Podsumowanie sezonu 2017 grupy kajakarzy AZS-AWF Poznań

    Dodane: 2018-01-08

W miniony czwartek na torze regatowym Malta odbyło się uroczyste podsumowanie sezonu 2017 grupy kajakarzy AZS-AWF Poznań.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście m.in.: Prezes WZKaj Ireneusz Pracharczyk, Prezes Polskiej Fundacji Kajakowej Józef Bejnarowicz oraz Prezes AZS-AWF Poznań Jarosław Janowski. W uroczystościach uczestniczyli również rodzice i główni bohaterowie – zawodnicy. Podziękowano wszystkim kajakorzom za całoroczną pracę, zaangażowanie i uzyskane wyniki sportowe w 2017 roku oraz rodzicom i przyjaciołom sekcji AZS-AWF na których grupa kajakarzy może zawsze liczyć.

Czas wszystkim umilił specjalny akcent muzyczny w osobie zagorzałego sportowego kibica i uczestnika wielu imprez sportowych Jacka Mejera czyli popularnego Meza.

Wiosłowanie dla WOŚP. O 11.30 rywalizacja drużyn futbolu amerykańskiego z 6 miast

    Dodane: 2018-01-07

Do Wiosłowania na ergometrach wioślarskich dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozostał już tylko tydzień (14 stycznia 2018r. - niedziela). 9. edycja to nie tylko 6 miast startujących (Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Poznań, Toruń i Warszawa) i sztafety gwiazd. Podczas tegorocznego wiosłowania o godzinie 11.30 w sześciu miastach wystartuje sześć drużyn futbolu amerykańskiego: KS Bydgoszcz Archers, Seahawks Gdynia, Tytani Lublin, Klub K.S Patrioci Poznań, Angels Toruń i Warsaw Sharks. Zawodnicy przyjdą w swoich strojach sportowych jednak tym razem to nie boisko zweryfikuje, która drużyna jest najlepsza bowiem polem bitwy będą ergometry wioślarskie, na których przeprowadzone zostaną zawody sztafetowe.

Punktem kulminacyjnym podczas próby ustanowienia rekordu Polski w największej ilości osób, które w ciągu 10h przepłyną na jednym ergometrze wioślarskim dystans 500 metrów będzie Sztafeta Gwiazd z udziałem medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, polityków oraz przedstawicieli Urzędów Miast.

Całą atmosferę podgrzeje fakt, iż poczynania startujących będzie można oglądać na żywo
w internecie oraz na miejscu na specjalnie ustawionych ekranach.

Każdy kto odwiedzi w tym dniu jedną z 6 Galerii Handlowych będzie miał możliwość spróbowania sił w wiosłowaniu na ergometrze, a za udział w próbie bicia rekordu otrzyma wyjątkowy CERTYFIKAT i nie tylko! Przez cały dzień odbywać się będzie również zbiórka pieniędzy do puszek WOŚP.

Podczas zeszłorocznej akcji, która odbyła się 15 stycznia 2017 roku w 4 miastach Polski ostatecznie po dramatycznej walce do samego końca, po przewiosłowaniu 145 500 km (291 osób) rekord został pobity w Toruniu. Na drugim miejscu uplasował się Gdańsk (270 osób – 135 000 km), trzecie miejsce zajęła Warszawa (269 osób – 134 500 km), a czwarte miejsce przypadło Poznaniowi (200 osób, 100 000 km).

Do rekordu przyczynili się również nasi wspaniali goście oficjalni, którzy oprócz bicia rekordu dodatkowo wzięli udział w sztafecie gwiazd. Wśród nich znaleźli się medaliści Igrzysk Olimpijskich: Natalia Madaj, Joanna Hentka (Leszczyńska), Szymon Ziółkowski, Izabela Dylewska, Aneta Konieczna, Marek Łbik, Grzegorz Nowak, Piotr Cieśla, Dariusz Goździak, Iwona Marcinkiewicz i Łukasz Pawłowski.

