Wioślarskie nominacje olimpijskie wręczone
Już za 19 dni (23 lipca) rozpoczną się wielkie zmagania sportowców z całego świata na XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Jak zwykle liczymy również na dobre występy biało-czerwonych sportowców, a wśród nich na medalowe miejsca naszych wodniaków.
zdjęcie www.pztw.pl
W sobotę 3 lipca w COS OPO Wałcz odbyło się uroczyste wręczenie nominacji olimpijskich.
Nasi seniorzy wylatują na igrzyska 8 lipca. Do 19 lipca wioślarze będą przebywać w mieście Tome, po czym przeniosą się do wioski olimpijskiej. Zawody wioślarskie na igrzyskach rozpoczną się 23 lipca, a zakończą 30 lipca.
7 polskich załóg wystartuje w wioślarskich Mistrzostwach Świata. Dziś wręczono powołania
Dziś w sobotę 3 lipca w COS-OPO Wałcz odbyło się uroczyste wręczenie nominacji na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w wioślarstwie, które odbędą się w dniach 7-11 lipca w czeskich Racicach. Polski Związek Towarzystw Wioślarskich do mistrzostw zgłosił siedem polskich osad.
Powołania otrzymali:
Bartkowski Bartosz (AZS AWFiS Gdańsk)
Domański Konrad (WTW Warszawa)
Glonek Dominik (Posnania Poznań)
Jackowiak Emil (Posnania Poznań)
Januszewski Mikołaj (Posnania Poznań)
Józefowicz Damian (Posnania Poznań)
Kaczmarek Jerzy (Posnania Poznań)
Kasparek Krzysztof (Posnania Poznań)
Litka Cezary (AZS/SMS Poznań)
Płomiński Piotr (WTW Warszawa)
Skurzyński Tomasz (AZS/SMS Toruń)
Streich Oskar (AZS UMK Toruń)
Wanat Przemysław (AZS AWF Poznań)
Wojtalak Patryk (Posnania Poznań)
Byczek Jakub (AZS Szczecin)
Piasecki Łukasz (AZS Szczecin)
Chrzanowska Paulina (RTW Lotto Bydgostia)
Duda Katarzyna (AZS Szczecin)
Jasińska Zuzanna (Pegaz Wrocław)
Jęchorek Barbara (Posnania Poznań)
Kalinowska Wiktoria (Posnania Poznań)
Kaźmierczak Weronika (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
Lesner Zuzanna (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
Ludwiczak Weronika (KTW Kalisz)
Pankratew Klaudia (RTW Lotto Bydgostia)
Pawełczak Katarzyna (BTW Bydgoszcz)
Pawlak Izabela (AZS AWFiS Gdańsk)
Potrzuska Anna (AZS AWFiS Gdańsk)
Sobocińska Jessika (Posnania Poznań)
Streng Barbara (BTW Bydgoszcz)
Strybel Małgorzata (RTW Lotto Bydgostia)
Sztab
Badziągowski Marcin - Trener
Kowal Mariusz - Trener
Konecki Przemysław - Trener PZTW
Kurek Maciej - Trener
Szumański Mariusz - Trener
Anioł-Strzyżewska Krystyna - Lekarz
Chochół Albert - Fizjoterapeuta
Pierwszy na wodzie trening Smoczej Warty w Poznaniu
Jak to w sporcie bywa, były momenty niepewności, pytania czy się uda, chwile zwątpienia kiedy na pierwsze treningi przyszła zaledwie garstka osób. Ale w końcu determinacja zwyciężyła i można powiedzieć, że udało się! Dziś, w sobotę 3 lipca trening nowo założonej w Poznaniu sekcji smoczych łodzi Smocza Warta zakończył się zejściem na wodę i przepłynięciem kilku kilometrów!
Ty też możesz dołączyć do naszej ekipy! Kolejny trening już w najbliższy wtorek 6 lipca o godzinie 17.30 na przystani KS Warta Poznań (ul. Wioślarska 71).
