Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Świata Juniorów i Puchar Młodzieży w wioślarstwie

    Dodane: 2022-07-22

Od poniedziałku 25 do niedzieli 31 lipca we włoskim Varese odbędą się Mistrzostwa Świata Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Świata. W tym roku obie imprezy połączono w jedne regaty. Niespełna tydzień później (5-7.08) w hiszpańskim Ourense młodzi wioślarze ścigac się będą w ramach Pucharu Młodzieży "Coupe de la Jeunesse".

W środę w COS-OPO Wałcz odbyło się uroczyste wręczenie nominacji dla reprezentantów obu imprez.

W Mistrzostwach Świata Juniorów wystartuje pięć polskich osad (JM2x, JM4-, JW4x, JM4x i JW8+), w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata sześć polskich osad (BLM1x, BW4-, BLW2x, BW4x, BM4x i BM8+), a w "Coupe de la Jeunesse" - pięć polskich osad (JM2-, JK2-, JK2x, JK4x, JM4x).

Osady na MMŚ

BLM1x Jakub Byczek

BW4- Martyna Jankowska
BW4- Małgorzata Strybel
BW4- Anna Potrzuska
BW4- Izabela Pawlak

BLW2x Jessika Sobocińska
BLW2x Wiktoria Kalinowska

BW4x Weronika Ludwiczak
BW4x Katarzyna Duda
BW4x Paulina Chrzanowska
BW4x Barbara Streng

BM4x Krzysztof Kasparek
BM4x Jakub Woźniak
BM4x Bartosz Bartkowski
BM4x Cezary Litka

BM8+ Patryk Wojtalak
BM8+ Szymon Tomiak
BM8+ Mikołaj Januszewski
BM8+ Dominik Glonek
BM8+ Jerzy Kaczmarek
BM8+ Emil Jackowiak
BM8+ Przemysław Wanat
BM8+ Oskar Streich
BM8+ Tomasz Skurzyński

Osady na MŚJ

JM2x Piotr Śliwiński
JM2x Daniel Gałęza

JM4- Konrad Senderacki
JM4- Mikołaj Kot
JM4- Arkadiusz Wachnicki
JM4- Mateusz Kozłowski

JW4x Kinga Kusikowska
JW4x Anna Khlibenko
JW4x Gabriela Stefaniak
JW4x Natasha Malicka

JM4x Jakub Majewski
JM4x Michał Rańda
JM4x Igor Czekanowicz
JM4x Jacek Suszka

JW8+ Wiktoria Lewandowska
JW8+ Julia Oszczęda
JW8+ Wiktoria Zawadzka
JW8+ Sandra Bryk
JW8+ Julia Hakobyan
JW8+ Kinga Stałęga
JW8+ Nikola Wyrzykowska
JW8+ Aleksandra Barańska
JW8+ Martyna Wiśniewska

Osady na "Coupe de la Jeunesse"

2-MJ Dominik Marciniak
2-MJ Paweł Tykwiński

2-KJ Weronika Klasińska
2-KJ Wiktoria Klasińska

2xKJ Maria Taczek
2xKJ Amelia Pawłowska

4xKJ Emilia Szczęch
4xKJ Joanna Bajerska
4xKJ Barbara Stępień
4xKJ Wiktoria Zając

4xMJ Martin Weichhaus
4xMJ Grzegorz Hoffmann
4xMJ Kacper Mickiewicz
4xMJ Tristan Herwet

Sztab:
Jeliński Michał - kierownik (obie grupy)
Chwalbińska Jolanta - lekarz (obie grupy)

MMŚ:
Szumański Mariusz - trener główny kadry młodzieżowej
Badziągowski Marcin - trener współpracujący
Gutorski Wojciech - trener współpracujący
Konecki Przemysław - trener współpracujący
Kurek Maciej - trener współpracujący
Cichocki Jakub - fizjoterapeuta

MŚJ:
Jankowiak Artu - trener główny kadry juniorów
Pszczółkowski Patryk - trener współpracujący
Dziekoński Rafał - trener współpracujący
Pawłowski Łukasz - trener współpracujący
Radkowski Tomasz - trener współpracujący
Robaszkiewicz Agnieszka - trener współpracujący
Wojewódzka Adrianna - fizjoterapeuta

Coupe de la Jeunesse:
Robert Zaborski - kierownik
Jarosław Bielaszewski - trener
Miłosz Baranowski - trener
Paulina Straszewska - trener
Michał Walczak - lekarz
Przemysław Knigawka - sędzia

źródło PZTW

Znamy zwycięzców Mistrzostw Polski Juniorów w wioślarstwie

    Dodane: 2022-07-17

W niedzielę 17 lipca w Kruszwicy zakończyły się 3-dniowe Enea Mistrzostwa Polski Juniorów w wioślarstwie.

