Wystartuj w Mistrzostwach świata na ergometrze wioślarskim

    Dodane: 2022-11-10

W dniach 25 - 26 lutego 2023 roku w systemie hybrydowym odbędą się Mistrzostwa świata na ergometrze wioślarskim. Oznacza to, że w zawodach może wziąć udział każdy bowiem odbędą się one podobnie jak to miało miejsce w czasie pandemii wirtualnie. 

Zawody odbędą się w kilku kategoriach - oprócz wyścigów na 2000 i 500 m w różnych kategoriach wiekowych, a także dla parawioślarzy, rywalizować będą sztafety. 

Kwalifikacje za pośrednictwem strony WorldRowing.com - KLIKNIJ! odbywają się od 15 października 2022 i potrwają do 1 lutego 2023 roku. 

Ważne daty:

15.10.2022 - rozpoczęcie zapisów (osobistych i wirtualnych)

15.12.2022 - ostateczny termin składania wniosków wirtualnych dla parawioślarzy

10.01.2023 - ostateczny termin składania wniosków osobiście

1.02.2023 - zamknięcie okresu kwalifikacyjnego dla zawodników startujących wirtualnie

8.02.2023 - zamknięcie zgłoszeń osobiście

14.02.2023 - opublikowanie ostatecznego programu wyścigów 

25-24.02.2023 - termin zawodów

Źródło PZTW

Trwają zapisy na Kursokonferencję Trenerską

    Dodane: 2022-11-03

W dniach 25-27 listopada na poznańskiej Malcie odbędzie się Ogólnopolska Kursokonferencja Trenerów i Instruktorów Wioślarstwa, której organizatorem jest Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

Dla zakwalifikowanych osób przewidziany jest nocleg na Campingu Malta (dla trenerów spoza Poznania) i wyżywienie zgodnie z programem Konferencji (dla wszystkich uczestników).

Zgłoszenia można przesyłać do 18 listopada poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się TUTAJ!

Program Kursokonferencji ukaże się na stronie PZTW do 4 listopada 2022 roku.

Gala Środowisk Kajakowych

    Dodane: 2022-10-31

W sobotę w Poznaniu odbyła się premierowa Gala Środowisk Kajakowych. Złote Wiosła odebrali m.in. złota kobieca osada K4 500 metrów oraz Tomasz Kryk, trener reprezentacji Polski kobiet w sprincie kajakowym.

Kończący się rok był wybitny dla polskiego kajakarstwa – biało-czerwoni święcili triumfy na mistrzostwach świata, Europy i Pucharze Świata niemal we wszystkich jego odmianach, m.in. w sprincie, slalomie kajakowym, maratonie kajakowym, SUP czy kajak polo.

Ten rok na pewno przejdzie do historii, zwłaszcza przez pryzmat medali, których było bardzo dużo w konkurencjach olimpijskich. We wszystkich sportach kajakowych, w imprezach rangi mistrzowskiej czy Pucharu Świata zdobyliśmy łącznie 136 medali, w tym 56 złotych. Trzeba podkreślić, że jako jedyny związek sportowy w kraju przywozimy medale ze wszystkich igrzysk olimpijskich od Seulu i 1988 roku – wylicza Grzegorz Kotowicz, prezes zarządu Polskiego Związku Kajakowego, organizatora Gali Środowisk Kajakowych. –Kajakarstwo jest postrzegane głównie przez wyniki w sprincie czy slalomie kajakowym, ale to także i przede wszystkim kajakarstwo powszechne, które w ramach turystyki uprawia corocznie od 1,5 do 2 milionów Polaków – dodaje.

Jak przyznaje prezes PZKaj, pomysł organizacji sobotniego wydarzenia narodził się ponad rok temu.

Warto było w szczególny, uroczysty sposób zwieńczyć ten piękny okres i mam nadzieję, że Gala Środowisk Kajakowych przerodzi się w tradycję kontynuowaną przez lata. Kajakarze z całej Polski, należący do naszego związku, nie mają szczególnie okazji do spotkań. To świetna inicjatywa, aby jednoczyć wszystkie środowiska – uważa Kotowicz.

Pierwsza w historii Gala Środowisk Kajakowych stanowiła doskonałą okazję do podziękowań za sukcesy czy wsparcie udzielone kajakarzom w ciągu ostatnich miesięcy. Najważniejsze ze Złotych Wioseł trafiło do rąk kobiecej czwórki w sprincie kajakowym. Anna Puławska, Karolina Naja, Adrianna Kąkol i Dominika Putto nie miały sobie równych w tym roku w K4 500 metrów, zdobywając tytuły mistrzyń świata i mistrzyń Europy.

