Kajakiem z Poznania do morza by pomóc choremu Matiemu z czterokończynowym porażeniem

    Dodane: 2019-07-26

Od dłuższego czasu w jego głowie kiełkował pomysł zorganizowania wyprawy kajakiem do morza. W latach młodzieńczych trenował tę dyscyplinę sportu i do dnia dzisiejszego wraca do niej z przyjemnością, choć jak przyznaje tylko rekreacyjnie. Po wielu latach postanowił zrealizować swój plan. W czasie przygotowań pomyślał, że spływ kajakiem i związany z tym wysiłek mógłby przysłużyć się komuś kto tego potrzebuje.

42 letni Adrian Kozak (na co dzień pracujący jako fryzjer) wypłynął w sobotę 13 lipca kajakiem z Poznania do Dziwnowa. Zaplanowana na 10 dni trasa: Poznań – Dziwnów okazała się jednak „za krótka” dlatego w trakcie zmienił plany i dopłynął do Mrzeżyna.

Foto organizator

Jego celem było zebranie 70000 złotych, która pozwoli na zakup auta przystosowanego do przewozu Mateusza. Po powodzeniu akcji, chciał aby chłopak mógł pojechać ze swoją mamą, tymże samochodem, na turnus rehabilitacyjny nad morze.

Przygotowania rozpoczął w maju: kilka razy w tygodniu treningi na kajaku, ćwiczenia siłowe, bieganie i pływanie. Kajak, na którym płynął w trakcie wyprawy musiał najpierw trochę zmodyfikować. Sprzęt biwakowy miał swój, ale kilka niezbędnych rzeczy pożyczył od znajomych.

O swoim spływie zacząłem myśleć po zakupie kajaka przeprawowego. Najpierw był plan, aby zrobić ten spływ dla przyjemności, bez żadnego wyższego celu. 3 tygodnie przed stwierdziłem, że można by poświęcić go Matiemu, który jest moim długoletnim klientem. Mateusz od urodzenia cierpi na czterokończynowe porażenie. Wielokrotnie obserwowałem wysiłek jego mamy i zmagania z niepełnosprawnością Mateusza, szczególnie w czasie prób przetransportowania go nieprzystosowanym autem. Stąd właśnie pomysł na zorganizowanie akcji pomocy Mateuszowi przy okazji mojej wyprawy. Pomysł podsunął mi mój były trener od zapasów. On również kiedyś stworzył zbiórkę na pomagam.pl, dla swojej bliskiej osoby.

Początkowo miałem kilka momentów zwątpienia, czy ta cała akcja ma sens. Po chwili natomiast na myśl przychodził mi Mati i świadomość że to co robię, jest w szczytnym celu.

Przy wsparciu rodziny i znajomych udało się stworzyć bloga, nagłośnić akcję w mediach lokalnych, przygotować banery, ulotki oraz naklejki informacyjne. To wszystko sprawiło, że jeszcze przed rozpoczęciem wyprawy zbiórka wystartowała  - co dodatkowo mnie zdopingowało.

13 lipca o godz. 8.00 wyruszył spod mostu Królowej Jadwigi w Poznaniu „w stronę morza”.
W dniu wyprawy pogoda nie dopisała, było pochmurno i padał deszcz. Jednak to nie przeszkodziło mi pokonać ok. 86 km (jak się później okazało był to jeden z najdłuższych etapów). Po wizytach w marinach (Murowana Goślina, Oborniki) oraz na przystani w miejscowości Zielonagóra dopłynąłem do Chojna gdzie rozbiłem obóz.

Kolejny dzień przywitał mnie dobrą pogodą. Wypłynąłem z zamiarem dotarcia co najmniej
do Skwierzyny. Udało się to osiągnąć i ostatecznie zacumowałem w Murzynowie
(za Skwierzyną) ok. 75 km od Chojna.

W trzecim dniu realizując swój plan przepłynąłem do Kostrzyna nad Odrą (ok. 90 km)
i zakończyłem przygodę spływu Wartą. Przede mną stanęła otworem Odra, większa i nieco bardziej kapryśna rzeka od Warty tym bardziej, że jest ona jednym z bardziej uczęszczanych szlaków żeglownych.

