2. Puchar Polski – Ogólnopolskie Wiosenne Regaty Konsultacyjne Seniorów

    Dodane: 2021-05-01

Dla ponad 400 zawodniczek i zawodników z całej Polski reprezentujących 43 kluby kajakowe to były długo wyczekiwane zawody po miesiącach ciężkiego treningu. 2. Puchar Polski – Ogólnopolskie Wiosenne Regaty Konsultacyjne Seniorów, które w dniach 24 – 25 kwietnia odbyły się w Wałczu były zarazem sprawdzianem i  kwalifikacją do reprezentacji Polski na Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020.

Celem zawodów, które były przeprowadzone w reżimie sanitarno-epidemiologicznym było sprawdzenie przygotowania zawodników do sezonu startowego 2021 i wyselekcjonowanie szerokiej grupy zawodników – kandydatów do reprezentacji Polski na zawody międzynarodowe w 2021 roku.

W K1 200 seniorek zwyciężyła Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz), potwierdzając swoją dominację. Na drugim miejscu uplasowała się Karolina Naja Posnania Poznań, tracąc do Marty połowę długości łodzi. Trzecie miejsce na podium przypadło Helenie Wiśniewskiej z CWZS Zawisza Bydgoszcz. W K1 500m choć Justyna Iskrzycka (AZS-AWF Katowice) nie zwyciężyła, to jednak ona będzie reprezentować nasz kraj w Europejskich Kwalifikacjach Olimpijskich w węgierskim Szeged, gdzie odbywać się będą kwalifikacje do Tokio. Rywalizację na 500 w jedynce wygrała Anna Puławska (AZS AWF Gorzów), druga była Helena Wiśniewska, a trzecią zawodniczką na mecie była Karolina Naja. W K1 1000 m jako pierwsza na linię mety wpłynęła Justyna Iskrzycka. Tuż za nią Karolina Naja, a kolejną zawodniczką na mecie była Anna Puławska.

C1 200 m u kanadyjkarek ze znaczną przewagą wygrała Dorota Borowska (NOSiR-u Nowy Dwór Mazowiecki). Na 2. miejscu zameldowała się Katarzyna Szperkiewicz (KS AZS-AWF Poznań). A trzecią zawodniczką na tym dystansie była Magda Stanny (KS Warty Poznań). W C1 500m zwyciężyła Katarzyna Szperkiewicz przed Magdą Stanny i Sylwią Szczerbińską (Cresovia Białystok). W osadach C2 na dystansie 500 o prawo startu w kwalifikacjach do IO Tokio 2020 rywalizację wygrały Magda Stanny z Julią Walczak, a na drugim miejscu uplasowały się Sylwia Szczerbińska z Aleksandrą Jacewicz.

W K1 200m triumfował Paweł Kaczmarek (KKW-29 Kraków). Drugi linię mety minął Jakub Stepun (AZS AWF Poznań). Trzeci był Piotr Siemionowski (UKS Dojlidy Białystok). Sporym zaskoczeniem było 4. miejsce Bartosza Grabowskiego.K1 1000m wygrał Bartosz Stabno (KS Posnanii Poznań). Drugie miejsce zajął Michał Bil (AZS PO Opole), a trzeci był Sławomir Witczak (Enea Energetyk Poznań). Na dystansie o połowę krótszym triumfował Sławomir Witczak, drugi był Michał Bil, a trzeci Bartosz Stabno.

W C1 1000m zwyciężył Wiktor Głazunow (KS AZS-AWF Gorzów), wygrywając z dużą przewagą i uzyskując z Tomaszem Kaczorem (Warta Poznań) i Mateuszem Kamińskim (OKSW Olsztyn). Na dystansie 500 metrów zdecydowanie zwyciężył Tomasz Barniak (AZS AWF Poznań). Drugi był Wiktor Głazunow, a trzeci Marcin Grzybowski (MKS Czechowice-Dziedzice).

Już za 2 tygodnie (12-16 maja) nasi zawodnicy powalczą w zawodach Pucharu Świata i zarazem Europejskich Kwalifikacjach w węgierskim Szeged.

Szczegółowe wyniki

Centralne Kontrolne Regaty Wiosenne wioślarskie już jutro w Poznaniu

    Dodane: 2021-04-30

Już jutro, w sobotę 1 maja o godz. 9.00 na poznańskiej Malcie rozpoczną się Centralne Kontrolne Regaty Wiosenne wioślarskie.

