Doba znów na Atlantyku

    Dodane: 2017-05-10

W minioną niedzielę rozpoczęła się kolejna wyprawa znanego nie tylko w Polsce kajakarza Aleksandra Doby. Tym razem urodzony w Poznaniu obecnie mieszkaniec Polic wystartował z zatoki Sandy Hook w Nowym Jorku i szczęśliwie wypłynął na Atlantyk 8 maja. Wyprawa jest tak naprawdę kontynuacją Trzeciej Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej, którą rozpoczął rok temu - 29 maja 2016 w marinie nieopodal Statuy Wolności.

źródło facebook Aleksander Doba

Przypomnijmy, że kiedy rozpoczynał swoją ubiegłoroczną wyprawę przeciwne wiatry cofnęły go już z Atlantyku w kierunku lądu, rzucając przy tym kajakiem o brzeg.  Łódź wówczas uległa poważnemu uszkodzeniu, co zmusiło Olka do przerwania swojej wyprawy. 

Tym razem kierunek wiatru, wiejąc od strony lądu był idealny co ułatwiło wyjście na Atlantyk. Jednak krótko po starcie silny wiatr uderzył w kajak z ogromną siłą, znosząc go na pobliskie skały. Na szczęście Polak mógł liczyć na pomoc, która doholowała Olka  do punktu na Atlantyku, z którego Olek został cofnięty rok wcześniej. Tam linka holownicza została odczepiona Aleksander Doba odpłynął w swoją niezwykłą podróż do Europy. 

Przypomnijmy, że trasa Trzeciej Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej prowadzi z Nowego Jorku do Lizbony. Większa część podróży przebiegać będzie na północnym Atlantyku, przez co ze względu na warunki panujące w tej części oceanu (zimno, częste sztormy i bardzo wysokie fale) może być dużo trudniejsza i bardziej ryzykowna od dwóch poprzednich.

Aleksander Doba zakłada, że spędzi na Oceanie Atlantyckim około czterech miesięcy

Życzymy Olkowi powodzenia i oczywiście będziemy śledzić jego podróż.

Program Regat Eliminacyjnych Seniorów w Kajakarstwie i w Parakajakarstwie oraz Regat Sprinterskich Wojciecha Skrzypczyńskiego

    Dodane: 2017-05-10

Już w najbliższy piątek i sobotę (12 – 13 maja) na Torze Regatowym Malta w Poznaniu odbędą się Regaty Eliminacyjne do Kadry Narodowej Seniorów w Kajakarstwie oraz Parakajakarstwie, a także Regaty Sprinterskie Wojciecha Skrzypczyńskiego. Do stolicy Wielkopolski przyjadą najlepsi zawodnicy z całego kraju, w tym m.in. medalistki Igrzysk Olimpijskich z Rio de Janeiro.

Celem zawodów jest sprawdzenie przygotowania oraz wyłonienie reprezentacji narodowej do startu w zawodach rangi międzynarodowej (w tym na Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy), w kategoriach seniorów i młodzieżowej.

Organizatorem zawodów jest Wielkopolski Związek Kajakowy przy współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym.

Impreza odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Miasta Poznania oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Program Memoriału im. Wojciecha Skrzypczyńskiego

Program Eliminacji do Kadry Narodowej

Rusza 6. edycja programu Lider Animator!

    Dodane: 2017-05-09

Lider Animator już po raz szósty rusza w Polskę, żeby integrować Polaków poprzez zachęcanie ich do wspólnego i aktywnego spędzania czasu. Ponownie do współpracy zaprosiliśmy najlepszych animatorów życia społecznego w kraju. Tegoroczna edycja programu to cykl ponad 20 lokalnych wydarzeń, na które już teraz zapraszamy! Kalendarz imprez 2017 można znaleźć na www.lideranimator.pl.

Główną ideą tegorocznej edycji programu Lider Animator jest integracja społeczności lokalnych poprzez wspólne, aktywne spędzanie czasu. To niezmiernie ważne aby wartości, jakie towarzyszą idei sportu przekuwać na międzyludzkie relacje. Siła sportu jest niezwykła. Potrafi jednoczyć ludzi bez względu na wiek, status i pochodzenie. Organizatorom zależy, aby czerpać z tej siły i na niej właśnie budować, wzmacniając w ludziach poczucie wspólnoty i cementując ich wzajemne relacje.

Jednak wspieranie i rozwój społeczności lokalnych powinno odbywać się z uwzględnieniem ich potrzeb. Dlatego tak ważni są tutaj lokalni animatorzy życia społecznego, którzy dobrze znają swoje środowisko i którzy potrafią przygotować dla niego ofertę dopasowaną do aktualnych oczekiwań.

Poszukiwany, poszukiwana...!