Sekcja ma charakter amatorski ale mile widziane jest wcześniejsze doświadczenie i umiejętność wiosłowania na sprzęcie wodnym (nie koniecznie smoczej łodzi). Treningi mają na celu popularyzację poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych, integrację amatorów sportów wodnych, a także zaproponowanie atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu wolnego w gronie przyjaciół „wodniaków”.
Treningi odbywać będą się na rzece Warcie 2 – 3 razy w tygodniu (w ciągu tygodnia w godzinach popołudniowych oraz w sobotę w godzinach rannych), a naszą bazą będzie KS Warta Poznań. Ostateczny harmonogram treningów zostanie przedstawiony po wcześniejszych konsultacjach na pierwszym treningu ze wszystkimi chętnymi.
Do udziału w sekcji zapraszamy wszystkie chętne osoby pełnoletnie.
Ponieważ na ten moment posiadamy tylko jedną łódź 20-osobową dlatego ilość miejsc jest ograniczona! Decyduje zasada – kto pierwszy ten lepszy!
Trening – co ze sobą zabrać?
Przede wszystkim dobry humor i pozytywną energię! A po za tym: strój sportowy (uzależniony od pogody), buty/ klapki, ewentualnie czapka z daszkiem, ręcznik, butelkę wody!
Kontakt: Michał Nieskurski – 660482407
Ireneusz Pracharczyk ponownie Prezesem Wielkopolskiego Związku Kajakowego
30 czerwca w auli Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków WZKaj. Głównym punktem obrad były wybory Prezesa Wielkopolskiego Związku Kajakowego oraz Zarządu Wielkopolskiego Związku Kajakowego na lata 2021-2024.
Zebranie otworzył dotychczasowy Prezes WZKaj Ireneusz Pracharczyk witając zebranych. Szczególnie podziękował Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania dr Ewie Bąk za przybycie oraz za czynny udział w funkcjonowaniu Wielkopolskiego Związku Kajakowego na przestrzeni ostatnich lat. Zaprezentował osiągnięcia minionej kadencji: zmiana siedziby WZKaj, nowe miejsce spotkań – aula WSS, przeniesienie zawodów na tor regatowy Malta w Poznaniu, popularyzacja nowych kategorii, zakup nagłośnienia i identyfikacji wizualnej. Ważnym punktem wystąpienia były podziękowania dla osób, które przez cztery lata wspierały działalność związku. Prezes Ireneusz Pracharczyk w skrócie omówił główne punkty sprawozdania finansowego. Zwrócił uwagę, że bezpośredni wpływ na dobrą kondycję finansową Związku miały organizowane przez WZKaj regaty międzynarodowe: Regaty Nadziei Olimpijskich (2018) oraz Mistrzostwa Europy w Parakajakarstwie oraz Puchar Świata w Kajakarstwie i Parakajakarstwie (2019).
Na koniec podziękował za doskonałą organizację imprez międzynarodowych organizowanych w czerwcu w Poznaniu: Mistrzostw Europy w Sprincie Kajakowym oraz Parakajakarstwie oraz Mistrzostw Europy Juniorów i Młodzieżowców w Sprincie Kajakowym.
Zebranie zgodnie przyjęło sprawozdania i udzieliło absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Kolejnym punktem był wybór prezesa Wielkopolskiego Związku Kajakowego. Delegaci jednogłośnie wybrali jedynego kandydata, Ireneusza Pracharczyka. Zarząd uzupełnili:
- Lech Burchard – W-ce Prezes ds. dyscyplin nieolimpijskich i kajakarstwa powszechnego,
- Agata Dziamska – W-ce Prezes ds. organizacyjno-finansowych,
- Ryszard Oborski – W-ce Prezes ds. sportu i wizerunku,
- Maciej Wyszkowski – sekretarz,
- Piotr Wojciechowski – trener koordynator WZKaj,
- Jolanta Rzepka – Przewodnicząca Kolegium Sędziów.
