Drugi dzień Mistrzostw Świata Juniorów w wioślarstwie za nami

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-08-03

Zakończył się drugi dzień Mistrzostw Świata Juniorów w wioślarstwie. Dzisiaj na litewskim torze regatowym rozegrane zostały przedbiegi kolejnych konkurencji oraz repasaże. Jak tym razem poradziła sobie juniorska reprezentacja?

źródło www.pztw.org.pl

Czwórka bez sterniczki juniorek awansowała do półfinału. Sara Bugajska, Barbara Wojtarowicz, Paulina Grzella oraz Barbara Streng ukończyły wyścig na drugiej pozycji uzyskując czas 6:59,87.

Na czwartej pozycji linię mety przekroczyli Bartłomiej Zalega, Maciej Madaj, Jan Domeradzki, i Krzysztof Kasparek. Bezpośrednio do półfinału awansowały tylko dwie osady, dlatego czwórka podwójna juniorów zmierzy się w jutrzejszym repasażu.

Niestety nie powiodło się dwójce podwójnej juniorek, które repasaż zakończyły na trzeciej pozycji. Osada w składzie Zuzanna Lesner, Michalina Partyga wystartuje w finale E.

Kolejnym startem Polaków będzie jutrzejszy repasaż czwórki podwójnej juniorów. Następnie dwójka podwójna juniorów oraz jedynkarz Fabian Barański wystartują w ćwierćfinałach. Liczymy na jak najlepsze rezultaty!

Znamy zwycięzców Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w wioślarstwie

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-08-03

W miniony weekend 27 - 30 lipca na kruszwickim Torze Regatowym "Gopło" odbywała się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w wioślarstwie. Juniorzy młodsi z całej Polski przybyli, aby walczyć o Mistrzostwo Polski. Zawodnicy ścigali się na dystansie 2000m. Walka była bardzo zacięta i wyrównana, ale podczas regat panowała miła atmosfera.

źródło facebook Paweł Szczepaniak

A oto Mistrzowie Polski w poszczególnych konkurencjach:

 • jedynka juniorek młodszych - Wiktoria Kalinowska (MKS Dwójka Warszawa),
 • jedynka juniorów młodszych - Dawid Frącz-Zakrzewski (LOTTO Bydgostia),

Fot. Zdzisław Biernacki, www.facebook.com/FOTOwioslaZB/

 • dwójka bez sterniczki juniorek młodszych - Dominika Baranowska, Weronika Walczyńska (BKW Bydgoszcz),
 • dwójka bez sternika juniorów młodszych - Jerzy Kaczmarek, Łukasz Kasztelan (Posnania RBW Poznań),
 • dwójka podwójna juniorek młodszych - Sandra Kowalak, Martyna Jankowska (AZS AWF Gorzów Wlkp.),
 • dwójka podwójna juniorów młodszych - Patryk Szymendera, Dominik Glonek (Posnania RBW Poznań),
 • czwórka bez sterniczki juniorek młodszych - Oliwia Nowakowska, Justyna Leśkiewicz, Aleksandra Marcinkowska, Wiktoria Dziwota (PTW Płock),

