Doba na europejskich wodach

    Dodane: 2017-08-24

7 maja Aleksander Doba wypłynął z Nowego Jorku w swoją trzecią samotną podróż kajakiem przez Atlantyk. Mimo wielu przeciwności, urodzony w podpoznańskim Swarzędzu i obecnie mieszkający w Policach kajakarz kontynuuje ją i ostatecznie ma dopłynąć nie do Lizbony, a do francuskiego Le Havre.

źródło aleksanderdoba.pl

Trzecia Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby rozpoczęła się 7 maja punktualnie o 20.57 czasu nowojorskiego - podróżnik opuścił zatokę Sandy Hook. Złe warunki pogodowe oraz zmagania m.in. ze sztormem sprawiły, że podróż trzeba było przerwać. Po 9 dniach, 16 maja nasz kajakarz ponownie ruszył w drogę.

Pierwotnie planował, że dopłynie do Lizbony jednak w połowie drogi Olo zdecydował się jednak na zmianę - chce dopłynąć do Francji. Jest to spowodowane m.in. na podstawie prognoz wiatrowytch. Pod uwagę brane są trzy miasta - Brest, Cherbourg oraz Le Havre. To ostatnie jest traktowane przez podróżnika jako priorytetowe, ale jest również najtrudniejszym celem. Le Havre nie tylko jest najdalej położone, ale też w głębi Kanału La Manche, w którym panuje duży ruch statków.

- Już samo wpłynięcie do Kanału stanowi wyzwanie, gdzie głównym zagrożeniem jest tam bliskość lądu. Jak pamiętamy, na oceanie bezpieczną odległość od wybrzeża amerykańskiego, pozwalającą na uniknięcie uderzenia o brzeg w przypadku mocnych przeciwnych do pożądanego kierunku podmuchów, kajakarz osiągnął po oddaleniu się od lądu na odległość 150 mil morskich. A kanał ma szerokość zaledwie 50 mil - wyjaśnia na blogu aleksanderdoba.pl Piotr Chmieliński.

We wtorek kajakarz miał około 300 mil morskich do Le Havre. - Tym samym, od Barnegat Light w USA, skąd wypłynął 16 maja dzieli go już odległość 2800 mil morskich. Niemniej dystans, jaki pokonał, cofany i spychany z trasy, to 3950 mil morskich - dodaje.
Zdaniem Chmielińskiego, jest duże prawdopodobieństwo, że swoje 71. urodziny, które przypadają 9 września, Doba spędzi już na lądzie. Precyzyjne określenie terminu ukończenia wyprawy nie jest dziś jednak możliwe.

Głosuj na Beatę Mikołajczyk. Rozpoczęło się głosowanie do Komisji Zawodniczej

    Dodane: 2017-08-23

Już dziś rozpoczęło się głosowanie do Komisji Zawodniczej ICF na kadencję 2017 – 2021. Wśród kandydatów jest również nasza przedstawicielka – Beata Mikołajczyk.

źródło www.pzkaj.pl

W tym roku Komitet Wykonawczy oraz Zarząd ICF zatwierdziły już kandydatury następujących zawodników:

Hayley Jo-Nixon (Republika Południowej Afryki - Canoe Marathon i Ocean Racing)

Claire O'Hara (Wielka Brytania - Canoe Freestyle)

Tim Lodge (Wielka Brytania - Paracanoe)

Amanda Reynolds (Australia - Paracanoe)

Cztery pozostałe miejsca, z dyscyplin: kajakarstwo klasyczne oraz slalomowe, zostaną wybrane podczas Mistrzostw Świata w Racicach (klasyka) oraz Mistrzostw Świata w Pau (slalom).

Głosowanie będzie trwało 4 dni (23 – 26 sierpnia dla kajakarstwa klasycznego oraz 25-28 września dla slalomu kajakowego). Głosować będą zawodnicy startujący w Mistrzostwach Świata na podstawie akredytacji.

Kandydaci to:
Kajakarstwo klasyczne (mężczyźni) :

Yurii Postrigai (Rosja)

Kajakarstwo klasyczne (kobiety) :

Henriette Engel Hansen (Dania)

Krisztina Fazekas Zur (Węgry)

Beata Mikołajczyk (Polska)

źródło www.pzkaj.pl

Kajakarstwo slalomowe (mężczyźni) :

Alexander Slafkovsky (Słowacja)

Lucien Delfour (Australia)

Franz Anton (Niemcy)

Kajakarstwo slalomowe (kobiety) :

Jessica Fox (Australia)

My oczywiście zachęcamy do głosowania na Beatę Mikołajczyk.