To jeden z lepszych lat w mojej karierze. Wszystko, co miałyśmy do zdobycia, zostało zdobyte. Jest to coś niesamowitego i dzięki temu dostaliśmy dodatkowego kopa, aby jeszcze więcej i mocniej trenować. Zbliżający się rok będzie bardzo ważny w kontekście kwalifikacji na igrzyska w Paryżu – mówi Puławska, mistrzyni Europy w jedynce na dystansie 500 metrów, która wraz z koleżankami mogą stanąć przed historyczną szansą za niespełna dwa lata we Francji. – Wydawałoby się, że zdobyłyśmy wszystko, ale jeszcze nie ma złotego medalu w polskich kajakach. Dla każdej z nas jest to mały cel. Wiemy, jak zdobywa się medale mistrzostw świata i Europy, więc wystarczy to powtórzyć. A my lubimy wyzwania – podkreśla.

Na uroczystym wydarzeniu w poznańskim hotelu Mercure pojawiła się także Naja, zawodniczka miejscowej Posnanii.

Historyczny bal to fajne podsumowanie i promocja naszej dyscypliny, a także połączenie sportów turystycznych i wyczynowych. Z wielką ciekawością i chęcią tutaj przyjechałam – mówi 32-latka, którą z racji licznych sukcesów śmiało można określić mianem multimedalistki. – Gdy będę na sportowej emeryturze, to może podsumuję te medale. Na razie przede wszystkim jestem zdeterminowana na cele stawiane danego roku. Po igrzyskach w Tokio podjęłam decyzję, że chociaż czuję się spełniona jako sportowiec i kobieta, to chcę jeszcze zrealizować się w Paryżu. Drużyna jest wspaniała, więc dlaczego nie kontynuować kariery – dodaje trzykrotna medalistka igrzysk olimpijskich, która w tym roku zdobyła także z Puławską złote medale MŚ i ME w konkurencji K2 500 metrów.

Złote Wiosła w kategorii Nagroda Specjalna odebrał z kolei Tomasz Kryk, szkoleniowiec reprezentacji Polski kobiet w sprincie kajakowym.

Ten rok sportowo przechodzi do historii, było mnóstwo wrażeń. Na sześć konkurencji olimpijskich zdobyliśmy pięć tytułów. W każdym sezonie odkrywam coś fajnego: albo nową osadę, albo nową nadzieje w kontekście zawodniczym. Z optymizmem patrzę w przyszłość. Być może najlepsze chwile dopiero przed nami. Z pokorą i zarazem pewnością podchodzimy do kolejnych wyzwań – mówi Kryk.

Złote Wiosła w kategorii Współpraca, Promocja i Rozwój Kajakarstwa otrzymało Ministerstwo Sportu i Turystyki, a w kategorii Mecenas Polskiego Kajakarstwa – PGE Polska Grupa Energetyczna, sponsor główny Polskiego Związku Kajakowego. Wyróżniona za dotychczasową wieloletnią współpracę, promocję i wspieranie rozwoju polskiego kajakarstwa został Totalizator Sportowy. Statuetki odebrali również m.in. Tomasz Czaplicki (kategoria Kajakowe Sporty Nieolimpijskie), wicemistrz świata w freestyle’u, czy Mateusz Surwiło, wicemistrz Europy KL3 200 metrów (Parakajakarstwo).

Złote Wiosła 2022 podczas Gali Środowisk Kajakowych w Poznaniu

Sprint Kajakowy – Anna Puławska, Karolina Naja, Adrianna Kąkol, Dominika Putto (K4 500 metrów)

Nagroda Specjalna – Tomasz Kryk

Slalom Kajakowy – Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna

Parakajakarstwo – Mateusz Surwiło

Kajakowe Sporty Nieolimpijskie – Tomasz Czaplicki

Mastersi i Smocze Łodzie – Anna Freimut

Kajakarstwo Powszechne i Turystyka Kajakowa – KTW Celuloza Świecie

Mecenas Polskiego Kajakarstwa – PGE Polska Grupa Energetyczna.

Współpraca, Promocja i Rozwój Kajakarstwa – Ministerstwo Sportu i Turystyki

źródło PZKaj

W San Sebastian zakończyły się mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim

    Dodane: 2022-10-30

Trzy polskie osady rywalizowały w ostatnim dniu zakończonych w sobotę w hiszpańskim San Sebastian mistrzostw Europy w wioślarstwie morskim.