Zawody będą stanowiły oficjalne otwarcie sezonu wioślarskiego. Będzie to również ważny sprawdzian formy po tygodniach spędzonych w treningu i okazja do kwalifikacji do kadry narodowej. Udział w zawodach zapowiedziało ponad 400 zawodników z 31 klubów z całego kraju.

Wyniki online

Zawody można oglądać na oficjalnym kanale YouTube Fundacji: https://www.youtube.com/channel/UCOPpBnzum2aG5Iu9WSxnlYQ

Cztery polskie osady wystartują w Pucharze Świata w Zagrzebiu

    Dodane: 2021-04-28

Już w najbliższy piątek w Zagrzebiu rozpocznie się I Puchar Świata w wioślarstwie. Początkowo w zawodach miało wystartować 5 polskich osad jednakże w związku z wycofaniem się dwóch załóg nie odbędzie się rywalizacja w czwórkach bez sterniczki.

Pierwotnie do zawodów zgłosiły się trzy czwórki bez sterniczki, w tym Polki. Jednak w środę dwie z nich wycofały się, co jest jednoznaczne z odwołaniem rywalizacji w tej konkurencji.

Zatem na chorwackim torze zobaczymy cztery polskie osady męskie: dwójkę podwójną, czwórkę podwójną, czwórkę bez sternika oraz Piotra Płomińskiego w jedynce.

Poznań gospodarzem Mistrzostw Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie

    Dodane: 2021-04-26

Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie, których gospodarzem miał być Duisburg, zostały odwołane przez organizatorów. Organizacji imprezy podjął się więc Polski Związek Kajakowy - a najlepsi kajakarze kontynentu zmierzą się w czerwcu na Torze Regatowym Malta w Poznaniu.

Po tym, jak w miniony weekend Europejska Federacja Kajakowa poinformowała o odwołaniu przez organizatorów Mistrzostw Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie, których  gospodarzem miało być niemieckie miasto Duisburg, Polski Związek Kajakowy podjął się organizacji tej imprezy. Mistrzostwa odbędą się na Torze Regatowym Malta w Poznaniu w pierwotnie zaplanowanym terminie: 3 - 6 czerwca (czwartek – niedziela).

- To kolejna prestiżowa impreza, która odbędzie się w Poznaniu - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Konsekwentnie inwestujemy w tor regatowy i niejednokrotnie udowodniliśmy już, że jesteśmy w stanie sprawnie i bezpiecznie zorganizować zawody na światowym poziomie. Wierzę, że będą one niezwykłym wydarzeniem nie tylko dla startujących sportowców.

Zawody stanowią ważny punkt w tegorocznym kalendarzu imprez kajakowych. Zorganizuje je - na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego - Wielkopolski Związek Kajakowy. Regaty będą jednocześnie ostatnim, międzynarodowym sprawdzianem przed wylotem ekip na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Do udziału w nich zgłosiło się 600 uczestników z 28 państw.

Obecnie trwają rozmowy dotyczące szczegółów organizacyjnych oraz możliwości przeprowadzenia transmisji telewizyjnej z Mistrzostw. Zawody zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznych.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2018 roku, gdy w Poznaniu organizowane były zastępczo regaty Nadziei Olimpijskich, które przekazane zostały Miastu na miesiąc przed planowanym terminem. Wówczas cały zespół wykazał się niebywałą sprawnością organizacji, a regaty były - według międzynarodowych władz - jedną z najlepiej zorganizowanych imprez sezonu.

W 2020 roku z powodu pandemii nie odbyły się żadne międzynarodowe imprezy kajakowe rangi mistrzowskiej.

Poznańscy zawodnicy powalczą o medale

Wśród uczestników Mistrzostw Europy dużą grupę stanowić będą polscy zawodnicy, którzy warto podkreślić należą do ścisłej światowej czołówki. Na poznańskiej Malcie nie zabraknie oczywiście kajakarzy z poznańskich klubów kajakowych. Wśród nich nasi stypendyści w kategorii seniora: Karolina Naja (dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich, na ostatnich MŚ w 2019 r.: K2 500m - II msc., K4 500m - III msc., Igrzyska Europejskie K4 500m - III msc.), Tomasz Kaczor (dwukrotny uczestnik IO, w 2019 r.: MŚ - C1 1000m - II msc., Igrzyska Europejskie - C1 1000m - I msc. W 2020 roku laureat Nagrody Sportowej Miasta Poznania) czy Michał Kudła (uczestnik IO w Rio de Janeiro, w 2019 r.: MŚ: C2 1000m - VI msc., Igrzyska Europejskie - C2 1000m - V msc.). Wystartują również nasi stypendyści młodzieżowi: Małgorzata Puławska, Martyna Klatt, Klaudia Cyrulewska, Jakub Stepun, którzy mimo młodego wieku bardzo dobrze radzą sobie w kategorii seniorów.

