Seniorzy po zgrupowaniu w Wałczu
Grupa seniorów ostatni obóz przed Mistrzostwami Świata Seniorów w kajakarstwie spędziła w Wałczu.
źródło facebook Bartosz Stabno
Do grupy dołączyło również 3 młodzieżowców którzy jeszcze niedawno startowali w Mistrzostwach Świata U23. Dlatego w 10 osobowej drużynie prowadzonej przez trenerów Mariusza Słowińskiego, Marka Głomskiego i Tomasza Mendelskiego znaleźli się Rafał Rosolski, Dawid Putto, Piotr Mazur, Martin Brzeziński, Norbert Kuczyński, Paweł
źródło facebook Bartosz Stabno
Kaczmarek, Patryk Świtalski, Jakub Michalski, Dorian Kliczkowski i Bartosz Stabno. Zawodnicy trenowali przez dwa tygodnie skupiając się na odbudowie bazy po startach na Mistrzostwach Europy. Seria zabiegów w kriokomorze oraz wizyta w Instytucie Sportu zakończyła ten etap przygotowań. 10 osobowa ekipa seniorów w Racicach wystartuje w 8 konkurencjach. Jak powiedział nam Bartosz Stabno - nadal nie wiadomo w jakim składzie wystartuje osada K4 500m. Szukamy rozwiązań które dadzą nam jak najlepsze wyniki. Teraz już wchodzimy w fazę indywidualizacji i dlatego na treningach pływamy dużo szybszych odcinków. Jednak z dużym optymizmem patrzymy na dalszą część pracy pomału czekając już na pierwsze starty.
Czwórka bez sterniczki juniorek w finale Mistrzostw Świata
Przedostatni dzień Mistrzostw Świata Juniorów dobiegł końca. Finały zbliżają się wielkimi krokami, lecz naszym reprezentantom nie poszło dzisiaj najlepiej. Tylko jedna osada pozostała w walce o medale.
źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowaci
Mowa o czwórce bez sterniczki juniorek. Barbara Wojtarowicz, Sara Bugajska, Paulina Grzella oraz Barbara Streng awansowały do finału A. Polki zajęły trzecie miejsce w półfinale osiągając czas 6:58,48.
Do finału A nie zakwalifikował się skiffista Fabian Barański. Jedynkarz przekroczył linię mety na piątej pozycji i będziemy mogli go zobaczyć w wyścigu o miejsca od 7 do 12.
Szczęście nie dopisało czwórce podwójnej juniorów. Nasi reprezentanci w tej konkurencji zakończyli wyścig na czwartej lokacie. Do awansu do finału A zabrakło niewiele ponad 0,4 sekundy. Osada popłynie w finale B.
Natomiast w finale C mogliśmy zobaczyć dwójkę podwójną juniorów. Tomasz Budzyński i Jędrzej Skierecki uplasowali się na czwartym miejscu. Debel uzyskał czas 6:50,54 i zajął 16. miejsce na świecie.
Udział w regatach zakończyła również dwójka podwójna juniorek w składzie Zuzanna Lesner i Michalina Partyga. Polki zajęły drugie miejsce w finale E, co daje im 26. miejsce wśród wszystkich startujących.
Ostatni dzień zawodów rozpocznie finał B czwórki podwójnej juniorów oraz jedynek juniorów. Następnie w finale A wystąpi czwórka bez sterniczki juniorek. Trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że Polki spiszą się na medal. Wszystkim życzymy połamania wioseł!
Dobre starty Polaków na MŚ w wioślarstwie
Kolejny dzień Mistrzostw Świata Juniorów w wioślarstwie w Trokach za nami. Dziś Polacy wystartowali w ćwierćfinałach i repasażach. Trzy z pięciu osad awansowały do półfinałów i nadal będą walczyć o mistrzostwo świata.
źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic
Ćwierćfinał na drugiej pozycji zakończył skiffista Fabian Barański. Polak w połowie dystansu zajmował czwartą lokatę. Na szczęście na drugim 1000 jedynkarz zdołał wyprzedzić Portugalczyka i Łotysza osiągając czas 7:11, 17.
Czwórka podwójna juniorów w składzie Bartłomiej Zalega, Maciej Madaj, Jan Domeradzki oraz Krzysztof Kasparek również zakwalifikowali się do półfinału. Osada wygrała swój repasaż i przekroczyła linię mety z czasem 6:05,22. Drudzy byli reprezentanci Estonii, a trzeci Amerykanie.
źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic
Odrobiny szczęścia zabrakło Tomaszowi Budzyńskiemu i Jędrzejowi Skiereckiemu. Dwójka podwójna juniorów uplasowała się na czwartej lokacie. Do półfinału naszym reprezentantom zabrakło niecałe 0,5 sekundy. Zawalczą oni jutro w półfinale o wejście do finału C.
Jutro czeka nas dzień półfinałów. O finał A walczyć będzie jedynkarz, czwórka podwójna juniorów oraz czwórka bez sterniczki juniorek, natomiast o finał C dwójka podwójna juniorów. W finale E zobaczymy dwójkę podwójną juniorek. Z niecierpliwością czekamy na kolejne starty!
Posnania zaprasza na spływ z Puszczykowa
Jeśli szukasz świetnego sposobu na aktywne spędzenie soboty, to Przystań "Posnania" oraz Plaża Rataje w Poznaniu serdecznie zaprasza 19 sierpnia na spływ kajakowy z Puszczykowa do Plaży Rataje.
foto organizator
Pokonanie trasy o długości 19km z przystankiem w Czapurach potrwa 2-3 godziny. Zbiórka przewidziana jest na godzinę 10 na Plaży Rataje, skąd odjedzie bus do Puszczykowa. Po przypłynięciu na metę spływu odbędzie się wspólny grill. Cena spływu wynosi 70 zł od osoby. W kwotę wliczony jest transport do Puszczykowa, kajaki dwuosobowe, kapoki, wiosła i posiłek. Rezerwacje miejsc prosimy zgłaszać przez facebooka lub osobiście na Plaży Rataje. Płatność przyjmowana jest do 14 sierpnia po przyjęciu zgłoszenia. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą wody, czapki z daszkiem, odzieży i obuwia na zmianę oraz szczelnego opakowania na dokumenty, komórkę itd. Zapraszamy!
Drugi dzień Mistrzostw Świata Juniorów w wioślarstwie za nami
Zakończył się drugi dzień Mistrzostw Świata Juniorów w wioślarstwie. Dzisiaj na litewskim torze regatowym rozegrane zostały przedbiegi kolejnych konkurencji oraz repasaże. Jak tym razem poradziła sobie juniorska reprezentacja?
źródło www.pztw.org.pl
Czwórka bez sterniczki juniorek awansowała do półfinału. Sara Bugajska, Barbara Wojtarowicz, Paulina Grzella oraz Barbara Streng ukończyły wyścig na drugiej pozycji uzyskując czas 6:59,87.
Na czwartej pozycji linię mety przekroczyli Bartłomiej Zalega, Maciej Madaj, Jan Domeradzki, i Krzysztof Kasparek. Bezpośrednio do półfinału awansowały tylko dwie osady, dlatego czwórka podwójna juniorów zmierzy się w jutrzejszym repasażu.
Niestety nie powiodło się dwójce podwójnej juniorek, które repasaż zakończyły na trzeciej pozycji. Osada w składzie Zuzanna Lesner, Michalina Partyga wystartuje w finale E.
Kolejnym startem Polaków będzie jutrzejszy repasaż czwórki podwójnej juniorów. Następnie dwójka podwójna juniorów oraz jedynkarz Fabian Barański wystartują w ćwierćfinałach. Liczymy na jak najlepsze rezultaty!
