Adam Korol nowym prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich

    Dodane: 2021-09-12

W sobotę 11 września podczas sejmiku sprawozdawczo-wyborczego w Centrum Olimpijskim w Warszawie nowym prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich został Adam Korol (40 głosów).

fot. A. Karaszewski/PZTW

Były Minister Sportu i Turystyki, jest następcą Ryszarda Stadniuka, który sprawował tę funkcję od 25 lat. Mistrz olimpijski z Pekinu ma bogate doświadczenie. "Z wioślarstwem jestem związany od dziecka. Miałem okazję poznać ten sport z każdej strony. Byłem zawodnikiem i trenerem, pracownikiem naukowym AWFiS, później Ministrem Sportu i Turystyki, a także członkiem zarządu PZTW. Chciałbym swoją wiedzą, doświadczeniem i nowymi pomysłami przyczynić się do dalszego rozwoju dyscypliny i klubów wioślarskich w Polsce. Jako prezes PZTW będę dążył do wsparcia wioślarstwa amatorskiego, akademickiego, mastersów, a także wioślarstwa osób z niepełnosprawnością" - powiedział Adam Korol jeszcze przed wyborami.

Kontrkandydatami Korola w wyborach na prezesa Paweł Rańda (9 głosów) i Sebastian Kosiorek (8 głosów).

Podczas obrad wybrano także nowy zarząd Związku. W wyniku głosowania 12-osobowy zarząd na lata 2021-2024 tworzyć będą: Piotr Basta, Stefan Janeczek, Michał Jeliński, Franciszek Kamiński, Andrzej Krzepiński, Tomasz Kucharski, Paweł Szczepaniak, Anna Tataruch, Marcin Wenzel, Przemysław Knigawka oraz prezes Adam Korol.

W skład Komisji Rewizyjnej PZTW kadencji 2021-2024 weszli: Lech Burchard, Ewa Gancarz, Sebastian Kosiorek, Piotr Kula i Marek Niedziałkowski.

Podczas obrad, na wniosek prezesa Adama Korola, ustępujący szef Związku Ryszard Stadniuk został odznaczony tytułem honorowego Prezesa PZTW.

Źródło PZTW

Posnania Poznań nagrodziła swoich wodniaków

    Dodane: 2021-09-10

W czwartek 9 września w przepięknej słonecznej aurze na przystani KS Posnania Poznań odbyło się uroczyste spotkanie podczas którego nagrodzono m.in. zawodników dyscyplin wodnych.

Nagrodzeni zostali

Kajakarze:

- Bartosz Stabno: uczestnik ME seniorów

- Małgorzata Puławska: 8. zawodniczka ME seniorów, która przygotowuje się do MŚ seniorów

- Filip Weckwert: dwa czwarte miejsca na Młodzieżowych MŚ i ME

- Luiza Fechner i Karolina Seydlewicz: finalistki MŚ i ME juniorów

- Jakub Michalski i Wojciech Tracz -  srebrni medaliści tegorocznych Młodzieżowych MŚ  i ME

Wioślarze (uczestnicy Młodzieżowych MŚ i ME):

- Krzysztof Kasparek

- Dominik Glonek, Mikołaj Januszewski, Damian Józefowicz, Jerzy Kaczmarek

- Gabriela Stefaniak - uczestniczka MŚ juniorów

- Wiktoria Kalinowska: brązowa medalistka Młodzieżowych MŚ, srebrna medalistka Młodzieżowych ME, finalistka ME seniorów

- Jessica Sobocińska, Barbara Jęchorek - brązowe medalistki Młodzieżowych ME

- Emil Jackowiak, Patryk Wojtalak – srebrni medaliści ME

Punktem kulminacyjnym było wręczenie specjalnych wyróżnień i okazałych nagród, które otrzymali:

- Karolina Naja – dwukrotna medalistka IO w Tokio (K2 i K4 500m)

- Wiktor Chabel – czwarty zawodnik IO w Tokio (M4x)

Karolina Naja nagrodzona przez Prezydenta Miasta Poznania

    Dodane: 2021-09-09

W czwartek, 9 września w Sali Białej urzędu miasta Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania nagrodził Karolinę Naję oraz Tadeusza Michalika - poznańskich medalistów XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

zdj. Maciej Nowaczyk

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio reprezentacja Polski zdobyła 14 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych - i jest to najlepszy wynik w XXI wieku. Trzy krążki (srebro i 2 razy brąz) zdobyli stypendyści z Poznania - to również najlepszy wynik w XXI wieku. Igrzyska w Atenach w 2004 r. przyniosły im jeden medal, IO w Sydney - dwa.