W imprezie wzięli udział również inni olimpijczycy i medaliści Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy: Piotr Myszka, Agnieszka Renc, Ryszard Oborski, Adrian Miedziński, Paweł Przedpełski, Sławomir Kruszkowski, Kacper Majchrzak, Elżbieta Urbańczyk, Iwona Kowalewska, Michał Słoma, Kamila Soćko i Agnieszka Korol. Nie zabrakło również osób oficjalnych, w tym przedstawicieli miast m.in.: Michał Zaleski (Prezydent Miasta Torunia), Jacek Jaśkowiak (Prezydent Miasta Poznania), Renata Kaznowska (WicePrezydent Miasta Warszawa), Adam Maksim (Urząd Miasta Gdańska) posłów na Sejm: Arkadiusz Myrcha, Tomasz Lenz, Joanna Scheuring Wielgus oraz Aleksandra Szwed (aktorka).

Tym razem również nie zabraknie gwiazd.

Które miasto wygra? Przekonamy się już 14 stycznia 2018 r.!

Dołącz do nas! Ty też możesz zostać rekordzistą Polski!!!

Gorąco zapraszamy!

Termin: 14 stycznia 2018 roku (niedziela); godz. 9.00-19.00

Miejsce: Centrum Handlowe Focus w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 39

Park Handlowy Matarnia w Gdańsku, ul. Złota Karczma 26

Centrum Handlowe Atrium Felicity w Lublinie, aleja Wincentego Witosa 32

Galeria Malta Poznań, ul. Maltańska 1

Centrum Handlowe Atrium Copernicus w Toruniu, ul. Stanisława Żółkiewskiego 15

Centrum Handlowe Atrium Targówek w Warszawie, ul. Głębocka 15

Organizator: Maciej Młodzik, Izabela Dylewska, Kacper Czarnota,

Partnerzy: Urząd Miasta Poznania, Urząd Miasta Gdańska, Urząd Miasta Warszawy, Urząd Miasta Torunia, Urząd Miasta Bydgoszczy, MOSiR Gdańsk, WOŚP, Sztab nr 4223 przy Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Osiedle Młodych" w Poznaniu, Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo, Wielkopolski Związek Towarzystw Wioślarskich, Polski Związek Towarzystw Wioślarski, Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, UKS 55 Szpaki, AZS UMK Toruniu, LOTTO-Bydgostia, Sztab WOŚP Warszawa-Targówek

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Bydgoszczy, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Torunia, Prezydent Miasta Warszawy, Polski Komitet Olimpijski

Kajakowy Ranking Ogólnorozwojowy dzieci i młodzików w Poznaniu

    Dodane: 2018-01-07

Wielkopolski Związek Kajakowy informuje, że 20 stycznia 2018 roku (sobota odbędzie się Ranking Ogólnorozwojowy dzieci i młodzików (sala gimnastyczna i basen).

Wielkopolski Związek Kajakowy informuje, że 20 stycznia 2018 roku (sobota odbędzie się Ranking Ogólnorozwojowy dzieci i młodzików (sala gimnastyczna i basen).

Miejsce: K.S. POSNANIA ul. Słowiańska 78, Poznań.

Odprawa techniczna: godz. 7:45

Początek sprawdzianu: godz. 8:00

Listy zbiorcze należy przesłać mailowo do 12.01.2018 na adres: tadziu94@wp.pl

UWAGA: zawodników na liście zbiorczej prosimy wypisać wg. roczników dzieci, młodzicy (dla każdego rocznika oddzielnie). Przy każdym zawodniku podajemy rocznik oraz numer szkoły!

Na prośbę trenera T. Kasprzaka, proszę aby trenerzy mieli ze sobą długopisy, klapki sportowe i stopery w celu pomocy przy obsłudze sprawdzianu na basenie pływackim.

Poznańska Gala Sportu 2018

    Dodane: 2018-01-04

Koniec jednego roku i początek nowego zawsze jest czasem podsumowań. Dziś w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek już po raz ósmy odbyła się uroczysta Poznańska Gala Sportu, której organizatorem jest Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania. Podczas uroczystości Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył wyróżnienia najlepszym sportowcom, którzy reprezentowali stolicę Wielkopolski podczas najważniejszych imprez w 2017 roku.

Na początku wyróżnienia otrzymało 18 Superseniorów Poznańskiego Sportu – osoby, które ukończyły 75. rok życia, a swoją długoletnią działalnością przyczyniły się do rozwoju sportu
w Poznaniu. Wśród nich znalazł się przedstawiciel kajakarstwa, działacz sportowy Andrzej Bielerzewski.

Siłą poznańskiego sportu jest młodzież. To właśnie dzięki niej Poznań od kilku już lat zajmuje czołowe miejsce w Polsce w systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Dlatego
z rąk Prezydenta odebrali wyróżnienia prezesi trzech najlepszych poznańskich klubów:
OŚ AZS, AZS-AWF oraz Posnanii Poznań.

