3 medale dla naszych na Mistrzostwach Europy, jutro kolejne szanse

    Dodane: 2018-08-04

Dziś w sobotę 4 sierpnia biało-czerwone osady wywalczyły 3 medale podczas Mistrzostw Europy Seniorów w wioślarstwie.

Fot. J. Kowacic

Zillmann, Maria Springwald, Agnieszka Kobus-Zawojska i Marta Wieliczko, po brąz sięgnęła żeńska czwórka bez sterniczki (Monika Chabel, Maria Wierzbowska, Olga Michałkiewicz i Joanna Dittmann), a po dramatycznym finiszu po brąz sięgnęli - Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Maciej Zawojski (męska czwórka podwójna).

Żeńska czwórka bez sterniczki już w przedbiegu pokazała znakomitą formę bezpośrednio awansując do finału. W finale ta sztuka udała się ponownie. Ostatecznie wygrały Rosjanki (6:39.97) przed Rumunkami (6:41.87). Polki były trzecie - 6:42.58, Brytyjki czwarte (6:45.48).

Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Maciej Zawojski o medal brązowy musieli walczyć do ostatnich metrów wygrywając o dwie setne sekundy.  Polacy uzyskali czas 5:43.88 - czwarta Ukraina... 5:43.90!

Na koniec polskich startów w finale żeńskich dwójek podwójnych popłynęły Martyna Mikołajczak i Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak. Polki zaczęły mocno, ale mniej więcej od połowy dystansu rywalki zaczęły im uciekać. Wygrały Francuzki (6:55.99), drugie były Holenderki (6:56.29), z kolei brąz padł łupem Litwinek (6:56.54). Biało-czerwone finiszowały na szóstej pozycji - 7:05.42.

PLAN STARTÓW POLAKÓW NA NIEDZIELĘ:


12:02 – Jedynka kategorii lekkiej – finał A (Katarzyna Wełna)
12:30 – Dwójka podwójna kategorii lekkiej – finał A (Miłosz Jankowski, Jerzy Kowalski)
12:45 – Dwójka podwójna kategorii lekkiej – finał A (Joanna Dorociak, Weronika Deresz)
13:00 – Dwójka podwójna – finał A (Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski)
13:15 – Jedynka – finał A (Natan Węgrzycki-Szymczyk)

Źródło www.pztw.pl

4 szanse medalowe na Mistrzostwach Europy w Wioślarstwie

    Dodane: 2018-08-03

Od środy na torze regatowym w Strathclyde niedaleko Glasgow (Szkocja) trwają Mistrzostwa Europy w wioślarstwie seniorów. Jutro, w sobotę Polacy powalczą o miejsca medalowe. W sumie do finałów zakwalifikowały się 4 biało-czerwone osady.

Fot. J. Kowacic, źródło www.pztw.pl

Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Chabel i Maria Wierzbowska w czwórce bez sterniczki zapewniły sobie bezpośredni awans do finału w czwartkowym przedbiegu. Polki stopniowo podkręcały tempo, a drugie miejsce wywalczyły po kapitalnym finiszu, który pozwolił im na wyprzedzenie Brytyjek.

Następnie o 13:15 w walce o medale zobaczymy żeńską czwórkę podwójną, która w czwartek pokazała moc i zdecydowanie wygrała wyścig z czasem 6:27.12. Mimo, że Katarzyna Zillmann, Maria Springwald, Agnieszka Kobus-Zawojska i Marta Wieliczko uzyskały najlepszy wynik w całej stawce, to w sobotę będą musiały uważać przede wszystkim na bardzo groźne Ukrainki, które wygrały w drugim przedbiegu z wynikiem 6:32.54.

W trzecim (13:30) sobotnim finale A wystartuje męska czwórka podwójna w składzie Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Maciej Zawojski, która w czwartkowym przedbiegu zajęła drugie miejsce (5:49.98), ustępując jedynie osadzie z Włoch (5:48.13).

O 13:45 w finale dwójek podwójnych pań powalczą Martyna Mikołajczak i Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak. Polska osada awans do decydującej rozgrywki wywalczyła w piątkowym repasażu.

