XXIII Mistrzostwa Szczecina na Ergometrze wioślarskim

    Dodane: 2020-11-26

15 grudnia w Szczecińskim Domu Sportu (ul. Wąska 16) odbędą się XXIII Mistrzostwa Szczecina na Ergometrze wioślarskim. Impreza, której organizatorem jest AZS Szczecin i Stowarzyszenie K2 Partners ma na celu promowanie "ergowioseł" jak również wioślarstwa jako doskonałej formy aktywności fizycznej.

Ze względu na czas pandemii możliwość udziału w zawodach jest ograniczony i jest bezpłatny. Impreza skierowana jest do zawodników, jak również do mieszkańców Szczecina, którzy mogą rywalizować w czterech różnych kategoriach wiekowych - od 16 roku życia w wzwyż. Do przepłynięcia jest dystans 1000 metrów. Do zapisów zaprasza Marek Kolbowicz nasz Mistrz Olimpijski z Pekinu oraz czterokrotny Mistrz Świata i Mistrz Europy. Szczegóły oraz zapisy na stronie wydarzenia:
http://ergowioslaszczecin.pl/, https://b4sportonline.pl/mistrzostwa_szczecina_na.../

Ranking Młodzików i Dzieci 2020/2021

    Dodane: 2020-11-16

Wielkopolski Ranking Młodzików i Dzieci posiada wieloletnią tradycję. Choć przybierał on różne formy, to niezmiennie jego zadaniem jest wyłonienie uzdolnionej młodzieży, która trenuje w wielkopolskich klubach. Zwycięzców wyłania się w końcowej klasyfikacji organizowanych sprawdzianów ogólnorozwojowych oraz wyścigów na wodzie.

Pod koniec roku kalendarzowego, podczas ostatnich zawodów organizowanych na wodzie, następuje zmiana kategorii wiekowych. To znak rozpoczęcia rywalizacji w nowej edycji Rankingu Młodzików i Dzieci. Po przeprowadzaniu pierwszego sprawdzianu na wodzie, kończy się czas szkolenia specjalistycznego a rozpoczyna się okres wychowania ogólnorozwojowego zawodników. Ten etap, to ważny element szkolenia każdego mistrza. W trakcie tzw. „zimy” zawodnicy wzmacniają siłę, wytrzymałość oraz koordynację. Poziom wyszkolenia sprawdzany jest podczas Rankingów w ustalonym miejscu i czasie. W okresie zimowym w ramach Rankingu organizowane są sprawdziany na basenie, sprawdziany biegowe, siłowe oraz wyścig na torze przeszkód. W kwietniu, kiedy pogoda daje możliwość rozpoczęcia treningów na wodzie, młodzicy i dzieci ścigają się podczas rankingów na regatach organizowanych przez Wielkopolski Związek Kajakowy.

Pod koniec sezonu następuje podsumowanie wyników. Najlepsi zawodnicy nagrodzeni zostają podczas Wielkopolskiej Gali Kajakarzy.

Ranking Młodzików i Dzieci 2020/2021 – forma zdalna

Ranking młodzików i dzieci sezonu 2020/2021 z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, będzie odbywał się na zmienionych zasadach. Sprawdzian ogólnorozwojowy przeprowadzony zostanie w klubach pod nadzorem trenerów. Wielkopolski Związek Kajakowy nie będzie organizował Rankingów w dotychczasowej formie, dopóki sytuacja w kraju nie ulegnie poprawie.

Ze względów na pandemie rywalizacja rankingowa odbędzie się w formie zdalnej, nie będzie bezpośredniej rywalizacji. Trenerzy w klubie otrzymają zakres ćwiczeń, jaki zawodnicy mają wykonać w ramach sprawdzianów. Uzyskane wyniki należy przesłać emailem” ,tłumaczy koordynator rankingów, trener Tadeusz Kasprzak.

Liczę na współpracę i zaangażowanie zarówno trenerów jak i zawodników. Nadzwyczajna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, wymaga niekonwencjonalnych metod” dodaje Prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego, Ireneusz Pracharczyk.