Następnie w blasku reflektorów pojawili się złoci medaliści ubiegłorocznych, najważniejszych imprez sportowych w kategorii junior i młodzieżowiec. Tutaj również nie mogło zabraknąć wodniaków.

Kajakarze:

Patryk Gluza - AZS-AWF Poznań - 1. miejsce Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (C-1 22,6 km)

Wojciech Tracz - KS Posnania Poznań - 1. miejsce Mistrzostwa Europy Juniorów (K-4 500 m)

Wioślarze:

Dawid Pieniak - KW-04 Poznań - 1. miejsce Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (4X)

Mateusz Świętek - KW-04 Poznań - 1. miejsce Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (4X)

Następnie wyróżnieni zostali stypendyści sportowi Miasta Poznania w 2018 roku w kategorii Senior, którzy otrzymali symboliczne czeki wśród których znalazło się czterech przedstawicieli dyscyplin wodnych.

Wioślarstwo:

Wiktor Chabel - KS Posnania Poznań (trener Maciej Hoffmann)

Adam Wicenciak - KW-04 Poznań (trener Mirosław Rewers)

Kajakarstwo

Tomasz Kaczor - KS Warta Poznań (trener Dariusz Bresiński)

Bartosz Stabno - KS Posnania Poznań (trener Jacek Heneczkowski)

Stypendium przyznawane jest przez Kapitułę Nagrody Sportowej i Stypendium Sportowego Miasta Poznania. Wraz z zawodnikami na scenie pojawili się trenerzy, których wysiłek, upór i konsekwencja w pracy szkoleniowej są warunkiem koniecznym do zdobywania medali i realizowania stawianych celów.

W imprezie wzięli udział również: Tomasz Lewandowski (Zastępca Prezydenta Miasta Poznania), Grzegorz Ganowicz (Przewodniczący Rady Miasta Poznania) i Ewa Bąk (Dyrektor Wydziału Sportu UMP).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

110-lecie istnienia Posnanii

    Dodane: 2018-01-04

W miniony piątek w auli Politechniki Poznańskiej odbyła się uroczystość 110-lecia istnienia Posnanii.

Klub, który jest jednym z najstarszych w stolicy Wielkopolski został założony w maju 1907 r. przez grupę polskiej młodzieży wywodzącej się ze środowisk rzemieślniczych i kupieckich Poznania. Początkowo jako klub piłkarski występował pod nazwą Normania.

Pierwszym prezesem był 20-letni Stanisław Pilaczyński, a jednym z najbardziej aktywnych inicjatorów powstania był Piotr Pacierzyński. W 1912 roku klub zmienił nazwę na Posnania i przyjął biało-czerwone barwy. Po II wojnie światowej, już 24 maja 1945 r., wznowiono działalność Posnanii. Niestety brak własnych obiektów nie pozwolił na rozwinięcie skrzydeł. Dopiero powołanie Zrzeszenia Sportowego Spółdzielczości Pracy „Start” w 1957 r. ożywiło funkcjonowanie jednostki. W latach 60–70 minionego wieku wybudowano na Winogradach stadion z halą i basen, a nad Wartą powstała przystań z basenami treningowymi dla kajakarzy i wioślarzy. Obecnie w Posnanii w siedmiu sekcjach – kajakowej, wioślarskiej, pływackiej, triathlonowej, rugby, żeglarskiej oraz piłki ręcznej trenuje ponad 800 sportowców.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Zofia Szalczyk - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Marlena Maląg - Wicewojewoda Wielkopolski, Wojciech Jankowiak - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Maciej Wituski – Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Wlkp., Tomasz Wiktor – Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Wlkp., Ewa Bąk – Dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Poznania, Tadeusz Wróblewski – Polski Związek Kajakowy, Jan Wachowiak – Wiceprezes Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego, Ireneusz Pracharczyk – Prezesa Wielkopolskiego Związku Kajakowego czy Aleksander Daniel – Prezes Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich oraz gospodarz, Prezes Posnanii Waldemar Witkowski.

Nie zabrakło również wielu wspaniałych gości wśród których należy wymienić Anetę Konieczną – trzykrotną medalistkę olimpijską w kajakarstwie, będąca sportowym symbolem Posnanii w ostatniej dekadzie, Natalii Madaj – złotej medalistki IO w Rio de janeiro (wioślarstwo), Marka Łbika – dwukrotnego medalisty IO czy Ryszarda Oborskiego – uczestnika IO.