W klasyfikacji klubowej triumfowała LOTTO Bydgostia, przed Posnanią RBW Poznań i AZSem UMK Toruń. W konkurencjach męskich także wygrała LOTTO Bydgostia, drugi był AZS UMK Toruń, a trzecia była Posnania RBW Poznań. Wśród kobiet najlepsza była Posnania RBW Poznań, druga LOTTO Bydgostia, a trzeci - AZS UMK Toruń.

PUNKTACJA KLUBOWA ENEA MP JUNIORÓW

A oto medaliści poszczególnych konkurencji:

Jedynka juniorek
1. Posnania RBW Poznań (G. Stefaniak)
2. AZS Szczecin (K. Kusiowska)
3. WTW Warszawa (J. Facon)

Jedynka juniorów
1. AZS Wratislavia (M. Rańda)
2. Posnania RBW Poznań (I. Czekanowicz)
3. Drakkar Gdańsk (D. Gałęza)

Jedynka juniorek kategorii lekkiej
1. AZS Szczecin (M. Taczek)
2. AZS UMK Toruń (A. Pawłowska)
3. Posnania RBW Poznań (A. Hau)

Jedynka juniorów kategorii lekkiej
1. AZS UMK Toruń (M. Weichhaus)
2. WIR Iława (M. Jeżyński)
3. LOTTO Bydgostia (M. Jasiecki)

Dwójka bez sterniczki juniorek
1. AZS UMK Toruń (W. Lewandowska, W. Lipertowicz)
2. LOTTO Bydgostia (W. Zawadzka, J. Oszczęda)
3. WTW Włocławek (Weronika Klasińska, Wiktoria Klasińska)

Dwójka bez sternika juniorów
1. WTW Warszawa (A. Szkup, M. Kot)
2. AZS UMK Toruń (I. Osiński, K. Tomczuk)
3. BTW Bydgoszcz (D. Marciniak, P. Tykwiński)

Dwójka podwójna juniorek kategorii lekkiej
1. Posnania RBW Poznań (G. Nosal, A. Hau)
2. LOTTO Bydgostia (M. Kocieniewska, A. Stypczyńska)
3. BTW Bydgoszcz (O. Gawrysik, A. Kotopka)

Dwójka podwójna juniorów kategorii lekkiej
1. LOTTO Bydgostia (P. Pączka, K. Król)
2. LOTTO Bydgostia (F. Lepeshov, M. Dziekoński)
3. LOTTO Bydgostia (J. Hejna, K. Raszka)

Dwójka podwójna juniorek
1. AZS AWF Kraków (E. Szczęch, B. Stępień)
2. WTW Włocławek (W. Zając, J. Gęsicka)
3. AZS AWFiS Gdańsk (A. Warachewicz, A. Khlibenko)

Dwójka podwójna juniorów
1. WTW Włocławek/ Drakkar Gdańsk (P. Śliwiński, D. Gałęza)
2. AZS AWF Kraków (D. Wędzicha, T. Hervet)
3. AZS Szczecin (P. Bagniak, M. Kajtowski)

Czwórka podwójna juniorek
1. AZS Szczecin/AZS AWFiS Gdańsk/Posnania RBW Poznań/LOTTO Bydgostia (K. Kusiowska, A. Khlibenko, G. Stefaniak, N. Malicka)
2. LOTTO Bydgostia (A. Stypczyńska, L. Pater, Z. Raczkowiak, N. Michalak)
3. WTW Warszawa (M. Romaniuk, B. Dąbrowska, U. Kurek, J. Facon)

Czwórka podwójna juniorów
1. AZS AWFiS Gdańsk/AZS Wratislavia/Posnania RBW Poznań (J. Majewski, M. Rańda, I. Czekanowicz, J. Suszka)
2. Posnania RBW Poznań (D. Wojciechowski, K. Lamperski, M. Pranke, O. Kaczmarek)
3. BTW Bydgoszcz (F. Suproniak, F. Swobodziński, D. Marciniak, P. Tykwiński)

Czwórka bez sterniczki juniorek
1. AZS UMK Toruń (A. Barańska, N. Wyrzykowska, J. Hakobyan, K. Stałęga)
2. WTW Warszawa (M. Romaniuk, B. Dąbrowska, M. Graczyk, U. Kurek)
3. Posnania RBW Poznań (S. Sabur, Z. Kozłowska, J. Zwierciadłowska, A. Karaszewska)

Czwórka bez sternika juniorów
1. KTW Kalisz/ WTW Warszawa/AZS UMK Toruń (K. Senderacki, M. Kot, A. Wachnicki, M. Kozłowski)
2. AZS AWFiS Gdańsk (F. Dobrzeniecki, J. Gertchen, S. Serafin, H. Guzy)
3. Posnania RBW Poznań (N. Nowak, W. Lewandowski, K. Rodak, J. Borysewicz)

Czwórka ze sterniczką juniorek
1. LOTTO Bydgostia (D. Sikorska, L. Pater, Z. Raczkowiak, N. Michalak, A. Weinert)
2. Posnania RBW Poznań (S. Sabur, Z. Kozłowska, W. Nowak, A. Karaszewska, Z. Cieśla)
3. BTW Bydgoszcz (J. Kowalewska, O. Rodziewicz, M. Jóźwiak, M. Plucińska, M. Kałużna)