Już wkrótce opracowany zostanie materiał, który przesłany będzie do każdego wielkopolskiego klubu. Życzymy wszystkim powodzenia.

źródło www.wzkaj.poznan.pl

Co zrobię po zakończeniu kariery.. Rozmowa z Beatą Rosolską (Mikołajczyk)

    Dodane: 2020-11-14

Urodziła się w 1985 roku. Od połowy lat 90. trenowała kajakarstwo w klubie UKS Kopernik Bydgoszcz. Jest jedną z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek. Na swoim koncie ma 19 medali mistrzostw Europy (w 5 złotych), brązowy medal Igrzysk europejskich, 6 medali (w tym jeden złoty) mistrzostw świata, a tych najcenniejszych z Igrzysk Olimpijskich aż trzy: srebro i dwa brązowe. I choć wszyscy liczyliśmy na kolejny medal, tym razem z Tokio to sytuacja spowodowana pandemią Covid19 pokrzyżowała jej plany. Do Tokio nie pojedzie ponieważ wybrała ważniejszą drogę. Beata Rosolska (choć wszystkim kibicom kajakarstwa znana pod panieńskim nazwiskiem - Mikołajczyk) po 25 latach kończy sportową karierę – dodamy - jakże piękną karierę. Na swoim profilu w social mediach napisała:

źródło facebook Beata Mikołajczyk-Rosolska

„Nic nie może wiecznie trwać... Moi Drodzy, przyszedł czas na zakończenie kariery sportowej. Miałam marzenia aby walczyć o Tokio. Plan planem a życie i tak pisze często swój scenariusz. Dla mnie wszystko się zmieniło w chwili gdy usłyszałam od lekarza słowa, w których oznajmił, że za rok już mamą nie zostanę. A moim marzeniem oprócz Tokio było zostać mamą po raz drugi. Rodzina jest jednak dla mnie ważniejsza. I to z tego powodu podejmuję decyzję o końcu kariery.

Napisałam piękną historię, sama z siebie jestem dumna I jestem spełniona sportowo. Chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy stanęli na mojej drodze sportowej. Nie sposób wymienić wszystkich a ja martwiłabym się, że kogoś pominęłam. Kto wniósł do mojego życia choć odrobinę pomocy, pozytywu, uśmiechu i energii wie, że dziękuję właśnie jemu. Ważne jest też dla mnie to, że kajaki kobiece będą istnieć beze mnie i to jest piękne! Drużyna @Women’s Polish Canoe Team jest silna jak nigdy dotąd. Jestem więc spokojna.

Dziękuję  Becia”

Udało nam się porozmawiać z naszą mistrzynią, a oto efekt tego wywiadu.

Aktywni na wodzie: 3 medale Igrzysk Olimpijskich, 6 mistrzostw świata. Który z nich cenisz najbardziej?

Beata Rosolska: Najbardziej cenię sobie medale z Igrzysk Olimpijskich. Są one dla sportowca największą nagrodą. Ważniejszej nie ma. Każdy olimpijski krążek jest dla mnie równie cenny.

AnW: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z kajakami i dlaczego właśnie ta dyscyplina sportu?

BR: Do szkoły podstawowej przyszedł Trener - Wiesław Rakowski z klubu UKS Kopernik Bydgoszcz (wcześniejsza nazwa klubu to K.S. Łączność Bydgoszcz) i zapraszał dzieci na trening. Na pierwsze zajęcia nie poszłam. Później namówiła mnie koleżanka, która wręcz spakowała mi torbę. Poszłam z nią na trening i tak trwało to do dziś - niespełna 25 lat. To była piękna przygoda.

AnW: W swojej karierze współpracowałaś z kilkoma trenerami, ale najważniejsze sukcesy osiągnęłaś współpracując z trenerem Brzuchalskim i Krykiem. Jak oceniasz Waszą współpracę?