Poznań bogaty w imprezy międzynarodowe

W 2021 roku Poznań będzie również organizatorem dwóch dużych imprez międzynarodowych: 24-27 czerwca na torze Regatowym Malta odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i U23 (młodzieżowców) w kajakarstwie. Do Poznania przyjedzie około 800 zawodników z 44 krajów.

Sierpień to czas Klubowych Mistrzostw Świata Smoczych Łodzi Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Zawody odbędą się od 12 do 15 sierpnia. Ostatnie takie wyścigi na Malcie można było oglądać w 2014 roku – były to Mistrzostwa Świata ICF Smoczych Łodzi. Podczas tegorocznych zawodów zawodnicy rywalizować będą na łodziach 20-osobowych i 10-osobowych, rozegranych zostanie 63 konkurencji, na dystansie 200m, 500m i 2000m.

W sumie rozdanych będzie aż 3 618 medali.

Tor na Malcie - dumą Poznania

Tor Regatowy Malta znajdujący się w samym sercu Poznania spełnia wszelkie wymagania niezbędne do organizacji najważniejszych imprez sportowych na świecie. W minionych 10 latach odbyło się tam wiele ważnych i prestiżowych imprez sportowych: Mistrzostwa Europy Juniorów w sprincie kajakowym (2009 r.), Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym (2010 r.), Puchar Świata w sprincie kajakowym (2011 r., 2012 r., 2013 r., 2019 r.), Mistrzostwa Świata w parakajakarstwie (2012 r.), Mistrzostwa Europy w parakajakarstwie (2019 r.), Mistrzostwa Świata w kajak polo (2012r.), Mistrzostwa Europy Juniorów i U-23 w sprincie kajakowym (2013 r.), Mistrzostwa Europy w kajak polo (2013 r.), Mistrzostwa Świata w smoczych łodziach (2014 r.).

Ponadto odbywały się tam m.in. Mistrzostwa Świata w wioślarstwie (2009 r.), Akademickie Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym (2010 r.), Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie (2013 r.), Mistrzostwa Europy w wioślarstwie (2015 r., 2020r.), Puchar Świata w wioślarstwie (2016 r., 2017 r., 2019 r.).

Tor regatowy Malta jest nieustannie modernizowany. Podczas ostatnich 10 lat Miasto wydało na ten cel 23,8 mln zł. W ostatnim czasie zrealizowano przede wszystkim prace na wieży sędziowskiej, wyremontowano budynek multimedialny oraz pomosty startowe. Łączny koszt zrealizowanych w 2020 roku inwestycji wyniósł 4 mln zł.

W 2021 rok na kolejne przedsięwzięcia zaplanowano 2,5 mln zł. Kontynuowana będzie modernizacja infrastruktury toru, dostosowująca ten obiekt do organizacji prestiżowych imprez sportowych.

Konsultacje juniorów i seniorów w Wałczu – program zawodów!

    Dodane: 2021-04-23

To będzie kajakowy weekend pełen wrażeń. W Wałczu obecnie odbywają się Kajakowe Regaty Konsultacyjne juniorów i seniorów, które zakończą się w niedzielę.

Zawody rozpoczęły się wyścigiem kanadyjkarek C2 500 metrów:

 1. miejsce Magda Stanny/ Julia Walczak 2.02.695
 2. miejsce Sylwia Szczerbińska/ Aleksandra Jacewicz 2.05.083

Największe emocje czekają nas jednak podczas startu jedynek kajakarzy i kanadyjkarzy w konkurencji seniorów bowiem stawką jest kwalifikacja do kadry narodowej na Igrzyska Olimpijskie.

Jutrzejszy pierwszy start o godzinie 11.00 – eliminacje K1 200m seniorów

Wyniki sprawdzianów wody na 2km i 1km znajdziecie na stornie DomTel Sport

https://domtel-sport.pl/wyniki,zawody,4968

Program zawodów

Mistrzostwa Europy juniorów przeniesione na październik

    Dodane: 2021-04-21

Europejska Rada Wioślarska, której dowodzi Ryszard Stadniuk potwierdziła nowy termin mistrzostw Europy juniorów w Monachium. Regaty odbędą się 9 i 10 października 2021.

Pierwotnie regaty miały zostać rozegrane w dniach 22 - 23 maja.

W uzasadnieniu napisano - "Po konsultacjach i potwierdzeniu dostępności zakwaterowania w Monachium w tym czasie przez Komitet Organizacyjny, zatwierdziliśmy nową datę regat".

