Składy osad na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-08-29

Znamy już skład reprezentacji na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Osiem polskich osad będzie się ścigac o tytuł mistrza. 

Regaty odbędą się od 2 do 3 września w Kruszwicy. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie rywalizacji. Jesteśmy ciekawi, jak tym razem wypadną polscy wioślarze.

Składy osad:
- jedynnka wagi lekkiej kobiet - Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak (AZS AWF Warszawa)

- dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet - Zuzanna Dreier (Lotto Bydgostia), Magdalena Świętek (KW-04 Poznań)

- dwójka bez sterniczki kobiet - Agnieszka Chmurak (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Karolina Zawada Karolina (Posnania RBW Poznań)

- czwórka bez sterniczki kobiet - Joanna Śliwińska (AZS AWF Warszawa), Monika Sobieszek (AZS AWF Kraków), Agnieszka Robaszkiewicz (AZS UMK Toruń), Katarzyna Boruch (AZS AWF Gorzów Wlkp.)

- jedynka wagi lekkiej mężczyzn - Dariusz Paczkowski (Lotto Bydgostia)

- dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn - Mateusz Kraska (Zawisza Bydgoszcz), Damian Rewers (KW-04 Poznań)

- czwórka podwójna mężczyzn - Marcin Sobieraj (Lotto Bydgostia), Jakub Dominiczak (Lotto Bydgostia), Dawid Pieniak (KW-04 Poznań), Mateusz Świętek (KW-04 Poznań)

- ósemka mężczyzn - Olaf Malinowski (AZS UMK Toruń), Bartosz Leszczyński (AZS UMK Toruń), Łukasz Posyłajka (AZS Szczecin), Michał Mrozek (AZS AWF Warszawa), Jan Janasik (KW04 Poznań), Łukasz Krajewski (PTW Płock), Damian Krawitowski (AZS UMK Toruń), Filip Leszczyński (AZS UMK Toruń), Bartosz Komakowski (AZS UMK Toruń).

Życzymy połamania wioseł!

3 medale Polaków na zakończenie Mistrzostw Świata

    Dodane: 2017-08-27

3 medale: 2 srebrne i brązowy wywalczyli nasi kanadyjkarze w ostatnim dniu rozgrywanych w Racicach finałów kajakarskich Mistrzostw Świata.

źródło facebook Polski Związek Kajakowy

Finałowa  niedziela rozpoczęła się rewelacyjnie dla biało-czerwonych dzięki osadzie C4 1000 metrów, która w składzie Piotr Kuleta, Marcin Grzybowski, Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow długo prowadziła by na końcu ulec jedynie reprezentantom Niemiec.

Kolejny medal tym razem na sprinterskim dystansie C2 200 metrów zdobyli Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski. Polacy po bardzo zaciętej walce ulegli jedynie o 0,585 sekundy Rosjanom zdobywając srebro.

źródło facebook Polski Związek Kajakowy

Trzeci medal przywiezie do Polski Mateusz Kamiński. Polak najpierw w sesji porannej wystartował wraz z Vincentem Słomińskim w finale A C2 1000m zajmując w nim siódme miejsce. Następnie w sesji popołudniowej popłynął w konkurencji C1 5000 zdobywając brązowy medal. Wygrał Niemiec Sebastian Brendel, przed Kubańczykiem Sergueyem Torresem Madrigalem.

Duże nadzieje wiązaliśmy również ze startem naszej sprinterki, srebrnej medalistki ubiegłorocznych Igrzysk – Marty Walczykiewicz. Niestety choć nasza zawodniczka po przepłynięciu mety została sklasyfikowana na trzeciej pozycji to sędziowie po sprawdzeniu fotofiniszu przesunęli Martę na 5. miejsce. Wyścig wygrała reprezentantka Nowej Zelandii Lisa Carrington.

Tuż za podium na czwartym miejscu w konkurencji C1 500m uplasował się Tomasz Kaczor, któremu do medalu zabrakło zaledwie 0,315 sekundy.

Na piątej pozycji dopłynęła do mety w konkurencji C1 200m Dorota Borowska. Zwyciężyła Kanadyjka Laurence Vincent-Lapointe.