Fot. Zdzisław Biernacki, www.facebook.com/FOTOwioslaZB/

 • czwórka bez sternika juniorów młodszych - Maciej Kasprzyk, Julian Kościók, Jerzy Kaczmarek, Łukasz Kasztelan (Posnania RBW Poznań),
 • czwórka ze sternikiem juniorów młodszych - Dominik Tataruch, Patryk Rak, Piotr Witulski, Wiktor Wróbel, Marcelina Michniacka (LOTTO Bydgostia),
 • czwórka podwójna bez sterniczki juniorek młodszych - Sandra Kowalak, Ewelina Konieczka, Paulina Niewiadomska, Martyna Jankowska (AZS AWF Gorzów Wlkp.),
 • czwórka podwójna bez sternika juniorów młodszych - Maksymilian Nogaj, Michał Staszak, Aleksander Kwiatkowski, Bartosz Sroślak (AZS Szczecin),
 • czwórka podwójna ze sterniczką juniorek młodszych - Zuzanna Kononowicz, Julia Wróbel, Aleksandra Tucholska, Agata Bentlejewska, Wiktoria Szopińska (LOTTO Bydgostia)
 • czwórka ze sternikiem juniorów młodszych - Dominik Glonek, Patryk Szymendera, Patryk Wojtalak, Franciszek Plewczyński (Posnania RBW Poznań),
 • ósemka juniorek młodszych - Oliwia Broniszewska, Adrianna Paszkowska, Aleksandra Dreszler, Julia Weiwer, Natalia Podlas, Zuzanna Raczyńska, Agata Betlińska, Inez Kurlapska, Maria Ernest (AZS UMK Toruń),
 • ósemka juniorów młodszych - Piotr Witulski, Wiktor Wróbel, Patryk Rak, Bartosz Ałaszewski, Dominik Tataruch, Gracjan Bujanowski, Bartosz Gamszej, Patryk Drzewiecki, Zuzanna Kononowicz (LOTTO Bydgostia).

Gratulujemy wszystkim wspaniałych wyników!

A już w przyszły weekend w Poznaniu rozpoczną się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa Polski Młodzików. Zapraszamy do śledzenia wyników regat.

Mistrzostwa Świata Juniorów w wioślarstwie rozpoczęte

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-08-03

Wczoraj w Trokach (Litwa) rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Juniorów w wioślarstwie. W czempionacie weźmie udział blisko 750 zawodniczek i zawodników z 58 krajów, którzy popłyną w 255 osadach. Polska reprezentacja składa się z pięciu łodzi (dwóch kobiecych oraz trzech męskich). Dwie z nich awansowały już do ćwierćfinałów, jedna wystartuje w repasażu.

źródło www.pztw.org.pl

Swój przedbieg wygrał jedynkarz Fabian Barański. Wioślarz osiągnął czas 7:12,70 i awansował do ćwierćfinału. Jako drugi linię mety przekroczył zawodnik z Uzbekistanu, a trzeci był Litwin.

W ćwierćfinale wystartuje również dwójka podwójna juniorów. Tomarz Budzyński wraz z Jędrzejem Skiereckim zajęli trzecie miejsce w przedbiegu i osiągnęli czas 6:44,25. Przed Polakami bieg ukończyli Niemcy oraz Serbowie.

Natomiast dwójka podwójna juniorek w składzie Zuzanna Lesner i Michalina Partyga ukończyła przedbieg na piątej pozycji. Osada będzie musiała zmierzyć się w repasażu.

Dziś zobaczymy przedbieg czwórki bez sterniczki juniorek i czwórki podwójnej juniorów oraz repasaż dwójki podwójnej juniorek. Trzymamy kciuki za udane wyścigi.

O występach Polaków na Festiwalu Olimpijskim w Gyor. Rozmowa z terenem Tomaszem Szwedem

    Dodane: 2017-08-01

W miniony weekend w węgierskim mieście Gyor zakończył się XIV Europejski Letni Młodzieżowy Festiwal Olimpijski. W zawodach wzięło udział 81 zawodniczek i zawodników z Polski, którzy uczestniczyli w ośmiu z dziesięciu (poza koszykówką i piłką ręczną) rozgrywanych konkurencji. Polska Młodzieżowa Reprezentacja EYOF Gyor 2017 wywalczyła łącznie 10 medali zajmując 14. miejsce w tabeli medalowej na 50 państw.

Niestety żaden z nich nie padł łupem naszych wodniaków, których w Gyor było sześciu. Jednak wyniki uzyskane na zawodach wcale nie muszą być rozczarowaniem dla kibiców sportów wodnych, którzy przyzwyczajeni są do medali przywożonych przez naszych reprezentantów z imprez międzynarodowych. Nasza kadra, która dopiero się rozwija, a największe sukcesy są miejmy nadzieję dopiero przed nimi pojechała do Gyor trochę po naukę i po to by zdobyć cenne zwłaszcza w tak młodym wieku doświadczenie. I właśnie zdobywaniu tych doświadczeń udało nam się porozmawiać z trenerem głównym naszych zawodników, którym był Tomasz Szwed.

