Natan Węgrzycki-Szymczyk brązowym medalistą Mistrzostw Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-23

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w wioślarstwie dobiegły końca. Polska reprezentacja ma na swoim koncie jeden brązowy medal, a jego zdobywcą jest jedynkarz Natan Węgrzycki-Szymczyk.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Polak pomimo słabego startu cały czas przesuwał się do przodu, aby zakończyć wyścig na trzeciej pozycji. Rywalizację wygrał Kanadyjczyk, natomiast drugi był zawodnik z Republiki Południowej Afryki. Gratulujemy!

W finale A ścigała się również czwórka podwójna mężczyzn. Niestety osada nie zdołała wywalczyć żadnego miejsca na podium. Marcin Sobieraj, Marcin Pawłowski, Mateusz Świętek oraz Jakub Dominiczak zajęli szóste miejsce z czasem 5:52,13. Pierwsi byli reprezentanci Nowej Zelandii.

Na dziewiątym miejscu sklasyfikowana została męska ósemka. Polacy osiągnęli czas 5:36,94. Tuż przed nimi na linię mety dopłynęli Czesi z czasem 5:36,79.

Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn również zmierzyła się dzisiaj w finale B. Damian Rewers oraz Mateusz Kraska ostatecznie zajęli jedenaste miejsce (czas 6:42,41).

Natomiast dwunaste miejsce zajęły Anna Majek i Magdalena Świętek. Nasze reprezentantki w kategorii dwójek podwójnych wagi lekkiej kobiet ukończyły swój finał z czasem 7:28,76.

Już niedługo, 26-27 lipca zawodnicy z całego świata zmierzą się na dystansie 2000m na ergometrze wioślarskim w miejscowości Jelcz-Laskowice (pod Wrocławiem) w ramach trwających The World Games.

Zapraszamy do śledzenia wyników.

Dwie osady nadal walczą o tytuł Mistrza Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-22

Trwają Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w wioślarstwie. Dziś Polacy wystartowali w półfinałach i finałach B oraz C. Dwie osady nadal walczą o tytuł Mistrza Świata.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Jedynkarz Natan Węgrzycki-Szymczyk awansował do finału A. Polak zajął drugie miejsce i ukończył wyścig w czasie 6:57,00. Pierwszy był Kanadyjczyk (6:55,30).

Bardzo dobry wynik osiągnęła również czwórka podwójna mężczyzn. Osada uplasowała się na drugiej pozycji za Nową Zelandią i będzie walczyć o medale w jutrzejszym finale A.

Start nie powiódł się dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn. Damian Rewers oraz Mateusz Kraska zajęli ostatnie miejsce w swoim półfinale. Debel popłynie w finale B.

Anna Majek wraz z Magdaleną Świętek jako piąte przekroczyły linię mety. Dwójka podwójna wagi lekkiej osiągnęła czas 7:22,78 i spróbuje swoich sił w finale B.

W finale C wystartowała czwórka bez sterniczki kobiet. Klaudia Ostrowska, Karolina Zawada, Agnieszka Robaszkiewicz oraz Agnieszka Chmurak zajęły pierwsze miejsce i ostatecznie uplasowały się na trzynastej pozycji.

Natomiast czwórka podwójna kobiet uzyskując czas 6:49,45 ukończyła rywalizację na dziewiątej lokacie.

A już jutro w Płowdiw rozpoczną wyścigi finałowe. Miejmy nadzieję, że czwórka podwójna oraz jedynkarz spiszą się na medal!

6 kajakarzy wystartuje w XIV Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy

    Dodane: 2017-07-22

Już dziś w węgierskim mieście Győr rozpocznie się XIV Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. W zawodach, które potrwają tydzień w 10 dyscyplinach: gimnastyce, judo, kajakarstwie, kolarstwie, lekkoatletyce, piłce siatkowej chłopców, pływaniu i tenisie weźmie udział 2500 sportowców z 50 państw.

źródło www.pzkaj.pl, Foto: D.Miczek

Wśród nich 6 naszych kajakarzy: Bartosz Hałas (AZS AWF Poznań), Julia Górska (KST Włókniarz), Karolina Karolczuk (UKS Dojlidy Białystok), Patrycja Mendelska (AZS AWF Poznań), Stanisław Szafraniec (Posnania Poznań), Maciej Szlachta (CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe), trener główny Tomasz Szwed oraz trener Grzegorz Łabędzki, którzy w minioną sobotę ślubowali w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Młodym sportowcom i ich opiekunom, nominacje wręczali: dyrektor Anna Kuder z Ministerstwa Sportu i Turystyki, sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński oraz członek Zarządu PKOl, prezes Polskiego Związku Kajakowego Tadeusz Wróblewski.