Szóste miejsce w wyścigu K4 500 metrów zajęły: Beata Mikołajczyk, Dominika Włodarczyk, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk.

W K1 5000m na 20 pozycji dopłynęła Karolina Markiewicz. Natomiast w ostatnim wyścigu Mistrzostw Świata – K1 5000m dziesiąty do mety dopłynął Rafał Rosolski.

Wszystkie wyniki

Borowska i Walczykiewicz powalczą o medale

    Dodane: 2017-08-26

Dorota Borowska (C1 200m) i Marta Walczykiewicz (K1 200m) to ostatnie dwie polskie osady, które powalczą jutro o medale rozgrywanych w Racicach mistrzostw świata w kajakarstwie. 

Marta Walczykiewicz, wicemistrzyni olimpijska z Rio w swoim półfinale była druga za Dunką Emmą Joergensen. W łącznej klasyfikacji półfinałów Polka miała czwarty czas. Najszybciej popłynęła Lisa Carrington, która zeszła poniżej 40 sekund.

Czwarte miejsce Pawła Kaczmarka w półfinale K1 200m pozwoli jutro ścigać się jedynie w finale B.

W C1 200m świetnie popłynęła Dorota Borowska, która okazała się najlepsza w swoim półfinale.

Dzisiejsze brązowe medalistki z sesji porannej Paulina Paszek i Justyna Iskrzycka w półfinale K2 200m uplasowały się na 5. miejscu i na tym zakończyła rywalizację w Racicach.

K4 500m w składzie Rafał Roslski/ Dawid Putto/ Martin Brzeziński/ Bartosz Stabno z trudem obroniło szóstą lokatę – ostatnią, która dała awans do finału B.

Mamy brązowy medal Mistrzostw Świata!

    Dodane: 2017-08-26

Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek zdobyły brązowy medal mistrzostw świata w czeskich Racicach. Startujące w konkurencji K2 1000 m polki przez ponad pół dystansu płynęły na 4-5 miejscu. Potem minęły osadę Kazachstanu, a na 250 m przed metą były nawet drugie. Ostatecznie to Niemki Tabea Medert i Melanie Gebhard zdobyły srebrny medal, a triumfowały z ogromną przewagą Węgierki Erika Medveczky, Ramona Farkasdir.

W C1 1000 m dobry występ zanotował Tomasz Kaczor, który linię mety minął na piątej pozycji, tracąc do zwycięzcy Niemca Sebastiana Brendela 4,7 sek. Srebro zdobył Czech Martin Fuksa, a brąz Isaquias Queiroz dos Santos.

Jeszcze bliżej podium była dwójka na 500 m Tomasz Barniak, Wiktor Głazunow, którzy uplasowali się na czwartej pozycji. Do podium stracili blisko sekundę. Wygrali Rosjanie przed Rumunami i Włochami.

Na szóstej pozycji do mety dopłynęły brązowe medalistki ostatnich mistrzostw Europy - Beata Mikołajczyk i Anna Puławska. W tej konkurencji (K2 500 m) triumfowały Nowozelandki Caitlin Ryan, Lisa Carrington, drugie były Niemki Tina Dietze, Franziska Weber, a trzecie Słowenki Spela Ponomarenko-Janic, Anja Osterman. Na tej samej pozycji do mety dopłynęła Kamila Kubas KL1 200m

Siódmą lokatę w finale K2 200m zajęli Piotr Mazur i Paweł Kaczmarek w K2 200 m. Na ósmej pozycji finiszowali Rafał Rosolski i Bartosz Stabno.

Ostatnie miejsce finału C1 200m zajął Michał Łubniewski. Wygrał Białorusin Artem Kozyr przed Gruzinem Zazą Nadiradze i Irańczykiem Adelem Mojallalimoghadamem.