Komisja Rewizyjna wybrana została w składzie:
- Izabela Dylewska – Przewodnicząca
- Ewa Bresińska-Krawiec – Sekretarz
- Marzena Wyszkowska – Członek
Prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego Ireneusz Pracharczyk podziękował za zaufanie oraz przedstawił główne cele na kadencję 2021-2024: doprowadzenie do wybudowania kanału dopływowego na torze regatowym Malta w Poznaniu, wybudowanie na terenie Malty nowej siłowni dla kajakarzy, wybudowanie nowych hangarów oraz przystani nad jeziorem Maltańskim. Wystąpienie wraz z PZKaj z wnioskiem o organizację Mistrzostw Świata, pomoc wielkopolskim klubom w zakupie sprzętu w formie dofinansowania.
Nowym władzom Wielkopolskiego Związku Kajakowego życzymy wszelkiej pomyślności oraz realizacji założonych celów.
źródło WZKaj
5 polskich medali na kajakowych Mistrzostwach Europy w Poznaniu
Trzy złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy zdobyli polscy młodzieżowcy (do lat 23) w mistrzostwach Europy w kajakarstwie. Juniorzy – niestety – pozostali z pustymi rękoma. Przypomnijmy, że w rozgrywanej od czwartku na Jeziorze Maltańskim imprezie wystartowało niemal 800 zawodników z 37 krajów.
zdj. Beata Kubica
Niedzielne starty polskiej ekipy rozpoczęły się wspaniale, bo już w porannej sesji wyścigów na 500m po złoty medal sięgnęła młodzieżowa czwórka kajakarek, w której płynęły dwie poznanianki z Energetyka - Martyna Klatt i Klaudia Cyrulewska, a osadę uzupełniały Sandra Ostrowska i Julia Olszewska. Polki zaraz po starcie ruszyły jak wystrzelone z procy i na półmetku miały prawie sekundę przewagi nad Białorusinkami. Wówczas z czwartego miejsca w pogoń za nimi rzuciły się Węgierki (Emese Kohalmi, Noemi Pupp, Eszter Rendessy, Zsoka Csikos). Nasza osada zdołała się jednak obronić, choć jej przewaga na mecie była minimalna – zaledwie 0,122 sek.
- Tak właśnie miało być – od początku ostry atak, wyrobić sobie jakąś przewagę i utrzymać ją do mety – mówiła roześmiana Martyna Klatt. - Widziałam, że ścigają nas Węgierki, ale ani na chwilę nie zwątpiłam w nasze zwycięstwo.
- Ten złoty medal chyba śnił się nam wszystkim, a już mi to na pewno. No i jest, mamy go – dodała rozradowana Klaudia Cyrulewska.
Dwa złota w cztery godziny
Ale to wcale nie był koniec wyczynów dziewczyn z grupy trenera Macieja Juhnke. Po niecałych czterech godzinach Klatt i Ostrowska wsiadły do kajakowej dwójki i w podobnym stylu sięgnęły po drugie złoto.
- Z Sandrą wspólnie w kajakowej dwójce na 500 metrów płynęliśmy po raz drugi w życiu – najpierw w eliminacjach i potem w finale więc tym bardziej to wspaniały wynik – cieszyła się Klatt.
- Jestem bardzo zadowolona z tego wyścigu – podkreślała Ostrowska. - Przejechałyśmy w świetnym stylu półmetek i potem bez problemów dowieźliśmy to do mety. To dla mnie sezon marzenie.
Światełko w tunelu
Świetnie w niedzielę popłynęła polska czwórka młodzieżowa (Jakub Michalski, Wojciech Tracz (obaj Posnania Poznań), Bartosz Grabowski, Przemysław Korsak) zdobywając na 500 m srebro. Wyprzedzili ich tylko Rosjanie (Artem Korovin, Nikolay Varvarovskiy, Viktor Gavrilenko, Evgenii Dorokhov) i to zaledwie o 0,137 sek.
