Ergometry na start czyli wioślarstwo na The World Games

    Dodane: 2017-07-26

Już dziś 60 zawodników z 28 państw rozpocznie rywalizacje na ergometrach wioślarskich w ramach odbywających się we Wrocławiu The World Games 2017. Zawodnicy rywalizować będą w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach o medale w 7 kategoriach.

Warto zaznaczyć, że ergometr jest jednym z czterech tzw. sportów zaproszonych przez internautów. To właśnie ich głosy zadecydowały o wyborze tej dyscypliny przez organizatora, obok futbolu amerykańskiego, kickboxingu i żużla.

Ambasadorem imprezy jest urodzony we Wrocławiu wicemistrz olimpijski w wioślarstwie z Pekinu (2008) w konkurencji czwórek bez sternika wagi lekkiej Paweł Rańda. Polak trzykrotnie poprawiał rekord kraju na dystansie 2000 m, doprowadzając go do wyniku 6 minut 10 sekund. Dwa lata temu lepszy czas o trzy sekundy uzyskał Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica), który wystąpi w Jelczu-Laskowicach. Numerem jeden do złota jest jednak w tym przypadku Austriak Florian Berg.

Sportowcy będą „wiosłować” na 15 przyrządach, a 25 przeznaczonych zostało do rozgrzewki.
Centrum Sportu i Rekreacji było w styczniu gospodarzem mistrzostw Polski. Złoty medal na dystansie 500 m wywalczyła wtedy Anna Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia), która obok Szwedki Cecilii Velin i Ukrainki Oleny Buriak jest jedną z faworytek World Games. Wśród mężczyzn kandydatem do podium w kategorii open na 2000 m jest tegoroczny złoty medal mistrzostw świata z Bostonu Bartosz Zabłocki (AZS Szczecin).

Polacy rozpoczynają walkę o medale Europejskiego Letniego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego

    Dodane: 2017-07-25

Po przepięknej ceremonii otwarcia na ETO Stadionie w Gyor, której motywem była kostka Rubika dziś polscy kajakarze przystąpią do walki o medale XIV Europejskiego Letniego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego. „Talent dzisiaj, idole w przyszłości”.

Pod takim hasłem w minioną niedziele wystartowało wielkie święto europejskiego sportu, w którym bierze udział 2500 sportowców z 50 państw. Zawodnicy startują  w 10 dyscyplinach: gimnastyce, judo, kolarstwie, lekkoatletyce, piłce siatkowej chłopców, pływaniu, tenisie i kajakarstwie: Bartosz Hałas (AZS AWF Poznań), Julia Górska (KST Włókniarz), Karolina Karolczuk (UKS Dojlidy Białystok), Patrycja Mendelska (AZS AWF Poznań), Stanisław Szafraniec (Posnania Poznań), Maciej Szlachta (CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe), trener główny Tomasz Szwed oraz trener Grzegorz Łabędzki.

Dziś zawodnicy zmierzą się na dystansie 500m. Od piątku natomiast rozpocznie się rywalizacja na 200m.

Strona zawodów

XII Otwarte Długodystansowe Mistrzostwa Polski Łodzi Smoczych im. Ryszarda Folgarta

    Dodane: 2017-07-25

7  października w Lidzbarku k. Działdowa (plaża miejska ul. Leśniczówka 4) odbędą się XII Otwarte Długodystansowe Mistrzostwa Polski Łodzi Smoczych im. Ryszarda Folgarta oraz Wyścig o Puchar Nadleśnictwa Lidzbark na łodziach 10 osobowych. Organizatorem zawodów jest Polska Federacja Łodzi Smoczych, Polski Związek Kajakowy, Stowarzyszenie Lidzbarscy Sportowcy im. Ryszarda Folgarta oraz Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur”.

Podczas gdy w Mistrzostwach Polski prawo startu mają załogi reprezentujące kluby będące członkami Polskiej Federacji Łodzi Smoczych w kategorii Fun (Wyścig o Puchar Nadleśnictwa Lidzbark) mogą wystartować załogi które w terminie do 12.09.2017 r. prześlą zgłoszenie i opłacą zgłoszenie (minimum 2 kobiety wiosłujące) do regat oraz prześlą listę imienną zgłoszonych zawodników do wyścigu e-mailem na adres poldbf@dragonboat.pl. Do regat zostanie dopuszczonych 12 ZAŁÓG WG.KOLEJNOŚCI ZGŁOSZEŃ.

Konkurencje:

Seniorzy - zawodnicy urodzeni w 2003 roku i starsi (dotyczy wiosłujących i dobosza) sternik pełnoletni

OPEN 4800m - max 14 zawodników: 8-10 wiosłujących, 1 dobosz i sternik, 2 rezerwowych.

