na 95 procent. Najważniejsze, że to wystarczyło aby wygrać. Radość tym większa, że nasza konkurencja rozgrywana będzie na igrzyskach olimpijskich w Paryżu więc trzeba teraz pracować, pracować i dać z siebie wszystko – mówił po wyścigu Arsen Śliwiński.

– Po raz pierwszy w życiu stanąłem na najwyższym stopniu podium w Pucharze Świata i to na dodatek w konkurencji olimpijskiej – cieszył się Aleksander Kitewski.

Złoto i brąz kobiecych czwórek

Jeszcze nie ochłonęliśmy z pierwszych emocji a do boju ruszyły nasze kajakarki w osadach K4 na 500 m. Raczej nikt nie wątpił, że po pierwsze miejsce sięgną triumfatorki pierwszej edycji PŚ w Racicach: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto. Polki nie zawiodły i wygrały z dużą, prawie dwusekundową przewagą nad Nową Zelandią. Rewelacyjnie spisała się także druga polska osada: Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Krajewska, Helena Wiśniewska, która popłynęła po brązowy medal. Nasze osady rozdzieliły reprezentantki Australii.

– Doskonale wiedziałyśmy, że wszyscy ustawiają nas w roli faworytek, świetnie nam się płynęło w półfinale, ale podeszłyśmy do tego startu finałowego jak najbardziej profesjonalnie przygotowując się od rana tak starannie, jak tylko potrafimy. Na wodzie wszystko wyszło doskonale i podczas wyścigu nie byłyśmy ani przez chwile zagrożone – powiedziała po starcie Karolina Naja.

Dwa złote medale w niespełna godzinę

Dominika Putto po złotym wyścigu w K4 miała zaledwie 40 minut, na odpoczynek, wymianę łodzi (w której czekała na nią Katarzyna Kołodziejczyk), dopłynięcie na start i… rywalizację w kolejnym wyścigu, tym razem K2 na 200 m. I to z jakim efektem! Polki popłynęły kapitalnie zdobywając złoty medal w świetnym stylu. A na podium miały po swojej lewej stronie drugą polską osadę, która sięgnęła po brąz: Martynę Klatt i Sandrę Ostrowską (te dwie kajakarki zdobyły potem swój trzeci brązowy medal – na 500 m)

– Łatwo nie było, ale poszło wszystko sprawnie i szybko. No i z jakim efektem – dwa złote medale w ciągu niespełna godziny – mówiła rozradowana Putto o swojej przesiadce z jednej łódki do drugiej.

Medalowy serial polskich osad trwał dalej

Po swoje drugie złoto sięgnęła para naszych kanadyjkarzy z osady C2 500 m – Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński, do których w konkurencji C4 na takim samym dystansie dołączyli Łukasz Witkowski i Oleksii Koliadych. Nasza osada była na czele praktycznie od początku wyścigu no i tak już zostało do samego końca. Dwa kolejne medale w C4 na 500 m zdobyły nasze panie, srebro: Sylwia Szczerbińska, Aleksandra Jacewicz, Katarzyna Szperkiewicz, Julia Walczak; brąz: Amelia Braun, Angelika Justyna Dorozińska, Patrycja Mendelska, Magda Stanny. Triumfowały Kanadyjki.

Bardzo silnie obsadzony był finałowy sprint jedynek kobiet na 500 m. Utytułowana Lisa Carrington (Nowa Zelandia) natychmiast objęła prowadzenie, ale za nią jak cień płynęła Anna Puławska, na finiszu napędzając nieco strachu faworytce, która musiała wytężyć wszystkie siły, aby obronić pierwsze miejsce.

– Miałam mieszane uczucia, kiedy podczas wyścigu półfinałowego musiałam walczyć nie tylko z rywalkami, ale też z wysoką falą, której nie lubię. W niedzielę pogoda była dużo lepsza więc byłam bardzo skoncentrowana, płynęłam w wyznaczonym sobie tempie, nie patrzyłam na rywalki i skończyłam na drugim miejscu. Jestem naprawdę zadowolona. Jednak w finale podobno mogłam powalczyć z Lisą Carrington, ale muszę najpierw zobaczyć przebieg tego wyścigu – mówiła zadowolona z siebie Puławska.

Dość niespodziewanie po srebro sięgnęły polskie kanadyjkarki. Startujące na dystansie 500m Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak ustąpiły miejsca tylko Kubankom Yarisleidis Cirilo Duboys i Katherin Nuevo Segura tracąc zaledwie do nich 0,38 sek.

– Nie spodziewałam się, że możemy popłynąć tak skutecznie. Okazało się, że potrafimy powalczyć z najlepszymi osadami na świecie. Występ w Poznaniu daje nam nadzieję na kolejne dobre starty i jednocześnie daje bodziec do jeszcze lepszej pracy podczas treningów – powiedziała po ceremonii medalowej Julia Walczak. 

W pasjonującym finale kajakarek na 200 m triumfowała Anna Osterman (Słowenia) przed Kubanką Franciscą Lailą, a po brązowy medal sięgnęła Marta Walczykiewicz. Medal tego samego kruszcu wywalczył w C1 na 500 m Wiktor Głazunow. W C2 na 1000 m srebrny medal wywalczyli Dominik Nowacki z Łukaszem Witkowskim. Na koniec dnia jeszcze jeden  medal – srebrny dla polskiej reprezentacji wywalczył w wyścigu C1 na 5 km Mateusz Borgiel, a po brązowy sięgnął na takim samym dystansie w K1 Rafał Rosolski.

Oprócz gradu medali warto zaznaczyć, że Puchar Świata zakończył się również sukcesem organizacyjnym. Mimo niesprzyjającej pogody organizatorzy stanęli na wysokości zadania po raz kolejny udowadniając, że w Poznaniu można zorganizować imprezy sportowe na najwyższym światowym poziomie. To wszystko przede wszystkim zasługa sprawnie działającego komitetu organizacyjnego pod przewodnictwem Dyrektora Pucharu Ireneusza Pracharczyka.

- W zeszłym roku nie daliśmy się pandemii, to w tym roku tym bardziej nie mógł pokonać nas wiatr. Ale łatwo nie było: pierwszego dnia trzeba było przerwać zawody na cztery godziny, następnego rozpocząć nie jak zwykle od godzin porannych, a dopiero od godz. 17.15. To naprawdę ewenement. Trzeba było pozmieniać nie tylko program zawodów, ale też harmonogramy transportu, hotelowe i inne. Ale dzisiaj dostałem nagrodę w postaci gradu medali biało-czerwonych. Mam też osobistą satysfakcję jako trener, bo mój zawodnik Łukasz Witkowski zdobył srebro w osadzie C2 na 1000 m - Ireneusz Pracharczyk, dyrektor generalny Pucharu Świata w Poznaniu, prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego.

Komplet wyników - https://wc22.domtel-sport.pl/?dzien=2022-05-29&impreza=6