Polscy kajakarze już od kilku lat nie odnoszą znaczących sukcesów na arenie międzynarodowej. Ta czwórka, z dwoma poznaniakami w składzie jest więc światełkiem w tunelu. - Obiecywałem, że będziemy walczyć o medal – przypomina Michalski – i słowa dotrzymaliśmy ze srebrnym skutkiem. Od 4-5 lat nie było polskich medali w tej konkurencji więc fajnie, że udało nam się to wreszcie zmienić i teraz - mam nadzieję - będzie już tylko lepiej.
- Cieszę się z medalu, ale mały niedosyt pozostał, bo zepsuliśmy trochę start i gdyby nie to może skutecznie udałoby się powalczyć o złoty medal – mówił z kolei Korsak. - Ale nie ma co gdybać, musimy poprawić starty i na wrześniowych mistrzostwach świata próbować zamienić srebro na złoto.
Nadzieję dał także Jakub Stepun (AZS AWF Poznań), który lotem błyskawicy pomknął po złoty medal w sprincie na 200m nie dając rywalom żadnych szans i wyprzedzając ich o pół sekundy.
- Od początku zawodów byłem pewny, że wygram – nie krył Stepun swego przekonania przed dziennikarzami. - Czasy uzyskiwane w Wałczu były obiecujące, dobrze odrobiliśmy lekcje i jechaliśmy tutaj z trenerami po zwycięstwo.
W ostatnim wyścigu dnia brązowy medal na 200 m w kategorii młodzieżowej kanadyjek zdobył polski duet Aleksandra Jacewicz i Julia Walczak.
Dramat kanadyjkarki
Niezwykle dramatyczny przebieg miał wyścig jedynek kanadyjkowych w kategorii młodzieżowej na 500 m. Po półmetku na czele była Katarzyna Szperkiewicz z poznańskiego AZS AWF, ale doścignęła ją Daniel Cociu (Mołdawia) i zawodniczki toczyły zaciętą walkę, aż niespełna 20 metrów przed metą Szperkiewicz zachwiała się i… wpadła do wody. - Katarzyna to bardzo ambitna zawodniczka – podkreśla Dawid Gluza, jej trener klubowy. - Widać było, że wiosłuje już resztkami sił. Może ktoś inny, by odpuścił, zadowolił się srebrem, ale nie ona. Niestety, zmęczenie było tak wielkie, że popełniła techniczny błąd i tak to się skończyło.
Poznanianka wystartowała potem jeszcze w sprincie na 200 m zajmując w finale szóste miejsce.
Tym samym zakończyły się wielkim sukcesem organizacyjnym rozgrywane w Poznaniu Mistrzostwa Europy.
W klasyfikacji medalowej zwyciężyła reprezentacja Węgier (18 medali – 13 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe) przed Rosją (11 medali – 6 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe), Niemcami (13 medali – 3 złote, 3 srebrne i 7 brązowych) i Polską (5 medali – 3 złote, srebro i brąz).
Strona zawodów – www.eca.wzkaj.poznan.pl
Sobota bez polskich medali na kajakowych ME juniorów i U23
W sobotę na Jeziorze Maltańskim zakończył się trzeci dzień zmagań zawodników startujących w ramach Mistrzostw Europy juniorów i młodzieży do 23 lat w kajakarstwie. Niestety nie był to udany dzień dla polskiej ekipy. Co prawda mieliśmy swoich przedstawicieli w siedmiu finałach na dystansie 1000 m jednak żaden z nich nie zdołał wedrzeć się na podium, a najczęstszą pozycją było miejsce czwarte.
zdj. Beata Kubica
Największe nadzieje medalowe wiązaliśmy w kategorii młodzieżowej (U23) z parą kajakarzy o wielkim potencjale: Filip Weckwert (Posnania Poznań) i Przemysław Korsak (G’Power Gorzów). Wyścig jednak rozpoczął się dla nich fatalnie, od falstartu. - Bardzo chciałem abyśmy wstrzelili się w strzał, jednak sędzina trochę zawiesiła komendę startową i stało się – tłumaczył na mecie szlakowy Weckwert.