Uhonorowani zostali:

ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI

Mariola Abrachamczyk (wioślarstwo) – członek Klubu od 1973 roku, reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, uczestniczka Mistrzostw Świata, Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. Szkoleniowiec sekcji wioślarskiej od 1986 roku, wychowała wiele pokoleń zawodników, reprezentantów na Igrzyskach olimpijskich, Mistrzostwach Świata i Europy.

BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI

Wiktor Chabel – zawodnik sekcji wioślarskiej. Finalista Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016. Finalista Mistrzostw Świata oraz medalista Mistrzostw Europy.

Marcin Grzybowski – wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, Mistrz Świata i Europy Seniorów, 50 krotny medalista Mistrzostw Polski, Reprezentant podczas Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008 oraz Londyn 2012

Jacek Heneczkowski – trener kajakarstwa z 27 letnim stażem wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Świata i Europy. Działacz sportowy od 1998 roku.

Maciej Hoffmann – członek Klubu od 1996 roku. Mimo młodego wieku podopieczni Macieja Hoffmanna reprezentowali kraj i klub na Igrzyskach olimpijskich, Mistrzostwach Świata i Europy zajmując czołowe lokaty.

Michał Kudła – wychowanek K.S. Posnania, medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy Juniorów i U – 23, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Reprezentant podczas Igrzysk Olimpijskich Rio 2016.

Bartosz Stabno – zawodnik K.S Posnania uprawia kajakarstwo od 2004 roku, Medalista Mistrzostw Europy Seniorów.

Paweł Szczepaniak – przedsiębiorca, działacz sportowy i społeczny. Członek KS Posnania od 1987 roku. Wielokrotny Mistrz Polski i zawodów międzynarodowych w wioślarstwie. Obecnie Wice Prezes Klubu i Prezes Sekcji Wioślarskiej. Jest kluczową osobą dla wioślarstwa masters w Polsce, oprócz tego, że zdobywa najwięcej medali, aktywnie uczestniczy w organizacji zawodów, zapewnia sprzęt i transport.

Lista wszystkich wyróżnionych

Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – dołączyło szóste miasto

    Dodane: 2017-12-29

Mimo, że do Wiosłowania na ergometrach wioślarskich dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozostało zaledwie 16 dni (14 stycznia 2018r. - niedziela). to informujemy, że kolejne miasto (Lublin) dołączyło do naszej rywalizacji. Przypominamy również, że Wiosłowanie dla WOŚP odbędzie się po raz 9.

Po tegorocznym sukcesie organizacyjnym tym razem do próby ustanowienia rekordu Polski w największej ilości osób, które w ciągu 10h przepłyną na jednym ergometrze wioślarskim dystans 500 metrów stanie 6 miast: Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Poznań, Toruń i Warszawa.

Punktem kulminacyjnym będzie Sztafeta Gwiazd z udziałem medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, polityków oraz przedstawicieli Urzędów Miast.

Całą atmosferę podgrzeje fakt, iż poczynania startujących będzie można oglądać na żywo w internecie oraz na miejscu na specjalnie ustawionych ekranach.

Każdy kto odwiedzi w tym dniu jedną z 6 Galerii Handlowych będzie miał możliwość spróbowania sił w wiosłowaniu na ergometrze, a za udział w próbie bicia rekordu otrzyma wyjątkowy CERTYFIKAT i nie tylko! Przez cały dzień odbywać się będzie również zbiórka pieniędzy do puszek WOŚP.

Podczas tegorocznej akcji, która odbyła się 15 stycznia w 4 miastach Polski ostatecznie po dramatycznej walce do samego końca, po przewiosłowaniu 145 500 km (291 osób) rekord został pobity w Toruniu. Na drugim miejscu uplasował się Gdańsk (270 osób – 135 000 km), trzecie miejsce zajęła Warszawa (269 osób – 134 500 km), a czwarte miejsce przypadło Poznaniowi (200 osób, 100 000 km).

Do rekordu przyczynili się również nasi wspaniali goście oficjalni, którzy oprócz bicia rekordu dodatkowo wzięli udział w sztafecie gwiazd. Wśród nich znaleźli się medaliści Igrzysk Olimpijskich: Natalia Madaj, Joanna Hentka (Leszczyńska), Szymon Ziółkowski, Izabela Dylewska, Aneta Konieczna, Marek Łbik, Grzegorz Nowak, Piotr Cieśla, Dariusz Goździak, Iwona Marcinkiewicz i Łukasz Pawłowski.

