Pięciu poznańskich wodniaków stypendystami Miasta Poznania

    Dodane: 2021-12-18

24 poznańskich zawodników z 11 dyscyplin sportowych otrzyma stypendia sportowe w kategorii seniora. W czwartek 16 grudnia odbyło się spotkanie Kapituły Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli dyscyplin wodnych: kajakarstwa i wioślarstwa.

Wśród kajakarzy stypendia otrzymają:

Tomasz Barniak - Klub Sportowy AZS AWF

Karolina Naja - Klub Sportowy Posnania Poznań

Magda Stanny - Klub Sportowy Warta Poznań

Jakub Stepun – AZS AWF Poznań

Stypendium otrzyma także nasz wioślarz: Wiktor Chabel - Klub Sportowy Posnania Poznań.

W sumie poznańscy sportowcy, których dokładna lista znajduje się „tutaj” otrzymają kwotę 324.000 zł.

Zgodnie z Uchwałą Nr XVIII/307/VIII/2019 Rady Miasta Poznania z 15 października 2019 r. o stypendium mógł ubiegać się zawodnik, który spełniał jednocześnie następujące warunki:

 1. jest członkiem klubu sportowego lub stowarzyszenia działającego na terenie miasta Poznania oraz posiada kartę zgłoszenia, licencję bądź inny dokument uprawniający do udziału w zawodach;
 2. uprawia dyscyplinę olimpijską;
 3. w konkurencjach olimpijskich uzyskał co najmniej jeden z następujących wyników sportowych:

1)   miejsce od I do VIII podczas Igrzysk Olimpijskich,

2)   miejsce od I do VIII w Mistrzostwach Świata w kategorii seniora,

3)   miejsce od I do VI w Mistrzostwach Europy w kategorii seniora.

Stypendium może zostać przyznane także:

1)      zawodnikom dyscyplin olimpijskich - w szczególnie uzasadnionych przypadkach, niezależnie od warunków, o których mowa powyżej;

2)      zawodnikom dyscyplin nieolimpijskich, którzy osiągnęli wybitny wynik sportowy;

3)      osobom uprawiającym sport osób niepełnosprawnych, osiągającym w danej dziedzinie wybitne wyniki.

Mistrzostwa Europy na ergometrze wioślarskim odwołane!

    Dodane: 2021-12-03

W komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej FISA poinformowała o odwołaniu zaplanowanych na 29-30 stycznia 2022 r. w szwedzkim Jonkoping Halowych mistrzostw Europy na ergometrach wioślarskich.

"Ta trudna decyzja została podjęta w związku z trwającą pandemią COVID-19, kolejnymi wariantami wirusa oraz utrudnieniami w przemieszczaniu się między granicami państw" - napisano w dalszej części.

Jednocześnie organizatorzy zapewnili, że wszystkie opłaty startowe zostaną zwrócone w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Zmiany w polskich kanadyjkach

    Dodane: 2021-11-25

Jego zawodnicy Meng Guan Liang i Yang Wen Jun (Chiny) zdobyli dwa złote medale IO (Ateny 2004 i Pekin 2008). Pracował także jako trener reprezentacji Kazachstanu, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Korei Południowej.

Marek Ploch, bo o nim mowa został trenerem olimpijskiej reprezentacji Polski kanadyjkarzy oraz kadry kobiet. Jego celem są IO w Paryżu w 2024. Może już tam  uda się usłyszeć nam za sprawą prowadzonych przez trenera zawodników i zawodniczek Mazurka Dąbrowskiego?

Choć pozycja, jako głównego selekcjonera nie jest jeszcze oficjalnie zatwierdzona przez PZKaj, to z informacji medialnych wiemy, że obie strony doszły do porozumienia. Warto przypomnieć, że trener Ploch w ostatnich latach uczestniczył w przygotowaniach m.in. Tomasza Kaczora, który w 2019 roku trenował z nim Chinach, czy pisał plany treningowe dla naszych tegorocznych olimpijczyków Wiktora Głazunowa i Tomasza Barniaka.

Trenerowi i całej naszej reprezentacji życzymy powodzenia i trzymamy mocno kciuki!

XXIV Mistrzostwa Szczecina w ergometrze wioślarskim

    Dodane: 2021-11-17

XXIV Mistrzostwa Szczecina na Ergometrze Wioślarskim to impreza sportowa mająca na celu promowanie „ergowioseł” jak również wioślarstwa jako doskonałej formy aktywności fizycznej.