W powtórzonym wyścigu Polacy musieli bardziej uważać przez co zostali nieco w tyle. Niestety, nie potrafili odrobić straconego dystansu. O powodach tego dowiedzieliśmy się, gdy zawodnicy wysiedli z łódki: Po falstarcie przejechaliśmy po belce startowej i uszkodziliśmy ster. Zaraz po wznowieniu wyścigu poczuliśmy, że łódka ściąga nas na lewą stronę i już do samej mety walczyliśmy w pierwszej kolejności z łódką a w drugiej dopiero z rywalami. Jestem bardzo rozczarowany, bo liczyłem na medal - mówił Weckwert. - Sezon się jeszcze nie skończył – pocieszał partnera Korsak. - Jeszcze we wrześniu powalczymy na mistrzostwach światach, gdzie stać nas na medal. Wyścig wygrali Niemcy przed Czechami i Bułgarami.
O krok od medalu była też kanadyjkowa dwójka juniorów - Damian Sadowski z Juliuszem Kitewskim, która rywalizację zakończyła także na czwartym miejscu, tracąc medal w drugiej połowie dystansu. - Popłynęliśmy zgodnie z planem, czyli bardzo mocno pierwsze 500 metrów i potem próbowaliśmy trzymać się wysoko – mówił Damian Sadowski. - Planem minimum była pierwsza piątka i to zrealizowaliśmy, lecz niewiele więcej udało się wywalczyć. Do medalu brakowało dość sporo. Wygrali Rosjanie przed Rumunami i Węgrami.
Czwarte miejsce zajęła także Magdalena Szczęsna w młodzieżowym wyścigu K1. Wygrała Dorina Decsi (Węgra) przed Julią Babashinskają (Rosja) i Bianką Sidovą (Słowacja).
W finałach na 1000 m najlepsi okazali się Niemcy, którzy zdobyli 5 medali (3 złote i 2 srebrne) przed Węgrami 4 medale (3 złote, 1 srebrny). Węgrzy byli najlepsi w rywalizacji juniorów, a Niemcy – w kategorii młodzieżowej.
W niedzielę spodziewamy lepszej postawy polskiej ekipy i czekamy z nadzieją na medale podczas wyścigów na 200 i 500 metrów.
Jutro ostatni dzień zmagań. Skrócony program zawodów:
Niedziela – Finały – 9.00 – 11.15 oraz 13.00 – 17.09
Pełen program zawodów - https://timetable.europecanoeevents.com/index.php?gmt=2&gmt2=-120
Strona zawodów – www.eca.wzkaj.poznan.pl
25 finałów z polskim udziałem, a to jeszcze nie wszystko. Od jutra bezpośrednia walka o medale Mistrzostw Europy
Polska kajakarka Magdalena Szczęsna otworzyła sobie dwie drogi wiodące bezpośrednio do medali mistrzostw Europy juniorów. Najpierw w czwartek, bezpośrednio z eliminacji awansowała do finału K1 1000 metrów, a następnie w piątek - poprzez półfinał, w którym zajęła drugie miejsce ustępując zaledwie o 0,077 sek. Hiszpance Carli Vey - znalazła się w finałowym gronie także na dystansie 500 m.
foto Beata Kubica
Od czwartku na Jeziorze Maltańskim trwają mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców do 23 lat. W imprezie, która potrwa do niedzieli startuje niemal 800 zawodników z 37 krajów. Wszyscy oni walczą o 108 medali w 36 konkurencjach (18 juniorskich i 18 młodzieżowych). Jak na razie polskie zawodniczki i zawodnicy szeroką ławą weszli do finałów – na 36 z nich łącznie w obu kategoriach wiekowych mamy obsadzonych już 25. A to chyba jeszcze nie wszystko, bo w sobotę rozgrywane będą półfinały w sprincie na 200 m.