Dodatkowo w sobotę rano (start: 10:30) w finale B popłynie żeńska dwójka bez sterniczki - Monika Sobieszek i Anna Wierzbowska. Około godzinę później w półfinale rywalizacji skiffistów wystartuje także Natan Szymczyk-Węgrzycki. Tuż przed 12:00 w półfinale wystartuje męska dwójka wagi lekkiej - Miłosz Jankowski i Jerzy Kowalski. 

Transmisja sobotnich finałów w TVP Sport HD oraz na stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej TVP Stream rozpocznie się o 12:05. Rywalizację będzie można śledzić. Transmisję  (od 12:05) on-line na stronie SPORT.TVP.PL można oglądać pod tym adresem. 

źródło www.pztw.pl

Międzynarodowy Dzień Kajakarza „Kayakmania Bydgoszcz”

    Dodane: 2018-08-02

10 wioseł, jeden bęben, jeden ster - tyle potrzeba, aby poruszyć Wodnego Smoka.  Podczas Kayakmanii Bydgoszcz 2018 (31.08 -02.09.) drużyny dosiadające grzbietów tych bestii zmierzą się w walce o Smoczy Graal.

Smocze Łodzie to licząca sobie ponad 2300 lat grupowa dyscyplina sportów wodnych wywodząca się z Chin. Dziesięciu wioślarzy napędza łódź w rytm wybijany przed dobosza.

Udowodnij, że to właśnie Wy - Twoja drużyna - Twoja firma - jesteście godni tytułu Mistrza Smoczych Łodzi podczas Kayakmanii Bydgoszcz 2018! Może zdobędzie go właśnie Twoja ekipa?

Są jeszcze wolne miejsca – wystartuje tylko 16 drużyn

Rejestracja: www.rejestracja.kayakmania.pl/

Regulamin: www.kayakmania.pl/regulamin-smocze-lodzie

Po zawodach odbędzie się impreza dla wszystkich zawodników, połączona z ceremonią rozdania nagród.

Medale dla uczestników II Otwartych Amatorskich Zawodów Pokazowych na Smoczych Łodziach w walce o Smoczy Graal czekają na Was.

KAYAKMANIA (31.08 -02.09., Bydgoszcz) kierowana jest do sympatyków rekreacji wodnej w Bydgoszczy i jej okolic, całego kraju i zagranicy. Kierowana jest do osób czynnie uprawiających kajakarstwo turystyczne jak i do amatorów, którzy nigdy nie pływali w kajaku.
Celem KAYAKMANII jest popularyzacja kajakarstwa w Polsce i poza granicami kraju,
- integracja turystów z Polski z mieszkańcami miasta jako element budowania marki Miasta Bydgoszcz.
Na Kayakmanię 2018 składa się szereg konkurencji wyścigowych, pokazowych, imprez towarzyszących oraz piknik w centrum miasta z wieloma atrakcjami dla uczestników oraz mieszkańców.
Odbędzie się próba ustanowienia rekordu GUINNESSA, jednocześnie rekordu Polski przez uczestników Kayakmanii pod nazwą Bydgoskiej Parady Kajakowej w konkurencji „Parada kajakowa”.

Więcej informacji www.kayakmania.pl

Ulotka Kayakmania Bydgoszcz 2018

Jeden medal dla Polski na Coupe de la Jeunesse

 Ewa Chudek   Dodane: 2018-07-31

Miniony tydzień był pełen emocji. Praktycznie w jednym czasie odbywały się 3 duże imprezy wioślarskie. Jak już pisaliśmy wcześniej w Poznaniu odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa świata, w Kruszwicy OOM, natomiast w Irlandzkim Cork juniorska reprezentacja Polski ścigała się w Pucharze Młodzieży, czyli regatach Coupe de la Jeunesse.

źródło www.pztw.pl

 

Regaty te, trochę się różnią od pozostałych międzynarodowych imprez wioślarskich. Bierze w nich udział tylko 14 państw: Austria, Belgia, Republika Czeska, Dania, Francja, Wielka Brytania, Węgry, Irlandia, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria. W tym roku odbyła się 33 edycja Coupe de la Jeunesse. Polska była tylko raz gospodarzem tej imprezy, a miało to miejsce w 2016 roku w Poznaniu.