Startująca w konkurencji CW1x Martyna Radosz w drugiej rundzie pewnie pokonała Szwedkę, natomiast w ćwierćfinale przegrała z późniejszą zwyciężczynią z Hiszpanii.

Nasze małżeństwo Agnieszka Kobus-Zawojska i Maciej Zawojski (CMix2x) w drugiej rundzie uporali się z Norwegami. Niestety w ćwierćfinale musieli uznać wyższość Francuzów, którzy ostatecznie zdobyli srebrny medal - w finale przegrali z Hiszpanią.

Niestety Michał Mrozek (CM1x) zakończył rywalizację na drugiej rundzie przegrywając w  niej z reprezentantem Austrii.

 KOMPLET WYNIKÓW

źródło PZTW

Kajakowy bal w sobotę w Poznaniu

    Dodane: 2022-10-28

W sobotę w hotelu Mercure w Poznaniu odbędzie pierwszy w historii Bal Środowisk Kajakarzy. Wydarzenie poprzedzi uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną wyróżnienia za mijający rok.

To premierowa impreza, której pomysł od wielu lat kiełkował w głowach władz Polskiego Związku Kajakowego. Wreszcie w tym roku udało się ją zorganizować i bardzo prawdopodobne, że w kolejnych latach doczekamy się kolejnych edycji balu oraz gali.

Ostatnie miesiące były bez wątpienia pełne sukcesów nie tylko w sprincie kajakowym, ale i w innych odmianach kajakarstwa. Niezmiernie cieszymy się, że w uroczysty sposób będziemy mogli docenić najlepszych zawodników i trenerów. Bal Środowisk Kajakarzy to także doskonała okazja do spotkań w gronie przyjaciół ze sportowych aren. Mamy nadzieję, że nasze wydarzenie zyska aprobatę środowisk i na stałe wpisze się w kajakowy kalendarz w Polsce – liczy Grzegorz Kotowicz, prezes zarządu Polskiego Związku Kajakowego, organizatora imprezy. – To historyczne wydarzenie dla naszej dyscypliny i co warte podkreślenie, będzie miało ono miejsce w Poznaniu, który stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kajakowych w kraju – uzupełnia Jolanta Rzepka, sekretarz generalna polskiej federacji.

Głównym punktem sobotniego wydarzenia w stolicy Wielkopolski będzie uroczysta Gala Środowisk Kajakowych, podczas której uhonorowani za wybitne osiągnięcia na przestrzeni tego roku zostaną przedstawiciele ze wszystkich kajakowych dyscyplin.

Na każdym kroku staramy się podkreślać, że na sukcesy polskiego kajakarstwa pracują reprezentanci z wielu gałęzi. To nie tyko sprinterzy kajakowi, ale i slalomiści, zawodnicy freestyle’u czy kajak polo. Dużą rolę w upowszechnianiu naszego sportu odgrywają mastersi, którzy co roku licznie startują w krajowych zawodach oraz zdobywają mnóstwo medali na arenie międzynarodowej. Nie należy również zapominać o klubach turystycznych, które czynią wiele dobrego dla popularyzacji kajakarstwa wśród dzieci i młodzieży – przypomina Rzepka. – Oczywistym jest, że nie sposób będzie wszystkich wyróżnić w trakcie gali, natomiast mamy nadzieję, że będzie ona stanowiła w przyszłości dodatkową motywację dla zawodników i trenerów do jeszcze cięższej pracy. W imieniu związku mogę zdradzić, że główna nagroda może zapierać dech w piersiach – dodaje.

W Balu Środowisk Kajakarzy ma uczestniczyć blisko 130 osób. Jednym z zaproszonych gości imprezy organizowanej w hotelu Mercure w Poznaniu jest Karolina Naja. Kajakarka miejscowej Posnanii w tym roku nie miała sobie równych w imprezach mistrzowskich. Wraz z Anną Puławską, Dominiką Putto i Adrianną Kąkol triumfowały w konkurencji K4 na 500 metrów podczas mistrzostw świata w kanadyjskim Halifax oraz mistrzostw Europy w Monachium, a z pierwszą z nich zdobyły również złote medale w K2 na tym samym dystansie.

