Gadomski i Majka z brązem Mistrzostw Europy

    Dodane: 2022-08-14

Niedziela była ostatnim dniem rozgrywanych w Monachium wioślarskich mistrzostw Europy. Do srebrnego medalu wywalczonego w sobotę przez naszą czwórkę dziś brąz dołożyli nasz parawioślarski mikst (PR2 Mixed) - Jolanta Majka i Michał Gadowski (09:02.88). Złoto dla Ukrainy (08:53.72), srebro dla Francji (08:57.95).

W finale A dwójek podwójnych wagi lekkiej Katarzyna Wełna i Zuzanna Jasińska zajęły szóste miejsce (07:45.12). Wygrały Brytyjki (07:27.82), srebro wywalczyły Francuzki (07:33.33), a brąz Włoszki (07:36.87).

Z dobrej strony w finale B pokazali się Szymon Pośnik i Piotr Płomiński (M2x). Nasi zawodnicy wygrali z czasem 06:50.75. Wiktor Chabel (M1x) zajął drugie miejsce w finale C (07:27.96) i zakończył zawody na 14. miejscu.

KOMPLET WYNIKÓW

Mamy srebro na Mistrzostwach Europy!

    Dodane: 2022-08-13

Mamy srebro. Czwórka podwójna mężczyzn w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański wywalczyła srebrny medal podczas rozgrywanych w Monachium mistrzostw Europy w wioślarstwie.

W finale Włosi od początku mocno ruszyli i wypracowali sobie sporą przewagę nad resztą stawki. W drugiej połowie dystansu nasza osada zaczęła odrabiać straty i wydawało się, że dogonią reprezentantów Włoch. Ci jednak obronili się przed atakiem biało-czerwonych i zostali mistrzami Europy (06:06.77). Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański uplasowali się na drugim miejscu (06:07.85). Na trzecim miejscu uplasowali się Rumuni (06:08.27).

Na czwartym miejscu do mety dopłynęła czwórka bez sternika - w składzie Piotr Juszczak, Łukasz Posyłajka, Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski (06:23.52). Wygrali Brytyjczycy (06:15.43), drugie miejsce zajęli Holendrzy (06:17.69), a trzecie - Rumuni (06:19.49).

Szóste miejsce z czasem 07:11.62 wywalczyły Weronika Kaźmierczak, Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner i Barbara Jęchorek (W4-). Złoty medal wywalczyły Brytyjki (06:50.92), srebrny Irlandki (06:52.99), a brąz - Rumunki (06:53.83).

Na tym samym miejscu rywalizację zakończyły Marta Wieliczko i Joanna Dittmann (W2x). Pewnie wygrały Rumunki (07:14.85), drugie miejsce zajęły Holenderki (07:21.84), a trzecie - Włoszki (07:23.04).

Zwycięstwem w finale B kończy rywalizację dwójka bez sternika: Adam Woźniak i Michał Szpakowski (06:49.86).

Do finału A nie udało się awansować dwójce podwójnej mężczyzn. Szymon Pośnik i Piotr Płomiński długo walczyli o trzecią pozycję z Litwinami, ale w końcówce zabrakło sił i ostatecznie zakończyli półfinał na piątym miejscu (06:43.35). W niedzielę naszych zawodników czeka finał B.

Plan niedzielnych startów Polaków:
9:30 W. Chabel (M1x) - finał C
10:20 Sz. Pośnik, P. Płomiński (M2x) - finał B
11:52 J. Majka, M. Gadowski (PR2 Mixed) - finał
12:43 K. Wełna, Z. Jasińska (LW2x) - finał A

KOMPLET WYNIKÓW

Pięć polskich osad w finałach Mistrzostw Europy

    Dodane: 2022-08-12

Aż pięć polskich osad wywalczyło awans do finałów A wioślarskich mistrzostw Europy w Monachium!

Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański wygrali swój półfinał czwórek podwójnych i pewnie awansowali do finału A (06:14.82).

Marta Wieliczko i Joanna Dittmann (W2x) zajęły trzecie miejsce (07:26.71) w półfinale, i również awansowały do finału A. Polki uplasowały się za Rumunkami (07:13.40) i Włoszkami (07:23.72).

W finale A wystartuje też czwórka bez sterniczki: Weronika Kaźmierczak, Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner i Barbara Jęchorek, która była druga w repasażu (07:03.65). Lepsze okazały się tylko Holenderki (07:01.05).