W czwartym dniu pogoda nie była już dla mnie tak łaskawa jak w dwóch poprzednich. Wiał silny wiatr wywołując niemałe fale, z którymi musiałem się zmagać. Dodatkowo ruch na rzece wymuszał wzmożoną ostrożność. Niemiej jednak udało mi się dotrzeć do miejsca pomiędzy Zatoniem Dolnym a Krajnikiem Dolnym.

Plan na piąty dzień wyprawy był jeden – Szczecin. Udało się to osiągnąć chociaż Odra przyprawiła mi wiele trudności. Niech zobrazowaniem tego będzie fakt, że odcinek 30 km, który normalnie płynąłem w 3 godz. pokonałem w czasie 5 godz.

Dzień szósty to zdecydowanie najtrudniejszy dzień spływu. Przeprawa przez Zalew Szczeciński było bardzo emocjonującym przeżyciem. Trzeba dobrze orientować się w punktach nawigacyjnych i być przygotowanym na „walkę” z naprawdę dużymi falami. Tego wszystkiego „udało” mi się doświadczyć i po 7 godz. nieprzerwanego siedzenia w kajaku osiągnąłem swój cel – Wolin. Tam korzystając z uprzejmości Pani Gabrieli rozbiłem obóz na jej prywatnej posesji.

Siódmy dzień to zwieńczenie mojej podróży. Startując z Wolina, około godz. 16.00 dopłynąłem rzeką Dźwiną do Dziwnowa. Gdzie z wielkim zadowoleniem pomyślałem „UDAŁO SIĘ, CEL OSIĄGNIĘTY”!

Jednak idea, która mi przyświecała przez całą wyprawę, chęć pomocy Mateuszowi, sprawiła, że postanowiłem spróbować swych sił na morzu, przedłużając tym samym czas trwania akcji
i jednocześnie zwiększając ilość przepłyniętych kilometrów – za każdy km osobiście wpłacałem 1 zł dla Mateusza. Finalnie dotarłem do Mrzeżyna gdzie zakończyłem spływ.

Przez całą wyprawę starałem się rozpowszechniać informacje o akcji rozmawiając
z napotkanymi ludźmi, rozdając ulotki informacyjne, udzielając krótkich wywiadów w mediach lokalnych.

Reakcje ludzi na trasie były przeróżne. Jedni myśleli, że pokonam ją w jeden dzień, drudzy że chyba żartuje, a jeszcze inni pomagali, kibicowali, zapraszali do siebie na kolację, zaopatrywali go w wodę, pomagali przy wodowaniu czy wyciąganiu kajaku z wody i co najważniejsze na koniec wpłacali pieniądze na konto.

Na dzień dzisiejszy udało się zebrać ponad 20000zł.

Bardzo chciałbym podziękować wszystkim życzliwym ludziom, których miałem przyjemność spotkać na swej drodze. Ich pomoc w wielu przypadkach okazywała się nieoceniona. Czasami dobre słowo znaczy bardzo dużo i jest niesamowitym motywatorem.

Na koniec dziękuję mojej najbliższej rodzinie za wyrozumiałość, wielkie wsparcie i to, że cały czas byli ze mną, szczególnie w chwilach kryzysów.

Kolejne plany?

Jednym z planów jest zorganizowanie grupowego spływu, podczas którego chce przepłynąć do ujścia Warty (244km), tym samym kajakarze będą mogli się dołożyć do akcji, tak jak on – zapłacą 1zł za każdy 1 przepłynięty kilometr. Drugim planem jest zorganizowanie pikniku lub festynu nad wodą, gdzie będzie można przepłynąć się kajakiem, wylicytować pamiątki z wyprawy – np. jego wiosło. Wiele różnych innych pomysłów podsuwają mu znajomi. Cały czas rodzą się nowe plany, także jak podkreśla Adrian Kozak - w najbliższym czasie ujrzą one światło dzienne.

www.matiwstronemorza.cba.pl

Szubski rekordzistą Guinnessa

    Dodane: 2019-07-25

Do trzech razy sztuka. Olimpijczyk z Aten, trener i pionier treningu crossfitowego w Bydgoszczy Sebastian Szubski w trzeciej próbie pobił  rekord Guinnessa w 24-godzinnym pływaniu kajakiem w wodzie stojącej.