Czwórka ze sternikiem juniorów
1. LOTTO Bydgostia (T. Rybicki, M. Grochowski, M. Patalas, P. Janik, A. Miszczyk)
2. AZS UMK Toruń (R. Zapałowski, J. Wielgus, C. Bajeński, M. Kardas, M. Wiśniewska)
3. AZS AWFiS Gdańsk (F. Dobrzeniecki, J. Gertchen, J. Sawicki, J. Majewski, Z. Rzepka)

Ósemka juniorów
1. AZS UMK Toruń (C. Bajeński, I. Osiński, R. Zapałowski, J. Wielgus, K. Tomczuk, M. Kardas, A. Wachnicki, M. Kozłowski, M. Wiśniewska)
2. LOTTO Bydgostia (M. Mikulski, K. Bandura, F. Szczepaniak, O. Franczak, M. Grochowski, M. Patalas, T. Rybicki, P. Janik, A. Miszczyk)
3. LOTTO Bydgostia (K. Robaczewski, O. Czubak, P. Korcz, M. Zgórzyński, P. Szamlewski, I. Grzanka, A. Oelke, F. Olejnik, D. Szarafiński)

Ósemka juniorek
1. LOTTO Bydgostia/Zawisza Bydgoszcz/AZS UMK Toruń (W. Zawadzka, S. Bryk, W. Lewandowska, J. Oszczęda, N. Wyrzykowska. A. Barańska, J. Hakobyan, K. Stałęga, M. Wiśniewska)
2. LOTTO Bydgostia (K. Paul, M. Urbańska, M. Echaust, Z. Czerwińska, M. Gil-Pilarska, M. Olszewska, M. Kocieniewska, D. Sikorska, A. Weinert)
3. MKS Dwójka Warszawa (H. Zawiślak, M. Laskus, A. Kilińska, B. Zembrowska, J. Borkowska, M. Deptuła, J. Rogiewicz, W. Krawczyk, Z. Szumowska)

KOMPLET WYNIKÓW

źródło PZTW

Złoty medal w wioślarskim Pucharze Świata

    Dodane: 2022-07-10

Ze złotym medalem zakończyli zmagania nasi wioślarze w III Pucharze Świata, który w niedzielę 10 lipca zakończył się w Lucernie

Męska czwórka podwójna pewnie wygrała przedbieg, półfinał i finał od początku kontrolując przebieg rywalizacji. Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański po mistrzowsku rozegrali finał dopływając do mety niezagrożeni z czasem 05:38.70. Drugie miejsce Włochy (05:40.88), a trzecie - Rumunii (05:41.46).

Tuż za podium uplasowała się czwórka podwójna w składzie Joanna Dittmann, Katarzyna Boruch, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann. Polki toczyły walkę o trzecie miejsce, ale straciły ponad dwie sekundy (06:20.94) do trzecich Włoszek (06:18.16). Wygrały Chinki (06:14.68), przed Brytyjkami (06:16.85).

W konkurencji dwójek podwójnych wagi lekkiej Jessika Sobocińska i Katarzyna Wełna zajęły piąte miejsce (06:58.79), a Wiktoria Kalinowska i Zuzanna Jasińska szóste (07:00.79). Złoto wywalczyły Brytyjki (06:50.17), srebro Francuzki (06:50.55), brąz - Włoszki (06:55.94).

Na szóstym miejscu w finale A przypłynęli Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski (06:21.25). Walkę o złoto stoczyły dwie osady z Włoch: Pietro Ruta i Gabriel Soares (06:12.13), którzy minimalnie wygrali z Nielsenem Torrego i Stefano Oppo (06:12.45). Brąz zdobyli Norwegowie (06:14.28).

Także na szóstej pozycji zameldowała się czwórka bez sterniczki: Weronika Kaźmierczak, Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner i Barbara Jęchorek. Finał pewnie wygrały Brytyjki (06:18.64), drugie były Rumunki (06:24.65), a trzecie Nowozelandki (06:25.10).

Finał B wygrała czwórka bez sternika: Łukasz Posyłajka, Piotr Juszczak, Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski (05:56.13)

KOMPLET WYNIKÓW

 źródło PZTW

Polacy ze zmiennym szczęściem na wioślarskim Pucharze Świata

    Dodane: 2022-07-08

Jak na razie tylko jeden bezpośredni awans do finału zapewnili sobie polscy wioślarze podczas rozgrywanego w Lucernie III Pucharu Świata. Pięć osad awansowało do półfinału, dwie czeka walka w repasażach, a jedna niestety straciła szansę na medal.

Awans do niedzielnego finału A uzyskały: Joanna Dittmann, Katarzyna Boruch, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann.  Nasza czwórka podwójna była druga w przedbiegu (06:23.41) przegrywając tylko z Chinkami (06:17.61).

