Kajakowe Mikołajki

    Dodane: 2022-12-01

Już dziś, w piątek 2 grudnia rusza cykl imprez Kajakowe Mikołajki, organizowanych przez Polski Związek Kajakowy ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.


To już szósta edycja akcji zachęcającej do aktywności sportowej oraz promowania kajakarstwa wśród dzieci i młodzieży. Kajakowe Mikołajki od 2017 roku są wydarzeniem długo wyczekiwanym przez najmłodszych.

– Bardzo się cieszymy, że wzrasta zainteresowanie imprezą, stanowiącej w okresie zimowym doskonałe uzupełnienie letniej akcji Kajakowy Weekend Dziecka. Zarówno grono pedagogiczne, jak i uczniowie z dużą ochotą uczestniczą w naszym przedsięwzięciu. Dla dzieci z terenów wiejskich często to jedna z nielicznych atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu w tym okresie – mówi Uta Kühn, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Kajakowego ds. kajakarstwa powszechnego i pomysłodawczyni Kajakowych Mikołajek – W każdej z lokalizacji może pojawić się setka uczestników, na których będą czekały upominki i moc kajakowych atrakcji – dodaje.

Podczas Kajakowych Mikołajek nie ma miejsca na nudę. Chłopcy i dziewczęta w wieku od 6 do 16 lat wezmą udział w sportowej rywalizacji, a wśród zadań czeka na nich choćby przepłynięcie w kajaku ze Świętym Mikołajem, który w każdym z miejsc zjawi się z workiem pełnym prezentów. Nie zabraknie przy tym konkurencji na czas jak wkładanie kamizelki czy poprawne wsiadanie do kajaka. Dla najmłodszych przygotowano także quizy wiedzy czy konkursy rysunkowe. Formy zabaw stanowią jednocześnie doskonałą okazję do nauki zasad bezpieczeństwa w wodzie czy zachęcania do uprawiania różnych odmian kajakarstwa.

– Od wielu lat staramy się przyciągać jak najwięcej uczestników i przygotowywać niespodzianki dla dzieciaków z okazji Mikołajek. W tym roku spotkamy się na basenie Term Maltańskich. Poza zabawami będzie możliwość poznania zasad sportów kajakowych jak SUP czy piłki wodnej, a także promowania ratownictwa wodnego. Dzieci będą mogły się nauczyć, jak poprawnie upadać do wody, czy jak sobie w niej poradzić w razie wypadku – mówi Izabela Dylewska, prezes zarządu UKS 55 Szpaki i koordynator Kajakowych Mikołajek w Poznaniu.

Tegoroczne Kajakowe Mikołajki rozpoczną się już w piątek, 2 grudnia, w Świeciu. Następnego dnia impreza zagości w Krakowie, a dwa dni później – w Poznaniu i Lesku. W przyszłym tygodniu Święty Mikołaj w kajaku zawita do Tomaszowa Mazowieckiego (9 grudnia) i Drzewicy (10 grudnia). Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki udział w Kajakowych Mikołajkach jest bezpłatny.

źródło PZKaj

Podsumowanie sezonu wioślarskiego na Malcie

    Dodane: 2022-11-29

W piątek i sobotę (25-26 listopada) w trakcie Ogólnopolskiej Kursokonferencji Trenerów i Instruktorów Polski Związek Towarzystw Wioślarskich na poznańskiej Malcie podsumował zakończony sezon.


Podczas wydarzenia prezes PZTW Adam Korol podsumował zakończony sezon dziękując sponsorom i partnerom za dotychczasową współpracę. W piątek wręczono również nagrody finansowe, w łącznej kwocie niemal 200 tys. złotych, zawodnikom czwórki podwójnej mężczyzn, którzy - w składzie: Fabian Barański (WTW Włocławek), Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń), Mateusz Biskup (RTW Lotto Bydgostia), Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa) - wywalczyli we wrześniu br. w czeskich Racicach tytuł mistrzów świata. Nagrody, które ufundowane zostały przez Sponsora Generalnego PZTW spółkę Enea, otrzymali również odpowiedzialni za ten sukces szkoleniowcy – Aleksander Wojciechowski i Robert Sycz.

W sobotę, podczas uroczystej kolacji podsumowującej kursokonferencję, ogłoszony został wybór kapituły na „Trenera Roku”.

Do tytułu za sukcesy sezonu 2022 nominowanych było czterech szkoleniowców:

- Artur Jankowiak: za osiągnięcia w grupie juniorów; 

- Michał Kozłowski: za osiągnięcia seniorskiej grupy wagi lekkiej kobiet; 

- Mariusz Szumański: za osiągnięcia w grupie wioseł długich kategorii młodzieżowej; 

- Aleksander Wojciechowski: za wyniki seniorskiej grupy wioseł krótkich mężczyzn.