Do Irlandii poleciało 20 zawodników i zawodniczek. Mimo że Polskę reprezentowała dość duża grupa młodzieży, to wrócili tylko z jednym medalem, brązowym, który wywalczyła męska czwórka podwójna w składzie: Aleksander Przeździecki (SMS/Posnania Poznań), Bartosz Bartkowski (Wisła Grudziądz), Krzysztof Jagodziński (SMS/AZS AWF Poznań) oraz Patryk Wojtalak (Posnania Poznań). W klasyfikacji ogólnej Polska zajęła 10 miejsce zdobywając 101 punktów. Drugi raz z rzędu wygrała Wielka Brytania z dorobkiem 328 punktów. Za rok zawody odbędą się we włoskim Corgeno.

Pełen komplet wyników dostępny jest na stronie: http://coupe2018.ie/results/

Program OOM i Mistrzostw Polski Juniorów w kajakarstwie

    Dodane: 2018-07-31

W dniach 18-19 na torze regatowym Malta w Poznaniu odbędzie się 24. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży i Mistrzostwa Polski Juniorów w kajakarstwie. Do stolicy Wielkopolski przyjadą zawodnicy z 56 klubów z całej Polski.

Znamy wyniki OOM w wioślarstwie

 Ewa Chudek   Dodane: 2018-07-30

W miniony weekend podczas gdy na poznańskiej Malcie odbywały się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata U23 w wioślarstwie, na torze regatowym w Kruszwicy o medale podczas XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, której organizatorem jest w tym roku województwo Śląskie walczyła młodzież.

źródło www.bydgostia.org.pl

Wioślarze i wioślarki z całej Polski ścigali się łącznie w 16 konkurencjach. W klasyfikacji drużynowej z dużą przewagą zwycięstwo odniosła LOTTO Bydgostia. Zawodnicy Bydgoskiego klubu wywalczyli razem 121 punktów. Na drugim miejscu uplasował się AZS AWF Gorzów, a na trzecim Posnania RBW Poznań. Ostateczną punktacje drużynową z całego sezonu poznamy po Młodzieżowych Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Polski Młodzików, które w najbliższy weekend (4-5.08.2018r.) odbędą się w Poznaniu. Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

1xMJM

 • Domański Konrad (WTW Warszawa)
 • Litka Cezary (AZS AWF Poznań)
 • Woźniak Jakub (KW 04 Poznań)

1xKJM

 • Kowalak Sandra (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
 • Szprengiel Magdalena (WTW Włocławek)
 • Jankowska Martyna (AZS AWF Gorzów Wlkp.)

2xMJM

 • Woźniak Jakub/Lisek Tomasz (KW 04 Poznań)
 • Szostak Daniel/Szewczyk Kajetan (LOTTO Bydgostia)
 • Skonieczny Szymon/Kożan Jakub (AZS AWF Gorzów Wlkp.)

2xKJM

 • Jankowska Martyna/Kowalak Sandra (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
 • Chojnacka Patrycja/Szopińska Wiktoria (LOTTO Bydgostia)
 • Perczak Kalin/Krystochowicz Adrianna (MOS Ełk)

2-MJM

 • Ratajczak Maksymilian/Januszewski Adam (Posnania RBW)
 • Pszczółkowski Jakub/Drużyński Roman (PTW Płock)
 • Pankowski Dawid/Zawda Tomasz (Posnania RBW)

2-KJM

 • Weiwer Julia/Raczyńska Zuzanna (AZS UMK Toruń)
 • Żołędziowska Zuzanna/Szmaj Aleksandra (Posnania RBW)
 • Domalska Dominika/Majewska Martyna (Gopło Kruszwica)