źródło www.pzkaj.pl

Aktywni na wodzie: Niestety nie udało się polskim osadą zdobyć żadnego medalu podczas XIV Europejskiego Letniego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego w Gyor. Czy to duże rozczarowanie?

Tomasz Szwed: Szczerze powiedziawszy nie jest to rozczarowaniem, znaliśmy swoje możliwości i zdawaliśmy sobie sprawę, że szans medalowych mogliśmy upatrywać co najwyżej na dystansie 500m, gdyż dwusetka to dystans na którym w Polsce nie rywalizują juniorzy młodsi, stąd też większość naszych zawodników nie potrafiła odnaleźć się na tym dystansie. Nasze domysły się potwierdziły i na pięćset w kilku konkurencjach osiągnęliśmy bardzo dobre rezultaty, jak choćby siódme miejsce Bartka Hałasa w jedynce i szóste miejsce w dwójce ze Stanisławem Szafrańcem. Bardzo szybko pływała również Karolina Karolczuk w K-1, jednakże bardzo mocny półfinał nie pozwolił jej na awans do wyścigów finałowych, pomimo uzyskania szóstego czasu spośród wszystkich zawodniczek. Poprawnie spisała się również osada K-4 Mix, w której płynęli wspomniani wyżej zawodnicy oraz Julia Górska. Czwórka uzyskała ostatecznie dziesiąty czas na dwadzieścia osad startujących. Na pięćset zdecydowanie słabiej wypadli kanadyjkarka Patrycja Mendelska oraz kanadyjkarz Maciej Szlachta, którym nie powiodło się zarówno w jedynce, jak i w dwójce mix. Za to wspomniana dwójka zawodników zdecydowanie lepiej zaprezentowała się na dystansie 200m, gdzie odpadli dopiero w półfinale.

Podsumowując starty naszych zawodników należy wspomnieć również o tym, iż już w najbliższy czwartek rozpoczyna się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Bydgoszczy, czyli impreza główna dla wszystkich wspomnianych powyżej reprezentantów Polski, stąd też start w EYOF wypadł akurat w ostatnich dniach przedostatniego tygodnia BPSu, czyli w okresie, w którym zmęczenie treningowe jest najwyższe i co za tym idzie forma sportowa w tym czasie jest zazwyczaj daleka od optymalnej.

Aktywni: Czy brak medali podyktowany był nieco skomplikowanym systemem eliminacji – nie spotykanym chyba do tej pory w kajakach?

TS: Na akwenie w Gyor organizatorzy przygotowali tylko cztery tory, ponieważ po prostu więcej by się nie zmieściło, stąd też system kwalifikacji wymuszał zdecydowanie większą ilość startów niż zazwyczaj, np. żeby zdobyć medal trzeba było przejść dwie rundy kwalifikacji, potem półfinał i dopiero czwarty wyścig był tym finałowy. Dodam tylko, że w każdym wyścigu trzeba było pływać bardzo szybko, bo zazwyczaj 1-2 osady przechodziły dalej, a osady z 3-4 miejsc odpadały. Powyższy system był bardzo ciekawy i widowiskowy, a przede wszystkim równy dla wszystkich, więc nie może być w ogóle mowy o tym, iż brak medali naszej kadry był efektem tego systemu.

Aktywni: Jak oceniasz organizacje samych zawodów?

TS: Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, wszystko, dosłownie wszystko było perfekcyjnie przygotowane w każdym calu. Moja ocena to 10/10.

Aktywni: Nowością była konkurencja C2 MIX – co myślisz o niej z punktu szkoleniowego?

