Dziś w Poznaniu wielki wioślarski finał

    Dodane: 2019-11-26

Szósta edycja wspólnego programu powiatu poznańskiego i Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich „Pierwszy krok wioślarski na terenie powiatu poznańskiego”, dobiega końca. Ostatnim w tym roku przystankiem w eliminacjach gmin, podczas których uczniowie szkół podstawowych rywalizowali na ergometrze wioślarskim była hala GOSiR w Suchym Lesie. W imprezie udział wzięło prawie 90 dziewcząt i chłopców z trzech szkół: SP-1 w Suchym Lesie, SP-2 w Suchym Lesie oraz SP w Biedrusku.

Młodzi adepci wioślarstwa jak zwykle mieli do pokonania dystans 250 metrów. Wśród dziewcząt okazało się, że dwie uczennice SP-1 Suchy Las – Alicja Rewers oraz Ida Niewczyk – osiągnęły ten sam czas 60,3 sek. i zostały zwyciężczyniami imprezy. Na trzeciej pozycji uplasowała się Weronika Filipiak (SP Biedrusko) – 61,3 sek. Z kolei wśród chłopców najlepszy był Kacper Czerwiński (SP-1 Suchy Las) – 51,6 sek., który wyprzedził Cezarego Czerniaka (SP-1 Suchy Las) – 52,5 oraz Adriana Skubiszyńskiego (SP Biedrusko) – 52,7.
Dziś we wtorek 26 listopada w poznańskim hotelu Sheraton najlepsi uczniowie zmierzą się w wielkim finale. Tym razem uczniowie będą rywalizować na dwa razy dłuższym dystansie, czyli 500 metrów. W zawodach udział wezmą najlepsze dziewczęta i chłopcy z eliminacji gminnych w: Mosinie, Czerwonaku, Luboniu, Swarzędzu i Suchym Lesie. Najlepsza szkoła w tegorocznej rywalizacji otrzyma ergometr wioślarski.

 

Fot. Izabela Głowacka

Źródło Jacek Pałuba, www.wioslarstwo.poznan.pl

Polscy wioślarze pobili rekord świata!

    Dodane: 2019-11-24

344 557 metrów w 24 godziny! Taki właśnie dystans pokonali na ergometrze wioślarskim wychowankowie Wiru Iława Aleksandra Demczuk i Miłosz Jankowski. Tym samym poprawili poprzedni rekord świata, który wynosił 341 110 metrów.

źródło www.ilawa.wm.pl

Wychowankowie Wiru Iława, obecnie reprezentujący AZS AWFiS Gdańsk próbę pobicia rekordu rozpoczęli się w piątek (22 listopada) o godzinie 11.00 w bazie wioślarskiej w Iławie.

Miłosz na swym koncie ma już rekord świata na ergometrze na dystansie 100 kilometrów. W grudniu 2016 roku wraz z Martyną Mikołajczak pokonał ten dystans w czasie 6 godzin, 25 minut i 27 sekund.

W czasie całej próby Ola i Miłosz dokonali 72 zmian na ergometrze! Następowały one co dziesięć minut - każda z nich wymagała skupienia i szybkości. Ostatnią zmianę zaliczył Miłosz, jednak już na przedostatniej, na której wiosłowała Ola, wiadomo było, że rekord zostanie pobity.

Gratulujemy!

Kursokonferencja Trenerów Kajakarstwa Klasycznego

    Dodane: 2019-11-23

Wczoraj, w piątek 22 listopada w COS OPO Wałcz rozpoczęła się 3-dniowa Kursokonferencja Trenerów Kajakarstwa Klasycznego.

Niemal 80 uczestników będzie mogło skorzystać do niedzieli z wiedzy wielu uznanych fachowców z dziedziny m.in. psychologii czy antydopingu.

Głosuj na wodniaków w 85. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”

    Dodane: 2019-11-20

Trwa głosowanie na Najlepszego sportowca Polski 2019 roku w ramach 85. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”. Wśród 20 nominowanych znalazły się aż cztery miejsca dla naszych wodniaków:

Kajakarze:

Tomasz Kaczor - w czerwcu br. w Mińsku został złotym medalistą igrzysk europejskich w koronnej konkurencji C-1 na dystansie 1000 metrów. Natomiast w sierpniu zdobył srebro mistrzostw świata w węgierskim Segedynie i wywalczył kwalifikację na IO Tokio 2020.