Trenerem Roku 2022 za wywalczenie przez osadę czwórki podwójnej mężczyzn srebrnego medalu ME i złotego medalu MŚ został Wojciechowski Aleksander. W imieniu laureata, z rąk prezesa Adama Korola, statuetkę „Trenera Roku” odebrała małżonka szkoleniowca - Halina Wojciechowska.

źródło PZTW

Głosuj na wodniaków w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski 2022

    Dodane: 2022-11-20

Ruszył 88. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski 2022. W gronie 25 nominowanych znalazły się dwie polskie osady – kajakowa i wioślarska. Oni zrobili już swoje teraz od nas kibiców zależy jak wysoko będą w plebiscycie.


Na początku osada kajakowa - Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto. Nasze medalistki olimpijskie w tym roku również nie zawiodły wielokrotnie stając na podium. Podczas tegorocznych mistrzostw świata w Dartmouth w Kanadzie i mistrzostw Europy w Monachium można było mówić o totalnej dominacji prowadzonych przez trenera Tomasza Kryka zawodniczek. W zmienionym przed najbliższymi igrzyskami w 2024 roku w Paryżu programie olimpijskim figurują trzy kobiece konkurencje kajakowe (wszystkie na dystansie 500 m) i Polki zdobyły w tym sezonie w sumie pięć złotych medali. W MŚ triumfowały Naja i Puławska w dwójce oraz razem z Kąkol i Putto w czwórce. W ME dwójka i czwórka powtórzyły swoje osiągnięcia, a na dodatek Puławska zwyciężyła w jedynce.

W plebiscytowym gronie znalazła się również osada wioślarska - Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup i Dominik Czaja. Podczas mistrzostw światach w Racicach nasza czwórka podwójna stworzony przez trenera Aleksandra Wojciechowskiego była nie miała sobie równych stając na pierwszym miejscu podium. Wcześniej podczas mistrzostw Europy w Monachium przypłynęli na drugiej pozycji.

GŁOSUJ NA NAJLEPSZEGO SPORTOWCA POLSKI 2022 ROKU!

Zmiany w sztabie szkoleniowym

    Dodane: 2022-11-17

Po zakończeniu sezonu 2022 przyszedł czas na podsumowania i związana z tym konieczność rekonstrukcji sztabu szkoleniowego pierwszej reprezentacji PZTW. Wynika ona z faktu, że część trenerów wypowiedziała umowy o pracę z powodów osobistych, z częścią współpracę zakończyło PZTW.


W związku z powyższym Polski Związek Towarzystw Wioślarskich informuje, że na Zarządzie zatwierdzono nowy skład sztabu szkoleniowego kadry narodowej, który jest rezultatem analizy przebiegu przygotowań do IO w Paryżu i wyników polskiej reprezentacji w zakończonym sezonie. 

Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski seniorów: 

Wiosła krótkie mężczyzn, waga lekka mężczyzn i wiosła krótkie kobiet 

Trener główny: Aleksander Wojciechowski 

Trener główny (waga lekka): Robert Sycz 

Asystent trenera: wakat (nazwisko trenera poznamy w przyszłym tygodniu)

Wiosła długie mężczyzn

Trener główny: Maciej Kurek 

Wiosła długie kobiet

Trener główny: Wojciech Jankowski 

Waga lekka kobiet

Trener główny: Łukasz Pawłowski 

Sztab szkoleniowy młodzieżowej reprezentacji Polski:

Trener Główny: Mariusz Szumański 

Młodzieżówka mężczyzn 

Wiosła długie: Mariusz Szumański

Wiosła krótkie: Rafał Dziekoński 

Młodzieżówka kobiet

Wiosła długie: Wojciech Gutorski 

Wiosła krótkie: Aneta Bełka-Siemion 

Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski juniorów: 

Trener główny: Artur Jankowiak 

(Reprezentacje juniorów, szkoły mistrzostwa sportowego, Młode Polskie Wiosła, kadry wojewódzkie)

Adept wioślarstwa: Elżbieta Jankowiak (trener współpracujący) 

 

źródło PZTW

Kadra narodowa trenuje w Portugalii

    Dodane: 2022-11-13

Od blisko tygodnia kadra narodowa mężczyzn w sprincie kajakowym trenuje w portugalskim Montemor-o-Velho w ramach obozu przygotowawczego przed przyszłoroczną walką o igrzyska olimpijskie w Paryżu.


6 listopada biało-czerwoni zameldowali się na Półwyspie Iberyjskim. Polacy od lat upodobali sobie zgrupowania w Portugalii, w której warunki atmosferyczne o tej porze roku są dużo korzystniejsze niż nad Wisłą.