Zapraszamy do współpracy wszystkich lokalnych animatorów i działaczy, którzy swoją działalnością wpisują się w założenia programu Lider Animator, i którzy chcieliby podzielić się swoją historią, dokonaniami oraz pomysłami. Poszukiwane są osoby realizujące różnego rodzaju programy zajęć rekreacyjnych, wydarzenia i imprezy o charakterze rodzinnym, które skupione są wokół idei wspólnie spędzonego czasu, wzmacniając tym samym integrację lokalnych społeczności.

Tegoroczna edycja programu Lider Animator jest formułą otwartą. Przez cały rok trwania programu można zgłaszać projekty za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie www.lideranimator.pl. Przesłane zgłoszenia będą na bieżąco przeglądane, a autorzy najciekawszych z nich będą zaproszeni do współpracy i otrzymają wsparcie finansowe, organizacyjne i merytoryczne, jakim jest zaproszenie do Akademii Lidera.

Program Lider Animator realizowany jest od 2012 roku przez Fundacje Aktywności Fizycznej i Zdrowia Sport Support. W ciągu dotychczasowych pięciu edycji wsparł on ponad 100 projektów z całej Polski na łączną wartość blisko półtora miliona złotych, przyciągając na wydarzenia ponad 300 000 osób.

Więcej informacji o programie można znaleźć na www.lideranimator.pl

Zapraszamy turystów na Otwarte Długodystansowe Regaty

    Dodane: 2017-05-09

20 maja na rzece Warcie w Poznaniu odbędą się Otwarte Długodystansowe Regaty. W ramach imprezy uczestnicy wystartują w: Maratonie Wioślarsko-Kajakowym na trasie Śrem – Puszczykowo – Poznań, Półmaratonie Wioślarsko-Kajakowym na trasie Puszczykowo – Poznań oraz w Długodystansowych Regatach Ósemek wioślarskich.

Zawody odbędą się na dystansie:
– 3000 m – na wysokości mostu kolejowego Poznań-Starołęka
– 8000 m – z miejscowości Czapury, ul. Poznańska 4A (granica Miasta Poznania).
– 16 km – z Puszczykowa
– 46 km – ze Śremu

Meta w Poznaniu znajdywać się będzie na wysokości Przystani Posnania nad Wartą.

Celem regat jest powrót do tradycji organizacji regat ogólnopolskich na  rzece Warcie, promocja terenów nadwarciańskich i rzeki Warty w okolicach od Śremu do Poznania dla rekreacji i sportu oraz promocja wioślarstwa i kajakarstwa.

Organizatorem regat jest Fundacja Wielkopolski Sport, KS Posnania Sp. z o. o. przy współudziale Urzędu Miasta Poznania, Śremu i Puszczykowa oraz Sponsorów.

Zgłoszenia do regat dokonać można na stronie internetowej www.przystanposnania.pl lub e-mailem na adres: przystanposnania@wp.pl w terminie do 2 maja 2017 r. do godziny 24:00.

Wpisowe należy dokonać przelewem do 2 maja 2017 roku na KS Posnania Sp. z o. o., ul. Wioślarska 72, 61-136 Poznań, konto bankowe nr 70 1020 4027 0000 1302 1131 5431 lub gotówką w biurze regat na Przystani Posnania. Wysokość opłat:

  1. Młodziczki i młodzicy – 10 zł (zawodnicy licencjonowani)
  2. Juniorki i juniorzy w biegu 4x – 20 zł ( zawodnicy licencjonowani)
  3. Pozostali zawodnicy – 40 zł

Dodatkowe koszty startu:

  • koszulka regatowa – 20 zł
  • transport zawodników na start lub z mety (Śrem-Poznań) -15zł, Puszczykowo-Śrem i Poznań- Puszczykowo  – 10zł

Pytania można kierować do Pawła Szczepaniaka nr tel. 601568688 lub mailem przystanposnania@wp.pl

Regaty Eliminacyjne Seniorów w Kajakarstwie oraz w Parakajakarstwie. Regaty Sprinterskie Wojciecha Skrzypczyńskiego

    Dodane: 2017-05-08

Już w najbliższy piątek i sobotę (12 – 13 maja) na Torze Regatowym Malta w Poznaniu odbędą się Regaty Eliminacyjne do Kadry Narodowej Seniorów w Kajakarstwie oraz Parakajakarstwie, a także Regaty Sprinterskie Wojciecha Skrzypczyńskiego. Do stolicy Wielkopolski przyjadą najlepsi zawodnicy z całego kraju, w tym m.in. medalistki Igrzysk Olimpijskich z Rio de Janeiro.

Celem zawodów jest sprawdzenie przygotowania oraz wyłonienie reprezentacji narodowej do startu w zawodach rangi międzynarodowej (w tym na Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy), w kategoriach seniorów i młodzieżowej.