Marta Walczykiewicz – nasza srebrna medalistka z IO w Rio podczas tegorocznych mistrzostw świata w Szegedzie zdobyła srebro w swojej koronnej konkurencji K-1 200 m i oczywiście miejsce dla polskiej osady podczas IO Tokio 2020. Dołożyła do tego brąz igrzysk europejskich. Warto dodać, że za niespełna rok znowu będzie jedną z głównych kandydatek w polskiej kadrze do medalu IO.

Wioślarze:

Czwórka podwójna kobiet: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann - najlepsza żeńska osada wioślarska świata 2018 roku w tym sezonie stanęła na podium mistrzostw świata w Linzu, zdobywając srebro. Co prawda na mistrzostwach Europy uplasowały się na czwartym miejscu, ale później poprawiły się w cyklu Pucharu Świata i dwukrotnie finiszowały drugie – w Poznaniu oraz Rotterdamie.

Czwórka bez sternika mężczyzn: Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski - w tym roku czterokrotnie stali na podium. Podczas najważniejszej imprezy czyli mistrzostw świata w Linzu zdobyli jedyne polskie złoto. Na ich koncie jest także srebro tegorocznych mistrzostw Europy w Lucernie. W Pucharze Świata wygrali edycję w Płowdiw, byli trzeci w Poznaniu i drudzy w klasyfikacji generalnej.

Głosowanie internetowe potrwa do 31 grudnia 2019 r. W internecie głosować można codziennie – raz na 24 godziny na stronach www.plebiscyt.przegladsportowy.pl oraz www.polsatsport.pl.

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone podczas Gali Mistrzów Sportu, transmitowanej w Telewizji Polsat 4 stycznia 2020 r.

Konferencja sędziów kajakarstwa

    Dodane: 2019-11-17

Dziś, w niedzielę 17 listopada w Zakopanem zakończyła się dwudniowa konferencja sędziów kajakarstwa.

Czwarta edycja "Wszyscy do Wioseł" 15 listopada na stadionie Legii

    Dodane: 2019-11-12

Już w najbliższy piątek 15 listopada o godzinie 10:00 na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego rozpocznie się czwarta edycja "Wszyscy do Wioseł". Tym razem impreza dołącza się do akcji "Dołóż się do łóżka!", w ramach której prowadzona jest zbiórka na zakup łóżek dla Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

"Wszyscy do Wioseł", foto organizator

#WSZYSCYDOWIOSEŁ to flagowa akcja Fundacji Legii, która na stałe weszła w repertuar najważniejszych wydarzeń charytatywnych przy Łazienkowskiej 3. Jednym z jej najważniejszych celów na rok 2019 jest zebranie środków na zakup nowych łóżek szpitalnych.

Impreza łączy ze sobą sportową rywalizację z ideą pomocy. Uczestnicy, w czteroosobowych drużynach, startują w zawodach wioślarskich na ergometrach i walczą o pokonanie jak największego dystansu w dziesięć godzin. Na liście startowej organizatorzy przewidzieli miejsca dla 100 załóg. Jednocześnie wiosłować będą dwie osady, każda na czterech ergometrach. Przewidywany czas wiosłowania dla każdej czwórki wynosi 12 minut.

Każdy na adres wdw@legia.pl. może zgłosić czteroosobową drużynę i dołączyć do zbiórki pieniędzy na zakup nowych łóżek na oddziały dziecięce (decyduje kolejność zgłoszeń).

Fundacja Legii uruchomiła specjalne konto, na które będzie można przekazywać środki na zakup łóżek dla Instytutu Matki i Dziecka.

Dane przelewu:

Fundacja Legii
nr konta 50 1140 1010 0000 5259 0300 1027
Tytuł przelewu: darowizna WDW.

Mistrzostwa Studentów I Roku w wioślarstwie

    Dodane: 2019-11-08

Już jutro, w sobotę 9 listopada w hali sportowej UAM (ul. Zagajnikowa 9) odbędą się Mistrzostwa Studentów I Roku na ergometrach wioślarskich.