Znamy zwycięzców Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w wioślarstwie
W miniony weekend 27 - 30 lipca na kruszwickim Torze Regatowym "Gopło" odbywała się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w wioślarstwie. Juniorzy młodsi z całej Polski przybyli, aby walczyć o Mistrzostwo Polski. Zawodnicy ścigali się na dystansie 2000m. Walka była bardzo zacięta i wyrównana, ale podczas regat panowała miła atmosfera.
źródło facebook Paweł Szczepaniak
A oto Mistrzowie Polski w poszczególnych konkurencjach:
- jedynka juniorek młodszych - Wiktoria Kalinowska (MKS Dwójka Warszawa),
- jedynka juniorów młodszych - Dawid Frącz-Zakrzewski (LOTTO Bydgostia),
Fot. Zdzisław Biernacki, www.facebook.com/FOTOwioslaZB/
- dwójka bez sterniczki juniorek młodszych - Dominika Baranowska, Weronika Walczyńska (BKW Bydgoszcz),
- dwójka bez sternika juniorów młodszych - Jerzy Kaczmarek, Łukasz Kasztelan (Posnania RBW Poznań),
- dwójka podwójna juniorek młodszych - Sandra Kowalak, Martyna Jankowska (AZS AWF Gorzów Wlkp.),
- dwójka podwójna juniorów młodszych - Patryk Szymendera, Dominik Glonek (Posnania RBW Poznań),
- czwórka bez sterniczki juniorek młodszych - Oliwia Nowakowska, Justyna Leśkiewicz, Aleksandra Marcinkowska, Wiktoria Dziwota (PTW Płock),
Fot. Zdzisław Biernacki, www.facebook.com/FOTOwioslaZB/
- czwórka bez sternika juniorów młodszych - Maciej Kasprzyk, Julian Kościók, Jerzy Kaczmarek, Łukasz Kasztelan (Posnania RBW Poznań),
- czwórka ze sternikiem juniorów młodszych - Dominik Tataruch, Patryk Rak, Piotr Witulski, Wiktor Wróbel, Marcelina Michniacka (LOTTO Bydgostia),
- czwórka podwójna bez sterniczki juniorek młodszych - Sandra Kowalak, Ewelina Konieczka, Paulina Niewiadomska, Martyna Jankowska (AZS AWF Gorzów Wlkp.),
- czwórka podwójna bez sternika juniorów młodszych - Maksymilian Nogaj, Michał Staszak, Aleksander Kwiatkowski, Bartosz Sroślak (AZS Szczecin),
- czwórka podwójna ze sterniczką juniorek młodszych - Zuzanna Kononowicz, Julia Wróbel, Aleksandra Tucholska, Agata Bentlejewska, Wiktoria Szopińska (LOTTO Bydgostia)
- czwórka ze sternikiem juniorów młodszych - Dominik Glonek, Patryk Szymendera, Patryk Wojtalak, Franciszek Plewczyński (Posnania RBW Poznań),
- ósemka juniorek młodszych - Oliwia Broniszewska, Adrianna Paszkowska, Aleksandra Dreszler, Julia Weiwer, Natalia Podlas, Zuzanna Raczyńska, Agata Betlińska, Inez Kurlapska, Maria Ernest (AZS UMK Toruń),
- ósemka juniorów młodszych - Piotr Witulski, Wiktor Wróbel, Patryk Rak, Bartosz Ałaszewski, Dominik Tataruch, Gracjan Bujanowski, Bartosz Gamszej, Patryk Drzewiecki, Zuzanna Kononowicz (LOTTO Bydgostia).
Gratulujemy wszystkim wspaniałych wyników!
A już w przyszły weekend w Poznaniu rozpoczną się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa Polski Młodzików. Zapraszamy do śledzenia wyników regat.