BR: Tak zgadza się. Jeden medal olimpijski osiągnęłam z trenerem Michałem Brzuchalskim w 2008 roku w kajakowej dwójce na 500m razem z Anetą Konieczną. Dwa kolejne medale olimpijskie z Tomaszem Kryk w 2012 i 2016 również w kajakowej dwójce ale z inną partnerką – Karoliną Nają. Pracę z trenerami będę wspominać bardzo dobrze. Zresztą każdy trener z którym współpracowałam nauczył mnie czegoś nowego/ innego. Myślę jednak, że największą wiedzę o treningu zdobyłam dzięki trenerowi Tomkowi, z którymw kadrze narodowej współpracowaliśmy 10 lat.

AnW: Czy czegoś żałujesz lub masz niedosyt?

BR: Mówisz niedosyt – masz na myśli złoty medal olimpijski? Fakt nie mam go w swojej kolekcji ale nie czuję niedosytu. Spełniona byłam już po pierwszym medalu olimpijskim ale to nie przeszkodziło mi zdobyć dwa kolejne. Swojego synka Szymona uważam za złoty medal. I odpowiadając na pierwszą część Twojego pytania – nie żałuję niczego. Każdą decyzję podejmowałam mając taką wiedzę jaką miałam w danym momencie.

AnW: W takim razie czy możesz uchylić rąbka tajemnicy jakie masz plany na najbliższy czas?

BR: Najbliższy czas to czas dla rodziny. Dla Szymonka przede wszystkim.

AnW: Napisałaś „Ważne jest też dla mnie to, że kajaki kobiece będą istnieć beze mnie i to jest piękne!”. Czy myślisz, że któraś zawodniczka z tzw. Wunderteamu Tomasza Kryka może w przyszłości osiągnąć jeszcze więcej niż Ty?

BR: Myślę, że tak. Ja bym tego bardzo chciała i tego dziewczynom życzę. Grupa jest liczna i to bardzo dobrze. Dzięki temu jest wtedy jeszcze większa rywalizacja. A jak do tego jest ta zdrowa rywalizacja to tym lepiej.

AnW: Czy syn Szymon również pójdzie w ślady rodziców?

BR: Jeżeli będzie chciał, to czemu nie? Ale pchać na siłę myślę, że nie będziemy. Kajaki to zbyt ciężki sport. Nie ma co uszczęśliwiać rodziców dziecka na siłę. Jeżeli będzie chciał to będziemy z Rafałem wspierać i pomagać jak tylko się da.

AnW: Czego możemy Tobie życzyć?

BR: Nie wiem, może spróbuj mnie zaskoczyć.

Trudno Tobie życzyć sukcesów bo patrząc na Twoją karierę sukces masz chyba wpisany w genach albo przynajmniej masz go we krwi. Dlatego życzymy Tobie spełnienia wszystkich marzeń w życiu prywatnym no i oczywiście kolejnej pociechy w domu.

Klasyfikacja końcowa Poznańskiego Rankingu Młodzików i Dzieci sezonu 2019/2020

    Dodane: 2020-11-10

Młodziczki kajakarki: Natalia Szuchnik (2006) oraz Wiktoria Loba (2007) z Posnanii Poznań, podobnie jak w sezonie 2018/2019, okazały się niepokonane w rywalizacji, zajmując pierwsze miejsca w swoich rocznikach. Również kanadyjkarka Agata Kowalak (2006) reprezentująca w zakończonym sezonie AZS-AWF Poznań oraz kanadyjkarz Warta Poznań Marceli Krawiec (2006), powtórzyli zeszłoroczny doskonały wynik i w klasyfikacji końcowej ponownie stanęli na najwyższym stopniu podium.

Zwycięzcy poszczególnych grup wiekowych:

Kategoria młodzików, rocznik 2006:

Kajakarki: Natalia Szuchnik – KS Posnania Poznań – trener Ewa Heneczkowska

Kanadyjkarki: Agata Kowalak – KS AZS-AWF Poznań – trener Dawid Gluza

Kajakarze: Szymon Szot – KS Posnania Poznań – trener Tadeusz Kasprzak

Kanadyjkarze: Marceli Krawiec – KS Warta Poznań – trener Ewa Bresińska-Krawiec

Kategoria młodzików, rocznik 2007:

Kajakarki: Wiktoria Loba – KS Posnania Poznań – trener Ewa Heneczkowska

Kanadyjkarki: Amelia Sołtyńska – KS Posnania Poznań – trener Marek Schmidt

Kajakarze: Mateusz Nieborak – UMKS Zryw Wolsztyn – trener Piotr Kubaczyk

Kanadyjkarze: Aleks Wilga – KS Warta Poznań – trener Ewa Bresińska-Krawiec

Kategoria dzieci, rocznik 2008/2009:

Kajakarki: Julia Piasecka – UKS COPAL Trzcianka – trener Marek Kordek

Kanadyjkarki: Hanna Kaliszan – KS AZS-AWF Poznań – trener Bartosz Pławski

Kajakarze: Eryk Wajs – UMKS Zryw Wolsztyn – trener Piotr Kubaczyk

Kanadyjkarze: Michał Lipiński – KS AZS-AWF Poznań – trener Bartosz Pławski

Pełne wyniki RANKING mł i dz 2019_2020_korekta

źródło www.wzkaj.poznan.pl

Wyniki Akademickich mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim

    Dodane: 2020-11-09

Ponad 260 zawodniczek i zawodników z 36 uczelni wzięło udział Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim, które w niedzielę 8 listopada odbyły się na terenie Centrum Sportu i Rekreacji w Warszawie.

źródło AZS Warszawa

Uczestnicy, którzy rywalizowali w wadze lekkiej i otwartej ruszali w seriach przez kilka godzin z niewielkimi przerwami technicznymi. W jednym momencie rywalizowano na dwudziestu ergometrach, a walka toczyła się do ostatniego pociągnięcia wioseł.

Na kilka godzin przed startem odbyło się oficjalne ważenie. Żeby znaleźć się w pierwszej, najlżejszej kategorii zawodniczki musiały ważyć poniżej 61,5 kg, a zawodnicy do 75 kg. Ci którzy nie zmieścili się w limicie musieli startować w cięższej grupie. Inni zrzucali wagę do niemal ostatniego momentu.

Tak było w przypadku Pawła Widawskiego, który nie odchudzał się, ale odwodnił organizm, tak żeby zmieścić się w kategorii lekkiej. Mimo osłabienia dystans 1000 metrów pokonał w rewelacyjnym czasie 2:54,3 i poprawił o ponad 3 sekundy rekord Akademickich Mistrzostw Polski wynoszący 2:57,6. Co więcej mało zabrakło mu do poprawienia rekordu świata wynoszącego 2:53.4.

"Po wyścigu byłem niezadowolony, bo moim celem był rekord świata. Zabrakło mi niewiele. To nie była kwestia niezbyt dużego planu, ale odpuszczenia w środkowej części i trochę zwolnienia tempa. Taki wynik bierze się z kilku lat regularnej pracy. Mam za sobą też bazę w postaci przeszłości w sportach wytrzymałościowych i sportach walki. Moja waga optymalna to 79 kg i w wyniku zaszłości mam predyspozycję do nadmiernej ilości masy mięśniowej. Stąd też nie musiałem schudnąć, tyle co się mocno odwodnić co obniżyło moją dyspozycję" – powiedział po swoim starcie zwycięzca i reprezentant Akademii WSB.

Waga lekka mężczyzn
1. Paweł Widawski (Akademia WSB) – rekord AMP – 2:54,3
2. Dawid Wachowicz (UKW Bydgoszcz) – 3:00,5
3. Przemysław Szybkowski (PG Gdańsk) – 3:08,01

Waga lekka kobiet
1. Joanna Solak (KUL Lublin) – 3:37.9
2. Aleksandra Bańbor (PŚ Gliwice)- 3:38.3
3. Magdalena Bryk (SGH Warszawa)- 3:39.7

Open mężczyzn
1.Mateusz Biskup (WSG Bydgoszcz) -2:47,8
2.Bartłomiej Zalega (AWF Wrocław) -2:54,2
3.Adrian Górka (AWFiS Gdańsk) – 2:55,4

Open kobiet
1.Paulina Chrzanowska (UKW Bydgoszcz) – 3:23,6
2. Izabela Gałek (UKW Bydgoszcz) – 3:27,1
3. Małgorzata Strybel (UKW Bydgoszcz) – 3:27,9

źródło: AZS Warszawa

Powołania wioślarzy na konsultacje szkoleniowe juniorów i młodzieżowców

    Dodane: 2020-11-03

W listopadzie w COS OPO Wałcz odbywają się konsultacje szkoleniowe grup juniorskich i młodzieżowych. Z tej okazji PZTW przedstawił listę powołanych.