Mimo roszad w składzie, świetnie spisała się czwórka podwójna - Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański, która pewnie wygrała przedbieg (05:41.15) i zameldowała się w półfinale.

Jessika Sobocińska i Katarzyna Wełna (LW2x - dwójka podwójna wagi lekkiej) zajęły drugie miejsce w przedbiegu (06:57.76) i bezpośrednio awansowały do sobotniego półfinału. Lepsze były tylko Brytyjki (06:49.23). Również druga nasza osada - Wiktoria Kalinowska i Zuzanna Jasińska - wygrała swój wyścig (07:00.94) uzyskując przepustkę do półfinału.

Do półfinału, po niezwykłej walce, awansowali Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski - waga lekka, którzy zajmując drugie (06:15.59) miejsce na ostatnich metrach wydarli awans Hiszpanom (06:15.84). Wygrali Norwegowie (06:14.86).

Trzeci w przedbiegu byli Szymon Pośnik i Piotr Płomiński (M2x - 06:28.38). Bezpośredni awans do półfinału wywalczyły dwie pierwsze osady (Brytyjczycy i Serbowie). Polacy wystąpili w popołudniowym repasażu, który nie poszedł po ich myśli i zakończą zmagania w finale C.

W repasażu wystartował także Łukasz Sawicki (LM1x - jedynka wagi lekkiej). Polak zajął drugie miejsce (07:08.46), za Hiszpanem Danielem Gutierrezem Garcią (07:04.20) i awansował do półfinału.

W repasażu powalczy także czwórka bez sterniczki - Weronika Kaźmierczak, Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner i Barbara Jęchorek. Nasze zawodniczki zajęły trzecie miejsce w eliminacjach (06:30.73).

Czwórka bez sternika - Łukasz Posyłajka, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Piotr Juszczak była czwarta (06:04.63) za Australijczykami oraz dwoma osadami z Włoch i także powalczy w repasażach.

KOMPLET WYNIKÓW

Plan sobotnich startów Polaków:

9:30 P. Płomiński, Sz. Pośnik (M2x) - finał C
10:33 Ł. Sawicki (LM1x) - półfinał
11:21 W. Kaźmierczak, O. Michałkiewicz, Z. Lesner, B. Jęchorek (W4-) - repasaż
11:27 Ł. Posyłajka, P. Juszczak, M. Burda, M. Wilangowski (M4-) - repasaż
12:03 J. Sobocińska, K. Wełna/W. Kalinowska, Z. Jasińska (LW2x) - półfinał
12:21 J. Kowalski, A. Mikołajczewski (LM2x) - półfinał
12:33 D. Czaja, M. Biskup, M. Ziętarski, F. Barański (M4x) - półfinał

Startuje wioślarski Puchar Świata. Zobacz o której wystartują Polacy

    Dodane: 2022-07-07

W piątek 8 lipca dziewięć polskich osad wioślarskich rozpocznie w ramach III Pucharu Świata w Lucernie. Będzie to ostatni sprawdzian dla naszych wodniaków przed mistrzostwami Europy (12-14.08) i mistrzostwami świata (18-25.09).

W niektórych osadach możemy spodziewać się zmian w składach, zwłaszcza w grupie wioseł krótkich mężczyzn i wadze lekkiej kobiet:

Piotr Płomiński, Szymon Pośnik (M2x)
Weronika Kaźmierczak, Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner, Barbara Jęchorek (W4-)
Łukasz Posyłajka, Piotr Juszczak, Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski (M4-)
Wiktoria Kalinowska, Zuzanna Jasińska (LW2x)
Jessika Sobocińska, Katarzyna Wełna (LW2X)
Jerzy Kowalski, Artur Mikołajczewski (LM2x)
Katarzyna Boruch, Marta Wieliczko, Joanna Dittmann, Katarzyna Zillmann (W4x)
Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański (M4x)
Łukasz Sawicki (LM1x)

Rezerwowi: Wiktor Chabel, Michał Szpakowski, Adam Woźniak

W piątkowej, porannej sesji eliminacyjnej wystartują:

9:55 P. Płomiński, Sz. Pośnik (M2x)
10:30 Ł. Sawicki (LM1x)
10:40 W. Kaźmierczak, O. Michałkiewicz, Z. Lesner, B. Jęchorek (W4-)
11:00 Ł. Posyłajka, P. Juszczak, M. Burda, M. Wilangowski (M4-)
12:00 J. Sobocińska, K. Wełna (LW2X)
12:05 W. Kalinowska, Z. Jasińska (LW2x)
12:20 J. Kowalski, A. Mikołajczewski (LM2x)
12:30 K. Boruch, M. Wieliczko, J. Dittmann, K. Zillmann (W4x)
12:35 D. Czaja, M. Biskup, M. Ziętarski, F. Barański (M4x)

AZS AWF zwycięzcą klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski

    Dodane: 2022-07-03

W niedzielę 3 lipca w Bydgoszczy zakończyły się zmagania kajakarzy w ramach 85. Mistrzostw Polski Seniorów w sprincie kajakowym. Po dwa złote medale w ostatnim dniu zawodów popłynęli: Marta Walczykiewicz oraz Wiktor Głazunow. Klasyfikację medalową wygrał KS AZS AWF Poznań.