Z dużą radością przyjęłam wiadomość, że wzorem innych związków zostaje organizowany Bal Środowisk Kajakarzy. Dla nas, kajakarek, przy licznych zgrupowaniach to jedna z niewielu okazji, żeby zamienić strój treningowy na uroczyste kreacje. To bardzo miłe, że władze związku mają w planach wręczyć wyróżnienia, bo one zawsze stanowią dodatkowy bodziec do pracy dla zawodników – mówi Naja.

Podczas Balu Środowisk Kajakarzy nie zabraknie także szkoleniowców. W Poznaniu pojawi się m.in. Jakub Chojnowski, trener główny reprezentacji Polski w slalomie kajakowym i extreme slalomie.

W trakcie sezonu każdy jest skupiony na własnej pracy i brakuje możliwości, aby choćby wymienić się na żywo poglądami w gronie trenerów. Organizacja Balu Środowisk Kajakarzy to niewątpliwie inicjatywa, której warto kibicować i tylko wypada mieć nadzieję, że co roku dostarczymy okazji do wyróżnień – uważa Chojnowski.

Na Bal Środowisk Kajakarzy zostało zaproszonych wielu znakomitych gości jak m.in. minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk czy Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej, sponsora głównego Polskiego Związku Kajakowego. W poznańskim hotelu Mercure oczekiwani są też przedstawiciele władz samorządowych i sponsorów Gali Środowisk Kajakowych – Centralnego Ośrodka Sportu oraz firm Lotto, Olimpijczyk, Thermax czy Plastex. Partnerami Gali Środowisk Kajakowych są Międzynarodowa Federacja Kajakowa (ICF), Europejska Federacja Kajakowy (ECA) i hotel Mercure.

Początek sobotniego wydarzenia o godzinie 19:00. Transmisja na żywo z Gali Środowisk Kajakowych będzie dostępna na Facebooku, na stronie Polskiego Związku Kajakowego. Pół godziny szybciej (o godzinie 18:30) w holu hotelu Mercure odbędzie się briefing prasowy dla przedstawicieli mediów z udziałem m.in. Grzegorza Kotowicza, Anny Puławskiej czy Tomasza Kryka, trenera reprezentacji Polski kobiet w sprincie kajakowym.

źródło PZKaj

Blisko medalu na mistrzostwach Europy

    Dodane: 2022-10-27

W czwartek w hiszpańskim San Sebastian rozpoczęły się mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim. W pierwszym dniu zawodów dobrze spisali się reprezentanci Polski.

W konkurencji endurance Martynie Radosz do medalu zabrakło zaledwie trzech sekund (0:30:25,80). Polka nieznacznie przegrała z Holenderką Janneke van der Muelen (0:30:22,81). Złoto wywalczyła Austriaczka Chiara Hamala (0:30:07,24), a srebro Szwedka Maria Berg (0:30:08,05).

Agnieszka Kobus-Zawojska też spisała się bardzo przyzwoicie - zajmując szóste miejsce (0:30:44,30). W wyścigu mężczyzn na wysokim piątym miejscu uplasował się Maciej Zawojski (0:27:16,18). Natomiast Michał Mrozek był jedenasty (0:28:49,00). Wygrał Hiszpan Adrian Miramon Quiroga (0:26:33,66), drugi był Alexis Fortier (0:26:38,73), a trzeci - Quentin Antognelli (0:26:54,57).

W piątek Zawojskich czeka rywalizacja w mikście w endurance. Wystartują także w mikście w sprincie, a Radosz i Mrozek powalczą w sprincie w jedynkach. 

KOMPLET WYNIKÓW

Trzy medale na MŚ w maratonie kajakowym

    Dodane: 2022-10-02

Trzy medale, srebro i dwa brązowe wywalczyli reprezentanci Polski podczas rozgrywanych w portugalskim Ponte de Lima mistrzostw świata seniorów, młodzieżowców i juniorów w maratonie kajakowym.

Najważniejsza impreza sezonu dla kajakarskich maratończyków znakomicie rozpoczęła się dla biało-czerwonych, którzy już pierwszego dnia dwukrotnie cieszyli się z medali. Srebro w C1 juniorów na dystansie 19 kilometrów wywalczył Eryk Wilga. 18-latek nie ukrywa radości z tego sukcesu, chociaż jak sam przyznaje, wcale nie był pewien udziału w tej imprezie.