Najlepsi zawodnicy pojadą na Ogólnopolski Finał Igrzysk Studentów Pierwszego Roku, który odbędzie się w Krakowie w terminie 29.11 - 1.12.2019 r.

Wodniacy nagrodzeni przez Marszałka w Poznaniu

    Dodane: 2019-11-07

W tym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego po raz pierwszy przyznał stypendia olimpijskie dla zawodników, którzy uzyskali wyniki uprawniające do startu w Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Paraolimpijskich oraz Igrzyskach Głuchych. Pierwszą stypendystką olimpijską została lekkoatletka Joanna Fiodorow z OS AZS Poznań.

zdj. facebook Paweł Szczepaniak

Dziś, w czwartek 7 listopada Marszałek województwa wielkopolskiego wręczył stypendia olimpijskie kolejnym dziesięciu sportowcom. W tej grupie znalazło się 4 wodniaków: kajakarze Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz), Tomasz Kaczor (Warta Poznań) i Michał Kudła (Posnania) oraz wioślarz Wiktor Chabel (RBW Posnania).

Za uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej wypłacane będzie stypendium w wysokości 1500-3000 zł miesięcznie – do 31 sierpnia 2020 roku. Ponadto, wielkopolscy zawodnicy, którzy uzyskają w trakcie igrzysk olimpijskich minimum 8 miejsce (punktowane), mogą uzyskać stypendium nawet na kolejne 2 lata. Z kolei wysokość przyznawanego już po raz osiemnasty Stypendium Sportowego mieści się w przedziale 400-600 zł miesięcznie i jest wypłacane przez okres 12 miesięcy, od 1 września do 31 sierpnia kolejnego roku kalendarzowego. Stypendia wręczane są zawodnikom w kat. wiekowej juniora i młodzieżowca. Od 2006 roku stypendia otrzymują również sportowcy z niepełnosprawnościami.

W sali sesyjnej UMWW pojawili się także następcy olimpijczyków, czyli najzdolniejsi w Wielkopolsce juniorzy i młodzieżowcy. Departament Sportu i Turystyki w tym roku przyznał aż 60 stypendiów młodzieżowych. Dodatkowo na wsparcie finansowe może liczyć też pięciu sportowców niepełnosprawnych. Warto dodać, że w grupie młodzieżowej najliczniej reprezentowani są wioślarze (12 osób), szermierze i kajakarze (po 10). Młodzieżowcy będą otrzymywać co miesiąc wsparcie od 400 do 600 zł, a olimpijczycy od 1,5 do 3 tys. zł.

W tym roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał 65 stypendiów: 5 stypendiów dla sportowców z niepełnosprawnościami; 28 stypendiów dla medalistów MŚ i ME oraz 32 stypendia dla uczestników MŚ i ME w konkurencjach olimpijskich.

Wielkopolska Gala Kajakarzy

    Dodane: 2019-11-05

1 grudnia 2019 roku o godz. 13:30 w auli Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego (przy ul. Starołęckiej 36 w Poznaniu, I piętro) odbędzie się Wielkopolska Gala Kajakarzy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich wyróżnionych zawodników i trenerów w poniższych kategoriach:

  • Ranking edycja 2018/2019 – dzieci i młodzicy
  • Medaliści Mistrzostw Polski Młodzików, Juniorów i Młodzieżowców oraz medaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Wstęp na galę jest wolny, serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów wszystkich wyróżnionych zawodników.

Lista wyróżnionych - ranking

Lista wyróżnionych -medaliści MP

Wstęp na galę jest wolny, serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów wszystkich wyróżnionych zawodników.

Tego samego dnia w godzinach rannych na przystaniach kajakowych nad Wartą (ul. Wioślarska) odbędzie się ranking ogólnorozwojowy dzieci i młodzików edycja 2019/2020.

Odprawa techniczna o godz. 9:30 na przystani kajakowej KS Energetyk. Pierwszy start o godz. 10,00.

Listy zbiorcze należy przesłać mailowo do dnia 23.11.2019 na adres: tadziu94@wp.pl

Zawodników na liście zbiorczej prosimy wypisać wg roczników dzieci, młodzicy  (dla każdego rocznika oddzielnie). Przy każdym zawodniku podajemy rocznik oraz numer szkoły!