W klasyfikacji medalowej wśród dwudziestu ośmiu klubów poznaniacy wyprzedzili CWZS Zawiszę Bydgoszcz oraz KS AZS-AWF Gorzów Wielkopolski.

– Konkurencja nie śpi, młodzi zawodnicy cały czas napierają, a ja staram się je odpierać. Mistrzostwa Polski to bardzo ważna impreza, a u nas w kraju zawody są na bardzo wysokim poziomie i trzeba walczyć o każdy metr. Po to trenuję, żeby osiągać jak najlepsze rezultaty. Cieszę się, że w Bydgoszczy wygrałem przede wszystkim konkurencję C1 1000 metrów, bo była umowa, że kto wygra, ten wystartuje na mistrzostwach świata. Jestem bardzo dumny, że mi się udało i postaram się jak najlepiej przygotować do tych mistrzostw – mówił Głazunow, który w Bydgoszczy w sumie zdobył cztery złote medale – wygrał rywalizację w C1 na 200, 500, 1000 oraz 5000 metrów.

Emocjonująca jak zwykle była rywalizacja kajakarek. Po sobotnim zwycięstwie w K1 na 500 metrów Dominiki Putto, która na podium wyprzedziła Karolinę Naję i Helenę Wiśniewską, tym razem gwiazdy polskich kajaków ścigały się w K1 na 200 metrów. Najszybsza na finiszu była Marta Walczykiewicz, tuż za nią finiszowała Wiśniewska, a trzecia była Anna Puławska.

Warto dodać, że w sobotę Wiśniewska do brązu dorzuciła dwa złota – w K2 i K4 na 400 m. W duecie startowała z Sandrą Ostrowską. W czwórce skład uzupełniły Putto oraz Kołodziejczyk. Na 1000 m w jedynce najlepsza była Martyna Klatt, a w parze Martyna Jaskólska i Weronika Marczewska.

– Pozostaje mi się cieszyć, że nasza rywalizacja przysparza kibicom emocji, niektórzy przyjeżdżają po to, by obejrzeć tylko dwie konkurencje, czyli K1 na 200 i 500 metrów. Zarówno wczoraj, jak i dzisiaj wszystkie byłyśmy blisko siebie. Można być pierwszym, można być piątym. To jest chyba kwestia dnia, bo jesteśmy w podobnej dyspozycji, skoro wróciłyśmy właśnie z górskiego obozu – mówiła Walczykiewicz, która wygrała także w niedzielę złoto w wyścigu na pięć tysięcy metrów.

Mistrzynią Polski kanadyjkarek na 500 m w sobotę została Katarzyna Szperkiewicz, nie pozostawiając szans Sylwii Szczerbińskiej oraz Aleksandrze Jacewicz. – Była duża presja, trochę stresu. W tamtym roku nie udało mi się zostać mistrzynią Polski. Ten rok jest inny i bardzo się cieszę z wyników – powiedziała złota medalistka. W duecie na 500 m  wygrały Justyna Dorozińska i Klaudia Szolc.

Mistrzem Polski kanadyjkarzy na 500 i 100 m został Wiktor Głazunow. Dwa złote medale zdobył również Juliusz Kitewski – w C2 na 500 m i C4 na 1000 m. Na najwyższym stopniu w rywalizacji kajakarzy na 500 m został Wiktor Leszczyński. Na dwa razy dłuższym dystansie pewne zwycięstwo odniósł Rafał Rosolski. – Jestem zadowolony z wyników. W końcu zawodnicy uwierzyli, że musimy troszkę inaczej pracować niż do tej pory. Wstąpiła w nich wiara, że jesteśmy na dobrej drodze i podjęliśmy odpowiednie decyzje – stwierdził Ryszard Hoppe, trener kajakarzy.

Organizatorem mistrzostw Polski był Kujawsko-Pomorski Związek Kajakowy.