W kategorii młodzieżowej świetnie zaprezentowali się Filip Weckwert (Posnania Poznań) i Przemysław Korsak, którzy wyraźnie wygrali półfinał K-2 na 1000 m i w sobotę staną do bezpośredniej walki o medale. Poza nimi do finałów awansowali także: Jakub Śliwa (K1 500 m), Adrianna Kąkol (K1 500 m), Wiktor Żarski (K1 500 m), Julia Górska (K1 1000 m), Katarzyna Szperkiewicz (C1 200 m), Oleksi Koliadych (C1 200 m), Jakub Stepun (K1 200 m), Aleksandra Jacewicz i Julia Walczak (C2 200 m).
Natomiast w rywalizacji juniorów jeszcze większym wyczynem poza wspomnianą na wstępie Magdaleną Szczęsną popisał się kajakarz Paweł Krause, który popłynie w trzech finałach – indywidualnie na 500 i 1000 m oraz w osadzie K4 na 500 m.
Poza tym w tej kategorii wiekowej do finałów awansowali również: Luiza Fechner (C1 500 m) Gracjan Michalak i Michał Szajdek (C2 500 m), Oliwia Majewska i Julia Krajewska (K2 500 m), Jarosław Kajdanek i Igor Komorowski (K2 1000m), Karolina Seydlewicz i Amelia Braun (C2 200m).
- Te mistrzostwa to przede wszystkim radość dla uczestników, że po dwóch latach mogli wreszcie powrócić do międzynarodowej rywalizacji – podkreśla Tadeusz Wróblewski, prezes Polskiego Związku Kajakowego. - Sport przecież polega przede wszystkim na rywalizacji, nie tylko na treningu. Niestety, nie wszyscy mogli przyjechać brakuje choćby Wielkiej Brytanii, bo tam sytuacja epidemiologiczna uniemożliwia wyjazdy nawet na imprezy sportowe. Poznańskie mistrzostwa Europy mają dla grupy młodzieżowej szczególne znaczenie przed wrześniowymi mistrzostwami świata w Kopenhadze no i przede wszystkim w kontekście następnych igrzysk olimpijskich, które przecież już za trzy lata odbędą się w Paryżu. Jestem przekonany, że w wielu konkurencjach nastąpi zmiana warty i cała nadzieja właśnie w tych młodych zawodnikach.
W Polsce obowiązują zdecydowanie łagodniejsze sanitarne obostrzenia związane z COVID-19 od tych, które podczas mistrzostw na Jeziorze Maltańskim wytyczyła Europejska Federacja Kajakowa. O ile trzy tygodnie temu podczas ME seniorów - w kontekście nadchodzącej olimpiady - było to zrozumiałe to teraz budzi jakieś wątpliwości, bo trochę tej radości sportowej młodzieży odebrano.
- Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, zwłaszcza w tych trudnych czasach pandemii - ripostuje prezes PZKaj. Według mnie właśnie te ostre restrykcje przynoszą pożądany skutek. Tak było trzy tygodnie podczas mistrzostw seniorów i tak jest również teraz.
Wracając do aspektów sportowych dwa lata temu występ na mistrzostwach Europy w Racicach (Czechy) dla polskich juniorów nie był udany, bo zakończył się jednym brązowym medalem. Teraz, gdy większość eliminacji i półfinałów zostało rozegranych, nasze nadzieje medalowe są znacznie większe.
- Jeśli w sobotę-niedzielę zdobędziemy medale w rywalizacji juniorów będę się bardzo cieszył, ale w tej kategorii wiekowej nie do końca medale są najważniejsze, a umiejętne prowadzenie zawodników przedstawia swój punkt widzenia Tadeusz Wróblewski. - Co innego w grupie młodzieżowej, w niej medale mają już swoją wagę i otwierają drzwi do najważniejszych zawodów w Europie i na świecie.