Kajakarka beneficjentką Poznań Business Run

    Dodane: 2017-08-21

Już za 14 dni, 3 września 3000 uczestników weźmie udział w Poznań Business Run. Stolica Wielkopolski będzie jednym z ośmiu miast, w którym odbędzie się impreza. Beneficjentką tegorocznej edycji biegu w Poznaniu jest - Lucyna Jusiewicz.

źródło www.poznanbusinessrun.pl

Pani Lucyna od pięciu lat trenuje parakajakarstwo. Jest trzykrotną mistrzynią Polski w tej dyscyplinie oraz uczestniczką mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Uprawia nordic walking i lubi pływać. Interesuje się psychologią. Obecnie pracuje jako Content Manager w agencji reklamowej. Jest mamą dwóch wspaniałych córek. Aktywny tryb życia, jaki prowadzi, wymaga od niej dużej mobilności. Nowa proteza – lekka, ze stabilnym mocowaniem i dynamiczną stopą, pomoże jej sprostać wszystkim codziennym wyzwaniom. Nie bez znaczenia jest też fakt, że mogłaby zastąpić starą, mało estetyczną protezę, protezą nowoczesną i o efektownym wyglądzie.

W tegorocznej edycji imprezy wystartuje sztafeta składająca się z 5 medalistów olimpijskich: Natalia Madaj (mistrzyni olimpijska w wioślarstwie), Monika Michalik (brązowa medalistka olimpijska w zapasach), Jan Szymański (brązowy medalista olimpijski w łyżwiarstwie szybkim), Agnieszka Wieszczek-Kordus (brązowa medalistka olimpijska w zapasach) i Aneta Konieczna (trzykrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie). To dzięki nim nie jednemu kibicowi uroniła się łezka w oku kiedy polska flaga zawisała podczas ceremonii dekoracji najważniejszych imprez naszego globu, w tym Igrzysk Olimpijskich. W sumie zdobyli 7 medali olimpijskich (złoty, 2 srebrne i 4 brązowe). Niektórzy zakończyli już swoją wieloletnią karierę sportową inni przygotowują się do kolejnych zawodów. To właśnie oni, herosi naszego sportu mają nie tylko wielkie serce do walki na sportowych arenach ale również zawsze chętnie pomagają tym najbardziej potrzebującym.

Poland Business Run to największy charytatywny bieg biznesowy, który już od 6 lat pomaga spełniać marzenia osób po amputacjach. Od pierwszej edycji udało się zmienić życie 139 osób, które teraz same wspierają kolejnych potrzebujących. Bieg ma charakter pięcioosobowej sztafety w której każdy uczestnik musi zmierzyć się z dystansem około 3,8 km. Inicjatywa ma na celu nie tylko wsparcie osób z niepełnosprawnością, ale też promocję aktywnego stylu życia i integrację społeczności lokalnej z biznesem.

Dochód z biegu zostaje przeznaczony na zakup protez lub innego zaopatrzenia ortopedycznego dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a także na rehabilitację i w razie potrzeby na konsultacje psychologiczne dla podopiecznych Fundacji Poland Business Run oraz lokalnych stowarzyszeń i fundacji, dla których także biegniemy.

21 śmiałków wystartowało w kolejnej edycji CANOA CUP 2017. Znamy wyniki.

    Dodane: 2017-08-21

W minioną sobotę, 19 sierpnia 21 śmiałków wzięło udział w kolejnej edycji CANOA CUP 2017 - Maraton Szczeciński - "Zimorodek".

źródło facebook Marcin Ponomarenko

Tym razem uczestnicy zmierzyli się z 55 kilometrowym odcinkiem, którego trasa wiodła z Wyspy Grodzkiej przez Odrę Zachodnią do Kanału Kurowskiego i dalej przez Przekop Klucz, Ustowo i Odrę Wschodnią. Na wysokości mostu w Gryfinie zawrócą, by przez Odrę Wschodnią, Kanał Klucki, Kanał Leśny, Odrę Zachodnią i Przekop Parnicki dotrzeć z powrotem do North East Mariny na Wyspie Grodzkiej.