Mistrzostwa Polski w sprincie kajakowym

Klasyfikacja medalowa
1. KS AZS-AWF Poznań 18 (7 złotych, 7 srebrnych, 4 brązowe)}
2. CWZS Zawisza Bydgoszcz 14 (7, 4, 3)
3. KS AZS-AWF Gorzów 6 (3, 0, 2)

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

Kobiety

K1 200 metrów
1. Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz) 39.61
2. Helena Wiśniewska (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 39.64
3. Anna Puławska (KS AZS-AWF Gorzów) 39.78

K2 200 metrów
1. CWZS Zawisza Bydgoszcz (KOŁODZIEJCZYK-PUTTO) 37.51
2. KKW 1929 Kraków (KĄKOL-KURPAN) 40.35
3. KU AZS Politechnika Opolska (BIERZAŁO-MIELNIK) 42.25          

K1 5000 metrów
1. Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz) 21:29.68
2. Anna Zagórska (OŚ AZS Politechniki Poznańskiej) 21:32.55
3. Magdalena Szczęsna (KK Jezioro Tarnobrzeg) 22:03.61

C1 200 metrów
1. Katarzyna Szperkiewicz (KS AZS-AWF Poznań) 45.98
2. Sylwia Szczerbińska (SKS Cresovia Białystok) 47.14
3. Magda Stanny (KS Warta Poznań) 48.58            

C2 200 metrów
1. Cresovia Białystok (SZCZERBIŃSKA-LACH) 46.65
2. KS AZS-AWF Poznań (SZPERKIEWICZ-SZOLC) 46.72
3. KS AZS-AWF Poznań (MENDELSKA-DOROZIŃSKA) 47.43         

C1 5000 metrów
1. Amelia Braun (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 24:54.14
2. Paulina Grzelkiewicz (KS Warta Poznań) 25:11.14
3. Kaja Lach (SKS Cresovia Białystok) 27:39.01    

K1 500 m
1. Dominika Putto (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 1.56,96
2. Karolina Naja (KS Posnania Poznań) 1.57,53
3. Helena Wiśniewska (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 1.57,72

K2 500 m
1. CWZS Zawisza Bydgoszcz (Sandra Ostrowska, Helena Wiśniewska) 1.49,93
2. KS Posnania Poznań (Karolina Naja, Małgorzata Puławska) 1.52,808
3. KS AZS-AWF Gorzów (Anna Puławska, Julia Olszewska) 1.52,69

K4 500 m
1. CWZS Zawisza Bydgoszcz 1.39,16 (Helena Wiśniewska, Katarzyna Kołodziejczyk, Sandra Ostrowska, Dominika Putto)
2. KS AZS-AWF Poznań 1.45,06 (Zuzanna Gościniak, Martyna Klatt, Weronika Waligóra, Oliwia Kubis)
3. CWZS Zawisza Bydgoszcz 1.46,16 (Martyna Szkodzińska, Julia Górska, Alicja Nowicka, Zofia Korpalska)

C1 500 m
1. Katarzyna Szperkiewicz (KS AZS-AWF Poznań) 2.17,57
2. Sylwia Szczerbińska (SKS Cresovia Białystok) 2.19,18
3. Aleksandra Jacewicz (KU AZS Politechnika Opolska) 2.19,88

C2 500 m
1. KS AZS-AWF Poznań (Justyna Dorozińska, Klaudia Szolc) 2.16,04
2. KS AZS-AWF Poznań (Ewelina Antos, Elżbieta Łoboziak) 2.16,23
3. KS Warta Poznań (Paulina Grzelkiewicz, Magda Stanny) 2.18,80

K1 1000 m
1. Martyna Klatt (KS AZS-AWF Poznań) 4.09,83
2. Justyna Iskrzycka (KS AZS-AWF Katowice) 4.09,988
3. Anna Zagórska (OŚ AZS Politechniki Poznańskiej) 4.19,96

K2 1000 m
1. UKS Kopernik Bydgoszcz (Martyna Jaskólska, Weronika Marczewska) 3.59,93
2. CWZS Zawisza Bydgoszcz (Katarzyna Kołodziejczyk, Dominika Putto) 4.00,22
3. KS Energetyk Poznań (Oliwia Szorcz, Natalia Wojciechowska) 4.05,25

Mężczyźni

K1 200 metrów
1. Bartosz Grabowski (OKSW Olsztyn) 34.04
2. Jakub Stepun (KS AZS-AWF Poznań) 34.14
3. Dominik Starowicz (MKS Czechowice-Dziedzice) 37.13

K2 200 metrów
1. KS Posnania Poznań (MICHALSKI-TRACZ) 33.37
2. MKS Czechowice-Dziedzice (LESZCZYŃSKI-STAROWICZ) 33.81
3. MKS Czechowice-Dziedzice (KACZMAREK-PILARZ) 33.97

K2 500 metrów
1. MKS Czechowice-Dziedzice (LESZCZYŃSKI-PILARZ) 1:33.27
2. KS Posnania Poznań (TRACZ-WECKWERT) 1:34.30
3. KS Posnania Poznań (NOWACKI-PIECH) 1:35.04

K4 500 metrów
1. KS Posnania Poznań (MICHALSKI-TRACZ-NOWACKI-WECKWERT) 1:25.08
2. MKS Czechowice-Dziedzice (KACZMAREK-PILARZ-LESZCZYŃSKI-STAROWICZ) 1:26.30
3. KS AZS-AWF Poznań (RZEPCZYŃSKI-STEPUN-WORONKIEWICZ-MERMELA) 1:27.16