Również drugie w repasażu LW2x były Katarzyna Wełna i Zuzanna Jasińska (07:39.40) zapewniając sobie awans do finału A. Zdecydowanie wygrały Francuzki (07:29.05).

Swój repasaż wygrała czwórka bez sternika: Piotr Juszczak, Łukasz Posyłajka, Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski (06:29.13) meldując się w finale A.

Niestety do finału A nie weszli Adam Woźniak i Michał Szpakowski (M2-). Nasi zawodnicy wystartują w finale B. Wiktor Chabel (M1x) zajął piąte miejsce w repasażu (07:55.22) i nie dostał się do półfinału. Do finału niestety nie wszedł Michał Breczko (PR1). Nasz parawioślarz zajął piąte miejsce w repasażu.

KOMPLET WYNIKÓW

Plan sobotnich startów Polaków na ME:

9:05 W. Chabel (M1x) - półfinał C/D
9:15 A. Woźniak, M. Szpakowski (M2-) - finał B
10:15 Sz. Pośnik, P. Płomiński (M2x) - półfinał

Finały A
12:16 W. Kaźmierczak, O. Michałkiewicz, Z. Lesner, B. Jęchorek (W4-)
12:31 P. Juszczak, Ł. Posyłajka, M. Burda, M. Wilangowski (M4-)
13:03 D. Czaja, M. Biskup, M. Ziętarski, F. Barański (M4x)
13:19 M. Wieliczko, J. Dittmann (W2x)

Źródło PZTW

Startują Mistrzostwa Europy Seniorów

    Dodane: 2022-08-10

Już jutro, w piątek 12 sierpnia w Monachium rozpoczną się Mistrzostwa Europy Seniorów w wioślarstwie. W imprezie wystratuje dziesięć polskich osad - osiem wioślarskich i dwie parawioślarskie.

Ze względu na kontuzję Katarzyny Zillmann w Monachium nie zobaczymy czwórki podwójnej kobiet. Trener Jakub Urban podjął decyzję o wystawieniu dwójki podwójnej w składzie: Marta Wieliczko, Joanna Dittmann.

W Niemczech nie wystartuje także dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn - Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski mieli drobne problemy zdrowotne i trener Kazimierz Naskręcki zdecydował, że zawodnicy zostaną w Wałczu, by szlifować formę na najważniejszą imprezę sezonu - mistrzostwa świata w Racicach (18-25.09).

Do kadry po dłuższej przerwie wraca natomiast Michał Szpakowski, który wystartuje z Adamem Woźniakiem w dwójce bez sternika. 

Składy osad na Mistrzostwa Europy Seniorów w Monachium:

- Katarzyna Wełna/ Zuzanna Jasińska (LW2x)

- Wiktor Chabel (M1x)

- Adam Woźniak/ Michał Szpakowsi (M2-)

- Szymon Pośnik/ Piotr Płomiński (M2x)

- Łukasz Posyłajka/ Piotr Juszczak/ Mikołaj Burda/ Mateusz Wilangowski (M4-)

- Dominik Czaja/ Mateusz Biskup/ Mirosław Ziętarski/ Fabian Barański (M4x)

- Marta Wieliczko/ Joanna Dittmann (W2x)

- Weronika Kaźmierczak/ Olga Michałkiewicz/ Zuzanna Lesner/ Barbara Jęchorek (W4-)

- Michał Breczko (PR1 M1x)

- Jolanta Majka/ Michał Gadowski (PR Mix2x)

Rezerwowa: Katarzyna Boruch

Kraków gospodarzem Mistrzostw Świata

    Dodane: 2022-08-09

Choć początkowo impreza w 2023 roku miała odbyć się w Chinach to Międzynarodowa Federacja Kajakowa już teraz podjęła decyzję o przeniesieniu mistrzostw świata U-23 i juniorów w slalomie kajakowym do Krakowa. Powodem jest niepewna sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Państwie Środka, która wymusiła na władzach tamtejszego kajakarstwa zawnioskowanie o zmianę organizatora zawodów. Zawody odbędą się w dniach 15-20 sierpnia.