Kobiety 3200m – max 14 zawodniczek: 8-10 wiosłujących, 1 dobosz i sternik (może być mężczyzna), 2 rezerwowych.

MIKST 4800m - max 14 zawodniczek: 8-10 wiosłujących (w tym minimum  4  kobiety), 1 dobosz i sternik, 2 rezerwowych.

Juniorzy - zawodnicy urodzeni w latach 2003 - 1999   (dotyczy wiosłujących i dobosza)  sternik musi być osobą pełnoletnią.

OPEN 3200m – max 14 zawodników: załoga składa się z 8-10 wiosłujących, 1 dobosz i sternik, 2 rezerwowych.

MIKST 3200m - max 14 zawodników: załoga składa się z 8 - 10 wiosłujących (w tym minimum  4 czterech kobiet w załodze), 1 dobosz i sternik, 2 rezerwowych.

FAN 2400m - osoby urodzone w roku 2002 i starsze. W załodze może startować max 1 zawodnik posiadający licencję PFŁS lub PZKaj (nie dotyczy sternika i dobosza). Wyścigi będą się odbywały na czas co  30 sek.

Zgłoszenia - Kluby – członkowie  Polskiej Federacji Łodzi Smoczych i Polskiego Związku Kajakowego   

Prawo startu mają kluby, które w terminie do 29.09.2017 r. prześlą zgłoszenie do regat poprzez  panel zgłaszający  na stronie internetowej Polskiej Federacji Łodzi Smoczych   www.dragonboat.pl zakładka kalendarz - zgłoszenia na regaty wraz z listą imienna zgłoszonych zawodników e-mailem na adres poldbf@dragonboat.pl.

Więcej informacji

Natan Węgrzycki-Szymczyk brązowym medalistą Mistrzostw Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-23

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w wioślarstwie dobiegły końca. Polska reprezentacja ma na swoim koncie jeden brązowy medal, a jego zdobywcą jest jedynkarz Natan Węgrzycki-Szymczyk.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Polak pomimo słabego startu cały czas przesuwał się do przodu, aby zakończyć wyścig na trzeciej pozycji. Rywalizację wygrał Kanadyjczyk, natomiast drugi był zawodnik z Republiki Południowej Afryki. Gratulujemy!

W finale A ścigała się również czwórka podwójna mężczyzn. Niestety osada nie zdołała wywalczyć żadnego miejsca na podium. Marcin Sobieraj, Marcin Pawłowski, Mateusz Świętek oraz Jakub Dominiczak zajęli szóste miejsce z czasem 5:52,13. Pierwsi byli reprezentanci Nowej Zelandii.

Na dziewiątym miejscu sklasyfikowana została męska ósemka. Polacy osiągnęli czas 5:36,94. Tuż przed nimi na linię mety dopłynęli Czesi z czasem 5:36,79.

Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn również zmierzyła się dzisiaj w finale B. Damian Rewers oraz Mateusz Kraska ostatecznie zajęli jedenaste miejsce (czas 6:42,41).

Natomiast dwunaste miejsce zajęły Anna Majek i Magdalena Świętek. Nasze reprezentantki w kategorii dwójek podwójnych wagi lekkiej kobiet ukończyły swój finał z czasem 7:28,76.

Już niedługo, 26-27 lipca zawodnicy z całego świata zmierzą się na dystansie 2000m na ergometrze wioślarskim w miejscowości Jelcz-Laskowice (pod Wrocławiem) w ramach trwających The World Games.

Zapraszamy do śledzenia wyników.

Dwie osady nadal walczą o tytuł Mistrza Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-22

Trwają Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w wioślarstwie. Dziś Polacy wystartowali w półfinałach i finałach B oraz C. Dwie osady nadal walczą o tytuł Mistrza Świata.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Jedynkarz Natan Węgrzycki-Szymczyk awansował do finału A. Polak zajął drugie miejsce i ukończył wyścig w czasie 6:57,00. Pierwszy był Kanadyjczyk (6:55,30).

Bardzo dobry wynik osiągnęła również czwórka podwójna mężczyzn. Osada uplasowała się na drugiej pozycji za Nową Zelandią i będzie walczyć o medale w jutrzejszym finale A.

Start nie powiódł się dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn. Damian Rewers oraz Mateusz Kraska zajęli ostatnie miejsce w swoim półfinale. Debel popłynie w finale B.

Anna Majek wraz z Magdaleną Świętek jako piąte przekroczyły linię mety. Dwójka podwójna wagi lekkiej osiągnęła czas 7:22,78 i spróbuje swoich sił w finale B.

W finale C wystartowała czwórka bez sterniczki kobiet. Klaudia Ostrowska, Karolina Zawada, Agnieszka Robaszkiewicz oraz Agnieszka Chmurak zajęły pierwsze miejsce i ostatecznie uplasowały się na trzynastej pozycji.