4-KJM

 • Sas Wiktoria/Szyperska Matyna/Madaj Zuzanna/Wojciechowska Martyna (LOTTO Bydgostia)
 • Semrau Kornelia/Tucholska Aleksandra/Skopowska Kornelia/Borzyszkowska Zofia (LOTTO Bydgostia)
 • Szurzyński Natalie/Krzemińska Iga/ Razik Dominika/Przybylska Aleksandra (Drakkar Gdańsk)

4-MJM

 • Zawada Tomasz/Ratajczak Maksymilian/Pankowski Dawid/Januszewski Adam (Posnania RBW)
 • Płotka Błażej/Zlółkowski Dawid/Tomiak Szymon/Sobczak Jacek (AZS AWFIS Gdańska)
 • Nowakowski Jakub/Błonka Oliwier/Dorenda Aleks/Kłodziński Maciej (AZS Szczecin)

4x-KJM

 • Chojnicka Patrycja/Bentlejewska Agata/Szoplińska Wiktoria/Nalewajk Maria (LOTTO Bydgostia)
 • Perczak Kalina/Gredel Wiktoria/Kosiorek Aleksandra/Pajewska Izabela (MOS Ełk)
 • Sawicka Weronika/Ożarowska Urszula/Wichrowska Wiktoria/Gnatowska Sonia (WTW Warsawa)

4x- MJM

 • Tomaszewski Wiktor/Skonieczny Szymon/Hawryluk Mateusz/Kożan Jakub (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
 • Seroka Dawid/Redlin Rafał/Chrościelewski Dawid/Synowiec Michał (MOS Ełk)
 • Ałaszewski Bartosz/Szewczy Kajetan/Adam Jarosław/Szostak Daniel (LOTO Bydgostia)

4+ KJM

 • Weiwer Julia/Konarska Julia/Skurzyński/Raczyńska Zuzanna/Paszkowska Adrianna (AZS UMK Toruń)
 • Tucholska Aleksandra/Borzyszkowska Zofia/Semrau Kornelia/Madaj Zuzanna/Michnicka Marcelina (LOTTO Bydgostia)
 • Klimkowicz Natalia/Koczwara Oilwia/Migdał Zuzanna/Dzieowońska Dagmara/Urbanska Julia (UKS 93 Kraków)

4+MJM

 • Twarowski Kacper/Janik Marcel/Jaroć Bartłomiej/Ladliński Dominik/Swobodziński Filip (BTW Bydgoszcz)
 • Zlółkowski Dawid/Sobczak Jacek/Chyzyńska Natalia/Płotka Błażej/Tomiak Szymon (AZS AWFIS Gdańsk)
 • Ind Max/Ciabach Filip/Bujanowski Gracjan/Kononowicz Zuzanna/Jabłoński Grzegorz (LOTTO Bydgostia)

4x+KJM

 • Zienkiewicz Sabina/Pluta Marta/Kowalska Nadia/Kobielska Klaudia/Czarkowska Agata (UKS Szóstka)
 • Bentlejewska Agata/Błaszczyk Monika/Polasik Paulina/Nalewaj Maria/Michnicka Marcelin (LOTTO Bydgostia)
 • Ścibor Wiktoria/Stepczyńska Jagoda/Derus Dominika/Margielewska Natalia/Polzin Wiktoria (CHTW Chełmża)

4x+MJM

 • Orzoł Wiktor/Kazimierczuk Francisek/Domański Konrad/Kaleta Cezary/Drzewiecki Jakub (WTW Warszawa)
 • Wilczyński Mikołaj/Nowińska Emilia/Przybyszewski Aleksander/Fiałkowski Nikodem /Sagan Kacper (WIR Iława)
 • Michalski Kacper/Ałaszewski Bartosz/Adam Jarosław/Michniacka Marcelina/Michalski Mateusz (LOTTO Bydgostia)