Życzymy powodzenia.

3 osady w półfinałach Mistrzostw Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-21

Minął kolejny dzień Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Trzy osady awansowały dzisiaj do półfinału. Już niedługo okaże się którzy zawodnicy będą w stanie walczyć w finale o najwyższe lokaty.

źródło www.pztw.org.pl zdjęcie Julia Kowacic

Natan Węgrzycki-Szymczyk zajął pierwsze miejsce w ćwierćfinale jedynek mężczyzn. Skiffista osiągnął czas 6:50,03. Na drugiej pozycji dopłynął Australijczy, a na trzeciej Niemiec. Cała trójka zakwalifikowała się do półfinału

W repasażu dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn jako drudzy dopłynęli Damian Rewers oraz Mateusz Kraska. Debel uzyskał czas 6:37,41 i wystartuje w jutrzejszym półfinale.

Anna Majek wraz z Magdaleną Świętek zajęły drugie miejsce w repasażu i awansowały do półfinału. Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet przekroczyła linię mety z czasem 7:13,23. Pierwsza była osada francuska z czasem 7:11,88.

Nieudany start zaliczyła męska ósemka, która w repasażu ukończyła bieg na trzeciej lokacie. Polacy osiągnęli czas 5:37,49 i wystartuję w finale B.

Jutro na torze regatowym w Płowdiw rozpoczną się półfnały, w których oprócz wymienionych wyżej osad będziemy mogli zobaczyć czwórkę podwójną mężczyzn. W finale B wystartuje czwórka podwójna kobiet, a w finale C czwórka bez sterniczki kobiet. Życzymy powodzenia wszystkim startującym!

Drugi dzień Młodzieżowych Mistrzostw Świata za nami

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-20

Drugi dzień Młodzieżowych Mistrzostw Świata za nami. Dziś odbyły się kolejne przedbiegi oraz repasaże. Pięć polskich osad nadal walczy o wejście do najwyższego finału.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Do półfinału awansowała czwórka podwójna mężczyzn. Marcin Sobieraj, Jakub Dominiczak, Marcin Pawłowski i Mateusz Świętek uplasowali się na trzecim miejscu i dopłynęli na metę w czasie 5:52,88.

Na drugim miejscu w przedbiegu dopłynęła dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn. Osada osiągnęła czas 6:27,66. Niestety tylko zwycięzca awansował do półfinału. Debel wystartuje jutro w repasażu.

Na czwartej pozycji znalazła się męska ósemka. Reprezentanci Polski w tej kategorii zakończyli wyścig z czasem 5:40,23 i popłyną w repasażu.

Tą samą lokatę zajęły Magdalena Świętek oraz Anna Majek w kategorii dwójek podwójnych wagi lekkiej kobiet. Polki osiągnęły czas 7:22,08 i spróbują swojego szczęścia w repasażu. Bieg wygrały Włoszki.

W repasażu nie powiodło się czwórce bez sterniczki kobiet. Agnieszka Robaszkiewicz, Agnieszka Chmurak, Karolina Zawada i Klaudia Ostrowska na ostatnich 500 metrach zostały wyprzedzone o 0,05 sekundy przez osadę z Hiszpanii. Czwórka ostatecznie zajęła czwarte miejsce. Niestety do półfinału awansowały trzy pierwsze lokaty, więc popłynie ona w finale C.

Do finału B zakwalifikowała się czwórka podwójna kobiet. Joanna Śliwińska, Weronika Jagodzińska, Katarzyna Boruch i Katarzyna Malinowska dopłynęły na metę na piątym miejscu z czasem 6:43,66.

Jutro w Płowdiw odbędzie się ćwierćfinał jedynek mężczyzn, gdzie zobaczymy naszego reprezentanta Natana Węgrzyckiego-Szymczyka. Rozpoczną się również kolejne repasaże. Mamy nadzieję, że tym razem szczęście dopisze biało-czerwonym.