Mistrzostwa Świata Juniorów w wioślarstwie rozpoczęte
Wczoraj w Trokach (Litwa) rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Juniorów w wioślarstwie. W czempionacie weźmie udział blisko 750 zawodniczek i zawodników z 58 krajów, którzy popłyną w 255 osadach. Polska reprezentacja składa się z pięciu łodzi (dwóch kobiecych oraz trzech męskich). Dwie z nich awansowały już do ćwierćfinałów, jedna wystartuje w repasażu.
źródło www.pztw.org.pl
Swój przedbieg wygrał jedynkarz Fabian Barański. Wioślarz osiągnął czas 7:12,70 i awansował do ćwierćfinału. Jako drugi linię mety przekroczył zawodnik z Uzbekistanu, a trzeci był Litwin.
W ćwierćfinale wystartuje również dwójka podwójna juniorów. Tomarz Budzyński wraz z Jędrzejem Skiereckim zajęli trzecie miejsce w przedbiegu i osiągnęli czas 6:44,25. Przed Polakami bieg ukończyli Niemcy oraz Serbowie.
Natomiast dwójka podwójna juniorek w składzie Zuzanna Lesner i Michalina Partyga ukończyła przedbieg na piątej pozycji. Osada będzie musiała zmierzyć się w repasażu.
Dziś zobaczymy przedbieg czwórki bez sterniczki juniorek i czwórki podwójnej juniorów oraz repasaż dwójki podwójnej juniorek. Trzymamy kciuki za udane wyścigi.
O występach Polaków na Festiwalu Olimpijskim w Gyor. Rozmowa z terenem Tomaszem Szwedem
W miniony weekend w węgierskim mieście Gyor zakończył się XIV Europejski Letni Młodzieżowy Festiwal Olimpijski. W zawodach wzięło udział 81 zawodniczek i zawodników z Polski, którzy uczestniczyli w ośmiu z dziesięciu (poza koszykówką i piłką ręczną) rozgrywanych konkurencji. Polska Młodzieżowa Reprezentacja EYOF Gyor 2017 wywalczyła łącznie 10 medali zajmując 14. miejsce w tabeli medalowej na 50 państw.
Niestety żaden z nich nie padł łupem naszych wodniaków, których w Gyor było sześciu. Jednak wyniki uzyskane na zawodach wcale nie muszą być rozczarowaniem dla kibiców sportów wodnych, którzy przyzwyczajeni są do medali przywożonych przez naszych reprezentantów z imprez międzynarodowych. Nasza kadra, która dopiero się rozwija, a największe sukcesy są miejmy nadzieję dopiero przed nimi pojechała do Gyor trochę po naukę i po to by zdobyć cenne zwłaszcza w tak młodym wieku doświadczenie. I właśnie zdobywaniu tych doświadczeń udało nam się porozmawiać z trenerem głównym naszych zawodników, którym był Tomasz Szwed.
źródło www.pzkaj.pl
Aktywni na wodzie: Niestety nie udało się polskim osadą zdobyć żadnego medalu podczas XIV Europejskiego Letniego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego w Gyor. Czy to duże rozczarowanie?
Tomasz Szwed: Szczerze powiedziawszy nie jest to rozczarowaniem, znaliśmy swoje możliwości i zdawaliśmy sobie sprawę, że szans medalowych mogliśmy upatrywać co najwyżej na dystansie 500m, gdyż dwusetka to dystans na którym w Polsce nie rywalizują juniorzy młodsi, stąd też większość naszych zawodników nie potrafiła odnaleźć się na tym dystansie. Nasze domysły się potwierdziły i na pięćset w kilku konkurencjach osiągnęliśmy bardzo dobre rezultaty, jak choćby siódme miejsce Bartka Hałasa w jedynce i szóste miejsce w dwójce ze Stanisławem Szafrańcem. Bardzo szybko pływała również Karolina Karolczuk w K-1, jednakże bardzo mocny półfinał nie pozwolił jej na awans do wyścigów finałowych, pomimo uzyskania szóstego czasu spośród wszystkich zawodniczek. Poprawnie spisała się również osada K-4 Mix, w której płynęli wspomniani wyżej zawodnicy oraz Julia Górska. Czwórka uzyskała ostatecznie dziesiąty czas na dwadzieścia osad startujących. Na pięćset zdecydowanie słabiej wypadli kanadyjkarka Patrycja Mendelska oraz kanadyjkarz Maciej Szlachta, którym nie powiodło się zarówno w jedynce, jak i w dwójce mix. Za to wspomniana dwójka zawodników zdecydowanie lepiej zaprezentowała się na dystansie 200m, gdzie odpadli dopiero w półfinale.