Pięć kolejnych finałów na Mistrzostwach Świata

    Dodane: 2017-08-26

Pięć kolejnych polskich osad awansowało w piątek do finałów A Mistrzostw Świata w kajakarstwie w Racicach. źródło facebook Beata Mikołajczyk

Dzięki wspaniałemu finiszowi Mateusz Kamiński i Vincent Słomiński w konkurencji C2 1000 mogli cieszyć się z awansu do finału A. W ślad za nimi poszła również osada C2 200 - Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski, którzy w wyścigu zajęli drugą lokatę. Świetnie w wyścigu C1 500 metrów zaprezentował się Tomasz Kaczor, który wygrał swój bieg eliminacyjny i awansował także do finału A. O medale w finale A rywalizować będzie także osada K-4 500 kobiet w składzie Beata Mikołajczyk, Dominika Włodarczyk, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk. Nasze dziewczyny pewnie wygrały swój dzisiejszy wyścig eliminacyjny m.in. z Hiszpankami i Brytyjkami.

W sesji porannej pewnie do półfinału K-1 200 wpłynęła Marta Walczykiewicz gładko wygrała swój wyścig. W C1 200 m Dorota Borowska w swoim wyścigu eliminacyjnym uległa tylko Białorusince Alenie Nazdrowej i również awansowała do kolejnej rundy zmagań.

Nieco gorzej poszło naszym kajakarzom w sesji popołudniowej, w której spośród trzech polskich osad walczących w półfinałach sztuka awansu do finału A udała się tylko osadzie K4 500m: Rafał Rosolski, Dawid Putto, Martin Brzeziński i Bartosz Stabno, która dopłynęła do mety na czwartej pozycji.

W finałach konkurencji paraolimpijskich - KL1 200 mężczyzn Jakub Tokarz zajął piąte miejsce, natomiast w konkurencji VL3 200 Tomasz Moździerski został zdyskwalifikowany.

Wypadek olimpijki Anny Wierzbowskiej

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-08-26

Do szpitala w Wałczu po poważnym wypadku trafiła olimpijka Anna Wierzbowska. Zawodniczka została potrącona przez busa na skrzyżowaniu podczas treningu rowerowego.

źródło Instagram Anna Wierzbowska

Na szczęście na miejscu tego przykrego wypadku była również siostra reprezentantki Maria, która od razu rozpoczęła reanimację. Na szczęście wioślarce udało się przeżyć wypadek.

Wierzbowska ma zgniecioną nogę oraz bolesne rany. W tej chwili czeka na operację. To nie pierwszy taki wypadek Anny.

Mamy nadzieję, że wszystkie zabiegi przejdą pomyślnie i że nasza olimpijka wróci jak najszybciej do treningów. Życzymy dużo zdrowia!

7 osad w finale Mistrzostw Świata

    Dodane: 2017-08-24

Dzisiaj w pierwszym dniu rozgrywanych w czeskich Racicach Mistrzostw Świata w kajakarstwie bardzo dobrze zaprezentowali się biało-czerwoni. Siedem osad awansowało do finałów A i trzy osady awansowały do finału B.

źródło facebook Bartosz Stabno

Rano z bezpośrednim awansem do finału A nie mieli problemu Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak (C2 500m) oraz Justyna Iskrzycka wraz z Pauliną Paszek (K2 1000 m). Obie osady w swoich wyścigach eliminacyjnych dopłynęły na drugiej pozycji premiowanym awansem.źródło facebook Beata Mikołajczyk

Pozostałe nasze osady rano awansowały do popołudniowych półfinałów, z których pięć łódek wyszło obronną ręką uzyskując awans do finału A:

K2 500 m – Anna Puławska i Beata Mikołajczyk.

C1 1000 m – Tomasz Kaczor

K2 200 m – Piotr Mazur i Paweł Kaczmarek

C1 200 m – Michał Łubniewski

K2 1000 m – Bartosz Stabno i Rafał Rosolski

Do finałów B awansowali: Iwona Czarnecka i Magda Stanny w C2 500 m, Martin Brzeziński w K1 1000 m oraz Dorian Kliczkowski i Norbert Kuczyński w K2 500 m.

Oglądaj na żywo

Doba u wybrzeży St. Mary’s, Isles of Scilly

    Dodane: 2017-08-24

Dziś rano pisaliśmy o tym, że Aleksander Doba wpłynął na wody przynależące do kontynentu europejskiego. Natomiast 5 godzin temu otrzymaliśmy wiadomość o dopłynięciu naszego wspaniałego kajakarza na południe od St. Mary’s, Isles of Scilly.