zdj. PZKaj, fot. Paweł Skraba

Wybór światowej federacji padł na Kraków. W 2019 roku pod Wawelem organizowano już MŚ młodzieżowców i juniorów w slalomie kajakowym, a ponadto, miasto to od dłuższego czasu gości najlepszych zawodników w ramach Pucharu Świata.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni Polskiemu Związkowi Kajakowemu za to, że w tak krótkim czasie przejęli rolę gospodarzy przyszłorocznych mistrzostw świata U-23 i juniorów w slalomie kajakowym, które są ważnym wydarzeniem dla rozwoju młodych zawodników – mówi Jean Michel Prono, przewodniczący komisji slalomowej Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). – Kraków i Polski Związek Kajakowy zawsze organizują imprezy na najwyższym poziomie, więc jestem pewien, że przyszłoroczne zawody będą wyjątkowe. Oczywiście, jesteśmy rozczarowani, że nie możemy już mieć mistrzostw w Chinach, ale całkowicie rozumiemy okoliczności tej sytuacji – dodaje.

Zadowolenia z wyboru Krakowa na gospodarza MŚ U-23 i juniorów w slalomie kajakowym w 2023 roku nie kryją w Polskim Związku Kajakowym

– Cieszymy, że nasza kandydatura spotkała się z przychylnością światowej federacji. Jej decyzja to docenienie naszej ciężkiej pracy i dowód na to, że bardzo dobrze wywiązujemy się z roli organizatorów imprez rangi mistrzowskiej czy pucharowej – mówi Grzegorz Kotowicz, prezes zarządu Polskiego Związku Kajakowego.

Zgłoś się na tegoroczne Mistrzostwa Świata SUP w Gdyni

    Dodane: 2022-08-08

Już za niespełna miesiąc (7-11 września), przy plaży miejskiej w Gdyni odbędą się mistrzostwa świata SUP. Wszyscy chętni, którzy chcieliby się wystartować w imprezie mogą się zapisać. To trzecie w historii, a pierwsze w Polsce mistrzostwa świata w tej niezwykle szybko rozwijającej się odmianie kajakarstwa.

SUP (Stand up Paddling) czyli „wiosłowanie na stojąco” uprawiany jest przez miliony ludzi na świecie. To nie tylko wspaniała forma aktywności fizycznej, rekreacji i nawet medytacji, lecz również prężnie rozwijająca się dyscyplina sportowa, która posiada akredytację Międzynarodowej Federacji Kajakowej.

– Zapewne z powodu wspaniałych dokonań polskich kajakarzy i kanadyjkarzy na wielu światowych imprezach, a także aktywną działalność Polskiego Związku SUP i szybkiego rozwoju tej dyscypliny w Polsce, Światowa Federacja Kajakowa przyznała prawo zorganizowania tegorocznych mistrzostw świata Polsce w Gdyni – mówi Jakub Sitkowski, szef komitetu organizacyjnego mistrzostw.

Swój udział w imprezie potwierdziła światowa czołówka najlepszych zawodników świata. Polacy zamierzają skutecznie walczyć o medale, a w powołanej na mistrzostwa kadrze narodowej znalazła się m.in. Monika Bronicka, dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich w żeglarstwie, obecnie pasjonatka wiosłowania na desce.

– SUP jest sportem, który nikogo nie wyklucza i w niektórych konkurencjach mistrzostw świata mogą brać udział amatorzy. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą wystartować w Gdyni do rejestracji – dodaje Sitkowski.

Rejestracji można dokonać na oficjalnej stronie internetowej mistrzostw świata SUP w Gdyni – https://icfsupgdynia2022.pl/

Siedem medali Mistrzostw Świata

    Dodane: 2022-08-07

Siedem medali, z takim fantastycznym dorobkiem wracają do kraju nasi kajakarze z zakończonych w kanadyjskim Halifaxie mistrzostw świata w sprincie kajakowym. Po trzech sobotnich w niedzielę biało-czerwoni dołożyli kolejne cztery krążki zajmując 3. miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw!

Po świetnej sobocie nasi kajakarze nie zwolnili tempa w walce o medale. Karolina Naja i Anna Puławska, które w sobotę razem z Adrianną Kąkol i Dominiką Putto sięgnęły po złoto czwórek na dystansie 500 metrów w niedzielę pewnie wygrały w K2 500 metrów, cały czas kontrolując wyścig. Nasze podwójne mistrzynie świata z Halifax triumfowały z czasem 1:49.87, wyprzedzając Niemki (Paulina Paszek i Jule Hake) o 0,4 sekundy i ponad 2,7 sekundy reprezentantki Belgii.