Podsumowując starty naszych zawodników należy wspomnieć również o tym, iż już w najbliższy czwartek rozpoczyna się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Bydgoszczy, czyli impreza główna dla wszystkich wspomnianych powyżej reprezentantów Polski, stąd też start w EYOF wypadł akurat w ostatnich dniach przedostatniego tygodnia BPSu, czyli w okresie, w którym zmęczenie treningowe jest najwyższe i co za tym idzie forma sportowa w tym czasie jest zazwyczaj daleka od optymalnej.
Aktywni: Czy brak medali podyktowany był nieco skomplikowanym systemem eliminacji – nie spotykanym chyba do tej pory w kajakach?
TS: Na akwenie w Gyor organizatorzy przygotowali tylko cztery tory, ponieważ po prostu więcej by się nie zmieściło, stąd też system kwalifikacji wymuszał zdecydowanie większą ilość startów niż zazwyczaj, np. żeby zdobyć medal trzeba było przejść dwie rundy kwalifikacji, potem półfinał i dopiero czwarty wyścig był tym finałowy. Dodam tylko, że w każdym wyścigu trzeba było pływać bardzo szybko, bo zazwyczaj 1-2 osady przechodziły dalej, a osady z 3-4 miejsc odpadały. Powyższy system był bardzo ciekawy i widowiskowy, a przede wszystkim równy dla wszystkich, więc nie może być w ogóle mowy o tym, iż brak medali naszej kadry był efektem tego systemu.
Aktywni: Jak oceniasz organizacje samych zawodów?
TS: Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, wszystko, dosłownie wszystko było perfekcyjnie przygotowane w każdym calu. Moja ocena to 10/10.
Aktywni: Nowością była konkurencja C2 MIX – co myślisz o niej z punktu szkoleniowego?
TS: Zarówno C-2 mix, jak i K-4 mix to konkurencje zupełnie nowe dla nas i na pewno dla większości krajów również. Były to bardzo ciekawe konkurencje, w których nieoczekiwane porażki poniosły osady węgierskie, które składały się praktycznie z samych medalistów konkurencji indywidualnych, co pokazało, że w osadzie nie zawsze liczą się indywidualności, a przede wszystkim liczy się praca drużynowa. Zatrzymując się na chwilę przy C-2 mix, to dodatkowym problemem dla nas było to, iż zarówno Maciek, jak i Patrycja wiosłują z tej samej strony, przez co zdecydowanie trudniej było im utrzymać łódkę w torze.
Aktywni: Jak oceniasz tor regatowy?
TS: Tor regatowy świetnie usytuowany, w bezpośrednim sąsiedztwie wioski olimpijskiej, z jednej strony całkowicie zasłonięty od wiatru lasem, z drugiej strony doskonale przygotowane nabrzeże ze specjalnie przygotowanymi trybunami dla widowni. Dla każdej ekipy było specjalnie przygotowane miejsce w hangarach, jak również każda ekipa miała do dyspozycji na miejscu szatnie, toalety, prysznice oraz strefę relaksu, w której na pięciu telewizorach można było śledzić na żywo transmisję z wyścigów. Co do transmisji, to realizatorzy pokazali światu jak należy transmitować zawody kajakowe. Kilkanaście kamer, praktycznie ujęcia z każdej strony, nawet z drona, zbliżenia, powtórki w zwolnionym tempie, nawet ujęcia po zejściu z wody. Jednym słowem pełen profesjonalizm.