CANOA CUP to cykl maratonów kajakowych na różnych dystansach, nie krótszych jednak jak 50 kilometrów i na różnych akwenach o zróżnicowanej skali trudności. Celem ich przeprowadzenia jest propagowanie aktywnej formy kajakarstwa w połączeniu ze zdrowym trybem życia oraz wyłonienie z grupy uczestników najszybszego i najbardziej wszechstronnego kajakarza nizinnego.

W skład CANOA CUP 2017 wchodzą:

Parsęta, dystans: 74 km, data: 15.04.2017

"Wisła Pstrąg", dystans: 60 km, data: 20.05.2017

Brda Extreme, dystans: 133 km, data: 03.06.2017

Kanał Elbląski, dystans: 75 km, data: 24.06.2017

Maraton Drahimski, dystans: 53 km, data: 22.07.2017

Maraton Szczeciński - "Zimorodek", dystans: 55 km, data: 19.08.2017

Gdański Maraton Kajakowy GDAŃSK 12H, czas: 12 godzin, data: 23.09.2017

Wśród uczestników, którzy zmieszczą się w limitach czasu i ukończą minimum 5 z 7-miu maratonów rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody.

Warunkiem wzięcia udziału w losowaniu nagród jest obecność podczas losowania.
Z losowania kajaka wyłączone są osoby, które w 2016 roku, w wyniku losowania, stały się posiadaczami kajaka. Podsumowanie CANOA CUP 2017, oraz losowanie nagród odbędzie się po ostatnim maratonie z cyklu, czyli GDAŃSK 12H, w Gdańsku, dnia 23.09.2017 wieczorem.

Spływali kajakami z Puszczykowa do Poznania

    Dodane: 2017-08-20

W minioną sobotę o godzinie 11.15 22 uczestników rozpoczęło spływ kajakowy z Puszczykowa do Plaży Rataje w Poznaniu. Organizatorem spływu była Przystań "Posnania" oraz Plaża Rataje w Poznaniu. 

źródło facebook Przystań Posnania

Jak powiedział nam jeden z organizatorów – Prezes RBW Posnania Poznań Paweł Szczepaniak – „większość uczestników brała udział w spływie pierwszy raz także początek spływu polegał na instrukcjach i wskazówkach. Na wysokości miejscowości Wiórek (6km spływu) wszyscy już załapali o co chodzi i w dobrym tempie spływ kontynuowaliśmy dalej. W Czapurach w połowie spływu mieliśmy przerwę. Pogoda była doskonała dla podjęcia wysiłku, a sam spływ trwał około 3 godzin.”

źródło facebook Przystań Posnania

Na końcu wyprawy na wszystkich uczestników czekał poczęstunek w formie grilla oraz biesiada z możliwością wzięcia udziału w zajęciach zumby na świeżym powietrzu.

Następny spływ na pożegnanie lata odbędzie się 2 września rzeką Głuszynką i będzie nieco trudniejszy tym bardziej że w Głuszynce jest wysoki stan wody.

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Kruszwicy już za 2 tygodnie

    Dodane: 2017-08-18

Już za 2 tygodnie (2 – 3 września) w położonej nad jeziorem Gopło w województwie kujawsko-pomorskim Kruszwicy odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie.

W imprezie wezmą udział zawodnicy z 46 państw. A oto harmonogram startów.

www.eru23ch2017.com

Poznaj Wielkopolskę z kajaka - 4 Pory Roku - Jesień

    Dodane: 2017-08-16

Wielkopolskie Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Wodnej Warta zaprasza do udziału w projekcie Poznaj Wielkopolskę z kajaka - 4 Pory Roku.

Po wakacyjnej przerwie przed nami kolejna impreza - JESIEŃ. W imieniu stowarzyszenia zapraszamy na Wartę z noclegiem w pałacu w Obrzycku w dniach 22-24.09.2017.

W trakcie spływu poza płynięciem odbędzie się konkurs wiedzy zbierania grzybów i wiedzy o lesie.