Srebro w C4 na 500 metrów zdobyli Aleksander Kitewski, Arsen Śliwiński, Norman Zezula i Wiktor Głazunow (1:39.91). Polacy ustąpili jedynie Hiszpanom. Warty podkreślenia jest fakt, że Głazunow wczoraj razem z Tomaszem Baraniakiem wywalczył srebro w C2 500 metrów, a dziś startował w C1 na 1000 metrów, zajmując 7. miejsce.

Srebro wywalczyła także czwórka na 500 metrów: Sylwia Szczerbińska, Aleksandra Jacewicz, Katarzyna Szperkiewicz i Julia Walczak. Zwyciężyły Kanadyjki. Medalowy dorobek biało-czerwonych zakończyła para Aleksander Kitewski i Sylwia Szczerbińska, którzy w C2 Mix na 500 metrów wywalczyli brąz.

– Siedem medali to niesamowite osiągnięcie – cieszy się Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego. – Mamy powody do dumy, a wczoraj i dzisiaj mieliśmy jeszcze kilka innych medalowych szans, naszym zawodniczkom i zawodnikom zabrakło naprawdę niewiele, by dołożyć kolejne krążki. Trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw tylko podkreśla, jak udane to były zawody dla naszych kadrowiczów.

W niedzielę bardzo blisko medalu były Justyna Iskrzycka w K1 na 1000 metrów i  doświadczona Marta Walczykiewicz w K1 na 200 metrów – obie kajakarki zajęły w swoich wyścigach czwarte miejsce.

W klasyfikacji medalowej lepsze od biało-czerwonych były tylko reprezentacje Hiszpanii oraz Węgier, które zdobyły po cztery złote medale. W punktacji olimpijskiej nasze kajakarki były bezkonkurencyjne!

źródło PZKaj

Mamy To! Polacy Mistrzami Świata!

    Dodane: 2022-08-06

Dwa złota i srebro to dorobek polskich kajakarzy z sobotnich finałów rozgrywanych w kanadyjskim Halifax mistrzostw świata. Na tym nasze szanse medalowe się nie kończą bowiem w niedzielę, ostatnim dniu mistrzostw biało-czerwone osady wystartują w kolejnych finałach.

To była kapitalna sobota dla biało-czerwonych kajakarzy. Najpierw w C1 200 m triumfował Oleksii Koliadych (39.25). Pochodzący z Ukrainy zawodnik na co dzień trenujący w klubie Admira Gorzów Wielkopolski w finale wyprzedził o 0,1 sekundy Niemca Nico Pickerta, trzeci był Kazach Viktor Stiepanow. – Jestem bardzo szczęśliwy, to był mój bardzo dobry występ – cieszył się reprezentant Polski po wygranej. – Dziękuję całej ekipie, rodzinie, mojej dziewczynie – dodał uradowany.

Kapitalnie zaprezentowała się także kajakarska czwórka na 500m w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto, która w pięknym stylu zdobyła złoto wyprzedzając o długość łodzi drugie na mecie Australijki (czas 1:30.70).

– To był naprawdę świetny występ, cieszymy się ze złota, ale powoli już spoglądamy w stronę igrzysk w Paryżu – mówiły tuż po zakończeniu wyścigu Polki. Przypomnijmy, że kobieca czwórka w nieco innym składzie – Naja, Puławska oraz Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska – wywalczyła brązowe medale igrzysk olimpijskich w Tokio. Nasza nowa czwórka pokazała w Halifax, że jest w stanie nawiązać do tego znakomitego wyniku w kolejnych igrzyskach.

Świetnie spisali się także Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak w C2 500 metrów zajmując drugie miejsce (z czasem 1:46.81). Polacy przegrali tylko z Hiszpanami, wyprzedzając z kolei Chińczyków.

Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak zajęły 4. miejsce w C2 na 500 metrów. Tuż za podium uplasowały się także Marta Walczykiewicz i Kasia Kołodziejczyk w K2 na dystansie 200 metrów. Piąty w K1 na 500 metrów był Wiktor Leszczyński, a szósta w C1 na 1000 metrów Magda Stanny. Z kolei na ósmym miejscu uplasowali się: Magda Stanny i Aleksandra Jacewicz (C2 na 200 metrów), Aleksander Kitewski (C1 na 500 metrów) i męska czwórka na 500 m. W parakajarskim finale B VL3 200 m Robert Wydera był czwarty.