Jutro kolejny dzień zmagań
Skrócony program zawodów:
Sobota – Finały – 9.00 – 11.51 oraz Półfinały 15.00 – 16.10
Niedziela – Finały – 9.00 – 11.15 oraz 13.00 – 17.09
Pełen program zawodów - https://timetable.europecanoeevents.com/index.php?gmt=2&gmt2=-120
Strona zawodów – www.eca.wzkaj.poznan.pl
Dziewięć polskich osad popłynęło z eliminacji prosto do finałów kajakowych ME juniorów i młodzieżowców
Dziś, w czwartek 24 czerwca na torze Regatowym Malta rozpoczęły się Mistrzostwa Europy Juniorów (do lat 18) i U23 (młodzieżowców) w kajakarstwie. W imprezie, która potrwa do niedzieli wystartuje niemal 800 zawodników z 37 krajów. Wszyscy oni walczą o 108 medali w 36 konkurencjach (18 juniorskich i 18 młodzieżowych). Z 60 rozegranych w pierwszy dzień wyścigów Polskie osady startowały w 26 z nich.
zdj. PhotoKubica
Już w inauguracyjnym mistrzostwa pojedynku jedynek juniorów na 1000 metrów były wielkie emocje. Paweł Krause wystrzelił ze startu prowadząc przez 750 metrów dystansu. Wydawało się, że to właśnie on z pierwszego miejsca awansuje bezpośrednio do sobotniego finału. Jednak na finiszu więcej sił zachował Duńczyk Jeppe Kristensen, który na linii mety był szybszy od Polaka o niespełna dwie sekundy.
Z przedpołudniowych eliminacji bezpośredni awans do finału wywalczyły tylko trzy polskie osady. Magdalena Szczęsna na 1000 m kajakowych jedynek juniorek była wprawdzie – tak jak Krause – druga, ale w jej konkurencji dawało to bezpośredni awans do finału. Wygrała Słowaczka Bianka Sidowa. W podobnym stylu awansowała poznanianka Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF) przegrywając tylko z Gruzinką Mariami Kerdikashvili w konkurencji młodzieżowych jedynek kanadyjkowych na dystansie 500 m.
W niektórych konkurencjach, aby przejść bezpośrednio do finału wystarczyło zająć trzecie miejsce, tak zrobili Polacy Damian Sadowski i Juliusz Kitewski w wyścigu kanadyjkowych dwójek juniorów. Biało-czerwoni przegrali z Rosjanami (Dimitru Rotaru, Wladimir Afonin) i Węgrami (Gergo Rumi, Csenad Molnar), ale właśnie to trzecie miejsce dało im awans do sobotniego finału, jednak twardo musieli przedtem odeprzeć atak portugalskiego duetu: Martin Azevedo – Diogo Silwa, który na finiszu opadł z sił i przypłynął na metę ponad 4 sekundy za polską osadą.
Po południu w rywalizacji C2 juniorek na 500 m także z trzeciego miejsca awansowały do finału poznanianka Karolina Seydlewicz (Posnania) płynąca z Amelią Braun. Polki przegrały w duetami rosyjskim (SophiaShtil, Ekaterina Shlapnikowa) i niemieckim (Maike Jacobs, Tabea Gabelunke). Również z trzeciego miejsca prosto do finału K2 na 500 m popłynęły w kategorii młodzieżowej Sandra Ostrowska z poznanianką Martyną Klatt (Energetyk).
Natomiast z drugiej pozycji awansowały do finału Aleksandra Jacewicz i Julia Walczak (C2 500 m U-23).
Kapitalnie popłynęły polskie czwórki kajakowe na 500 m, bezapelacyjnie trafiając bezpośrednio do finałów. Osada Jan Paszek, Paweł Krause, Antoni Łapczyński, Igor Komorowski wygrała rywalizację juniorów, a pojedynek w gronie młodzieżowców zakończył się triumfem Polaków płynących w składzie: Jakub Michalski, Wojciech Tracz, Bartosz Grabowski, Przemysław Korsak.