TS: Zarówno C-2 mix, jak i K-4 mix to konkurencje zupełnie nowe dla nas i na pewno dla większości krajów również. Były to bardzo ciekawe konkurencje, w których nieoczekiwane porażki poniosły osady węgierskie, które składały się praktycznie z samych medalistów konkurencji indywidualnych, co pokazało, że w osadzie nie zawsze liczą się indywidualności, a przede wszystkim liczy się praca drużynowa. Zatrzymując się na chwilę przy C-2 mix, to dodatkowym problemem dla nas było to, iż zarówno Maciek, jak i Patrycja wiosłują z tej samej strony, przez co zdecydowanie trudniej było im utrzymać łódkę w torze.

Aktywni: Jak oceniasz tor regatowy?

TS: Tor regatowy świetnie usytuowany, w bezpośrednim sąsiedztwie wioski olimpijskiej, z jednej strony całkowicie zasłonięty od wiatru lasem, z drugiej strony doskonale przygotowane nabrzeże ze specjalnie przygotowanymi trybunami dla widowni. Dla każdej ekipy było specjalnie przygotowane miejsce w hangarach, jak również każda ekipa miała do dyspozycji na miejscu szatnie, toalety, prysznice oraz strefę relaksu, w której na pięciu telewizorach można było śledzić na żywo transmisję z wyścigów. Co do transmisji, to realizatorzy pokazali światu jak należy transmitować zawody kajakowe. Kilkanaście kamer, praktycznie ujęcia z każdej strony, nawet z drona, zbliżenia, powtórki w zwolnionym tempie, nawet ujęcia po zejściu z wody. Jednym słowem pełen profesjonalizm.

Aktywni: Jakie są najbliższe plany naszej kadry?

TS: Kadra na EYOF w takim składzie to jednorazowe przedsięwzięcie, gdyż w zasadzie kajakarstwo na tej imprezie znalazło się po raz pierwszy i nie wiadomo, czy za dwa lata w Baku będzie ponownie. Wszyscy zawodnicy startujący w Gyor, tak jak wspomniałem wcześniej, już w najbliższy weekend wystartują w OOM w Bydgoszczy, gdzie powalczą o tytuły Mistrzów Polski i jednocześnie o przepustki do Reprezentacji na wrześniowy Puchar Nadziei Olimpijskich, bodajże w czeskich Racicach.

Aktywni: Czy myślisz, że zawodnicy, którzy wystartowali na Igrzyskach w Gyor są wstanie w przyszłości zastąpić naszych prawdziwych olimpijczyków?

TS: Hasło przewodnie Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy brzmiało: „Talent now idol in the future” (Talent teraz, idol w przyszłości).. Idąc tym tropem, jestem przekonany, że zawodnicy którzy wystartowali w Gyor są w stanie w przyszłości iść w ślady naszych olimpijczyków.

Zbiórka pieniędzy na kajak wyczynowy dla Janka

    Dodane: 2017-08-01

Zawodnik sekcji kajakowej AZS Politechniki Poznańskiej Janek Urbański potrzebuje waszego wsparcia. Ze względu na ograniczoną ilość sprzętu, klub zbiera fundusze na nowy kajak dla Janka.

zdj. AZS Politechnika Poznańska

Zawodnik przyszedł na treningi sekcji kajakowej na wiosnę 2014 roku w wieku 15 lat, późno gdyż chłopaki w jego roczniku miały już za sobą średnio 4-5 lat treningu. Pomimo trudnego startu szybko goni czołówkę z roku na rok klasyfikując się na coraz to wyższych pozycjach. Jak podkreśla trener Janka, Dagmar Światowiak „warto wspomnieć, iż Janek poza sportem zdobywa wysokie noty w nauce, a konkretnie jest finalistą olimpiady chemicznej. Połączenie siły woli, sprawności i rozumu daje nam mieszankę zwiastującą sukcesy!”