– Dwa tygodnie przed startem miałem wypadek. Podczas jazdy na elektrycznej hulajnodze złamała się w niej kierownica, przez co miałem mnóstwo obtarć i przez ponad tydzień nie mogłem schodzić na wodę. Zdążyłem wrócić do treningów przed wyjazdem na mistrzostwa, ale miałem wątpliwości, czy ta forma wystarczy do udanego występu – mówi Wilga, aktualny mistrz świata juniorów w C1 5000 m. – Sam bieg rozpocząłem dobrze, tylko koledzy początkowo płynęli nieco szybciej ode mnie. Na ostatnim kółku, płynąc razem z Hiszpanem, zaczynało brakować mi sił po przenosce. Nawrót wziąłem zbyt szeroko i już wiedziałem, że może być ciężko o złoto. Cieszę się jednak z tego medalu – dodaje.

Na najniższym stopniu podium w krótkim biegu na 3,4 km mężczyzn stanął Mateusz Kamiński (piąty był Mateusz Borgieł). Ósma wśród kobiet na tym samym dystansie była z kolei Paulina Grzelkiewicz.

W kolejnych dniach mistrzostw dalej oglądaliśmy Polaków na wysokich miejscach, ale bez konkretów do klasyfikacji medalowej. W sobotę najbliżej medalu był Borgieł. 25-latek zameldował się na mecie jako czwarty w wyścigu C1 na 26,2 km, a do trzeciej lokaty zabrakło mu nieco ponad dwóch sekund. Piąty w K1 mężczyzn na 22,6 km był Jarosław Kajdanek, a pozycję niżej w C1 kobiet na 15,4 km uplasowała się Grzelkiewicz. Dopiero na koniec MŚ udało się zdobyć trzeci krążek. Brązowe medale w rywalizacji C2 na 26,2 km wywalczyli Borgieł i Mateusz Zuchora.

Zadowolenia z występu podopiecznych nie ukrywał Mateusz Rynkiewicz, opiekun polskiej reprezentacji na MŚ w maratonie kajakowym w Ponte de Lima.

– Oczywiście, zawsze może być trochę lepiej, ale na trasie sytuacja różnie się układa. Czasami trzeba mieć nieco szczęścia, żeby stać koło odpowiedniej osoby lub nie zostać zablokowanym w najmniej spodziewanym momencie. Mateuszowi Borgiełowi niewiele brakowało indywidualnie do medalu. Pauliuna Grzelkiewicz osiągnęła dobry wynik, chociaż w przyszłości czeka ją dużo pracy. Z kolei Jarkowi Kajdankowi zabrakło doświadczenia, bo przy lepszym ustawieniu do pierwszej przenoski mógłby zabrać się z czołówką grupy, a zostając w jej środku, to nie był w stanie dogonić liderów. Jego piąta pozycja mocno cieszy, zwłaszcza że długo nie mieliśmy Polaka na najwyższych lokatach u kajakarzy. Jarek jest wytrzymały, potrafi się odnaleźć w wyścigu i to dobrze wróży na przyszłość – ocenia Rynkiewicz.

W klasyfikacji medalowej triumfowali Węgrzy (6 złotych – 8 srebrnych – 0 brązowych medali), wyprzedzając Hiszpanów (6-4-5) i gospodarzy (3-1-3). Polacy z trzema krążkami uplasowali się na dziesiątej pozycji.

Przyszłoroczne MŚ w maratonie kajakowym zostaną rozegrane na koniec wakacji w duńskim Vejen (31 sierpnia – 3 września 2023 roku).

źródło PZKaj

Wystartowały mistrzostwa świata seniorów w maratonie kajakowym

    Dodane: 2022-09-29

Sześciu polskich zawodników wystartuje w mistrzostwach świata seniorów, młodzieżowców i juniorów w maratonie kajakowym, które w czwartek 29 września rozpoczęły się w portugalskim Ponte de Lima. Podobnie jak z poprzednich imprez, biało-czerwoni zamierzają wrócić do kraju z medalami.

Na Półwysep Iberyjski kadra naszych reprezentantów pojechała uszczuplona o jedno nazwisko.

– Z powodu urazu nie wystąpi Ania Zagórska. Wcześniej wiedzieliśmy już, że nie wystartuje Adrian Kłos (mistrz Europy U-23 w C1 na 22,6 km). To duża strata, ale jesteśmy świadomi, że dalej stać nas na sukcesy w Portugalii. Z ostatnich mistrzostw świata czy Europy przywoziliśmy medale i mamy nadzieję, że uda się znów włączyć do gry o najwyższe lokaty – mówi Mateusz Rynkiewicz, opiekun polskiej kadry na MŚ w maratonie kajakowym w Ponte de Lima.