K1 5000 metrów
1. Rafał Rosolski (UKS Dojlidy Białystok) 19:20.44
2. Jarosław Kajdanek (KS Energetyk Poznań) 19:25.42
3. Paweł Janyska (UKS Kopernik Bydgoszcz) 19:42.40    

C1 200 metrów
1. Wiktor Głazunow (KS AZS-AWF Gorzów) 39.66
2. Oleksii Koliadych (KS Admira Gorzów) 39.92
3. Aleksander Kitewski (SKS Cresovia Białystok) 40.17

C2 200 metrów
1. KU AZS Politechnika Opolska (ŁUBNIEWSKI-ŚLIWIŃSKI) 38.17
2. KS AZS-AWF Poznań (MICHALAK-HOŁDAK) 38.93
3. KS Admira Gorzów (KOLIADYCH-KRASINSKYI) 39.50

C4 500 metrów
1. KS AZS-AWF Poznań (BARNIAK-MICHALAK-HOŁDAK-KUJAWA) 1:38.16
2. CWZS Zawisza Bydgoszcz (KITEWSKI-KRZYŻANOWSKI-PANDEL-SADOWSKI) 1:38.21
3. KS Admira Gorzów (BERKO-MIDLOCH-KRASINSKYI-KOLIADYCH) 1:43.93

C1 5000 metrów
1. Wiktor Głazunow (KS AZS-AWF Gorzów) 20:58.90
2. Mateusz Borgieł (KU AZS Politechnika Opolska) 20:59.92
3. Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn) 21:13.64    

K1 500 m
1. Wiktor Leszczyński (MKS Czechowice-Dziedzice) 1.42,75
2. Jakub Stepun (KS AZS-AWF Poznań) 1.43,28
3. Przemysław Korsak (KS GPower Gorzów) 1.43,47

K1 1000 m
1. Rafał Rosolski (UKS Dojlidy Białystok) 3.40,87
2. Wiktor Żarski (MKS Nogat Malbork) 3.44,18
3. Przemysław Korsak (KS GPower Gorzów) 3.45,87

K2 1000 m
1. KS Energetyk Poznań (Jarosław Kajdanek, Sławomir Witczak) 3.31,34
2. KU AZS Politechnika Opolska (Michał Bil, Piotr Morawski) 3.32,97
3. KS AZS-AWF Poznań (Dominik Rzepczyński, Aleksander Woronkiewicz) 3.34,54

K4 1000 m
1. MKS Czechowice-Dziedzice 3.14,09 (Dawid Byrdek, Jan Paszek, Kacper Grzechnik, Dominik Starowicz)
2. AKS Sparta Augustów 3.15,97 (Marcin Burzym, Karol Garbacz, Adam Wysocki, Łukasz Barszczewski)
3. KS Posnania Poznań 3.16,58 (Kacper Konieczny, Jacek Piech, Mateusz Pietrzak, Wiktor Walkowiak)

C1 500 m
1. Wiktor Głazunow (KS AZS-AWF Gorzów) 1.52,82
2. Norman Zezula (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 1.53,30
3. Łukasz Witkowski (KS Posnania Poznań) 1.54,19

C2 500 m
1. CWZS Zawisza Bydgoszcz (Juliusz Kitewski, Norman Zezula) 1.47,16
2. KU AZS Politechnika Opolska (Arsen Śliwiński, Michał Łubniewski) 1.48,55
3. KS Posnania Poznań (Remigiusz Nowaczyk, Łukasz Witkowski) 1.49,22

C1 1000 m
1. Wiktor Głazunow (KS AZS-AWF Gorzów) 4.04,69
2. Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn) 4.08,43
3. Łukasz Witkowski (KS Posnania Poznań) 4.08,77

C4 1000 m
1. CWZS Zawisza Bydgoszcz 3.42,16 (Juliusz Kitewski, Damian Sadowski, Krystian Krzyżanowski, Kamil Pandel)
2. KU AZS Politechnika Opolska 3.42,86 (Mateusz Borgieł, Michał Łubniewski, Arsen Śliwiński, Mateusz Zuchora)
3. KU AZS-AWF Poznań 3.43,25 (Tomasz Barniak, Dawid Kozio, Krystian Hołdak, Gracjan Michalak)

Mieszane
K2 200 metrów
1. KS AZS-AWF Poznań (KLATT-STEPUN) 34.43
2. KS Energetyk Poznań (WOJCIECHOWSKA-WITCZAK) 35.49
3. KU AZS Politechnika Opolska (BIERZAŁO-MORAWSKI) 35.78

C2 200 metrów
1. SKS Cresovia Białystok (SZCZERBIŃSKA-KITEWSKI) 39.60
2. KS AZS-AWF Poznań (SZPERKIEWICZ-HOŁDAK) 39.92
3. CWZS Zawisza Bydgoszcz (BRAUN-ZEZULA) 40.68

Źródło PZKaj

Polska osada ze złotem w regatach Paraolilmpijskich

    Dodane: 2022-07-03

Złoty medal wywalczył nasz duet Jolanta Majka i Michał Gadowski (PR2 Mix2x) podczas odbywających się w Paryżu Regat Paraolimpijskich. Zawody były testem toru olimpijskiego, na którym za dwa lata odbędą się igrzyska.

fot. Facebook/Tomasz Kaźmierczak

W porannym testowym wyścigu polska załoga była druga, za Francuzami. W popołudniowym finale biało-czerwoni zrewanżowali się gospodarzom, wygrywając z nimi o... 0,8 sekundy! Warto przypomnieć, że nasz mikst przed dwoma tygodniami zdobył złoty medal II Pucharu Świata w Poznaniu.