Dotychczasowy dorobek zawodnika:

9 msc w Ogólnopolskich Konsultacjach Kadry wiosennych - kwiecień 2017

8 msc w finale B k1 1000m Mistrzostw Polski Juniorów - sierpień 2016

12 msc w finale A k1 5000m Mistrzostw Polski Juniorów - sierpień 2016

4 msc w Długodystansowych Mistrzostwach Polski - sierpień 2015

Z uwagi na to, iż sekcja Politechniki Poznańskiej jest młodą sekcją i głównie ukierunkowaną na dzieci i młodzież, nie posiadamy zbyt wielkiego wyboru sprzętu na wyższą wagę, dla starszych zawodników. Z tego względu zwracamy się o pomoc przy zakupie kajaka na przyszłe lata dla Janka – dodaje Światowiak.

Więcej informacji o zbiórce na stronie - www.zrzutka.pl/fykyrz

XXI Regaty Łodzi Smoczych ”Dominik 2017”

    Dodane: 2017-07-31

Już w najbliższą sobotę, 5 sierpnia w Gdańsku - Motława /od mostu przy Zielonej Bramie do Żurawia odbędą się XXI Regaty Łodzi Smoczych ”Dominik 2017”. Organizatorem zawodów jest MRKS „Gdańsk” oraz KW Wiking Gdańsk.

źródło facebook XXI Regaty Łodzi Smoczych ”Dominik 2017”

Podczas imprezy starty odbędą się w dwóch kategoriach:

SPORT - zawodnicy są urodzeni w 2003 roku i starsi (dotyczy wiosłujących i dobosza ) sternik pełnoletni:

Open 200 i 1000 m z nawrotem na czas

Mikst – 200m (minimum 4 kobiety wiosłujące)

FAN - W załodze może startować max 1 zawodnik posiadający licencję PFŁS lub PZK (nie dotyczy sternika i dobosza).

Open – 200m - załoga składa się z 8 – 10 osób wiosłujących w tym minimum 2 kobiety wiosłujące.

Prawo startu mają załogi, które w terminie do 31.07.2017 r. prześlą zgłoszenie do regat przez panel zgłoszeniowy zamieszczony pod regulaminem, oraz wniosą opłatę startową (zgłoszeniową) od zgłoszonej załogi do konkurencji Sport OPEN lub FAN OPEN w wysokości 200 zł.

Opłata za zgłoszenie załogi tylko do konkurencji Sport MIKST wynosi 200 zł. Natomiast klub który zgłosił załogę w konkurencji Sport OPEN jest zwolniony z opłaty w kategorii Sport MIKST.

Program:

godz. 10.30 - Odprawa Kapitanów załóg (kawiarnia letnia „Miasto Aniołów” nad Motławą)

godz. 11.00 - Rozpoczęcie regat

Regulamin zawodów

Polki Mistrzyniami Świata. 4 medale biało-czerwonych

    Dodane: 2017-07-30

4 medale wywalczyli nasi zawodnicy w ostatnim dniu rozgrywanych w Pitesti (Rumunia) Mistrzostw Świata Juniorów & U23 w sprincie kajakowym.

źródło facebook Women's polish canoe team

Złoty medal i tytuł Mistrzyń Świata w konkurencji K2 500m U23 powędrował do reprezentantek Polski Justyny Iskrzyckiej i Pauliny Paszek. Nasza osada nie dała szans rywalką wygrywając m.in. z zawodniczkami Hiszpanii i Węgier.

Srebrny medal przywiezie do Polski osada K4 500m juniorów. Polacy startujący w składzie Przemysław Korsak/ Bartosz Grabowski/ Wojciech Tracz/ Filip Weckwert na metę wpłynęli zaledwie 0,46s za osadą Niemiec. Podium uzupełnili Duńczycy.

Na trzecim miejscu podium stanęli Norman Zezula/ Patryk Kowalski/ Sebastian Aleksandrowicz/ Dawid Dziurla. Nasza osada C4 500m juniorów przegrała jedynie z osadami Rosji i Węgier.

Kolejny brązowy medal wywalczyły nasze dziewczyny: Helena Wiśniewska i Julia Olszewska. Nasza osada K2 500m juniorek kończąc wyścig z czasem 1.46,440 dała się wyprzedzić reprezentantką Węgier i Rumunii.