Na koniec dnia do grona finalistów trafiła także polska czwórka kajakarek na 500 m: Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Klaudia Cyrylewska, Julia Olszewska. Nasza osada U23 zajęła w swoim wyścigu drugie miejsce przegrywając tylko z Białorusinkami.
Przypomnijmy, że z ostatnich Mistrzostw Europy, które w 2019 roku odbyły się w czeskich Racicach polskie załogi przywiozły 7 medali: 6 w kategorii U23 (3 złote, 2 srebrne i brązowy) oraz 1 brązowy w kategorii juniora.
Skrócony program zawodów:
Piątek – 9.00 – 12.08 oraz 14.30 – 17.25
Sobota – Finały – 9.00 – 11.51 oraz Półfinały 15.00 – 16.10
Niedziela – Finały – 9.00 – 11.15 oraz 13.00 – 17.09
Pełen program zawodów - https://timetable.europecanoeevents.com/index.php?gmt=2&gmt2=-120
Strona zawodów – www.eca.wzkaj.poznan.pl
Wodniacy otrzymali stypendia młodzieżowe Miasta Poznania
50 poznańskich zawodników z 13 dyscyplin sportowych reprezentujących 13 klubów otrzymało stypendia sportowe w kategorii młodzieżowej. Dziś, w czwartek 24 czerwca przed trybunami poznańskiej Malty podczas Mistrzostw Europy juniorów i U23 w kajakarstwie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów sportowych.
zdj. PhotoKubica
Wśród laureatów nie mogło zabraknąć przedstawicieli wodnych dyscyplin sportowych. W gronie wyróżnionych zaleźli się:
Kajakarze:
- Katarzyna Szperkiewicz (AZS-AWF Poznań)
- Wojciech Tracz (KS Posnania Poznań)
- Filip Weckwert (KS Posnania Poznań)
- Martyna Klatt (KS Energetyk Poznań)
- Jakub Michalski (KS Posnania Poznań)
- Karolina Seydlewicz (KS Posnania Poznań)
- Jakub Stepun (AZS-AWF Poznań)
- Klaudia Cyrulewska (KS Energetyk Poznań)
- Sławomir Witczak (KS Energetyk Poznań)
Wioślarze:
- Wiktoria Kalinowska KS Posnania Poznań)
- Jessica Sobocińska (KS Posnania Poznań)
- Jakub Woźniak (KW 04)
- Barbara Jęchorek (KS Posnania Poznań)
Stypendia Sportowe Miasta Poznania dla młodych sportowców otrzymują zawodnicy prezentujący wysoki poziom sportowy. Stypendia przyznawane są przez Kapitułę Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania, powołaną przez Radę Miasta Poznania. Stypendia będą wypłacane w terminie od lipca 2021 do czerwca 2022 roku.
W spotkaniu udział wzięli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Pan Jędrzej Solarski, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania Pani Agnieszka Lewandowska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania Pan Ryszard Wryk, Dyrektor Wydziału Sportu UMP Pani Ewa Bąk.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- 61
- 62
- 63
- 64
- 65
- 66
- 67
- 68
- 69
- 70
- 71
- 72
- 73
- 74
- 75
- 76
- 77
- 78
- 79
- 80
- 81
- 82
- 83
- 84
- 85
- 86
- 87
- 88
- 89
- 90
- 91
- 92
- 93
- 94
- 95
- 96
- 97
- 98
- 99
- 100
- 101
- 102
- 103
- 104
- 105
- 106
- 107
- 108
- 109
- 110
- 111
- 112
- 113
- 114
- 115
- 116
- 117
- 118
- 119
- 120
- 121
- 122
- 123
- 124
- 125
- 126
- 127
- 128
- 129
- 130
- 131
- 132
- 133
- 134
- 135