– Mamy tutaj gwarancję pogody, która pozwala nam realizować w stu procentach założenia treningowe. Nie czekają na nas treningi przy niskich temperaturach, a tutaj, w Portugalii, w chłodne dni mamy po 12-14 stopni. W Montemor-o-Velho dysponujemy całym zapleczem niezbędnym do zajęć. Ćwiczy tu również reprezentacja Portugalii, dzięki czemu mamy możliwość wspólnych treningów. W Polsce za chwilę może spaść śnieg i nasze plany mogłyby zostać zniweczone – opowiada Ryszard Hoppe, szkoleniowiec seniorskiej kadry narodowej w sprincie kajakowym.

Polscy kajakarze w swojej pracy w Portugalii skupiają się na elementach charakterystycznych dla tej części sezonu.

– Mamy bardzo intensywne jednostki treningowe, budując wydolność tlenową pod przyszłe starty. Stawiamy mocno na przygotowanie ogólne zawodników. Na początku września zakończyły się w Szeged młodzieżowe mistrzostwa świata, kilku podopiecznych brało później udział w akademickich mistrzostwach świata w Bydgoszczy, dlatego potrzeba czasu, aby odbudować moc maksymalną – opisuje Hoppe, dla którego to drugi rok pracy z męską kadrą narodową Polski w sprincie kajakowym. – Początek był troszeczkę ciężki, przekonanie zawodników do współpracy według nowych metod wymagało czasu. Rozstaliśmy się z częścią grupy, a ci, co pozostali, szybko zrozumieli, że zaproponowane przeze mnie zmiany idą w dobrym kierunku. Teraz widać zupełnie inne podejście. Zawodnicy chętniej pracują, na jednym z ostatnich treningów płynęliśmy odcinki o 2 km/h szybciej niż przed rokiem – dodaje.

Grupa sprinterów ma świadomość tego, co czeka ją w najbliższych miesiącach. Celem nadrzędnym na 2023 rok będzie wywalczenie kwalifikacji na igrzyska, które rok później odbędą się w Paryżu.

– To kluczowy okres w naszym trzyletnim cyklu olimpijskim. Miniony sezon, jak wielokrotnie podkreślałem, był poświęcony na eksperymenty, głównie w czwórce, w której sprawdziliśmy pięć osad. Jesteśmy bogatsi o wiedzę, która ma nam pozwolić skutecznie powalczyć o przepustki na igrzyska we Francji – mówi trener Hoppe.

Jednym z zawodników, który trenuje w Portugalii, jest Przemysław Korsak. 23-latek w mijającym roku zdobywał medale MMŚ i AMŚ, jednak zabrakło go na najważniejszych imprezach sezonu – MŚ w Halifax i mistrzostwach Europy w Monachium.

– W tamtym okresie, po konsultacji odnowiła mi się stara kontuzja. Postanowiłem zrezygnować ze startów i zadbać o zdrowie, mogłem przy okazji przemyśleć parę spraw. Udało się wrócić do osad i fajnie zwieńczyć ten sezon – opowiada Korsak.

Korsak jest zdania, że kadra pod wodzą obecnego szkoleniowca poczyniła postępy.

– Dość ciężko było mi się przestawić na system pracy z trenerem Hoppe, ale po roku mogę powiedzieć, że złapaliśmy wspólny język i wszystko zaczyna fajnie wyglądać. Mocno przestawiłem głowę na pracę inną niż ta, do której przyzwyczaiłem się przez wcześniejsze lata. Myślę, że nasza współpraca jest owocna i wierzymy w kolejne dobre rezultaty – ocenia Korsak, który pamięta czasy reprezentacji z wyższą średnią wieku. – Wchodząc do kadry seniorskiej, trenowałem z dużo starszymi zawodnikami, praca z nimi wyglądała zupełnie inaczej. W grupie rówieśników na pewno pracuje się dużo łatwiej – uzupełnia.

Zawodnik KS G’Power Gorzów Wielkopolski mocno wierzy w zdobycie kwalifikacji olimpijskich przez nasze osady.

– Myślę, że i na czwórce, i na dwójce możemy z pozytywnym skutkiem powalczyć o przepustki na igrzyska. Patrząc na tempo naszego rozwoju, to jeśli przepracujemy bez problemów cały okres przygotowawczy i nie przydarzy się nic niepokojącego, to będziemy się cieszyć z wyjazdu do Paryża – uważa.

Zgrupowanie kadry narodowej sprinterów kajakowych w Portugalii potrwa do 27 listopada. Kolejny obóz jest zaplanowany na początek grudnia w Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku.

Skład kadry narodowej sprinterów na zgrupowanie w Montemor-o-Velho

Bartosz Grabowski (OKSW Olsztyn), Przemysław Korsak (KS G'Power Gorzów Wlkp.),

Wiktor Leszczyński, Wojciech Pilarz (obaj MKS Czechowice-Dziedzice), Jakub Michalski (KS Posnania), Piotr Morawski (AZS Politechnika Opolska), Przemysław Rojek (UKS Silvant Kajak Elbląg), Jakub Stepun (AZS AWF Poznań), Sławomir Witczak (Energetyk Poznań)

źródło PZKaj