Ostatnie mistrzowskie imprezy były niezwykle udane dla biało-czerwonych. W zeszłym roku na MŚ w Rumunii Polacy wywalczyli dwa srebrne medale (Mateusz Borgieł w C1 na dystansie 3,4 km oraz wspólnie z Mateuszem Zuchorą w C2 na 26,2 km). Jeszcze lepiej poszło naszym na lipcowych ME w duńskim Silkeborgu, gdzie sześciokrotnie stawali na podium. W C1 na 3,4 km złoto zdobył Borgieł, a drugi był Mateusz Kamiński. Kolejne srebro w C2 na 26,2 km wywalczyli Borgieł z Zuchorą. Zkolei mistrzem wśród juniorów w C1 na 19 km został Eryk Wilga. Poza nieobecnym Kłosem wszyscy z tych medalistów wystartują w Portugalii. Jedyną Polką startującą w MŚ będzie Paulina Grzelkiewicz (trzecia na ME w Danii na C1 na 15,4 km). Grono naszych reprezentantów uzupełnia junior Jarosław Kajdanek.

MŚ zakończą w niedzielę, 2 października.

 

źródło PZTW

Aktywna Polska w kajaku

    Dodane: 2022-09-28

To był niezwykły kajakowy finisz lata! Największe gwiazdy polskiego sportu włączyły się  w akcję „Aktywna Polska w kajaku”, która odbyła się w ośmiu miejscach, gdzie kajakarstwo jest szczególnie popularne.

 „Aktywna Polska w kajaku” rozpoczęła się 27 sierpnia w Tychach. Kolejne spotkania odbyły się w Czechowicach-Dziedzicach, Katowicach, Chełmży, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Augustowie i Białymstoku. Szczególny charakter miała ostatnia edycja akcji, w Białymstoku, gdzie na terenie obiektów wodnych UKS Dojlidy okolicznościowe medale uczestnikom wręczali wybitni polscy sportowcy – multimedalistka światowych imprez, w tym igrzysk olimpijskich w kajakarstwie Karolina Naja oraz mistrz olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki.

– Jest oczywiste, że jeśli odbywa się impreza popularyzująca kajakarstwo, to powinniśmy brać w niej udział. To jest bardzo ważne, by także poprzez nasze sukcesy zachęcać do uprawiania, nawet w formie rekreacyjnej, tego pięknego sportu – mówiła Karolina Naja, czterokrotna medalistka olimpijska w kajakarskim sprincie.

– Ogromnie cieszę się, że udało się przeprowadzić ten program, bo bardzo zależy nam na tym, by popularność kajakarstwa rosła. Trzeba też zwracać uwagę na bezpieczeństwo, bo to jest przecież najważniejsze – dodał Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego, który objął patronat nad cyklem „Aktywna Polska w kajaku”. We wszystkich wydarzeniach udział wzięło blisko tysiąc uczestników, przede wszystkim dzieci i młodzież, które każdorazowo otrzymywały za swą aktywność okolicznościowe medale. W trakcie wszystkich spotkań w strefach wodnych młode osoby bardzo chętnie korzystały z kajaków i SUP-ów, a na lądzie czekały na nie aktywności na ergometrze kajakowym, sprawdzającym umiejętności w wiosłowaniu „na sucho” oraz trickboardy, na których ćwiczono utrzymywanie równowagi.

– Naszym nadrzędnym celem było upowszechnianie dyscyplin kajakowych, ale także promowaliśmy malownicze zakątki Polski. Jestem przekonany, że udało nam się pogłębić wiedzę osób w każdym wieku o nowoczesnej i ogólnodostępnej bazie pod kątem bezpiecznego uprawiania sportów wodnych, a także propagować na szeroką skalę profilaktykę zdrowotną poprzez aktywną formę spędzania czasu – powiedział Kamil Sarapata, prezes Stowarzyszenia Promocji Sportu, Rekreacji i Aktywności Fizycznej „Flow”, które było organizatorem cyklu.

Projekt „Aktywna Polska w kajaku” został zorganizowany przy ścisłej współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym, który objął cykl imprez patronatem honorowym oraz klubami funkcjonującymi w miejscach wydarzeń, a także partnerskim udziałem PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Caroliny Toyoty Bielsko i Talmet. Organizacja akcji „Aktywna Polska w kajaku” była dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

źródło PZKaj