W imprezie wzięli udział również inni olimpijczycy i medaliści Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy: Piotr Myszka, Agnieszka Renc, Ryszard Oborski, Adrian Miedziński, Paweł Przedpełski, Sławomir Kruszkowski, Kacper Majchrzak, Elżbieta Urbańczyk, Iwona Kowalewska, Michał Słoma, Kamila Soćko i Agnieszka Korol. Nie zabrakło również osób oficjalnych, w tym przedstawicieli miast m.in.: Michał Zaleski (Prezydent Miasta Torunia), Jacek Jaśkowiak (Prezydent Miasta Poznania), Renata Kaznowska (WicePrezydent Miasta Warszawa), Adam Maksim (Urząd Miasta Gdańska) posłów na Sejm: Arkadiusz Myrcha, Tomasz Lenz, Joanna Scheuring Wielgus oraz Aleksandra Szwed (aktorka).

Tym razem również nie zabraknie gwiazd.

Które miasto wygra? Przekonamy się 14 stycznia 2018 r.!

Dołącz do nas! Ty też możesz zostać rekordzistą Polski!!!

Gorąco zapraszamy!

Termin: 14 stycznia 2018 roku (niedziela); godz. 9.00-19.00

Miejsce: Centrum Handlowe Focus w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 39

Park Handlowy Matarnia w Gdańsku, ul. Złota Karczma 26

Centrum Handlowe Atrium Felicity w Lublinie, aleja Wincentego Witosa 32

              Galeria Malta Poznań, ul. Maltańska 1

Centrum Handlowe Atrium Copernicus w Toruniu, ul. Stanisława Żółkiewskiego 15

Centrum Handlowe Atrium Targówek w Warszawie, ul. Głębocka 15

Organizator: Maciej Młodzik, Izabela Dylewska, Kacper Czarnota,

Partnerzy: Urząd Miasta Poznania, Urząd Miasta Gdańska, Urząd Miasta Warszawy, Urząd Miasta Torunia, Urząd Miasta Bydgoszczy, MOSiR Gdańsk, WOŚP, Sztab nr 4223 przy Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Osiedle Młodych" w Poznaniu, Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo, Wielkopolski Związek Towarzystw Wioślarskich, Polski Związek Towarzystw Wioślarski, Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, UKS 55 Szpaki, AZS UMK Toruniu, LOTTO-Bydgostia, Sztab WOŚP Warszawa-Targówek

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Bydgoszczy, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Torunia, Prezydent Miasta Warszawy, Polski Komitet Olimpijski

Najważniejsze imprezy kajakowo-wioślarskie 2018 roku

    Dodane: 2017-12-29

Mimo, że stary rok powoli dobiega końca to już z niecierpliwością patrzymy na najważniejsze wydarzenia sportowe w zbliżającym się sezonie. Dziś prezentujemy najważniejsze zawody kajakowo-wioślarskie na które z niecierpliwością czekają nie tylko zawodnicy ale również kibice.

Wioślarstwo:

1-3 czerwca 2018 - I Puchar Świata (Belgrad – Serbia)

22-24 czerwca 2018 - II Puchar Świata (Linz Ottensheim – Austria)

13-15 lipca 2018 - III Puchar Świata (Lucerna – Szwajcaria)

25-29 lipca 2018 - Młodzieżowe Mistrzostwa Świata (Poznań – Polska)

3-5 sierpnia 2018 - Mistrzostwa Europy (Strathclyde, Glasgow – Szkocja)

9-16 września - Mistrzostwa świata -  Płowdiw  (Płowdiw – Bułgaria)

Kajakarstwo:

18-20 maja - ICF Canoe Sprint World Cup I (Szeged – Węgry)

25-27 maja - ICF Canoe Sprint World Cup II (Duisburg – Niemcy)

8-10 czerwca – Mistrzostwa Europy Seniorów (Belgrad – Serbia)

29 czerwca – 1 lipca – Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodzieżówki (U23) (Auronzo – Włochy)

6-8 lipca – Mistrzostwa Europy w Maratonie (Metkovic – Chorwacja)

27-29 lica - Mistrzostwa Świata Juniorów i Młodzieżówki (U23) (Płowdiw – Bułgaria)