Konkurencje Regat Eliminacyjnych do Kadry Narodowej:

Kobiety: K1 200 m, K1 500 m, K1 1000 m

Kanadyjkarki: C1 200 m, C1 500 m

Kanadyjkarze: C1 200 m, C1 1000 m, C1 500 m

Kajakarze: K1 200 m, K1 1000 m, K1 500 m

Parakajakarstwo: kobiety i mężczyzni - K1 200m i V1 200m

Ramowy program:

12.05.2017 r. (piątek) – od godz. 8.30

Konkurencje:

Kobiety – 200 m i 500 m

Mężczyźni - 200 m i 1000 m

13.05.2017 r. (sobota) – od godz. 8.30

Konkurencje Regat Eliminacyjnych do Kadry Narodowej:

Kobiety – 500 m (cd) i 1000 m

Mężczyźni – 500 m

Organizatorem zawodów jest Wielkopolski Związek Kajakowy przy współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym.

Impreza odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu ze środków Ministerstwa Sportu
i Turystyki, Urzędu Miasta Poznania oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Kwalifikacje do reprezentacji na puchar świata i mistrzostwa Europy w maratonie kajakowym

    Dodane: 2017-05-08

24 maja br. w Lubniewicach, w godzinach 9-12 odbędą się kwalifikacje do reprezentacji Polski na puchar świata i mistrzostwa Europy w maratonie kajakowym.

Zgłoszenia do udziału w kwalifikacjach należy wysłać w terminie do 22 maja na adres e-mail: mateusz.rynkiewicz84@gmail.com.

Zawodnicy muszą posiadać licencję PZKaj z aktualnymi badaniami lekarskimi, odpowiednie ubiory i sprzęt specjalistyczny.

W przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o bezpośredni kontakt z trenerem kadry, Panem Mateuszem Rynkiewiczem, tel.: 796 143 683.

7 medali biało –czerwonych na Pucharze Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-05-07

Zakończył się Puchar Świata w wioślarstwie. Nasi reprezentanci wracają z Belgradu z dorobkiem 7 medali: 2 złotych, 2 srebrnych i 3 brązowych. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 4 miejsce za Wielką Brytanią, Holandią i Szwajcarią.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Jeden ze złotych medali zdobyły Agnieszka Kobus, Marta Wieliczko, Maria Springwald oraz Katarzyna Zillmann. Czwórka podwójna kobiet wyprzedziła osadę holenderską i dopłynęła na metę z czasem 6:29,28.

Na najwyższym stopniu podium stanęła również dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet. Martyna Mikołajczak wraz z Weroniką Deresz na ostatnich metrach skutecznie pokonały Brytyjki.

Drugie miejsce i srebrny krążek zdobyła czwórka bez sterniczki. Zawodniczki w składzie: Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska ukończyły wyścig z czasem 6:41,53. Kolejne na mecie były wioślarki z Białorusi (6:49,40).

Jako drugi dopłynął również olimpijski skład czwórki podwójnej mężczyzn (Mirosław Ziętarski, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mateusz Biskup). Wyścig wygrała Litwa, natomiast trzecia była Wielka Brytania.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Brązowy medal Pucharu Świata zdobyła Joanna Dorociak w konkurencji jedynek wagi lekkiej. Skiffistka nie dała się Szwajcarce i znalazła się na mecie z czasem 7:59,22.

Bardzo zaciętą walkę musieli stoczyć Miłosz Jankowski oraz Jerzy Kowalski, którzy na dwójce podwójnej wagi lekkiej uplasowali się na trzecim miejscu. Lekki debel przegrał srebrny medal z Czechami o niecałe 0,4 sekundy.

Z  brązowymi krążkami na szyjach do Polski wracają Dominik Czaja i Adam Wicenciak. W konkurencji dwójek podwójnych uzyskali czas 6:21,18. Druga była osada z Szwajcarii.

Bardzo niewiele brakowało do medalu Arturowi Mikołajczewskiemu, który ostatecznie uplasował się na czwartym miejscu. Dokładnie o 0,6 sekundy wyprzedził go trzeci w tym wyścigu Belg.

Jeszcze mniejsza różnica dzieliła od brązu męską ósemkę. Polacy w składzie: Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Ryszard Ablewski, Robert Fuchs, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, Marcin Brzeziński, Bartosz Modrzyński i Daniel Trojanowski osiągając czas 5:34,42 i czwarte miejsce zostali pokonani m.in. przez kończącą start na trzecim miejscu Rosję (5:34,04).

Jako jedyna w finale B bez szans na walkę o medal znalazła się dwójka bez sternika, która ukończyła swój finał na piątym miejscu.

Kolejny Puchar Świata odbędzie się w Poznaniu. Gratulujemy wioślarzom osiągniętych wyników!