źródło facebook Sebastian Szubski

Pierwszą próbę poprawienia tego wyczynu Szubski podjął w 2017 roku. Mimo zakończenia próby wynikiem 250 km 700 m, rekord nie został pobity, ponieważ do dystansu nie są wliczane nawroty. Ostatecznie więc zabrakło około 2 kilometrów. Sebastian jednak nie odpuścił i w 2018 roku ponownie próbował przegonić Amerykanina. Po 15 godzinach i około 150 km przerwał wyzwanie.

Choć tegoroczna próba była planowana na sierpień to Sebastian wsiadł jednak do kajaka już w czwartek 18 lipca. W ciągu 24 godzin nieustannego praktycznie wiosłowania przepłynął 253 kilometry.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Sarasocie

    Dodane: 2019-07-25

W środę w Sarasocie na Florydzie rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świataw wioślarstwie. W zawodach udział biorą dwie polskie osady – czwórka podwójna męska i żeńska.

Fot. J. Kowacic, źródło www.pztw.pl

Izbabela Gałek, Paulina Grzella, Magdalena Sochocka i Barbara Streng (BW4x) zajęły piąte miejsce w przedbiegu z czasem 06:46.95. Wygrały Niemki (06:26.42), przed Nowozelandkami (06:28.98) i Szwajcarkami (06:32.81).

Natomiast osada BM4x w składzie Jan Domeradzki, Mateusz Kraska, Maciej Madaj, Bartłomiej Zalega była czwarta w przedbiegu (06:03.49). Wygrali Szwajcarzy (05:52.95), drudzy byli Czesi (05:53.86), a trzeci Rumuni (05:55.24).

Obie nasze załogi popłyną w piątkowych repasażach.

 WYNIKI

źródło www.pztw.pl

Pamiątkowo SUP Race 2019

    Dodane: 2019-07-25

Już w najbliższą sobotę 27 lipca zapraszamy do udziału w Pamiątkowo SUP Race 2019, które można potraktować jako nowe doświadczenia jak również wspaniały trening przed kolejnymi zmaganiami kajakowymi.

SUP, czyli pływanie na desce z wiosłem, to bardzo młoda dyscyplina sportu, która - choć korzeniami sięga początków XX wieku - w Polsce zaczęła zyskiwać na popularności dopiero za sprawą pojawienia się desek... pompowanych powietrzem.

www.facebook.com/events/805577593162036/?active_tab=discussion

Do wygrania cenne nagrody, m.in. 500 zł dla zwycięzcy kategorii PRO 1000m, 2000 zł vouchery na zakup deski marki Uone, Weekendowy pobyt dla dwojga w Hotelu Wityng pod Koninem oraz wiele innych nagród.

Istnieje możliwość wcześniejszego treningu na desce SUP przed samymi zawodami.

Partnerem imprezy jest Polski Związek Kajakowy, Wielkopolski Związek Kajakowy, Urząd Miasta w Szamotułach oraz Starostwo Powiatowe w Szamotułach.

Medaliści Wioślarskich Mistrzostw Polski Juniorów

    Dodane: 2019-07-22

W miniony weekend (19-21 lipca) na jeziorze w Kruszwicy odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w wioślarstwie. Młodzi zawodnicy rywalizowali w 17 konkurencjach. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji: 

źródło www.pztw.pl

1xMJL
1. Daniel Szostak (LOTTO Bydgostia) - 7:57,03
2. Mateusz Szczepiński (Tryton Poznań) - 07:57,73
3. Tymoteusz Bubień (AZS AWF Gorzów Wlkp.) - 08:00,62

2xKJ
1. Ewelina Janiak, Wiktoria Aleksandrowicz (KTW Kalisz) - 07:41,34
2. Maja Gipp, Anna Łatka (LOTTO Bydgostia) - 07:45,14
3. Wiktoria Kowalska, Sandra Pająk (AZS AWF Kraków) - 07:46,33

2-MJ
1. Łukasz Kasztelan, Jerzy Kaczmarek (Posnania RBW Poznań) - 07:11,29
2. Oskar Streich, Szymon Pawlikowski (AZS UMK Toruń) - 07:13,72
3. Roman Leon Drużyński, Jakub Pszczółkowski (PTW Płock) - 07:15,36