- Gratuluję zawodnikom i ich trenerom, którzy przygotowywali sportowców podczas pandemii - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Szczególne wyrazy szacunku składam również rodzicom pana Tadeusza Michalika. Wychowanie olimpijczyka to powód do wielkiej dumy, wychowanie dwojga - to coś niezwykłego. Cieszę się, że w trudnej sytuacji, jaką było przełożenie igrzysk o rok, poznańskim zawodnikom udało się utrzymać tak wysoką formę i zdobyć medale. Gratuluję!

Nasza kajakarka Karolina Naja z KS Posnanii Poznań w Tokio zdobyła dwa medale. Srebro wywalczyła wraz z Anną Puławską w konkurencji K-2 500 m. Po swój drugi medal, tym razem brązowy kajakarka Posnanii sięgnęła z koleżankami (Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska) w rywalizacji K-4 500 m. Za swoje osiągnięcia została nagrodzona Olimpijską Nagrodą Sportową w wysokości 70 tys. zł.

- Dziękuję za gratulacje, które ciągle otrzymuję - mówiła Karolina Naja. - Emocje ciągle we mnie są silne, choć od igrzysk minął już miesiąc. Cieszymy się z tych wyników, bo przez ostatnie pięć lat włożyłyśmy w treningi dużo ciężkiej pracy. Nie była to droga łatwa, dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia.

Sukces swojej siostry Moniki Michalik, która w Rio de Janeiro zdobyła brązowy medal, powtórzył zapaśnik KS Sobieski Poznań,Tadeusz Michalik (kat. 97 kg). Reprezentant poznańskiego klubu otrzymał nagrodę w kwocie 40 tys. zł.

- Chciałbym podziękować za doping i energię, którą cały czas dostawałem - podkreślał Tadeusz Michalik. - Wsparcie, jakie od kilku lat otrzymuję od Miasta, pomogło mi rozwinąć karierę i przywieźć olimpijski medal dla Poznania. 

Podczas spotkania uhonorowani przez Prezydenta Miasta Poznania Nagrodą rzeczową w kwocie 10 tys. zł zostali również trenerzy: Jacek Heneczkowski (trener klubowy Karoliny Nai), trener klubowy Tadeusza Michalika Marcin Olejniczak oraz pochodzący z Poznania trener kadry narodowej kajakarek Tomasz Kryk, a także trener Pawła Fajdka - Szymon Ziółkowski. Dodatkowo kluby, w których na co dzień trenują medaliści olimpijscy, otrzymali nagrody rzeczowe na sprzęt sportowy. 

Jeszcze przed wyjazdem do Tokio 15 poznańskich olimpijczyków otrzymało za nominację olimpijską nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Kolejne dwa medale polskich kajakarzy na MMŚ

    Dodane: 2021-09-07

Dwa srebrne medale wywalczyli polscy kajakarze w ostatnim dniu rozgrywanych w portugalskim Montemor-o-Velho Mistrzostw Świata juniorów i U23.

Drugie miejsce zajęła męska czwórka K4 500 m w składzie: Jakub Michalski, Wojciech Tracz, Bartosz Grabowski i Przemysław Korsak. Nasi kajakarze przepłynęli dystans w czasie 1.24,96. Przegrywając zaledwie o 0,7 s z osadą Ukrainy. Trzecie miejsce ze stratą 0,31 s do biało-czerwonych zajęli Rosjanie.

W rywalizacji mix C2 500 m nasz duet Aleksandra Jacewicz i Oleksyi Koliadych z czasem 2.01,14 był gorszy jedynie od osady kanadyjskiej - 1.58,59. Trzecią pozycję zajęli reprezentanci Ukrainy - 2.02,01.

Tym samym biało-czerwoni kończą mistrzostwa z siedmioma krążkami, wszystkimi zdobytymi w kategoriach U23. Przypomnijmy, że wcześniej po złoto sięgnął Jakub Stepun (K1 200 m), dwa razy na podium stanęła Katarzyna Kołodziejczyk (druga w K1 200 m oraz trzecia wraz z Adrianną Kąkol w K2 200 m), dwa medale zdobyła także Katarzyna Szperkiewicz (druga w C1 500 m i trzecia w C1 200 m).

Wyniki można sprawdzić na stronie wydarzenia

 

Stepun Mistrzem Świata! Mamy 5 medali!

    Dodane: 2021-09-06

Pięć medali zdobyli jak na razie polscy zawodnicy podczas rozgrywanych w portugalskim Montemor Mistrzostw Świata juniorów i U23 w kajakarstwie. Fenomenalnie po złoty krążek w konkurencji K1 200 m popłynął Jakub Stepun, dwukrotnie na podium stanęła Katarzyna Kołodziejczyk i Katarzyna Szperkiewicz.