Drugi dzień Pucharu Świata w Belgradzie za nami

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-05-06

Zakończył się drugi dzień Pucharu Świata w Belgradzie, podczas którego odbyły się repasaże, półfinały oraz finały C. Siedmiu polskim osadom udało się wywalczyć pewne miejsca w jutrzejszych finałach A.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

 

Drugie miejsce w półfinale zajęła dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn, co pozwoliło osadzie zakwalifikować się do najwyższego finału.

Na tym samym miejscu przypłynął Artur Mikołajczewski w kategorii jedynki wagi lekkiej mężczyzn. Skiffiście zabrakło sekundy do wygrywającego półfinał Szwajcara, lecz będziemy mogli zobaczyć go w jutrzejszym finale.

Dominik Czaja wraz z Adamem Wicenciakiem uplasowali się na drugim miejscu w dzisijeszym repasażu. Dwójce podwójnej wystarczyło to, aby dostać się do finału A.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Niestety dwójce bez sternika nie dopisało szczęście. Po zajęciu ostatniego miejsca w półfinale, peruar będzie się ścigać w finale B.

Skiffista Maciej Zawojski również nie miał szczęsliwego dnia. Przypływając na czwartym miejscu w repasażu, zapewnił sobie miejsce jedynie w finale C, gdzie ukończył wyścig na pierwszym miejscu z czasem 7:11,52.

Na torze regatowym w Serbii odbyły się również przedbiegi konkurencji o małych liczbach zgłoszeń. Wysokie miejsca naszych wioślarzy w tych przedbiegach mogą być dobrą zapowiedzią niedzielnych startów.

Pierwsze miejsce w swoim przedbiegu zajęły Weronika Deresz i Martyna Mikołajczewska w konkurencji dwójki podwójnej wagi lekkiej kobiet. Polski debel wyprzedził zawodniczki z Wielkiej Brytani o  niecałą sekundę.

Czwórka podwójna kobiet z przewagą pięciu sekund wygrała przedbiegi. Drugie na mecie były Holenderki.

Natomiast w konkurencji czwórek bez sterniczki Polki zostały wyprzedzone przez reprezentantki Holandii. Wioślarki ukończyły wyścig na drugim miejscu z czasem 6:46,18.

Męska ósemka uplasowała się na drugim miejscu w dzisiejszym przedbiegu. Osada straciła jedynie sekundę do Brytyjczyków.

Już jutro w Belgradzie Polacy będą walczyć o najwyższe stopnie podium Pucharu Świata. Mamy nadzieję, że wioślarze wrócą z Serbii z jak największą ilością krążków na szyjach.

Dobre starty Polaków w pierwszym dniu Pucharu Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-05-05

Za nami pierwszy dzień rywalizacji o Puchar Świata w Belgradzie. Nasza wioślarska reprezentacja jest jednym z najliczniejszych zespołów ścigających się w Serbii. Dzisiejsze przedbiegi można zaliczyć do udanych, lecz niektóre z powodu burzy musiały zostać odwołane lub przełożone na sobotę.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Czwórka podwójna mężczyzn w składzie Mirosław Ziętarski, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz oraz Mateusz Biskup zakwalifikowała się do finału A. Czwarta osada z minionych igrzysk wyprzedziła Holandię i Estonię.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Swój przedbieg zwyciężyła również dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn. Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski zakończyli bieg z czasem 6:32,93 i popłyną w jutrzejszym półfinale.

Natomiast w kategorii jedynki wagi lekkiej mężczyzn Artur Mikołajczewski zajął drugie miejsce i tym samym zdołał zakwalifikować się do półfinału. W konkurencji lekkiego skiffa wystartowała również Joanna Dorociak, która zajmując drugie miejsce zapewniła sobie miejsce w finale A.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Czwarte miejsce w przedbiegu zajęła dwójka podwójna mężczyzn. Dominik Czaja wraz z Adamem Wicenciakiem zabrakło 9 sekund do osady z Litwy i popłyną jutro w repasażu.

Ze względu na małą liczbę zgłoszeń dwójkę podwójną wagi lekkiej kobiet, czwórkę bez sterniczki, czwórkę podwójną kobiet oraz ósemkę mężczyzn będziemy mogli zobaczyć dopiero w niedzielnych finałach A.

Karol Leszczyński oraz Filip Leszczyński na dwójce bez sternika wywalczyli udział w półfinale tej konkurencji, natomiast kontuzjowany Piotr Juszczak i jego partner z osady Karol Aranowski zostali wycofani z udziału w regatach.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Skiffista Maciej Zawojski wystartuje w repasażu. W dzisiejszych przedbiegach zajął on ostatnie miejsce. Bieg wygrał Rosjanin.

Jutrzejsze rozgrywki rozpoczynają się o 9:30. Trzymamy kciuki za naszych wioślarzy!