1xMJ
1. Piotr Płomiński (WTW Warszawa) - 07:21,12
2. Bartosz Bartkowski (Wisła Grudziądz) - 07:24,26
3. Cezary Litka (AZS AWF Poznań) - 07:28,44

4+MJ
1. Maciej Kasprzyk, Julian Kościuk, Grażyna Henschke, Patryk Wojtalak, Borys Kliber (Posnania RBW Poznań) - 06:54,41
2. Jakub Szczerba, Jakub Stefaniak, Maciej Szymański, Radosław Gromowski, Filip Ciabach (LOTTO Bydgostia) - 07:01,52
3. Igor Skowyrski, Mateusz Łęgowik, Sebastian Kaszanek, Adrianna Opasińska, Jakub Kołodziejski (PTW Płock) - 07:01,82

1xKJ
1. Wiktoria Kalinowska (MKS Dwójka Warszawa) - 08:15,87
2. Jessika Sobocińska (Wisła Grudziądz) - 08:18,64
3. Oliwia Muraska (WTW Włocławek) - 08:28,98

1xKJL
1. Julia Wasiela (Posnania RBW Poznań) - 08:35,90
2. Adrianna Krystochowicz (MOS Ełk) - 08:42,51
3. Małgorzata Stasiak (UKS Ateny Wałcz) - 08:51,56

2xMJL
1. Mateusz Naliński, Jakub Adamski (LOTTO Bydgostia) - 07:12,37
2. Mateusz Szczepański, Dominik Wiciak (Tryton Poznań) - 07:14,73
3. Mikołaj Frontczak, Kacper Sobociński (LOTTO Bydgostia) - 07:14,84

4xMJ
1. Patryk Szymendera, Patryk Wojtalak, Dominik Glonek, Aleksander Przeździecki (Posnania RBW Poznań) - 06:18,65
2. Dawid Frącz-Zakrzewski, Kajetan Szewczyk, Piotr Witulski, Daniel Szostak (LOTTO Bydgostia) - 06:25,07
3. Franciszek Kazimierczuk, Konrad Domański, Wiktor Orzoł, Piotr Płomiński (WTW Warszawa) - 06:29,53

2-KJ
1. Wiktoria Kowalska, Sandra Pająk (AZS AWF Kraków) - 07:48,07
2. Wiktoria Zofia Dziwota, Oliwia Nowakowska (PTW Płock) - 07:50,35
3. Ewelina Felik, Barbara Jęchorek (UKS Ateny Wałcz) - 07:52,81

4+KJ
1. Oliwia Broniszewska, Adrianna Paszkowska, Tomasz Skurzyński, Zuzanna Wilangowska, Julia Weiwer (AZS UMK Toruń) - 07:53,08
2. Zuzanna Szczerba, Beata Szymański, Zuzanna Kononowicz, Paulina Wasela, Wiktoria Sieradzka (LOTTO Bydgostia) - 07:56,45
3. Cyntia Delimat, Aleksandra Szmaj, Gabriala Błażejak, Grażyna Henschke, Zuzanna Żołędziowska (Posnania RBW Poznań) - 07:58,41

2xMJ
1. Patryk Szymendera, Aleksander Przeździecki (Posnania RBW Poznań) - 06:45,98
2. Cezary Litka, Krzysztof Jagodziński (AZS AWF Poznań) - 06:52,10
3. Dawid Frącz-Zakrzewski, Kajetan Szewczyk (LOTTO Bydgostia) - 06:53,22

4-MJ
1. Jerzy Kaczmarek, Łukasz Kasztelan, Julian Kościuk, Dominik Glonek (Posnania RBW Poznań) - 06:36,09
2. Kacper Polański, Oskar Streich, Mateusz Pawlak, Szymon Pawlikowski (AZS UMK Toruń) - 06:38,86
3. Patryk Rak, Jakub Karwecki, Łukasz Pawełczak, Szymon Wionczek (LOTTO Bydgostia) - 06:40,44

2xKJL
1. Julia Wasiela, Natalia Zandecka (Posnania RBW Poznań) - 07:56,29
2. Paulina Polasik, Monika Błaszczyk (LOTTO Bydgostia) - 08:06,25
3. Emilia Zbielska, Marcelina Michniacka (LOTTO Bydgostia) - 08:11,36