20-letni Stepun w czerwcu tego roku w Poznaniu sięgnął po mistrzostwo Europy U-23. W Montemor potwierdził swoją znakomitą formę wygrywając w finale m.in. z Włochem Flavio Spurio i Słowakiem Matusem Jedinakiem.

Powody do radości mają również Katarzyna Szperkiewicz i Katarzyna Kołodziejczyk. Nasza kanadyjkarka w konkurencji jedynek na 200 m zajęła trzecie miejsce i tym samym zdobyła drugi medal w tych regatach (zwyciężyła reprezentantka Kanady Sophia Jensen). W sobotę w C1 500 m została wicemistrzynią świata (złotą medalistką została Niemka Annika Loske).

Natomiast Kołodziejczyk, która z powodu kontuzji ręki w ostatniej chwili nie poleciała na igrzyska do Tokio w niedzielę stanęła dwukrotnie na podium. W jedynce na 200 m przegrała tylko z Dunką Frederikke Matthiesen o 0,38 sekundy. Godzinę później razem z Adrianną Kąkol sięgnęły po brązowy medal w konkurencji K2 200 m.

Niewiele do medalu zabrakło Kacprowi Sieradzanowi, który ostatecznie zmagania zakończył na czwartym miejscu.

Pozostałe miejsca naszych reprezentantów:

K1 500 metrów U23 kobiet:
1. Alida Gazso (Węgry)
2. Marija Dostanić (Serbia)
3. Frederikke Matthiesen (Dania)
8. Adrianna Kąkol

C2 500 metrów U23 kobiet:
1. Węgry

 1. Mołdawia
  3. Kanada
  6. Polska (Aleksandra Jacewicz/Julia Walczak)

  K1 500 metrów juniorek:
  1. Sara Fojt (Węgry)
  2. Pauline Jagsch (Niemcy)
  3. Julija Babaszinskaja (Rosja)
  7. Weronika Marczewska

  K2 1000 metrów juniorów:
  1. Hiszpania
  2. Niemcy
  3. Węgry
  7. Polska (Paweł Krause/Igor Komorowski)


K1 1000 metrów U23 mężczyzn:
1. Martin Hiller (Niemcy)
2. Thorbjorn Rask (Dania)
3. Władisław Krawets (Białoruś)
8. Przemysław Rojek

C2 500 metrów juniorek:
1. Węgry
2. Ukraina
3. Rosja
6. Polska (Luiza Fechner/Karolina Seydlewicz)

K1 1000 metrów juniorek:
1. Anna Maro (Węgry)
2. Bianka Sidowa (Słowacja)
3. Marie Allendorf (Niemcy)
6. Magdalena Szczęsna

Wszystkie wyniki

33 komplety medali MP w kajakach rozdane. Znamy wyniki

    Dodane: 2021-08-31

W miniony weekend (28-29 sierpnia) na torze regatowym Brdyujście odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w kajakarstwie. Na starcie stanęli m.in. nasi olimpijczycy. W sumie rozdano 33 komplety medali. Poniżej zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

K2 200m – Denis Ambroziak/ Mikołaj Walulik (Sparta Augustów)

K1 200m – Jakub Stepun (AZS-AWF Poznań)

C1 200m – Wiktor Głazunow (AZS-AWF Gorzów WLKP)

K1 200m – Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz)

C1 200m – Dorota Borowska (MKS Świt Nowy Dwór Maz.)

C2 200m – Arsen Śliwiński/ Michał Łubniewski (AZS-KU Politechnika Opole)

K2 200m – Dominika Putto/ Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz)

C2 200m – Klaudia Szolc/ Katarzyna Szperkiewicz (AZS-AWF Poznań)

K2 200m mix – Jarosław Kajdanek/ Martyna Klatt (Energetyk Poznań)

C2 200m mx – Aleksandra Jacewicz/ Arsen Śliwiński (AZS-KU Politechnika Opole)

C1 1000m – Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn)

K1 1000m – Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok)

K1 1000m – Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice)

K2 1000m – Michał Bil/ Piotr Morawski (AZS-KU Politechnika Opole)

C2 1000m – Aleksander Kitewski/ Norman Zezula (Zawisza Bydgoszcz)

K2 1000m – Karolina Markiewicz/ Paulina Markiewicz (AZS-KU Politechnika Opole)

K4 1000m – Dawid Byrdek/ Igor Drewniak/ Dawid Janusz/ Wojciech Pilarz (Czechowice-Dziedzice)