Poznaj Wielkopolskę z kajaka to cykl imprez kajakowych pozwalających poznać szlaki wodne, ciekawe miejsca, zabytki oraz przyrodę Wielkopolski w 4 pory roku. Cykl obejmuje 4 imprezy:

Etap 1: Wiosna w kajaku – Wielkanoc – 17.04.2017 – rz. Warta : Trzykolne Młyny/Radzewice – Luboń

Etap 2: Lato w kajaku – Prosna – 26-28.05.2017 – rz. Prosna: Przystajnia – Jastrzębniki
Etap 3: Jesień w kajaku – Grzybobranie – 08-10.2017

Etap 4: Zima w kajaku – Andrzejki – 25.11.2017 – rz. Warta : Poznań – Czerwonak/Biedrusko

 

Szczegółowe informacje o imprezie dostępne będą na stronie : http://www.warta.poznan.pl/imprezy/cykl-splywow-poznaj-wielkopolske-z-kajaka/

Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie już niedługo w Poznaniu

    Dodane: 2017-08-14

Od 2 do 3 września br. na Torze Regatowym Malta w Poznaniu odbędą się 80 Mistrzostwa Polski Seniorów w kajakarstwie, VI Mistrzostwa Polski w Parakajakarstwie i VI Mistrzostwa Polski Młodzików w kajakarstwie. Organizatorem, na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego, jest Wielkopolski Związek Kajakowy w Poznaniu przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W Mistrzostwach Polski Seniorów mogą brać udział zawodnicy urodzeni w 2002 roku i starsi. Seniorzy (1998 i starsi) mają prawo startu w dowolnej ilości konkurencji.

Juniorzy (1999 – 2002) mogą startować tylko w trzech konkurencjach. Natomiast w Mistrzostwach Polski Młodzików zawodnicy urodzeni w latach 2003 – 2004 mogą startować w dwóch konkurencjach.

W Mistrzostwach Polski w Parakajakarstwie mogą brać udział zawodnicy urodzeni w 2002 i starsi.

Harmonogram:

I dzień 02.09.2017 r. (sobota) – pierwszy wyścig godz. 8.30

Sesja poranna - 1000 m kwalifikacje i finały

2000 m kwalifikacje lub finały młodzików

Sesja popołudniowa - kwalifikacje i finały na dystansie 500 m

2000 m kwalifikacje lub finały młodzików

II dzień 03.09.2017 r. (niedziela) – pierwszy wyścig godz. 8.30

Kwalifikacje i finały na 200 m

2000 m kwalifikacje lub finały młodzików

Finały na 5000 m

Znamy zwycięzców Mistrzostw Polski w kajakarstwie

    Dodane: 2017-08-12

W miniony weekend na Torze Regatowym Brdyujście w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kajakarstwie. W zawodach wystartowało 460 zawodników z 58 państw. A oto zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

źródło facebook KS Warta Poznań

K1 500m juniorów – Przemysław Korsak (KS G’POWER Gorzów)

C1 500m juniorów – Dawid Dziurla (Warta Poznań)

K4 500m juniorek mł. – Nikola Sita, Urszula Słomińska, Laura Tomiak, Monika Ścipniak (Zryw Wolsztyn)

źródło facebook UKS Kajak Trzcianka

K1 500m juniorek – Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz)

C1 500m juniorek – Julia Walczak (OKSW Olsztyn)

K2 500m juniorów mł. – Wojciech Bober, Maksymilian Garstkiewicz (AZS AWF Poznań)

K2 500m juniorek mł. – Luiza i Klaudia Durka (Admira Gorzów WLKP)

C2 500m juniorów – Sebastian Aleksandrowicz/ Filip Urbanek (Zawisza Bydgoszcz)

K2 500m juniorów – Piotr Czereszko/ Mateusz Wiśniewski (Zawisza Bydgoszcz)

C1 500m juniorów mł. – Maciej Szlachta (Zawisza Bydgoszcz)

źródło facebook KS Warta Poznań

K1 500m juniorów mł. – Marcin Nowacki (Zryw Wolsztyn)

C2 500m juniorek mł. – Julia Zawadzka/ Julia Janowicz (Wiskord Szczecin)

K4 500m juniorów – Filip Nowaczyk/ Hubert Olszewski/ Wojciech Tracz/ Marcin Jakubowski (Posnania Poznań)

