Niemal 500 amatorów sportów wodnych wystartowało na poznańskiej Malcie!

    Dodane: 2022-05-14

Wielkie sportowe emocje, dużo uśmiechu i mnóstwo pozytywnej energii towarzyszyło uczestnikom, którzy w sobotę 14 maja wzięli udział na poznańskiej Malcie w 6. Poznań Canoe Challenge, XII Mistrzostwach Szkół w Smoczych łodziach oraz 4. Mistrzostwach w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji. Na starcie jednej z największych w Polsce amatorskich imprez na wodzie stanęło niemal 500 uczestników. Wśród nich m.in. byli medaliści olimpijscy i olimpijczycy. Uczestnicy oprócz rywalizacji sportowej zmagali się również z bardzo porywistym wiatrem.

fot. Libera Fotografika Anna Libera

Jako pierwsi na dwuosobowych kajakach turystycznych wystartowali uczestnicy 6. edycji Poznań Canoe Challenge. Z 5-kilometrową trasą zmierzyło się 31 osad z 62 śmiałkami na pokładzie. Wśród nich mistrz świata i dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich z Seulu Marek Łbik. Osady mogły być dobrane dowolnie - nie było podziału na wiek i płeć. Wszyscy byli zwycięzcami dlatego za start każdy otrzymał medal i pamiątkową koszulkę, zwycięzcy puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe! 

Po zaciętej walce jako pierwszy na linii mety zameldował się duet Konrad Irski/ Rafał Nowak (33:19.23). Nieco ponad 2 minuty później (35:00.58) do mety dopłynęli Andrzej Wólczyński i Dawid Kaszuba, a na miejscu trzecim Faustyna Andrzejak i Michał Klonowski.

Po zakończeniu wyścigu kajakowego na smocze łodzie, w których z przodu znajduje się głowa smoka, z tyłu jego ogon, w środku 10 osób wiosłujących, sternik i bębniarz zasiedli uczniowie poznańskich i wielkopolskich szkół podstawowych. W Mistrzostwach Szkół Smoczych łodzi „Poznańskie Dragony 2022” udział wzięło 20 osad. I choć na podium stają zazwyczaj tylko najlepsi to u nas wszystkie uczestniczące szkoły otrzymały za udział pamiątkową replikę srebrnego medalu olimpijskiego z Seulu (1988 r.) Marka Łbika, a większość wyjechała z Malty z nagrodami. Zawody miały na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród młodych Wielkopolan. Rywalizacja toczyła się na dystansie 200 metrów.

Najlepszą w kategorii – klasy 1-5 osadą okazała się Gaudium Et Studium. Po srebrny medal sięgnęli uczniowie z SP 4 Luboń, po brąz SP Suchy Las.

Wśród uczestników z klas 6-8 najszybsi byli uczniowie SP 61 Poznań. Na drugim miejscu Gaudium Et Studium, a najniższym stopniu podium stanęli uczniowie z SP 2 Piła.

Ostatnią imprezą była 4. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji. Na starcie stanęło 20 osad z całej Polski. Zawody miały na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród pracowników firm, instytucji oraz klubów a także zaproponowanie atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu wolnego w gronie przyjaciół i współpracowników. Tutaj również nie zabrakło naszych olimpijczyków. Oprócz wcześniej wspomnianego Marka Łbika w łodziach zasiedli również m.in. Beata Sokołowska (dwukrotna medalistka olimpijska) i Tomasza Kaczor (uczestnik Igrzysk Olimpijskich). Uczestnicy startowali z 3 kategoriach:

  1. FAN – konkurencja dla amatorów  – pracowników firm i instytucji

W tej kategorii najszybciej dystans 200 metrów ukończyli VW Poznań Crew. Tuż za nimi uplasowali się zawodnicy z Tedy Sport, a na trzecim miejscu Makumba Dragon King.

  1. SPORT – konkurencja dla wszystkich chętnych klubów sportowych

Po złoto sięgnęła osada Dragon Friends, po srebro Smocza Warta, a po brąz Makumba Dragon King.

  1. Sport MIX – dla wszystkich chętnych jednak osada składała się z minimum 4 kobiet wiosłujących

Na pierwszym miejscu uplasowali się Dragon Friends, tuż za nimi Smocza Warta i VW Poznań Crew.

Szczegóły na stronie www.aktywninawodzie.pl

Organizatorem zawodów przeprowadzonych pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania była Fundacja Wielkopolska Pracownia Pomysłów.

Partnerzy i Sponsorzy: Miasto Poznań, Rada Osiedla Rataje, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych”, Vemat Automaty Żywnościowe, Marek Łbik, Fitness Club Organic, Pyrland Park linowy, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Podium Puchary-Trofea.pl, Centrum chorób serca i układu krążenia „Ikar”, Komplet Polska, Malta Ski, Drukarnia Drukma, Zdrowa Domowa Kuchnia, FITO SPA luksus w zgodzie z naturą, Muzeum Archeologiczne, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Dom Kultury Stokrotka, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatr Animacji, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Polski, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Projekt #cisneklate, Libera Foto&Video Studio, Lech Poznań, K.S Stomil, Wielkopolski Związek Kajakowy

Wyniki Poznań Canoe Challenge

Wyniki Poznańskie Dragony - Szkoły

Wyniki Poznańskie Dragony - Firmy