Młodzieżowa kadra kobiet (2-7.11.2020 i 7-22.11.2020)

Zofia Borzyszkowska (RTW Lotto Bydgostia)
Paulina Chrzanowska (RTW Lotto Bydgostia)
Katarzyna Duda (AZS Szczecin)
Dominika Gałka (SMS/AZS UMK Toruń)
Martyna Jankowska (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
Zuzanna Jasińska (Pegaz Wrocław)
Barbara Jęchorek (SMS/Posnania Poznań)
Wiktoria Kalinowska (SMS/Posnania Poznań)
Oliwia Kania (RTW Lotto Bydgostia)
Wiktoria Kowalska (AZS AWF Kraków)
Iga Krzemińska (Drakkar Gdańsk)
Zuzanna Lesner (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
Urszula Ożarowska (WTW Warszawa)
Adrianna Paszkowska (AZS UMK Toruń)
Aleksandra Rojek (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
Jessika Sobocińska (SMS Wałcz/Wisła Grudziądz)
Barbara Streng (BTW Bydgoszcz)
Małgorzata Strybel (RTW Lotto Bydgostia)
Paulina Wasela (RTW Lotto Bydgostia)

* Po testach i selekcji na zgrupowaniu od 7.11 pozostanie 16 zawodniczek

Emilia Szatkowska (BTW Bydgoszcz) - 7-22.11

Sztab
Marcin Badziągowski - Trener
Marcin Zgorzelak - Trener (2-9.11)
Mariusz Kowal - Trener (9-22.11)

Młodzieżowa kadra mężczyzn (5-8.11.2020 i 8-15.11.2020)

Bartosz Bartkowski (Wisła Grudziądz)
Adam Bujnowski (Drakkar Gdańsk)
Jakub Byczek (AZS Szczecin)
Konrad Domański (WTW Warszawa)
Igor Malinowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz)
Jakub Frąckowiak (Posnania Poznań)
Dawid Frącz-Zakrzewski (RTW Lotto Bydgostia)
Dominik Glonek (SMS/Posnania Poznań)
Adrian Górka (AZS AWFiS Gdańsk)
Emil Jackowiak (Posnania Poznań)
Mikołaj Januszewski (Posnania Poznań)
Damian Józefowicz (Posnania Poznań)
Jerzy Kaczmarek (Posnania Poznań)
Krzysztof Kasparek (Posnania Poznań)
Łukasz Kasztelan (Posnania Poznań)
Borys Kliber (Posnania Poznań)
Julian Kościuk (Posnania Poznań)
Antoni Radomiński-Lasek (AZS AWF Kraków)
Cezary Litka (SMS/AZS AWF Poznań)
Jakub Predel (Wisła Grudziądz)
Gustaw Skarzyński (MKS Dwójka Warszawa)
Oskar Streich (AZS UMK Toruń)
Kajetan Szewczyk (RTW Lotto Bydgostia)
Wojciech Szwarc (Posnania Poznań)
Szymon Tomiak (AZS AWFiS Gdańsk)
Przemysław Wanat (AZS AWF Poznań)
Patryk Wojtalak (Posnania Poznań)
Łukasz Żmudziński (WTW Włocławek)

*Po testach i selekcji na zgrupowaniu od 8.11 pozostanie
20 zawodników (12 wiosła długie, 6 wiosła krótkie i 2 waga lekka)

Sztab
Przemysław Konecki - Trener PZTW (5-15.11)
Maciej Kurek - Trener (Posnania Poznań) (5-15.11)
Daniel Bernatajtys - Trener (RTW Lotto Bydgostia) (5-8.11)
Małgorzata Stańczyk-Dąbrowska - Lekarz