Trudno nie myśleć o Tokio. Rozmowa z Katarzyną Kołodziejczyk

    Dodane: 2017-07-20

9 medali: złoto i po 4 srebrne i brązowe krążki zdobyła polska reprezentacja kajakarzy na Mistrzostwach Europy Seniorów, które w minioną niedzielę zakończyły się w bułgarskim Plovdiv. 5 medali padło łupem naszych pań prowadzonych przez trenera Tomasza Kryka, z którym wywiad zamieściliśmy na naszych stronach wczoraj. Dziś udało nam się porozmawiać z jedną z naszych dziewczyn – Katarzyną Kołodziejczyk, która z Bułgarii przywiozła 2 medale. Mimo, że Kasia dopiero rozpoczyna swoją prawdziwą karierę sportową to na swoim koncie ma już wielkie sukcesy juniorskie: złoty medal Mistrzostw Świata oraz 8 medali z Mistrzostw Europy: 2 złote, 4 srebrne, 2 brązowe. Dodatkowo łączy sport z nauką choć jak sama w wywiadzie przyznaje nie jest to takie proste.

źródło facebook Women's Polish Canoe Team

Aktywni na wodzie: 2 medale Mistrzostw Europy Seniorów to największy sukces w twojej karierze? Czy jednak bardziej cenisz medale z juniorskich Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy?

Katarzyna Kołodziejczyk: Zdecydowanie medale Mistrzostw Europy seniorów to największy sukces w mojej dotychczasowej karierze .

Aktywni: Jak godzisz ciężkie treningi, częste wyjazdy z nauką?

KK: Częste wyjazdy na zawody oraz częsty pobyt na obozach w kraju i zagranicą zdecydowanie utrudniają mi naukę. Uczę się w każdej wolnej chwili, aby po powrocie do szkoły na kilka dni móc zaliczyć jak najwięcej przedmiotów. Dzięki wyrozumiałości dyrektora i nauczycieli w Szkole Mistrzostwa Sportowego mam możliwość pogodzenia nauki i sportu. Nauczyciele pełniący dyżury w internacie pozwalają mi zaliczać przedmioty poza godzinami lekcyjnymi co bardzo ułatwia mi zdawanie życie. Dzięki temu mogę wtedy przez kilka dni w szkole napisać o wiele więcej sprawdzianów.

Aktywni: Kiedyś napisałaś na FB „Jak się uczyć to tylko od najlepszych” i wstawiłaś zdjęcie Marty Walczykiewicz i Beaty Mikołajczyk. Czy w swojej karierze będziesz się starała dorównać im osiągnięciami?

KK: Dziewczyny wiele mi  pomagają. Podpowiadają co zrobić, aby szybciej pływać. Uważam, że jeśli dobrze wykorzystam ich rady to możliwe, że w przyszłości będę mieć podobne osiągnięcia.

Aktywni: Spędzacie wspólnie z dziewczynami i trenerem prawie 300 dni w roku. To więcej niż z rodziną. Jak oceniasz waszą współpracę?

KK: W grupie mamy naprawdę fajną atmosferę, każda sobie pomaga i rywalizacja jest tylko na treningu. Nie odczuwa się tego, że spędzamy tyle dni ze sobą.

Aktywni: Teraz macie kilka dni wypoczynku po ME. Jak spędziła je Katarzyna Kołodziejczyk?

KK: Po Mistrzostwach Europy mamy cztery dni wolnego. Spędzam te dni z moją rodziną w Kaliszu .

Aktywni: Jak oceniasz swoje szanse medalowe przed Mistrzostwami Świata?

KK: Na Mistrzostwa Świata jadę z myślą, aby dać z siebie wszystko i jak najlepiej wypaść. Mamy bardzo dobrego trenera Tomasza Kryka i razem z nim nasza grupa  jest wstanie zdobyć kilka medali na najważniejszej imprezie w tym roku.

Aktywni: Czy myślisz już o Igrzyskach w Tokio i jaki wynik by Ciebie satysfakcjonował?

KK: Na odprawach z trenerem Tomkiem głównym tematem  są igrzyska w Tokio, dlatego trudno nie myśleć o nich. Jeśli moja osoba znalazłaby się w Japonii za trzy lata, to na pewno zdobycie medalu będzie moim marzeniem.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w wioślarstwie czas start!

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-19

Polscy wioślarze rozpoczęli dzisiaj rywalizację w Młodzieżowych Mistrzostwa Świata. Zawody będą odbywać się do 23 czerwca w Płowdiw (Bułgaria). W regatach bierze udział ponad osiemset zawodników i zawodniczek. Nasza reprezentacja składa się z siedmiu osad (czterech męskich i trzech kobiecych). Mamy nadzieję, że znajdą się one w czołówce światowego wioślarstwa.