8+KJM

 • Sas Wiktoria/Ciarka Aleksandra/Michniacka Marcelina/Skopowska Kornelia/Zbielska Emilia/Szyperska Martyna/Sas Martyna/Polasik Paulina/Kononowicz Zuzanna (LOTTO Bydgostia)
 • Najborowska Julia/Wielchowska Roksana/Kubińska Paulina/Michalczyk Aleksandra /Wojciechowska Martyna/Tlock Dominika/Podolska Natalia/Szutko Marta/Jarzębowska Martyna (LOTTO Bydgostia)
 • Zdanowicz Paulina/Błażejewska Inga/Kamińska Paulina/Choma Aleksandra/Skurak Kinga/Szewczyk Martyna/Paradowska Patrycja/Czopczyk Gabriela/Wojtczak Natalia (UKS Milenium Wrocław)

8+MJM

 • Ciabach Filip/Bujanowski Gracjan/Jabłoński Grzegorz/Ind Max/Michalski Kacper/Dryll Dominik/Wiśniewski Kuba/Kononowicz Zuzanna/Michalski Mateusz (LOTTO Bydgostia)
 • Sobecki Fryderyk/Kierzek Krystian/Roczniak Michał/Klamrowski Szymon/Lewicki Tomasz/Cholecki Jan/Bednarek Jakub/Zakrzewski Hubert/Rosołowski Jakub (LOTTO Bydgostia)
 • Truszkowski Wiktror/Lejczak Szymon/Kaźmierski Michał/Bartoszko Dawid/Kaźmierczak Kacper/Staszuk Michał/Bubółka Kacper/Wojtczak Mateusz/Sulima Fabian (KSWiR Pegaz Wrocław)

Złoty Bartek. 4 medale dla Polski na Mistrzostwach Świata w kajakarstwie!

    Dodane: 2018-07-30

4 medale zdobyli polscy kajakarze w zakończonych wczoraj w bułgarskim Plovdiv Mistrzostwach Świata Juniorów i U23 w kajakarstwie.

źródło facebook Polski Związek Kajakowy

Złoty medal w konkurencji K1 200m juniorów wywalczył Bartosz Grabowski. Polak był bezkonkurencyjny wyprzedzając na mecie o 0,4 sekundy Słowaka Matusa Jedinaka i o 0,5 sekundy Niemca Toma Maassena.

Srebrny medal zawisł na szyi Dominiki Włodarczyk, Klaudii Cyrulewskiej, Małgorzaty Puławskiej i Martyny Klatt. Polska młodzieżowa czwórka startująca na dystansie 500 przegrała jedynie z osadą węgierską. Podium uzupełniły zawodniczki z Rosji. Na drugim miejscu podium stanęła również Dorota Borowska, która w finale przegrała z zawodniczką z Kanady zaledwie o 0,04 sekundy. Po brąz popłynęła Białorusinka. Borowska dołożyła brąz w osadzie C2 500m w której płynęła wraz z Sylwią Szczerbińską. Polki na półmetku prowadziły jednak na finiszu dały się wyprzedzić osadzie Białorusi i Uzbekistanu. Pozostałe miejsca biało-czerwonych osad w finałach A:

4 miejsce K1 200m juniorek – Julia Olszewska

4 miejsce K1 500m U23 – Małgorzata Puławska

4 miejsce C2 500m U23 – Tomasz Barniak/ Aleksander Kitewski

4 miejsce K2 500m U23 – Martyna Klatt/ Klaudia Cyrulewska

5 miejsce K1 200m U23 – Dominika Włodarczyk

5 miejsce K1 500m juniorek – Sandra Ostrowska

5 miejsce K2 500m juniorek – Julia Wieczorek/ Julia Olszewska

6 miejsce C2 200m U23 – Sylwia Szczerbińska/ Aleksandra Jacewicz

6 miejsce K4 500m juniorów – Wojciech Pilarz/ Wiktor Leszczyński/ Bartosz Grabowski/ Marcin Jakubowski

7 miejsce C2 500m juniorek – Klaudia Szulecka/ Julia Walczak

8 miejsce C1 200m U23 – Tomasz Barniak

8 miejsce K4 500m juniorek – Sandra Ostrowska/ Agata Zielińska/ Julia Wieczorek/ Julia Olszewska

Wszystkie wyniki

Dwójka podwójna z medalem Mistrzostw Świata U23 w wioślarstwie!