Kadra narodowa juniorów (6-15.11.2020)

Zuzanna Bielaszewska (RTW LOTTO Bydgostia)
Michał Chłopicki (AZS AWF Kraków)
Dawid Chrościelewski (UKS MOS Ełk)
Aleks Dorenda (AZS Szczecin)
Daniel Gałęza (Drakkar Gdańsk)
Julia Gęsicka (WTW Włocławek)
Filip Jędrzejczak (SMS/AZS AWF Poznań)
Paulina Józefowicz (WIR Iława)
Anna Khlibenko (UKS Szóstka Gdańsk)
Krystian Kierzek (RTW LOTTO Bydgostia)
Maciej Kłodziński (AZS Szczecin)
Julia Konarska (SMS/AZS UMK Toruń)
Zofia Krukowska (SMS/AZS AWF Poznań)
Mikołaj Kulka (Drakkar Gdańsk)
Tomasz Lewicki (RTW LOTTO Bydgostia)
Zuzana Madaj (RTW LOTTO Bydgostia)
Natasha Malicka (RTW LOTTO Bydgostia)
Michał Rańda (AZS Wratislavia)
Dominika Rękas (SMS/AZS UMK Toruń)
Dawid Seroka (UKS MOS Ełk)
Fryderyk Sobecki (RTW LOTTO Bydgostia)
Gabriela Stefaniak (Posnania RBW Poznań)
Julia Sulik (SMS/UKS Ateny Wałcz)
Jacek Suszka (SMS/Posnania RBW Poznań)
Michał Synowiec (UKS MOS Ełk)
Martyna Szyperska (RTW LOTTO Bydgostia)
Piotr Śliwiński (WTW Włocławek)
Martyna Wojciechowska (RTW LOTTO Bydgostia)
Jakub Woźniak (SMS/KW 1904 Poznań)
Dominik Zyblewski (SMS/AZS UMK Toruń)

Sztab
Artur Jankowiak - Trener PZTW
Elżbieta Jankowiak - Trener
Tomasz Bykowski - Trener
Aneta Bełka-Siemion - Trener
Szymon Wiśniewski - Trener

"Szkolenie zawodniczek i zawodników posiadających predyspozycje do uprawiania dyscypliny wioślarstwo" (6-11.11.2020)

Julia Borys (AZS UW Warszawa)
Weronika Broda (KTW Kalisz)
Sandra Bryk (Zawisza Bydgoszcz)
Jan Chojecki (RTW LOTTO Bydgostia)
Maksymilian Dudek (Polonia Poznań)
Julia Facon (WTW Warszawa)
Bartosz Fryczyński (Zawisza Bydgoszcz)
Oliwia Gawrysiak (BTW Bydgoszcz)
Sandra Gil-Pilarska (Zawisza Bydgoszcz)
Maja Graczyk (WTW Warszawa)
Igor Grzanka (RTW LOTTO Bydgostia)
Wojciech Gwit (RTW LOTTO Bydgostia)
Grzegorz Hoffmann (KW 04 Poznań)
Tymon Kałużny (Wisła Grudziądz)
Filip Kośka (WTW Warszawa)
Zofia Kozłowska (Posnania Poznań)
Tacjana Kubiak (KW 04 Poznań)
Olga Mańczak (Posnania Poznań)
Natalia Michalak (RTW LOTTO Bydgostia)
Maksymilian Mikulski (RTW LOTTO Bydgostia)
Mikołaj Patalas (RTW LOTTO Bydgostia)
Oskar Przybylski (Polonia Poznań)
Mateusz Pyczot (WTW Warszawa)
Tomasz Rybicki (RTW LOTTO Bydgostia
Aleksandra Sagan (WIR Iława)
Kacper Sobieska (WTW Warszawa)
Natalia Szymańska (UKS Szóstka Gdańsk)
Kacper Twarowski (BTW Bydgoszcz)
Aleksandra Warachewicz (UKS Szóstka Gdańsk)
Dawid Ziółkowski (AZS AWFiS Gdańsk)

Sztab
Patryk Glaza - Trener
Anna Kliber - Trener
Łukasz Pawłowski - Trener
Agnieszka Renc - Trener

WYNIKI Juniorzy – Ogólnopolska Jesienna Konsultacja Szkoleniowa

    Dodane: 2020-10-28

W niedzielę 25 października w Wałczu odbyły się ostatnie tegoroczne regaty kajakowe Ogólnopolska Jesienna Konsultacja Szkoleniowa.