C4 1000m – Tomasz Barniak/ Patryk Gluza/ Krystina Hołdak/ Miłosz Polaczek (AZS-AWF Poznań)

K1 500m – Jakub Śliwa (Zawisza Bydgoszcz)

C1 500m – Wiktor Głazunow (AZS-AWF Gorzów WLKP)

K1 500m – Anna Puławska (AZS- AWF Gorzów WLKP)

C1 500m – Sylwia Szczerbińska (Cresovia Białystok)

K2 500m – Wojciech Tracz/ Filip Weckwert (Posnania Poznań)

C2 500m – Aleksander Kitewski/ Norman Zezula (Zawisza Bydgoszcz)

K2 500m – Dominika Putto/ Sandra Ostrowska (Zawisza Bydgoszcz)

C2 500m – Patrycja Mendelska/ Katarzyna Szperkiewicz (AZS-AWF Poznań)

K4 500m – Jakub Michalski/ Marcin Nowacki/ Wojciech Tracz/ Filip Weckwert (Posnania Poznań)

C4 500m – Tomasz Barniak/ Patryk Gluza/ Krystina Hołdak/ Miłosz Polaczek (AZS-AWF Poznań)

K4 500m – Julia Górska/ Katarzyna Kołodziejczyk/Dominika Putto/ Sandra Ostrowska (Zawisza Bydgoszcz)

K1 5000m - Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok)

C1 5000m – Wiktor Głazunow (AZS-AWF Gorzów WLKP)

K1 5000m – Anna Zagórska (AZS-KU Politechnika Opole)

C1 5000m – Sylwia Szczerbińska (Cresovia Białystok)

Wszystkie wyniki

6. miejsce naszych parawioślarzy w Tokio

    Dodane: 2021-08-29

6. miejsce zajęła nasza dwójka (PR2Mix2x) Jolanta Majka i Michał Gadowski w finałowym wyścigu igrzysk paraolimpijkich w Tokio.

Majka i Gadowski po pięknej walce w repasażu awansowali do finału A. W nim płynęli na pierwszym torze. Metę przekroczyli z czasem 9:29.81 ale niestety nie nawiązali walki o medale.

Złoto wywalczyli Brytyjczycy (08:38.99), srebro Holendrzy (08:38.99), brąz - Chińczycy (08:49.42).

Czekamy na start naszych parawioślarzy

    Dodane: 2021-08-26

Dziś o 4:10 w nocy (polskiego czasu) pierwszy rywalizację na olimpijskim torze regatowym w Tokio rozpoczną nasi parawioślarze -  Jolanta Majka i Michał Gadowski. Nasz wioślarski mikst wystartuje w kategorii PR2Mix2x.

Przypomnijmy, że nasza doświadczona dwójka podczas ostatnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio 2016 zajęła 6. miejsce, a w Londynie (2012 r.) była dziesiąta. Ich największym wspólnym sukcesem jest Wicemistrzostwo Świata na dwójce podwójnej PR2mix Plovdiv Bułgaria 2018

Terminarz ewentualnych kolejnych startów:

28.08.2021 ew. repasaże PR2Mix2x - godz. 10:50 lub 11:10 (3:50 lub 4:10)

29.08.2021 ew. finały PR2Mix2x - godz. 11:30 (4:30)

Trzymamy mocno kciuki!

Cztery medale naszych wioślarzy na Regatach Nadziei Olimpijskich

    Dodane: 2021-08-20

Cztery medale, dwa srebrne i dwa brązowe wywalczyły polskie osady w rozgrywanych w czeskim Trebonie Regatach Nadziei Olimpijskich "Olympic Hopes". W imprezie, która odbyła się w piątek 20 sierpnia rywalizują wioślarze z Czech, Węgier, Słowacji, Austrii i Polski.

zdj. źródło PZTW

Po srebro popłynęła Julia Klucznik/ Kinga Jakuszko/ Amelia Pawłowska i Kinga Stalega. Nasza osada JWB4x- walkę o złoto stoczyła z reprezentantkami Węgier. Brąz osada Czech. Również srebro wywalczyła nasza męska dwójka JWB2- Wiktoria Lewandowska i Gabriela Dąbrowska. Złoto wywalczyły Węgierki, brąz dla Czech.

Z brązem do kraju wróci czwórka JMB4+ Wojciech Lewandowski/ Nikodem Nowak/ Bartosz Kliber i Mateusz Bielak oraz Wiktoria Syrytczyk. Zwyciężyły Czeszki przed Węgierkami. Również na najniższym stopniu podium stanęły Emilia Szczech i Kinga Kusiowska (JWB2x). Najlepsze okazały się osady Węgier i Czech.

KOMPLET WYNIKÓW