Natomiast czwórka podwójna kobiet uzyskując czas 6:49,45 ukończyła rywalizację na dziewiątej lokacie.

A już jutro w Płowdiw rozpoczną wyścigi finałowe. Miejmy nadzieję, że czwórka podwójna oraz jedynkarz spiszą się na medal!

6 kajakarzy wystartuje w XIV Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy

    Dodane: 2017-07-22

Już dziś w węgierskim mieście Győr rozpocznie się XIV Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. W zawodach, które potrwają tydzień w 10 dyscyplinach: gimnastyce, judo, kajakarstwie, kolarstwie, lekkoatletyce, piłce siatkowej chłopców, pływaniu i tenisie weźmie udział 2500 sportowców z 50 państw.

źródło www.pzkaj.pl, Foto: D.Miczek

Wśród nich 6 naszych kajakarzy: Bartosz Hałas (AZS AWF Poznań), Julia Górska (KST Włókniarz), Karolina Karolczuk (UKS Dojlidy Białystok), Patrycja Mendelska (AZS AWF Poznań), Stanisław Szafraniec (Posnania Poznań), Maciej Szlachta (CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe), trener główny Tomasz Szwed oraz trener Grzegorz Łabędzki, którzy w minioną sobotę ślubowali w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Młodym sportowcom i ich opiekunom, nominacje wręczali: dyrektor Anna Kuder z Ministerstwa Sportu i Turystyki, sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński oraz członek Zarządu PKOl, prezes Polskiego Związku Kajakowego Tadeusz Wróblewski.

Życzymy powodzenia.

3 osady w półfinałach Mistrzostw Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-21

Minął kolejny dzień Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Trzy osady awansowały dzisiaj do półfinału. Już niedługo okaże się którzy zawodnicy będą w stanie walczyć w finale o najwyższe lokaty.

źródło www.pztw.org.pl zdjęcie Julia Kowacic

Natan Węgrzycki-Szymczyk zajął pierwsze miejsce w ćwierćfinale jedynek mężczyzn. Skiffista osiągnął czas 6:50,03. Na drugiej pozycji dopłynął Australijczy, a na trzeciej Niemiec. Cała trójka zakwalifikowała się do półfinału

W repasażu dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn jako drudzy dopłynęli Damian Rewers oraz Mateusz Kraska. Debel uzyskał czas 6:37,41 i wystartuje w jutrzejszym półfinale.

Anna Majek wraz z Magdaleną Świętek zajęły drugie miejsce w repasażu i awansowały do półfinału. Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet przekroczyła linię mety z czasem 7:13,23. Pierwsza była osada francuska z czasem 7:11,88.

Nieudany start zaliczyła męska ósemka, która w repasażu ukończyła bieg na trzeciej lokacie. Polacy osiągnęli czas 5:37,49 i wystartuję w finale B.

Jutro na torze regatowym w Płowdiw rozpoczną się półfnały, w których oprócz wymienionych wyżej osad będziemy mogli zobaczyć czwórkę podwójną mężczyzn. W finale B wystartuje czwórka podwójna kobiet, a w finale C czwórka bez sterniczki kobiet. Życzymy powodzenia wszystkim startującym!

Drugi dzień Młodzieżowych Mistrzostw Świata za nami

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-20

Drugi dzień Młodzieżowych Mistrzostw Świata za nami. Dziś odbyły się kolejne przedbiegi oraz repasaże. Pięć polskich osad nadal walczy o wejście do najwyższego finału.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Do półfinału awansowała czwórka podwójna mężczyzn. Marcin Sobieraj, Jakub Dominiczak, Marcin Pawłowski i Mateusz Świętek uplasowali się na trzecim miejscu i dopłynęli na metę w czasie 5:52,88.

Na drugim miejscu w przedbiegu dopłynęła dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn. Osada osiągnęła czas 6:27,66. Niestety tylko zwycięzca awansował do półfinału. Debel wystartuje jutro w repasażu.

Na czwartej pozycji znalazła się męska ósemka. Reprezentanci Polski w tej kategorii zakończyli wyścig z czasem 5:40,23 i popłyną w repasażu.

Tą samą lokatę zajęły Magdalena Świętek oraz Anna Majek w kategorii dwójek podwójnych wagi lekkiej kobiet. Polki osiągnęły czas 7:22,08 i spróbują swojego szczęścia w repasażu. Bieg wygrały Włoszki.

W repasażu nie powiodło się czwórce bez sterniczki kobiet. Agnieszka Robaszkiewicz, Agnieszka Chmurak, Karolina Zawada i Klaudia Ostrowska na ostatnich 500 metrach zostały wyprzedzone o 0,05 sekundy przez osadę z Hiszpanii. Czwórka ostatecznie zajęła czwarte miejsce. Niestety do półfinału awansowały trzy pierwsze lokaty, więc popłynie ona w finale C.

