4 medale dla biało-czerwonych na Pucharze Świata w Poznaniu

Dodane: 2022-06-19

Cztery medale wywalczyli nasi wioślarze w II Pucharze Świata. W zakończonych w niedzielę zawodach Polacy wywalczyli: złoto - parawioślarski mikst, srebro dwójka podwójna mężczyzn, a brąz - czwórka podwójna i ósemka mężczyzn.

Po srebro w dwójkach podwójnych popłynęli Mirosław Ziętarski i Fabian Barański (06:16.04). Polacy kolejny raz potwierdzili wysoką dyspozycję i znów przegrali tylko z chorwackimi braćmi Sinkoviciami (06:12.53). Trzecie miejsce ex aequo zajęli Holendrzy i Australijczycy (06:18.10).

"Realizujemy trening z myślą o mistrzostwach świata, a nie Pucharach Świata, więc tym bardziej cieszy podtrzymanie dobrej dyspozycji. Mam nadzieję, że uda się w końcu pokonać Chorwatów" - mówił z uśmiechem Fabian Barański w wywiadzie dla TVP Sport bezpośrednio po biegu.

Brąz w czwórkach podwójnych wywalczyli Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Szymon Pośnik i Piotr Płomiński (06:00.44). Polacy stoczyli fantastyczną walkę z Chińczykami, którzy ostatecznie wygrali (05:58.44). Na ostatnich metrach naszych zawodników wyprzedzili jeszcze Estończycy (06:00.18).

Również na najniższym stopniu podium stanęła nasza młodzieżowa ósemka: Patryk Wojtalak, Szymon Tomiak, Mikołaj Januszewski, Dominik Glonek, Jerzy Kaczmarek, Emil Jackowiak, Przemysław Wanat, Oskar Streich i Tomasz Skurzyński (05:51.93). Polaków wyprzedzili tylko Niemcy (05:37.74) i Australijczycy (05:39.91).

"Nie jesteśmy do końca zadowoleni, bo dużo nam brakowało do dwóch pierwszych osad. Cieszymy się z medalu, ale mamy dużo do poprawy. Szkoda, że zabrakło Kanady, bo to była załoga, która miała być dla nas punktem odniesienia" - powiedział skromnie Mikołaj Januszewski w studiu TVP Sport.

W parawioślarskiej kategorii PR2 Mixed złoty medal zdobyli Jolanta Majka i Michał Gadowski (08:40.82). Drudzy byli Francuzi, a trzeci - Holendrzy. "Udało nam się zdobyć pierwsze złoto w Polsce i bardzo się z tego cieszymy" - powiedziała po biegu Jolanta Majka w rozmowie z Beatą Oryl-Stroińską.

Piąte miejsce w finale A dwójek podwójnych wagi lekkiej (LW2x) zajęły Jessika Sobocińska i Zuzanna Jasińska (07:04.80). Wygrały Amerykanki, srebro dla Australii, a brąz dla Irlandii.

Szósta w finale A była czwórka bez sternika Piotr Juszczak, Łukasz Posyłajka, Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski (06:19.25). Złoto zdobyli Australijczycy (06:03.20), srebro Holendrzy (06:04.21), a brąz - Amerykanie (06:07.54).

W finale parawioślarskiej kategorii PR1 wystąpili dwaj nasi reprezentanci. Arkadiusz Skrzypiński był piąty (11:37.82), a Michał Breczko szósty (12:08.03). Wygrał Włoch Giacomo Perini, przed Australijczykiem Erikiem Horriem i Niemcem Marcusem Klempem.

Pewnie finał B LW2x wygrały Wiktoria Kalinowska i Katarzyna Wełna (07:17.92). Finał B wygrała też czwórka podwójna kobiet Olga Michałkiewicz, Marta Wieliczko, Joanna Dittmann i Katarzyna Zillmann (06:45.52). Drugie miejsce w finale B W4- zajęły Barbara Streng, Weronika Kaźmierczak, Zuzanna Lesner i Barbara Jęchorek (06:57.29). Na trzecim miejscu w finale B czwórek podwójnych uplasowali się Krzysztof Kasparek, Jakub Woźniak, Bartosz Bartkowski i Cezary Litka (06:01.76). To samo miejsce zajął Wiktor Chabel (M1x), (07:25.43).