10-12 sierpnia – Akademickie Mistrzostwa Świata (Szolnok – Węgry)

23-26 sierpnia – Mistrzostwa Świata Seniorów (Montemor o Velho – Portugalia)

7-9 września – Mistrzostwa Świata w Maratonie Kajakowym (Prado Villa Verde – Portugalia)

11-14 października – Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (Buenos Aires – Argentyna)

Wodniacy uhonorowani podczas Gali „Pierwszy trener”

    Dodane: 2017-12-22

W miniony wtorek, 19 grudnia w stołecznym hotelu Sofitel Victoria Minister Sportu i Turystyki wręczył 65 trenerom, wskazanym przez 71 zawodników nagrody w ramach powstałego z inicjatywy ministra Witolda Bańki programu "Pierwszy trener". Podczas gali uhonorowano tych pozostających często w cieniu szkoleniowców.

Poczynając od bieżącego roku, każdy trener wskazany przez zawodnika jako pierwszy szkoleniowiec otrzyma jednorazową nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Pierwszych trenerów będą wskazywać sportowcy, którzy w danym roku sięgną po medal igrzysk, mistrzostw Europy lub świata seniorów w konkurencjach objętych programem olimpijskim.

Wśród uhonorowanych na gali największą grupę stanowili wioślarze (25 zawodników i 22 trenerów), wśród nich m.in.: Weronika Deresz z trenerką Danutą Kotwińską, Agnieszka Kobus z trenerem Jackiem Suchockim, Maria Springwald i Maria Wierzbowska z trenerką Iwoną Wójcik-Pietruszką, Marta Wieliczko z trenerem Jakubem Urbanem, Katarzyna Zillmann z trenerem Tomaszem Lisewskim i Monika Chabel z trenerem Danielem Bernatajtysem i Marcin Brzeziński z trenerem Pawłem Berkiem. Wśród kajakarzy uhonorowano 5 trenerów: Radosław Jackowski (trener Katarzyny Kołodziejczyk), Andrzeja Matysiaka (trener Anny Puławskiej i Dominiki Włodarczyk), Krzysztofa Polaczyka (trenera Mateusza Polaczyka), Bogusława Popiela (trenera Dariusza Popieli), Marka Brzezińskiego (trenera Filipa i Andrzeja Brzezińskiego).

Rozporządzenie ministra sportu precyzuje, że pierwszym trenerem jest osoba, która brała udział w początkowym procesie szkolenia zawodnika przez minimum 24 miesiące. Początkowy proces szkolenia obejmuje przygotowanie i udział w zawodach w kategorii młodzika, juniora młodszego lub juniora, organizowanych i prowadzonych przez polski związek sportowy.

Mateusz Biskup - najlepszy gdański sportowiec roku 2017

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-12-22

Tegoroczna XV Gdańska Gala Sportu zakończyła się zwycięstwem Mateusza Biskupa. Wioślarz z klubu AZS AWFiS Gdańsk w tym sezonie może pochwalić się wicemistrzostwem świata i Mistzrostw Europy. Tytuły te zdobył w konkurencji dwójki podwójnej mężczyzn wraz z zawodnikiem AZS UMK Toruń Mirosławem Ziętarskim.

Oprócz wymienionych wyżej sukcesów Gdańszczanin zdobył także dwa razy drugie miejsce podczas Pucharu Świata: w czwórce podwójnej w Belgradzie oraz w dwójce podwójnej w Lucernie.

8 lat temu podczas Gdańskiej Gali Sportu na pierwszym miejscu uplasował się Adam Korol - jeden z najlepszych polskich wioślarzy, tzw. "Dominatorów", którzy zdobyli złoty medal igrzysk olimpijskich oraz zostali kilkukrotnymi mistrzami świata i Europy. Tym razem Mateusz Biskup otrzymał gratulacje od Adama Korola. Mamy nadzieję, że 23-latek powtórzy ogromny sukces starszego kolegi.

Oprócz Mateusza na bardzo wysokim czwartym miejscu plebiscyt zakończył Miłosz Jankowski. Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk może do swoich sukcesów zaliczyć czwarte miejsce podczas mistrzostw świata i mistrzostw Europy oraz dwa drugie i jedno trzecie miejsce w Pucharze Świata. Zapewne i on już niedługo przywiezie medal z mistrzostw świata.

Obu wioślarzom gratulujemy! Oby tak dalej!