4-KJ
1. Ewelina Lefik, Wiktoria Górecka, Dominika Majchrzyk, Barbara Jęchorek (UKS Ateny Wałcz) - 07:22,01
2. Dominika Gałka, Zuzanna Raczyńska, Julia Weiwer, Adrianna Paszkowska (AZS UMK Toruń) - 07:29,42
3. Cyntia Delimat, Zuzanna Żołędziowska, Aleksandra Szmaj, Gabriela Błażejak (Posnania RBW Poznań) - 07:35,77

4xKJ
1. Wiktoria Aleksandrowicz, Ewelina Janiak, Aleksandra Andrzejewska, Weronika Ludwiczak (KTW Kalisz) - 07:09,31
2. Maja Gipp, Patrycja Chojnicka, Anna Łatka, Wiktoria Szopińska (LOTTO Bydgostia) - 07:11,53
3. Martyna Jankowska, Ewelina Konieczka, Paulina Niewiadomska, Sandra Kowalak (AZS AWF Gorzów Wlkp.) - 07:13,66

8+MJ
1. Andrzej Kiełbasa, Jakub Szczerba, Jakub Karwecki, Jakub Stefaniak, Patryk Rak, Szymon Wionczek, Maciej Szymański, Zuzanna Kononowicz, Łukasz Pawełczak (LOTTO Bydgostia) - 06:14,91
2. Dawid Teter, Jakub Pszczółkowski, Mateusz Łęgowik, Adrianna Oposińska, Przemysław Witkowski, Roman Leon Drużyński, Sebastian Kaszanek, Jakub Kołodziejski, Igor Skowyrski (PTW Płock) - 06:17,97
3. Daniel Sobaczak, Martin Gondek, Filip Ciabach, Kacper Michalski, Jarosław Adam, Paweł Antośkiewicz, Mateusz Sytek, Radosław Gromowski, Grzegorz Jabłoński (LOTTO Bydgostia) - 06:31,39

>>>KOMPLET WYNIKÓW<<<

źródło www.pztw.pl

Mistrzostwa Polski w kajakarstwie zakończone

    Dodane: 2019-07-20

Mistrzostwa Polski w kajakarstwie zakończone. Dwudniowa rywalizacja w ramach Młodzieżowych Mistrzostw Polski w kajakarstwie klasycznym, Mistrzostw Polski Młodzików oraz 8. Mistrzostw Polski w parakajakarstwie zakończyła się dzisiaj, w sobotę 20 lipca na Torze Regatowym Malta w Poznaniu. W sumie rozegrano 120 wyścigów, w których reprezentanci 61 klubów walczyli o 28 kompletów medali. A oto zwycięzcy poszczególnych konkurencji w drugim, ostatnim dniu zawodów:

Mistrzostwa Polski Młodzików:

K2 2000m młodzików (2006) - Michał Matwiejczyk/ Jakub Mińczuk (UKS Koszałek-Opałek Węgorzewo)

C2 2000m młodzików (2005) – Kacper Grzelski/ Kacper Filipczak (KS Posnania Poznań)

K2 2000m młodziczek (2006) – Martyna Kraszewska/ Wiktoria Zaręba (KKS Nowa Sól)

C1 2000m młodziczek (2006) – Sylwia Staniszewska (SKS Cresovia Białystok)

C1 2000m młodzików (2006) – Rafał Poklepa (KKS Nowa Sól)

C2 2000m młodziczek (2005) – Zuzanna Kinast/ Marta Brzezińska (KS Posnania Poznań)

C4 2000m – Krystian Kubica/ Mateusz Wojkiewicz/ Declan Sobczak/ Antoni Michalak (KS Warta Poznań)

K4 2000m młodzików (2005) – Konrad Gawor/ Wojciech Mielnik/ Jakub Kwaśniewicz/ Karol Szczepanek (MOSM Tychy)

K4 2000m młodziczek – Patrycja Gębicka/ Wiktoria Konopska/ Natalia Kędziora/ Julia Seliwańska (KS GPower Gorzów)