źródło www.pztw.org.pl

Dwie osady już dzisiaj rozpoczęły walkę o medale.

W przedbiegu wystartował skiffista Natan Węgrzycki-Szymczyk. Polak z czasem 7:17,99 zajął pierwsze miejsce i zakwalifikował się do ćwierćfinału.

Nie powiodło się natomiast czwórce bez sterniczki kobiet. Agnieszka Robaszkiewicz, Agnieszka Chmurak, Karolina Zawada oraz Klaudia Ostrowska zajęły ostatnie miejsce w przedbiegu. Osada popłynie w jutrzejszym repasażu.

Czwartkowe starty Polaków otworzy dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet. Rozpoczną się również przedbiegi w pozostałych konkurencjach oraz repasaż czwórki bez sterniczki. Trzymamy kciuki za udane starty!

To jest System który przynosi wymierne wyniki. Rozmowa z Tomaszem Krykiem

    Dodane: 2017-07-19

9 medali: złoto i po 4 srebrne i brązowe krążki oraz 5 miejsce w klasyfikacji medalowej z takim dorobkiem do kraju wróciła polska reprezentacja kajakarzy z Mistrzostw Europy Seniorów, które w miniony weekend odbyły się w bułgarskim Plovdiv.

zdj. Tomasz Kryk

5 medali padło łupem naszych pań prowadzonych przez trenera Tomasza Kryka. Mimo, że trenera i jego podopieczne już jutro czeka kolejne zgrupowanie, które ma przygotować dziewczyny do najważniejszej imprezy sezonu (22 – 27 sierpnia Mistrzostwa Świata w Racicach) to udało nam się z nim porozmawiać podsumowując występy biało-czerwonych na ostatniej imprezie.

Aktywni na wodzie: Dziewczyny jak zwykle potwierdziły swoją przynależność do europejskiej elity. Jak trener podsumowałby występ naszych zawodników i zawodniczek w Mistrzostwach Europy w Plodviv?

Tomasz Kryk: Jeśli chodzi o grupę kobiet – kajakarek to występ potwierdził słuszność kierunku szkolenia jaki przyjęliśmy już jakiś czas temu. Medale w seniorkach, grupie młodzieżowej oraz juniorek zapewniają ciągłość szkolenia i płynne przenikanie zawodniczek z jednej grupy do drugiej. To już jest system, tak SYSTEM który przynosi wymierne wyniki  sportowe i to w najważniejszych konkurencjach – olimpijskich. Jeśli chodzi o pozostałe grupy to nie jestem upoważniony do analizy oraz oceny. Kibicuję natomiast całej Reprezentacji kajakowej.

zdj. Tomasz Kryk

Aktywni: 3 medale Beaty Mikołajczyk. Czy możemy powiedzieć, że Becia jest jak wino – im starsza tym lepsza?

TK: Poziom jaki od lat prezentuje Beata to jej zasługa… staranność w codziennym postępowaniu, higieniczny tryb życia i oczywiście ciężkie i przemyślane treningi. To wszystko sprawia, że Becia ciągle cieszy nas zajmując wysokie pozycje. Faktycznie jeśli tak można powiedzieć o kobiecie to jest jak wino im dłużej trenuje jest coraz młodsza i lepiej pływa.

Aktywni: 3 medale Beaty Mikołajczyk. W ślad za naszą mistrzynią idzie również młodzież. Czy uważa trener, że młodsze koleżanki są w stanie być w przyszłości godnymi następczyniami naszej multimedalistki?

TK: Na pewno kiedyś przyjdzie ten moment, że Beata Mikołajczyk zakończy karierę. Na razie myślimy wspólnie o 4 igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020. To przedsięwzięcie skomplikowane ale całkiem realne. Starannie należy planować obciążenia treningowe, biorę też pod uwagę przerwę na macierzyństwo. A młodsze zawodniczki…. Becia otoczyła je troskliwą opieką, one ją słuchają i chcą się od niej uczyć… to taka symbioza. Na razie nikt nikogo nie zastępuje, budujemy drużyną na za 3 lata, a rywalizacja napędza postępy w grupie.

zdj. Tomasz Kryk

Aktywni: Nie sposób nie zapytać o nieco gorszy wynik Marty Walczykiewicz. Nasza v-ce mistrzyni olimpijska przyzwyczaiła nas do podium. Czy to chwilowe osłabienie czy zamierzony plan treningowy przygotowujący Martę do najważniejszej tegorocznej imprezy – Mistrzostw Świata?