Wydarzenie, którego organizatorem jest AZS Szczecin i Stowarzyszenie K2 Partners odbędzie w piątek 26 listopada w SDS Hala Sportowa (ul. Wąska 16 w Szczecinie). Wszyscy uczestnicy będą mieli do przewiosłowania dystans 1000 metrów. Rywalizacja odbędzie się zarówno indywidualnie jak i drużynowo (min. 4 osoby), a za start każdy otrzyma przepiękny, pamiątkowy medal

Impreza skierowana jest do mieszkańców Szczecina, którzy mogą rywalizować w czterech różnych kategoriach wiekowych już od 16 roku życia w wzwyż  jak również do zawodników.

Do zapisów zaprasza Mistrz Olimpijski z Pekinu oraz czterokrotny Mistrz Świata i Mistrz Europy - Marek Kolbowicz.

Zapisy trwają do 23 listopada. Na liście startowej zostało już tylko 𝟴𝟬 𝙬𝙤𝙡𝙣𝙮𝙘𝙝 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘.

Szczegóły i zapisy: www.ergowioslaszczecin.pl

Mistrz Olimpijski zaprasza na trening

    Dodane: 2021-11-17

W swojej karierze zdobył wszystko o czym może pomarzyć sportowiec: złoto Mistrzostw Europy, siedem medali Mistrzostw Świata (w tym 4 złote) i ten najcenniejszy – złoty medal Igrzysk Olimpijskich.

Teraz nasz Mistrz Olimpijski Marek Kolbowicz zaprasza wszystkich chętnych na trening otwarty gdzie będzie można zapoznać się z techniką wiosłowania. Każdy będzie mógł oswoić się ergometrem wioślarskim, sprawdzić ustawienia maszyny i spróbować swoich sił przed startem.

Treningi odbędą w dwóch terminach:

- 18.11.2021 (czwartek) w godzinach 18.30 - 19.30

- 22.11.2021 (poniedziałek) w godzinach 18.30 - 19.30

Z wszystkimi chętnymi mistrz spotka się na basenie Floating Arena, I piętro z prawej strony wejścia na trybuny. Obowiązkowo musicie zabrać strój sportowy.

W sobotę Wielkopolska Gala Kajakarzy

    Dodane: 2021-11-15

Już w najbliższą sobotę 20 listopada o godzinie 14.00 Wielkopolski Związek Kajakowy serdecznie zaprasza na Wielkopolską Galę Kajakarzy. Spotkanie odbędzie się w auli WSS, I piętro, ul. Starołęcka 36.

80 smoczych drużyn wystartuje w sobotę w Szczecinie

    Dodane: 2021-11-09

Smocze łodzie ze Szczecina czyli Stowarzyszenie Amber Szczecin zaprasza już w najbliższą sobotę 13 listopada na wielkie wydarzenie na Floating Arena.

W zawodach weźmie udział ponad 80 osad! Rywalizacja polega na zmaganiu się zawodników w jednej łodzi, siedząc naprzeciwko siebie. W trakcie rywalizacji zawodnicy wiosłując próbują o dwa metry przepchnąć łódź. Drużyna przeciwna stara się to zrobić w drugą stroną. Jest to namiastka jakby przeciągania liny. Zawody mają zasięg międzynarodowy i wezmą w nich udział oprócz znaczących osad krajowych osady z Niemiec, Ukrainy, Łotwy czy Litwy. Oprócz drużyn, które na co dzień zawodowo trenują ten sport udział biorą osad w tzw. Kategorii TOTAL FUN, tj. kategorii amatorskich drużyn. Te rozpoczynają swoją rywalizacje o godz. 14.
Uroczyste otwarcie godz 10.15. 

Pierwsze biegi o godz. 10.30.

Rywalizacja prowadzona jest w następujących kategoriach:

 1. Premium Open (6 dowolnych osób, głównie mężczyzn – kategoria kierowana do najwyższej klasy zawodników),
 2. Premium Mikst (6 zawodników, co najmniej 2 kobiety, ale głównie startują w konfiguracji czterech mężczyzn i dwie kobiety kategoria kierowana do najwyższej klasy zawodników),
  3. Sport Półamator Open (6 dowolnych osób, głównie startują mężczyźni – kategoria kierowana do średniej klasy zawodników)
 3. Sport Półamator Mikst (6 zawodników, co najmniej 2 kobiety, głównie startują w konfiguracji czterech mężczyzn i dwie kobiety kategoria kierowana do średniej klasy zawodników).
  5. Sport FUN Mikst (6 zawodników, co najmniej 2 kobiety, ale głównie startują w konfiguracji czterech mężczyzn i dwie kobiety kategoria kierowana do poczatkujących zawodników zawodników).
 4. Open+45 (6 dowolnych osób po 45 roku życia, głównie startują mężczyźni)
 5. Mikst+45, (6 zawodników po 45 roku życia ale co najmniej 2 kobiety)
 6. Lejdis (6 kobiet),
 7. TOTAL FUN (kategoria zabawowa/amatorska) rywalizację kierowana jest do amatorów ze Szczecina – celem integracji społeczeństwa ze Szczecina zwłaszcza po okresie zamknięcia społecznego w czasie pandemii. W jednym wyścigu, startuje po 6 zawodników.
 8. Junior z podziałem na Open, Lejdis.

Konietzko nowym sternikiem światowego kajakarstwa

    Dodane: 2021-11-06

Thomas Konietzko (Niemcy) został nowy Prezydentem Międzynarodowej Federacji Kajakowej. W trakcie głosowania, które odbyło się podczas Kongresu w Rzymie (Włochy) nowy prezydent otrzymał 90% głosów.

Kontrkandydatem Thomasa Konietzko, który dzisiaj obchodzi swoje 58 urodziny był przedstawiciel Rosyjskiej Federacji Kajakowej Evgenii Arkhipov. Choć kongres odbył się w sposób hybrydowy to w głosowaniu wzięło udział 94% wszystkich delegatów.

Nowy Prezydent zastąpi na stanowisku Jose Perurenę (Hiszpania), który piastował to stanowisko na przestrzeni 13 lat i został Prezydentem Honorowym.

Funkcję wiceprezydentów pełnić będą Cecila Farias (Argentyna), Aijie Liu (Chiny) i Lluis Rabaneda (Hiszpania). Funkcję skarbnika obejmie Włoch, Luciano Buonfiglio

Na nowego szefa kajakarstwa klasycznego został wybrany Toshi Furuya (Japonia), slalomu kajakowego Jean-Michel Prono (Francja), kajakarstwa górskiego Manuela Gawehn (Niemcy), maratonu kajakowego Ruud Heiljselaar (Holandia), canoe polo Greg Smale (Wielka Brytania), freestylu Terry Best (Wielka Brytania) i parakajakarstwa John Edwards (Kanada)

Kolejny kongres odbędzie się w 2022 w Tajlandii.

Wioślarskie konsultacje szkoleniowe juniorów

    Dodane: 2021-11-05

Już jutro, 6 listopada w Ośrodku COS-OPO Wałcz rozpoczną się Wioślarskie konsultacje szkoleniowe kadry narodowej juniorów, które potrwają do środy 10 listopada.

Na konsultacje Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołał następujące osoby:

Damian Bora (KTW Kalisz), Igor Czekanowicz (Posnania RBW Poznań), Maksym Dudek (Polonia Poznań), Daniel Gałęza (Drakkar Gdańsk), Julia Gęsicka (WTW Włocławek), Hubert Guzy (AZS AWFiS Gdańsk), Grzegorz Hoffmann (KW 1904 Poznań), Anna Khlibenko (AZS AWFiS Gdańsk), Mikołaj Kot (WTW Warszawa), Jakub Majewski (AZS AWFiS Gdańsk), Natasha Malicka (LOTTO Bydgostia), Dominik Marciniak (BTW Bydgoszcz), Kacper Mickiewicz (Zawisza Bydgoszcz), Daria Nolberczak (Posnania RBW Poznań), Michał Rańda (AZS Wratislavia), Konrad Senderacki (KTW Kalisz), Sylwester Serafin (AZS AWFiS Gdańsk), Gabriela Stefaniak (Posnania RBW Poznań), Jacek Suszka (Posnania RBW Poznań), Dominik Syposz (KW PEGAZ Wrocław), Emilia Szczęch (UKS 93 Kraków), Antoni Szkup (WTW Warszawa), Piotr Śliwiński (WTW Włocławek), Maria Taczek (AZS Szczecin), Paweł Tykwiński (BTW Bydgoszcz), Wiktoria Zając (WTW Włocławek), Julia Zwierciadłowska (Posnania RBW Poznań)

oraz sztab: Artur Jankowiak (Trener PZTW), Piotr Abrahamczyk (Trener), Przemysław Borchardt (Trener), Mateusz Trzmiel (Trener)

źródło PZTW