 Ewa Chudek   Dodane: 2018-07-29

Mateusz Świętek (KW04 Poznań) oraz Fabian Barański (WTW Włocławek) wywalczyli brązowy medal mistrzostwa świata U23. Polska dwójka podwójna na pierwszych 500 metrach była na 5 pozycji. Im bliżej mety tym bardziej zmniejszali różnice do czołówki wyścigu. W przeciągu zaledwie 1,5 sekundy na metę wpłynęły trzy osady i w tym właśnie Polacy. Mistrzami świata zostali Grecy , a vice- mistrzami Holendrzy.

źródło: facebook 2018 World Rowing Under 23 Championships Poznan

Do Poznania od połowy lipca zjeżdżali się zawodnicy z całego świata. Łącznie w Mistrzostwach Świata wystartowało około 900 zawodniczek i zawodników z 55 krajów.  Warto podkreślić, że prestiż  tej imprezy rośnie. W tegorocznej edycji wystartowało więcej zawodników niż w poprzednim roku w Bułgarii. Bardzo prawdopodobne, że niektórzy z tych zawodników wystartują na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Mistrzostwa świata to nie tylko sportowa rywalizacja. Dla wszystkich którzy przyszli nad Maltę zostały zaplanowane atrakcje, dzięki czemu mogliśmy spędzić ciekawie cały dzień przy torze regatowym. Kibice na trybunach mogli wylosować  pamiątki i gadżety, a w sobotnich i niedzielnych półfinałach oraz finałach został zapewniony poczęstunek dla kibiców.

,,Do naszego toru przekonało się już wielu wioślarzy z całego świata i mamy nadzieję, że wielu sportowców, których dziś gościmy na zawodach młodzieżowych wróci do nas przy okazji zawodów seniorskich. Po gruntownej modernizacji Tor Regatowy Malta stał się bardzo cenionym ośrodkiem sportów wodnych, o czym najlepiej świadczy coroczne przyznawanie przez międzynarodowe federacje organizacji dużych imprez na światowym poziomie.’’ - powiedziała Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta.

Colleen Orsmond (dyrektor sportowy Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej FISA) zapytana dlaczego FISA zdecydowała się, by akurat to miasto stało się stolicą światowego młodzieżowego wioślarstwa odpowiedziała , Najważniejsze jest to, że Poznań ma świetne  warunki do rozgrywania zawodów rangi mistrzowskiej. Jezioro Maltańskie jest świetnie położone – jest zarówno blisko centrum, co nie jest zbyt częste w innych miastach, w których odbywają się podobne imprezy, a co więcej jest świetnie skomunikowane z lotniskiem, co daje duży komfort ekipą, które tu przyjeżdżają. Jest tu niezbędna Infrastruktura do rozegrania mistrzostw najwyższej rangi. ‘’

W 2019 roku w Poznaniu odbędzie się kolejna wielka impreza – Puchar Świata w wioślarstwie , na którą już dziś zapraszamy.

Czwarty dzień zmagań wioślarzy nad Maltą

 Ewa Chudek   Dodane: 2018-07-28

Znamy już młodzieżowych mistrzów świata w wioślarstwie poszczególnych konkurencji. Dwie Polskie osady walczyły  o wejście do niedzielnego finału A.

źródło:www.worldrowing.com

Dwójka podwójna mężczyzn w składzie Mateusz Świętek i Fabian Barański pewnie weszli do finału A, zajmując drugie miejsce w swoim wyścigu. Jutro o 11:25 Świętek i Barański będą mieli szanse na zdobycie medalu Mistrzostw świata. Jest to jedyna Polska osada, która wystartuje w finale A.

Niestety dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet nie weszła do finału A. Polki na metę dopłynęły na szóstej pozycji, a do ścisłego finału wchodziły tylko trzy pierwsze osady. Magdalena Świętek oraz  Klaudia Pankratiew będą walczyły jutro o jak najlepszą lokatę w finale B.

Po zaciętej walce, trzecie miejsce w finale B zajęła dwójka bez sternika mężczyzn, natomiast czwórka podwójna kobiet zajęła pierwsze miejsce również w finale B.