W kategorii junior młodszy w konkurencji biegowej (1500m) najszybsza była Daria Oryszewska (KKS Nowa Sól). Natomiast na wodzie zwyciężyła Julia Seliwańska (G’Power Gorzów). Wśród kanadyjkarek w klasyfikacji generalnej na wodzie najlepsza okazała się Julia Tarasiuk (Cresovia Białystok). Najlepszym biegaczem wśród kajakarzy został Mateusz Trojanowski (Orzeł Wałcz, a na wodzie zwyciężył Miłosz Kamiński (UKS Sokolik Czernin). Natomiast wśród kanadyjkarzy w biegach i na wodzie zwyciężył Rafał Poklepa (KKS Nowa Sól).

W kategorii juniorów najlepszą biegaczką wśród kajakarek została Oliwia Kubis (AZS AWF Poznań). Na wodzie zwyciężyła natomiast Weronika Marczewska (UKS Kopernik Bydgoszcz). Najszybszą biegaczkom wśród kanadyjkarek została Julia Wolińska (UKS Motława Gdańsk), na wodzie zwyciężyła Natalia Marońska (Zawisza Bydgoszcz). Wśród kajakarzy na bieżni i na wodzie zwyciężył Jan Paszek (MKS Czechowice-Dziedzice). Najlepszym kanadyjkarzem w obu konkurencjach okazał się Gracjan Michalak (KKS Nowa Sól)

Wyniki kategorii junior młodszy oraz junior:
JUNIOR MŁODSZY:

Kobiety kajakarki: KobietyKajakarkiJmł

Kobiety kanadyjkarki: KobietyKanadyjkarkiJmł

Mężczyźni kajakarze: MężczyźniKajakarzeJmł

Mężczyźni kanadyjkarze: MężczyźniKanadyjkarzeJmł

JUNIOR:

Kobiety kajakarki: KobietyKajakarkiJ

Kobiety kanadyjkarki: KobietyKanadyjkarkiJ

Mężczyźni kajakarze: MężczyźniKajakarzeJ

Mężczyźni kanadyjkarze: MężczyźniKanadyjkarzeJ

W wyścigu ósemek górą osada Politechniki Warszawskiej

    Dodane: 2020-10-28

W piękny sobotni dzień w Warszawie już po raz 69. odbył się wyścig wioślarskich ósemek pomiędzy Uniwersytetem a Politechniką. Tak jak w ostatnich latach zwyciężyli stołeczni inżynierowie. Ale tym razem ważniejsze było to, że udało się podtrzymać ciągłość zmagań.

źródło PZTW

W rozgrywanych na Kanale Żerańskim Warsaw River Race stawiło się łącznie 18 osad żeńskich, męskich i mieszanych, które startowały m.in. w wyścigach na czas.

Główną atrakcją imprezy, której organizatorem jest AZS Warszawa było starcie pomiędzy ósemkami Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej. Zwycięska passa uczelni technicznej trwa już ponad dekadę i w tym roku została podtrzymana. Po raz 11 z rzędu triumfowała Politechnika pokonując 1000 m w czasie 3 minuty i 8 sekund. Przeciwnicy potrzebowali na przepłynięcie dystansu 25 sekund więcej (3:33).

"Cieszę się bardzo, że wygraliśmy. To mój drugi sezon, więc to jeszcze dla mnie nowość i nie mogę powiedzieć, że się przyzwyczaiłem do zwycięstw. Warunki były idealne, trochę chyba płynęliśmy pod wiatr, ale nie było tego zbytnio czuć. W ogóle na kanale się super pływa. Jestem przyzwyczajony do pływania na Wiśle, a tu jak schodzę to nie ma takich prądów czy zawirowań. Mam nadzieję, że uda się podtrzymać ciągłość tych regat, bo w ostatnim czasie Uniwersytet Warszawski miał problem z zebraniem składu i liczę, że się odbudują" – powiedział Maciej Koperski, szlakowy Politechniki Warszawskiej.