Aktywni: Jakie są najbliższe plany naszej kadry?
TS: Kadra na EYOF w takim składzie to jednorazowe przedsięwzięcie, gdyż w zasadzie kajakarstwo na tej imprezie znalazło się po raz pierwszy i nie wiadomo, czy za dwa lata w Baku będzie ponownie. Wszyscy zawodnicy startujący w Gyor, tak jak wspomniałem wcześniej, już w najbliższy weekend wystartują w OOM w Bydgoszczy, gdzie powalczą o tytuły Mistrzów Polski i jednocześnie o przepustki do Reprezentacji na wrześniowy Puchar Nadziei Olimpijskich, bodajże w czeskich Racicach.
Aktywni: Czy myślisz, że zawodnicy, którzy wystartowali na Igrzyskach w Gyor są wstanie w przyszłości zastąpić naszych prawdziwych olimpijczyków?
TS: Hasło przewodnie Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy brzmiało: „Talent now idol in the future” (Talent teraz, idol w przyszłości).. Idąc tym tropem, jestem przekonany, że zawodnicy którzy wystartowali w Gyor są w stanie w przyszłości iść w ślady naszych olimpijczyków.
Zbiórka pieniędzy na kajak wyczynowy dla Janka
Zawodnik sekcji kajakowej AZS Politechniki Poznańskiej Janek Urbański potrzebuje waszego wsparcia. Ze względu na ograniczoną ilość sprzętu, klub zbiera fundusze na nowy kajak dla Janka.
zdj. AZS Politechnika Poznańska
Zawodnik przyszedł na treningi sekcji kajakowej na wiosnę 2014 roku w wieku 15 lat, późno gdyż chłopaki w jego roczniku miały już za sobą średnio 4-5 lat treningu. Pomimo trudnego startu szybko goni czołówkę z roku na rok klasyfikując się na coraz to wyższych pozycjach. Jak podkreśla trener Janka, Dagmar Światowiak „warto wspomnieć, iż Janek poza sportem zdobywa wysokie noty w nauce, a konkretnie jest finalistą olimpiady chemicznej. Połączenie siły woli, sprawności i rozumu daje nam mieszankę zwiastującą sukcesy!”
Dotychczasowy dorobek zawodnika:
9 msc w Ogólnopolskich Konsultacjach Kadry wiosennych - kwiecień 2017
8 msc w finale B k1 1000m Mistrzostw Polski Juniorów - sierpień 2016
12 msc w finale A k1 5000m Mistrzostw Polski Juniorów - sierpień 2016
4 msc w Długodystansowych Mistrzostwach Polski - sierpień 2015
Z uwagi na to, iż sekcja Politechniki Poznańskiej jest młodą sekcją i głównie ukierunkowaną na dzieci i młodzież, nie posiadamy zbyt wielkiego wyboru sprzętu na wyższą wagę, dla starszych zawodników. Z tego względu zwracamy się o pomoc przy zakupie kajaka na przyszłe lata dla Janka – dodaje Światowiak.
Więcej informacji o zbiórce na stronie - www.zrzutka.pl/fykyrz
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- 61
- 62
- 63
- 64
- 65
- 66
- 67
- 68
- 69
- 70
- 71
- 72
- 73
- 74
- 75
- 76
- 77
- 78
- 79
- 80
- 81
- 82
- 83
- 84
- 85
- 86
- 87
- 88
- 89
- 90
- 91
- 92
- 93
- 94
- 95
- 96
- 97
- 98
- 99
- 100
- 101
- 102
- 103
- 104
- 105
- 106
- 107
- 108
- 109
- 110
- 111
- 112
- 113
- 114
- 115
- 116
- 117
- 118
- 119
- 120
- 121
- 122
- 123
- 124
- 125
- 126
- 127