TK: Osobiście uważam, że Martę było już stać na medal w Plowdiw… Kto śledzi jej karierę to wie, że jest po dwóch ciężkich – czteroletnich cyklach olimpijskich. 8 lat ciężkich treningów, długich obozów, startów itp. Należało się jej trochę wytchnienia i to nie tylko fizycznego ale może nawet ważniejszego – psychicznego. Po IO w Rio miała 6 miesięcy przerwy, potem przez miesiąc borykała się z kontuzją prawego stawu barkowego. I tak na poważnie trenuje od 1 marca – 4,5 miesiąca. Mimo to zaliczyła bardzo dobry start, a rezultat jaki uzyskała jest jednym z lepszych. Przegrała 0,098 do brązowego medalu i niespełna pół sekundy do pierwszego miejsca. Jeśli będzie cierpliwa i zaufa w plan na ostatnie 6 tygodni to powalczy w Racicach o medal..

Aktywni: Jakie są najbliższe plany naszej kadry?

TK: Kończąc zawody w Plowdiw rozpoczęliśmy BPS do Mistrzostw Świata 2017 Racice

1/ 17 – 20.07.2017 aktywny wypoczynek (przerwa w treningach)

2/ 20 – 25.07.2017 trening w Jakuszycach

3/ 25.07 – 03.08.2017 trening w Wałczu

I ta część BPS ma charakter akumulacyjny. Po tym okresie przejdzie czas na intensyfikację w węgierskim Szeged.

4/ 6 – 22.08.2017 trening w Szeged

5/ 22 – 27.08.2017 Mistrzostwa Świata w Racicach

Aktywni: Czy osady, które widzieliśmy w Bułgarii są już ostatecznym składem na Mistrzostwach Świata czy możemy spodziewać się jakiejś zmiany?

TK: Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego to skład osad w konkurencjach olimpijskich jest już raczej przesądzony. Wyjątek stanowi konkurencja K1 500 metrów.

Stypendia i nagrody sportowe Samorządu Województwa Wielkopolskiego

    Dodane: 2017-07-19

Zgodnie z uchwałami Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nr XIX/518/16 z 30 maja 2016r. (dot. stypendiów sportowych) i XXIX/741/17 z 27 marca 2011 (dot. nagród sportowych), departament Sportu i Turystyki informuje o możliwości ubiegania się o przyznanie:

- Stypendium dla młodzieży uzdolnionej sportowo,

- Nagród za wybitne osiągnięcia sportowe dla medalistów Igrzysk Głuchych oraz Mistrzostw Świata i Europy w kategorii seniorów w dyscyplinach i konkurencjach olimpijskich,

- Nagród dla trenerów i działaczy sportowych zasłużonych w osiąganiu wyników w międzynarodowym i krajowym współzawodnictwie sportowym oraz za szczególne zasługi dla Sportu.

Wnioski z opisem sukcesów sportowych kandydata spełniających warunki określone w ww. uchwałach należy złożyć w Departamencie Sportu i Turystyki w następujących terminach:

- do 31 sierpnia br. - o przyznanie stypendiów, uwzględniając wyniki sportowe osiągnięte w okresie poprzedniego roku do 31 sierpnia roku, w którym przyznaje się stypendia,

- do 15 listopada br. - o przyznanie nagród, uwzględniając wyniki sportowe i zasługi wypracowane w roku, w którym przyznaje się nagrody oraz nagrody za zasługi dla sportu (działacze sportowi).

Celem zaproponowania Zarządowi Województwa Wielkopolskiego listy kandydatów oraz wysokości przyznanych stypendiów i nagród odbędzie się posiedzenie Komisji ds.:

- stypendiów – we wrześniu br.;

- nagród – na przełomie listopada i grudnia br. 

Szczegółowe informacje dotyczące warunków i trybu przyznawania stypendiów oraz nagród sportowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a także stosowne wnioski, znajdują się na stronie https://www.umww.pl/departamenty_departament-sportu-i-turystyki_stypendia-i-nagrody-sportowe-samorzadu-wojewodztwa-wielkopolskiego