Niewiele brakowało, a pojedynek między uczelniami trzeba byłoby przełożyć, tak jak tegoroczne regaty na Tamizie The Boat Race (wyścig pomiędzy Oxford i Cambridge), które z powodu pandemii zostały odwołane jeszcze w marcu.

"Udało nam się zrobić to, czego nie udało się zrobić w Londynie. Odwołanie wyścigu między Oxford i Cambridge było wielką sensacją. Jeszcze wczoraj po komunikacie dotyczącym zakazu zgrupowań powyżej 5 osób zrobiliśmy naradę trenerską debatując czy to rozporządzenie obejmuje sport? Bo jeśli tak, to czy nie zrobić wyścigu na czwórkach? Byliśmy na to przygotowani, tak żeby podtrzymać rywalizację. Regatom pewnie było daleko do tych z najlepszych czasów, ale ważne że tradycja została zachowana" – powiedział Robert Borys z osady Uniwersytetu Warszawskiego i jeden z organizatorów zawodów.

Bardziej zabawowy charakter miała rywalizacja smoczych łodzi na dystansie 2000 m. Dyscyplina wywodzi się z Chin, gdzie pływano od dawien dawna, a wszystko związane była z tamtejszymi obrzędami religijnymi. Tradycja przeobraziła się w sport znany na całym świecie.

W Warszawie do walki stanęły cztery osady. Zwyciężyli Obrotowce z czasem 15 minut i 25 sekund i jako jedyni łamiąc barierę 16 minut.

"Większość z nas wywodzi się z kajakarstwa, albo pływało na kanadyjkach i ruch tu jest podobny. Tym razem na łódkach było po sześć osób, więc trzeba było się sprężać, żeby przepłynąć ten dystans. To cztery osoby mniej niż zazwyczaj pływa, więc bardzo dużo. Kanał jest wąski i nie ma tu możliwości, żeby ruszyć ze startu wspólnego. Dlatego ruszaliśmy co 30 sekund, żeby sobie nie przeszkadzać. Ale to widać kiedy jest się szybszym rywali. Choć wolę bezpośrednią rywalizację" – wyjaśnia Anna Miernowska, która płynęła w osadzie "Pędzące Jeże".

Na najlepszych czekały dyplomy, puchary i medale. Organizatorzy już myślą o przyszłym roku, bo wtedy odbędzie jubileuszowy 70. wyścig pomiędzy Uniwersytetem i Politechniką.

 

źródło www.pztw.pl

Wyniki 2. Pucharu Polski Seniorów oraz Jesiennej Konsultacji Szkoleniowej kajakarzy

    Dodane: 2020-10-26

W miniony weekend (24-25 października) w Wałczu odbył się 2. Puchar Polski Seniorów w kajakarstwie klasycznym oraz Jesienna Konsultacja Szkoleniowa. Celem zawodów było sprawdzenie poziomu sprawności wszechstronnej oraz specjalnej zawodników. Nasi wodniacy sprawdzili swoje umiejętności na wodzie oraz w teście biegowym na 1500m.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice), która zwyciężyła zarówno na obu dystansach wodnych jak i w konkurencji biegowej. Wśród kanadyjkarek najlepsza na wodzie okazała się Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF Poznań). Najlepszym kanadyjkarzem został Vincent Słomiński (Stomil Poznań). Najlepszym sprinterem wśród kajakarzy został Bartosz Grabowski (OKSW Olsztyn), a na dystansie 1000m zwyciężyła Bartosz Stabno (Posnania Poznań).

Wyniki sprawdzianu seniorów

Kobiety kajakarki: KK Woda i Biegi

Kobiety kanadyjkarki: KC 500m i 1000m

Mężczyźni kanadyjkarze: MC 2000m i 250m

Mężczyźni kajakarze: MK 200m i 1000m