C2 2000m młodzików (2006) - Krystian Kubica/ Marceli Krawiec (KS Warta Poznań)

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski:

K4 500m – Klaudia Cyrulewska/ Martyna Klatt/ Patrycja Lebioda/ Natalia Wojciechowska (KS Energetyk Poznań)

C2 1000m – Norman Zezula/ Aleksander Kitewski (CWZS Zawisza Bydgoszcz)

K4 1000m – Filip Nowaczyk/ Filip Weckwert/ Marcin Jakubowski/ Kamil Wyrwas (KS Posnania Poznań)

8. Mistrzostwa Polski w parakajakarstwie:

KL1 200m – Jakub Tokarz (WZSN Start Wrocław)

KL2 200m – Katarzyna Sobczak (WZSN Start Wrocław)

VL2 200m M – Tomasz Moździerski (OTK Opole)

VL1,2,3 KL3 200m OPEN – Mateusz Surwiło (ZSR Start Zielona Góra)

Wszystkie wyniki

Klasyfikację punktową w U23 zwyciężyła KS Posnania Poznań (106) przed CWZS Zawisza Bydgoszcz (88) i KS AZS-AWF Poznań (86). Natomiast w klasyfikacji Mistrzostw Polski Młodzików najlepsza okazała KKS Nowa Sól (83) przed KS Posnanią Poznań (82) i KS Wartą Poznań (73).

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski w kajakarstwie za nami

    Dodane: 2019-07-19

Pierwsze komplety medali rozdane. Dziś, w piątek 19 lipca na Torze Regatowym Malta w Poznaniu rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w kajakarstwie klasycznym, Mistrzostwa Polski Młodzików oraz 8. Mistrzostwa Polski w parakajakarstwie.

Do stolicy Wielkopolski przyjechali reprezentanci 61 klubów z zawodnikami polskiej kadry narodowej na czele. W sumie rozegrano 67 wyścigów, rozdano 11 kompletów medali, w tym 7 w kategorii młodzików i 4 w młodzieżowych. A oto zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

Mistrzostwa Polski Młodzików:

K1 2000m młodzików (2006) - Michał Matwiejczyk (UKS Koszałek-Opałek Węgorzewo)

K2 2000m młodziczek (2005) – Aleksandra Kałużna/ Daria Oryszewska (KKS Nowa Sól)

K1 2000m młodzików (2005) – Grzegorz Trochim (AKS Sparta Augustów)

C1 2000m młodzików (2005) – Kacper Grzelski (KS Posnania Poznań)

K1 2000m młodziczek (2005) – Daria Oryszewska (KKS Nowa Sól)

K2 2000m młodzików (2005) – Konrad Gawor/ Wojciech Mielnik (MOSM Tychy)

K1 2000m młodziczek (2006) – Dominika Zimnoch (UKS Dojlidy Białystok)

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski:

K2 200m – Wojciech Tracz/ Kamil Wyrwas (KS Posnania Poznań)

K4 500m – Marcin Jakubowski/ Wojciech Tracz/ Kamil Wyrwas/ Filip Weckwert  (KS Posnania Poznań)

C2 500m – Sylwia Szczerbińska/ Justyna Dorozińska (SKS Cresovia Białystok)

K2 500m – Klaudia Cyrulewska/ Martyna Klatt (KS Energetyk Poznań)

Wszystkie wyniki

Jutro drugi dzień zmagań.

Mistrz stania na wodzie czyli Finał Letniej Ligi Bass

    Dodane: 2019-07-16

Jeszcze do niedawna sylwetka osoby stojącej na środku jeziora, budziła powszechne zdziwienie. Dzisiaj już wiemy, że to nie lewitacja - to Stand Up Paddling.

SUP, czyli pływanie na desce z wiosłem, to bardzo młoda dyscyplina sportu, która - choć korzeniami sięga początków XX wieku - w Polsce zaczęła zyskiwać na popularności dopiero za sprawą pojawienia się desek… pompowanych powietrzem.

Ich przewagą nad zwykłą deską do pływania jest fakt, że choć na wodzie osiąga 3 metry długości, po pływaniu mieści się do plecaka.