Po wczorajszym wielkim sukcesie zakończonym brązowym medalem dziś Dorocie Borowskiej nie wiele zabrakło do podium. Polka w konkurencji C1 200m zajęła 4 miejsce przegrywając nieznacznie (0,25s) z reprezentantką Białorusi. Zwyciężczynią okazała się Kanadyjka przed Węgierką.

5 miejsce C2 500m U23 – Arsen Śliwiński i Aleksander Kitewski

8 miejsce K1 200m U23 – Paulina Paszek

W klasyfikacji medalowej Polacy z dorobkiem 5 medali zajęli 10 pozycję. Najlepsi okazali się reprezentanci Węgier, którzy zdobyli aż 18 krążków: 7 złotych, 8 srebrnych i 3 brązowe.

Brązowy medal dla Polski na Mistrzostwach Świata

    Dodane: 2017-07-29

W dniu dzisiejszym jedyny dla Polski medal podczas rozgrywanych w Pitesti (Rumunia) Mistrzostw Świata Juniorów & U23 w sprincie kajakowym zdobyła Dorota Borowska. Polka w konkurencji C1 500m U23 przypłynęła na trzeciej pozycji przegrywając jedynie z reprezentantką Białorusi i Węgier.

źródło facebook Polski Związek Kajakowy

Warto podkreślić, że w sesji popołudniowej nasza zawodniczka wygrała półfinał na dystansie 200m i awansowała do jutrzejszego finału A – godz. 10.08.

Niewiele do medalu zabrakło naszej czwórce K4 500m U23. Polki płynące w składzie: Justyna Iskrzycka/ Klaudia Cyrulewska/ Paulina Paszek/ Julia Lis zajęły czwartą pozycję przegrywając z osadami: Węgier, Niemiec i Rosji.

W sesji popołudniowej oprócz Borowskiej do finałów awansowała również Paulina Paszek, która była trzecia w półfinale K1 200m U23.

Pozostałe miejsca biało-czerwonych w finałach A:

7 miejsce - K4 500 juniorek - Sandra Ostrowska/ Helena Wiśniewska/ Martyna Klatt/ Julia Olszewska

7 miejsce – K1 1000m juniorek – Marta Witkowska

7 miejsce – K2 1000m juniorów – Filip Weckwert/ Przemysław Korsak

8 miejsce – C1 1000m U23 – Łukasz Witkowski

Oglądaj na żywo

Wyniki: http://www.romania2017.spotfokus.com/home?gmt=2&gmt2=-120 

Srebro dla Polski w Coupe de la Jeunesse

    Dodane: 2017-07-29

Wiktoria Majewska (Posnania Poznań), Patrycja Adamczak (Posnania Poznań), Martyna Wasilewska  (KW 04 Poznań) i Julianna Gańska  (Posnania Poznań) zdobyły srebrny medal w wyścigu czwórek podwójnych regat Coupe de la Jeunesse, które wczoraj rozpoczęły się w belgijskim miejsce Hazewinkel. Przed Polkami do mety dopłynęła osada Czech, a podium uzupełniły Francuski.  

Piąte miejsce w dwójkach podwójnych zajęły Weronika Kaźmierczak (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) i Aleksandra Rojek (AZS AWF Gorzów Wielkopolski). Wygrała Hiszpania przed Holandią i Wielką Brytanią.

Przed rokiem gospodarzem regat Coupe de la Jeunesse, które w kalendarzu są od 1985 roku był Poznań.

W imprezie mogą startować zawodniczki i zawodnicy do 18 roku życia, którzy nie brali udziału w mistrzostwach świata juniorów i nie wystartują w tegorocznym czempionacie. Polska uczestniczy w Coupe de la Jeunesse od 2007 roku. W Coupe de la Jeunesse osady ścigają się w następujących konkurencjach: juniorzy 8+, 4+, 4-, 2-, 4x, 2x, 1x; juniorki: 8+, 4, 2-, 4x, 2x, 1x.

Kraje biorące udział w regatach COUPE DE LA JEUNESSE: Austria, Belgia, Czechy, France, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.