K2 500m juniorek – Aleksandra Suchecka/ Natalia Droździel (Hubertus Biały Bór)

K4 1000m juniorów młodszych – Wojtek Bober, Maksymilian Garstkiewicz, Dastin Malinowski i Kornel Wąsowicz (AZS AWF Poznań)

K1 1000m juniorów – Przemysław Korsak (KS G’POWER Gorzów)

C1 1000m juniorów – Dawid Dziurla (Warta Poznań)

K1 1000m juniorek – Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz)

K2 1000m juniorów mł. – Przemysław Rojek/ Adam Witkowski (Olimpia Elbląg)

C2 1000m juniorów mł. – Miłosz Polaczek/ Noel Czepe (Orzeł Wałcz)

K1 500m juniorek mł. - Karolina Karolczuk (UKS Dojlidy Białystok)

C1 500m juniorek mł. – Justyna Dorozińska (Cresovia Białystok)

K2 1000m juniorów - Piotr Czereszko/ Mateusz Wiśniewski (Zawisza Bydgoszcz)

C2 1000m juniorów – Mateusz Cybula/ Patryk Piotrowicz (Warta Poznań)

źródło facebook KS Warta Poznań

K2 1000m juniorek – Nicola Gapska/ Weronika Kwasigroh (Zawisza Bydgoszcz)

K-1 1000m juniorów mł. – Bartek Hałas (AZS AWF Poznań)

C1 1000m juniorów mł. – Krystian Hołdak (KKS Nowa Sól)

K1 200m juniorów – Wojciech Tracz (Posnania Poznań)

C1 200m juniorów – Norman Zezula (Piast Człuchów)

K1 200m juniorek – Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz)

C1 200m juniorek – Klaudia Szulecka (NOSiR Nowy Dwór Maz.)

K2 200m juniorów – Piotr Gajewski/Kacper Dratwa (Energetyk Poznań)

K2 3000m juniorek mł. – Nikola Sita/ Urszula Słowińska (Zryw Wolsztyn)

K1 3000m juniorek mł. – Karolina Karolczuk (UKS Dojlidy Białystok)

C1 3000m juniorek mł. – Justyna Dorozińska (Cresovia Białystok)

C2 5000m juniorów mł. – Klaudiusz Zawojek/ Krystian Hołdak (KKS Nowa Sól)

C1 5000m juniorów – Bartosz Masłowski (Warta Poznań)

K2 5000m juniorów mł. – Przemysław Rojek/ Adam Witkowski (Olimpia Elbląg)

K-1 5000m juniorów mł. – Bartek Hałas (AZS AWF Poznań)

K2 5000m juniorek – Sandra Wajs/ Marzena Ferdyn (UKS Olimpijczyk Nowe Chechło)

K1 5000m juniorek – Sandra Ostrowska (UKS Motława Gdańsk)

K2 5000m juniorów – Łukasz Potoczny/ Fryderyk Fulko (Admiara Gorzów WLKP)

K1 5000m juniorów – Filip Weckwert (Hubertus Biały Bór)

C2 5000m juniorów – Patryk Piotrowicz, Mateusz Cybula (Warta Poznań)

C1 5000m juniorów – Patryk Piotrowicz (Warta Poznań)

W klasyfikacji punktowej Mistrzostw Polski juniorów zwyciężyła Zawisza Bydgoszcz z dorobkiem 181pkt. Na drugim miejscu Warta Poznań (157pkt.), trzecie miejsce dla KS AZS-AWF Poznań (75pkt.). W klasyfikacji punktowej OOM – Mistrzostw Polski juniorów młodszych z dorobkiem 93 pkt. zwyciężył AZS-AWF Poznań przed Zawiszą Bydgoszcz (66pkt.) i Astorią Bydgoszcz (62 pkt.).

W klasyfikacji województw Mistrzostw Polski juniorów zwyciężyła Wielkopolska (387pkt.) przed Województwem Kujawsko-Pomorskim (307pkt.) i Warmińsko-Mazurskim (177pkt.).

W klasyfikacji województw OOM – Mistrzostw Polski juniorów młodszych zwyciężyło województwo Wielkopolskie (279pkt.) przed Kujawsko-Pomorskim (147pkt.) i Lubuskim (122pkt.)

Pełne wyniki