– To był udany dzień w wykonaniu naszych reprezentantów – podkreśla Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego. – Mamy trzy medale i kilka świetnych występów naszych zawodników i zawodniczek. A to jeszcze nie koniec mistrzostw w Kanadzie – dodaje Kotowicz, w przeszłości dwukrotny medalista olimpijski.

W niedzielę kolejne szanse medalowe biało-czerwonych.

źródło PZKaj

Polacy powalczą o medale mistrzostw świata

    Dodane: 2022-08-05

Dziewięć polskich osad powalczy w sobotę o medale mistrzostw świata w kajakarstwie. Piątkowe półfinały w kanadyjskim Halifax rozpoczęły się idealnie dla biało-czerwonych.

Dwójka kanadyjkarek Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak przypłynęły na trzecim miejscu (2:08.93) w rywalizacji na 500 metrów, awansując tym samym do sobotniego finału. Trzecia pozycja była szczęśliwa również dla Wiktora Leszczyńskiego, Aleksandra Kitewskiego i Wiktora Głazunowa. Pierwszy z nich, reprezentujący na co dzień barwy MKS Czechowice Dziedzice, uplasował się na tej lokacie (1:42.87) w półfinale K1 500 m.

– Przed wylotem do Kanady nie spodziewałem się dwóch finałów, że będzie mi dane powalczyć o medale z najlepszymi na świecie. Jestem bardzo zadowolony i cieszę się, że myliłem się w swoich prognozach. Przed dzisiejszym półfinałem rozmawiałem z trenerami i wspólnie uznaliśmy, że finał 500 m jest w moim zasięgu – mówi Leszczyński, który w niedzielę wystąpi razem z Filipem Weckwertem w wyścigu o medale w K2 1000 m. – Dużo będzie zależało od warunków na torze. Chcemy popłynąć najlepiej, jak potrafimy, i w żaden sposób nie nastawiamy się na medale. Zależy nam przede wszystkim, aby spełnić własne oczekiwania – dodaje.

Finisz za dwójką rywali wystarczył także Kitewskiemu (1:56.69) i Głazunowowi (4:12.37), aby zameldować się w niedzielnych finałach odpowiednio w C1 500 m i C1 1000 m. Obu kanadyjkarzy, podobnie jak Leszczyńskiego, czekają w weekend dwa wyścigi medalowe. Kitewski w sobotę popłynie w finale C1, a dzień później w C4 na 500 m z Arsenem Śliwińskim, Michałem Lubniewskim i Normanem Zezulą. Z kolei Głazunowa czeka walka wspólnie z Tomaszem Barniakiem o medal w C2 500 m, a w niedzielę w C1.

Kanadyjkarka, Katarzyna Szperkiewicz, która na MŚ dopiero debiutuje zwyciężyła w swoim półfinale C1 500 m (2:21.31) i awansowała do niedzielnego finału. Ostatni dzień mistrzostw w Kanadzie będzie niezwykle wymagający dla 20-latki z AZS AWF Poznań, albowiem pół godziny przed tym startem przyjdzie jej też popłynąć w biegu o medale w C1 200 m.

Mniej szczęścia od innych polskich półfinalistów mieli Dominika Putto oraz Jakub Stepun z Bartoszem Grabowskim. 26-letnia zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz w wyścigu o finał K1 500 m była czwarta na mecie (1:59.29) i w sobotę wystąpi w finale B. Na tej samej lokacie uplasowała się dwójka jej reprezentacyjnych kolegów w K2 500 m (1:35.22), odpadając z rywalizacji o medale w tej konkurencji.

W piątek w Kanadzie pływali także parakajakarze. Szósty w KL3 200 m był Mateusz Surwiło (42.73).

W sobotę na torach w Halifax czekają nas finały z udziałem biało-czerwonych. O medale powalczy dziesięć naszych osad. Poza wspomnianymi zobaczymy kajakarskie czwórki kobiet (Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Putto) i mężczyzn (Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Sławomir Witczak, Jakub Michalski) na 500 m oraz duet Marta Walczykiewicz, Katarzyna Kołodziejczyk w K2 200 m. W sobotnich finałach kanadyjkarzy ujrzymy natomiast dwukrotnie Magdę Stanny, która poza biegiem w C1 1000 m popłynie razem z Aleksandrą Jacewicz w C2 200 m, a także Oleksija Koliadycha w C1 200 m. Z kolei w parakajarskim finale B VL3 200 m powalczy Robert Wydera.

Źródło PZKaj