Kolejny komunikat w tej sprawie zostanie wydany 16 sierpnia 2021. 

PEŁNY KOMUNIKAT (w języku angielskim)

Mistrzostwa Europy w kajakach odwołane

    Dodane: 2021-04-17

W sobotę 17 kwietnia Europejska Federacja Kajakowa poinformowała na swojej stronie internetowej o odwołaniu przez organizatorów Mistrzostw Europy w kajakarstwie i parakajakarstwie. Zawody miały się odbyć w terminie 3 – 6 czerwca br. w niemieckim Duisburgu. Organizatorzy mimo przygotowań postanowili odwołać zawody ze względu na epidemię SARS-CoV-2.

I już po wyścigach dwójek w Wałczu. Kto pojedzie na Igrzyska?

    Dodane: 2021-04-17

W sobotę 17 kwietnia na torze regatowym w Wałczu odbyły się Krajowe Regaty Kwalifikacyjne do reprezentacji Polski na Igrzyska XXXII Igrzysk Olimpijskich, Tokio 2021. W zawodach na dystansie 1000m zmierzyło się 9 dwójek kajakowych i 8 dwójek kanadyjkarzy.

 

 

W wyścigu K2 1000 m najszybsi byli Przemysław Korsak (G'Power Gorzów) i Rafał Rosolski (UKS Dojlidy Białystok). Drugie miejsce zajęli Bartosz Stabno i Dominik Rzepczyński (KS AZS-AWF Poznań), a trzeci Filip Weckwert (MKS Nogat Malbork) i Wiktor Żarski (KS Posnania Poznań).

Sensacyjnie zaończył się wyścig w konkurencji C2 1000 m. Kwalifikacje do Reprezentacji Polski do Toki2020 wygrali Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów) i Tomasz Barniak (KS AZS-AWF Poznań), którzy na mecie zameldowali się przed Aleksandrem Kitewskim i Normanem Zezulą (CWZS Zawisza Bydgoszcz). Na trzecim miejscu dopłynęli Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn) i Michał Kudła (KS Posnania Poznań).

Już dziś regaty kwalifikacyjne do Reprezentacji Polski na Igrzyska w Tokio

    Dodane: 2021-04-16

W sobotę 17 kwietnia na torze regatowym w Wałczu odbędą się Krajowe Regaty Kwalifikacyjne do reprezentacji Polski na Igrzyska XXXII Igrzysk Olimpijskich, Tokio 2021. W zawodach na dystansie 1000m zmierzy się 9 dwójek kajakowych i 8 dwójek kanadyjkarzy.

O godz. 12.00 Finał K2 1000m

 1. Przemysław Rojek/ Paweł Krauze (UKS Silvant Kajak Elbląg)
 2. Wojciech Pilarz/ Wiktor Leszczyński (MKS Czechowice Dziedzice)
 3. Filip Weckwert (MKS Nogat Malbork)/ Wiktor Żarski (KS Posnania Poznań)
 4. Jakub Michalski (AZS AWF Poznań)/ Sławomir Witczak (KS Energetyk Poznań)
 5. Przemysław Korsak (AZS AWF Gorzów Wlkp)/ Rafał Rosolski (UKS Dojlidy Białystok)  
 6. Michał Bil (KU AZS Politechnika Opole)/ Jakub Śliwa (Zawisza Bydgoszcz)
 7. Piotr Morawski (KU AZS Politechnika Opole)/Ksawery Hajdamowicz (UKS Motława Gdańsk)
 8. Stanisław Szafraniec/ Marcin Nowacki (KS Posnania Poznań)
 9. Bartosz Stabno/ Dominik Rzepczyński (AZS AWF Poznań)

Godz. 12.15 Finał C2 1000m

 1. Mateusz Borgieł (KU AZS Politechnika Opole)/ Marcin Grzybowski (MKS Czechowice Dziedzice)
 2. Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn)/ Michał Kudła POSNANIA Poznań
 3. Wiktor Głazunow (Admira Gorzów Wlkp/  Tomasz Barniak (AZS AWF Poznań)
 4. Tomasz Kaczor (Warta Poznań)/ Vincent Słomiński (Stomil Poznań)
 5. Michał Łubniewski (KU AZS PO Opole)/ Dominik Nowacki (KS Posnania Poznań)
 6. Aleksander Kitewski/ Norman Zezula (CWZS ZAWISZA Bydgoszcz)
 7. Łukasz Witkowski/ Remigiusz Nowaczek (KS Posnania Poznań)