Takie właśnie deski od kilku lat coraz częściej goszczą na naszych akwenach wodnych, stając się z roku na rok coraz popularniejszym wśród Polaków pomysłem na aktywny wypoczynek nad wodą.

Efektem rosnącej popularności tego sportu jest pierwsza amatorska liga, w której każdy może spróbować swoich sił w pływaniu na desce z wiosłem - Letnia Liga Bass.

Zawody eliminacyjne odbyły się w maju i czerwcu, w pięciu województwach (wielkopolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i pomorskim). To tam zawodnicy z praktycznie całej Polski ścigali się na deskach SUP o miejsce w finale.

A już w najbliższą sobotę, 20 lipca, odbędzie się finał ligi, w którym zakwalifikowani zawodnicy będą walczyć o tytuł Mistrza Letniej Ligi Bass w kategoriach kobiet i mężczyzn. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania.

Dla aktywnych Poznaniaków organizator przygotował cały dzień atrakcji dedykowanych dzieciom i dorosłym. Najmłodsi będą mogli pod okiem instruktorów popływać na deskach SUP oraz spróbować swoich sił na windsurfingu. Na Plaży Parkowej (Jezioro Kierskie), z której startować będą finaliści zawodów, odbędą się także przygotowane przez animatorów zabawy i konkursy.

Jedną z atrakcji dnia będą pokazy tańca polinezyjskiego w wykonaniu tancerek poznańskiej szkoły tańca Ori Tahiti, po których będzie można wziąć udział w warsztatach tanecznych, które poprowadzi Hinatea Vannes.

Dzień zakończy wspólne grillowanie w bazie organizatora - SUP Bass Spocie.

Szczegóły wydarzenia oraz plan dnia

Czwórka bezkonkurencyjna nie tylko w Amsterdamie. Polska czwarta w klasyfikacji wioślarskiego Pucharu Świata

    Dodane: 2019-07-15

Za nami ostatni w sezonie, III Puchar Świata w Rotterdamie (Holandia). W niedzielę biało-czerwoni wywalczyli dwa medale - złoty i srebrny.

Fot. J. Kowacic, źródło www.pztw.pl

Na podium stanęły obie czwórki podwójne. M4x w składzie: Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański wygrała z czasem 06:00.80 odpierając na finiszu Polacy atak Niemców (06:01.91) i Holendrów (06:02.00). Warto dodać, że męska czwórka jako jedyna ze wszystkich osad triumfowała we wszystkich zawodach (w Płowdiw, Poznaniu i Rotterdamie). Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann (W4x) ambitnie goniły Niemki, które ostatecznie wygrały z czasem 06:46.64. Polki uzyskały 06:49.59 i miały niemal sześć sekund przewagi nad trzecimi Australijkami (06:55.20).

Blisko zwycięstwa w klasyfikacji była też czwórka bez sternika, jednak przez szóste miejsce w Rotterdamie przegrała o jeden punkt z Australią.

Przypomnijmy, że w PŚ za zwycięstwo w danych zawodach dostaje się 8 pkt, za drugie miejsce 6, za trzecie – 5, za czwarte – 4, za piąte – 3, za szóste – 2, a za siódme - 1. Branych jest pod uwagę 14 konkurencji olimpijskich.

Biało-czerwoni zdobyli 88 punktów, co dało im czwarte miejsce w klasyfikacji. 45 z nich wywalczyli w Płowdiw, 24 w Poznaniu, a 19 w Rotterdamie.

Wygrali Australijczycy (120 pkt), którzy wyprzedzili Nową Zelandię (103 pkt) i Chiny (95 pkt). Należy jednak zaznaczyć, że aż pięć krajów z pierwszej dziesiątki odpuściły pierwszy Puchar Świata w Płowdiw (w tym Australia i Nowa Zelandia).

Klasyfikacja końcowa Pucharu Świata 2019 (pierwsza dziesiątka)

 1. Australia - 120 pkt
  2. Nowa Zelandia - 103 pkt
  3. Chiny - 95 pkt
  4. Polska - 88 pkt
  5. Wielka Brytania - 81 pkt
  6. Niemcy - 80 pkt
  7. Holandia - 78 pkt
  8. Rumunia - 54 pkt
  9. USA - 46 pkt
  10. Kanada - 40 pkt

źródło www.pztw.pl