Do finału B zakwalifikowała się czwórka podwójna kobiet. Joanna Śliwińska, Weronika Jagodzińska, Katarzyna Boruch i Katarzyna Malinowska dopłynęły na metę na piątym miejscu z czasem 6:43,66.

Jutro w Płowdiw odbędzie się ćwierćfinał jedynek mężczyzn, gdzie zobaczymy naszego reprezentanta Natana Węgrzyckiego-Szymczyka. Rozpoczną się również kolejne repasaże. Mamy nadzieję, że tym razem szczęście dopisze biało-czerwonym.

Trudno nie myśleć o Tokio. Rozmowa z Katarzyną Kołodziejczyk

    Dodane: 2017-07-20

9 medali: złoto i po 4 srebrne i brązowe krążki zdobyła polska reprezentacja kajakarzy na Mistrzostwach Europy Seniorów, które w minioną niedzielę zakończyły się w bułgarskim Plovdiv. 5 medali padło łupem naszych pań prowadzonych przez trenera Tomasza Kryka, z którym wywiad zamieściliśmy na naszych stronach wczoraj. Dziś udało nam się porozmawiać z jedną z naszych dziewczyn – Katarzyną Kołodziejczyk, która z Bułgarii przywiozła 2 medale. Mimo, że Kasia dopiero rozpoczyna swoją prawdziwą karierę sportową to na swoim koncie ma już wielkie sukcesy juniorskie: złoty medal Mistrzostw Świata oraz 8 medali z Mistrzostw Europy: 2 złote, 4 srebrne, 2 brązowe. Dodatkowo łączy sport z nauką choć jak sama w wywiadzie przyznaje nie jest to takie proste.

źródło facebook Women's Polish Canoe Team

Aktywni na wodzie: 2 medale Mistrzostw Europy Seniorów to największy sukces w twojej karierze? Czy jednak bardziej cenisz medale z juniorskich Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy?

Katarzyna Kołodziejczyk: Zdecydowanie medale Mistrzostw Europy seniorów to największy sukces w mojej dotychczasowej karierze .

Aktywni: Jak godzisz ciężkie treningi, częste wyjazdy z nauką?

KK: Częste wyjazdy na zawody oraz częsty pobyt na obozach w kraju i zagranicą zdecydowanie utrudniają mi naukę. Uczę się w każdej wolnej chwili, aby po powrocie do szkoły na kilka dni móc zaliczyć jak najwięcej przedmiotów. Dzięki wyrozumiałości dyrektora i nauczycieli w Szkole Mistrzostwa Sportowego mam możliwość pogodzenia nauki i sportu. Nauczyciele pełniący dyżury w internacie pozwalają mi zaliczać przedmioty poza godzinami lekcyjnymi co bardzo ułatwia mi zdawanie życie. Dzięki temu mogę wtedy przez kilka dni w szkole napisać o wiele więcej sprawdzianów.

Aktywni: Kiedyś napisałaś na FB „Jak się uczyć to tylko od najlepszych” i wstawiłaś zdjęcie Marty Walczykiewicz i Beaty Mikołajczyk. Czy w swojej karierze będziesz się starała dorównać im osiągnięciami?

KK: Dziewczyny wiele mi  pomagają. Podpowiadają co zrobić, aby szybciej pływać. Uważam, że jeśli dobrze wykorzystam ich rady to możliwe, że w przyszłości będę mieć podobne osiągnięcia.

Aktywni: Spędzacie wspólnie z dziewczynami i trenerem prawie 300 dni w roku. To więcej niż z rodziną. Jak oceniasz waszą współpracę?

KK: W grupie mamy naprawdę fajną atmosferę, każda sobie pomaga i rywalizacja jest tylko na treningu. Nie odczuwa się tego, że spędzamy tyle dni ze sobą.

Aktywni: Teraz macie kilka dni wypoczynku po ME. Jak spędziła je Katarzyna Kołodziejczyk?

KK: Po Mistrzostwach Europy mamy cztery dni wolnego. Spędzam te dni z moją rodziną w Kaliszu .

Aktywni: Jak oceniasz swoje szanse medalowe przed Mistrzostwami Świata?

KK: Na Mistrzostwa Świata jadę z myślą, aby dać z siebie wszystko i jak najlepiej wypaść. Mamy bardzo dobrego trenera Tomasza Kryka i razem z nim nasza grupa  jest wstanie zdobyć kilka medali na najważniejszej imprezie w tym roku.

Aktywni: Czy myślisz już o Igrzyskach w Tokio i jaki wynik by Ciebie satysfakcjonował?

KK: Na odprawach z trenerem Tomkiem głównym tematem  są igrzyska w Tokio, dlatego trudno nie myśleć o nich. Jeśli moja osoba znalazłaby się w Japonii za trzy lata, to na pewno zdobycie medalu będzie moim marzeniem.