źródło facebook Aleksander Doba

Według relacji na profilu facebook „Olek był w świetnej kondycji. Z radością powitał nas w ten piękny letni dzień, ale jest zdecydowany płynąć na kontynent, do Francji, około 100 mil morskich na południe – pisze Alan Hartwell, Zastępca Kapitana Portu z Wysp Scilly nieopodal Kornwalii.

źródło facebook Aleksander Doba

Wiatry, które zniosły go na północ, spowodowały, że zbliżył się do Archipelagu Scilly na zachód od wybrzeża Anglii. Przepłynął pomiędzy wyspami Samson, New i Old Gromsby, St. Agnes i St. Mary’s. Dopłynięcie do Anglii już spełnia podstawowe założenie Trzeciej Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej, którym było dotarcie do Europy. Aleksander Doba stawiał sobie jednak za cel dopłynięcie do Europy kontynentalnej i.. tego się trzyma.
- Płynę do Francji! – oznajmił Piotrowi Chmielińskiemu, który jest komandorem wyprawy – Nie potrzebuję żadnej pomocy, ani wymiany akumulatora. Zgodził się jedynie na popilotowanie go do nieco spokojniejszego miejsca, gdzie będzie mógł odpocząć kilka godzin i przygotować się na wejście do Kanału La Manche.

źródło facebook Aleksander Doba

Trasę „OLO” śledzi brytyjska straż przybrzeżna, aż do momentu, gdy wejdzie w strefę podlegającą francuskiej straży przybrzeżnej, która już czeka na niezwykłego podróżnika z Polski.

Pełna relacja - https://www.facebook.com/aleksander.doba

Doba na europejskich wodach

    Dodane: 2017-08-24

7 maja Aleksander Doba wypłynął z Nowego Jorku w swoją trzecią samotną podróż kajakiem przez Atlantyk. Mimo wielu przeciwności, urodzony w podpoznańskim Swarzędzu i obecnie mieszkający w Policach kajakarz kontynuuje ją i ostatecznie ma dopłynąć nie do Lizbony, a do francuskiego Le Havre.

źródło aleksanderdoba.pl

Trzecia Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby rozpoczęła się 7 maja punktualnie o 20.57 czasu nowojorskiego - podróżnik opuścił zatokę Sandy Hook. Złe warunki pogodowe oraz zmagania m.in. ze sztormem sprawiły, że podróż trzeba było przerwać. Po 9 dniach, 16 maja nasz kajakarz ponownie ruszył w drogę.

Pierwotnie planował, że dopłynie do Lizbony jednak w połowie drogi Olo zdecydował się jednak na zmianę - chce dopłynąć do Francji. Jest to spowodowane m.in. na podstawie prognoz wiatrowytch. Pod uwagę brane są trzy miasta - Brest, Cherbourg oraz Le Havre. To ostatnie jest traktowane przez podróżnika jako priorytetowe, ale jest również najtrudniejszym celem. Le Havre nie tylko jest najdalej położone, ale też w głębi Kanału La Manche, w którym panuje duży ruch statków.

- Już samo wpłynięcie do Kanału stanowi wyzwanie, gdzie głównym zagrożeniem jest tam bliskość lądu. Jak pamiętamy, na oceanie bezpieczną odległość od wybrzeża amerykańskiego, pozwalającą na uniknięcie uderzenia o brzeg w przypadku mocnych przeciwnych do pożądanego kierunku podmuchów, kajakarz osiągnął po oddaleniu się od lądu na odległość 150 mil morskich. A kanał ma szerokość zaledwie 50 mil - wyjaśnia na blogu aleksanderdoba.pl Piotr Chmieliński.

We wtorek kajakarz miał około 300 mil morskich do Le Havre. - Tym samym, od Barnegat Light w USA, skąd wypłynął 16 maja dzieli go już odległość 2800 mil morskich. Niemniej dystans, jaki pokonał, cofany i spychany z trasy, to 3950 mil morskich - dodaje.
Zdaniem Chmielińskiego, jest duże prawdopodobieństwo, że swoje 71. urodziny, które przypadają 9 września, Doba spędzi już na lądzie. Precyzyjne określenie terminu ukończenia wyprawy nie jest dziś jednak możliwe.