Wyniki finału PR2 Mix2x:
Polska - 08:31.932
Francja - 08:32.751
Holandia - 08:42.447

źródło PZTW

Startują Mistrzostwa Polski w kajakach

    Dodane: 2022-07-01

Jutro, w sobotę o godz. 8 na torze regatowym Brdyujście w Bydgoszczy rozpoczną się 85. Mistrzostwa Polski w sprincie kajakowym. Na starcie staną m.in. gwiazdy polskiego kajakarstwa Karolina Naja, Anna Puławska, Marta Walczykiewicz

W zawodach wystartują reprezentanci 28 klubów, którzy powalczą o medale w 33 konkurencjach.

– Mistrzostwa Polski to jedna z najważniejszych krajowych imprez. Oprócz wartości, jaką jest zdobycie tytułu mistrza kraju, wyłaniani są najlepsi zawodnicy, którzy później mogą startować na imprezach międzynarodowych – mówi Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego.

Warto śledzić rywalizację od początku, bo już w porannej sesji zaplanowano wyścigi medalowe. Ostatnie wyścigi w sobotę zakończą się przed godziną 20. Niedzielne zmagania w godzinach 8 - 18.

– Istotą mistrzostw jest rywalizacja na krajowym podwórku. Zawodnicy z całej Polski mogą zmierzyć się z utytułowanymi zawodnikami. Zobaczyć jak wygląda ich poziom sportowy w stosunku do najlepszych kajakarzy w kraju, a widzimy też regularnie, że mamy jednych z najlepszych specjalistów na świecie – dodaje prezes Kotowicz.

W trakcie mistrzostw zdarzają się niespodzianki, choć zwykle najlepsi potwierdzają tu swoją klasę. – Oczywiście, ci którzy aspirują do występu na mistrzostwach świata powinni wygrać zawody, nie ma żadnego ale. Będziemy się jednak również przypatrywać zawodnikom, którzy aspirują do kadry narodowej. To dla nas ważne. Jedziemy na mistrzostwa Polski bardziej w roli obserwatorów, a nie uczestników – uważa Marek Ploch, trener kadry kanadyjkarzy i kanadyjkarek.

Organizatorem MP na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego jest Kujawsko-Pomorski Związek Kajakowy w Bydgoszczy.

Karolina Naja z Nagrodą Miasta Poznania

    Dodane: 2022-06-30

W środę 29 czerwca, w dniu patronów Miasta Poznania, podczas sesji Rady Miasta Poznania w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się tradycyjna uroczysta sesja Rady Miasta podczas której wręczono tytuły Honorowego Obywatela Miasta Poznania, Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

Nagrodę sportową za wybitne osiągnięcia otrzymała zawodniczka KS Posnanii Poznań Karolina Naja, nagrodę dla trenera Antoni Obrycki (KS Sobieski Poznań - zapasy).

Wyboru laureatów na podstawie złożonych wniosków dokonuje Kapituła Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. Ryszarda Wryka.

Karolina Naja (zawodniczka, kajakarstwo, KS Posnania Poznań) - treningi kajakarskie rozpoczęła w 2001 roku, w wieku 11 lat w klubie MOSM Tychy. Z czasem przeniosła się do Wałcza, gdzie kontynuując naukę w szkole średniej mogła korzystać z większych możliwości treningowych. W 2009 roku podjęła studia na Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim i dołączyła do klubu AZS AWF Gorzów Wielkopolski. Rok później osiągnęła pierwszy poważny sukces seniorski - III miejsce na mistrzostwach świata w kategorii K4 - 500 m, które odbyły się w Poznaniu. Jest zawodniczką kadry narodowej w kajakarstwie nieprzerwanie od 2009 roku. W 2020 roku została zawodniczką KS Posnanii Poznań, żeby jeszcze lepiej przygotować się do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, w których zdobyła dwa medale - srebro w konkurencji K2 - 500 m oraz brąz w K4 - 500 m. Największymi sukcesami są 4 medale Igrzysk Olimpijskich (jeden srebrny i trzy brązowe) oraz ponad 20 medali imprez o randze mistrzostw świata (12), mistrzostw Europy (10) czy Igrzysk Europejskich. W 2022 roku wstąpiła w szeregi Wojska Polskiego. Jest Sportową Stypendystką Miasta Poznania.