Wodniacy uhonorowani podczas Gali „Pierwszy trener”

    Dodane: 2017-12-22

W miniony wtorek, 19 grudnia w stołecznym hotelu Sofitel Victoria Minister Sportu i Turystyki wręczył 65 trenerom, wskazanym przez 71 zawodników nagrody w ramach powstałego z inicjatywy ministra Witolda Bańki programu "Pierwszy trener". Podczas gali uhonorowano tych pozostających często w cieniu szkoleniowców.

Poczynając od bieżącego roku, każdy trener wskazany przez zawodnika jako pierwszy szkoleniowiec otrzyma jednorazową nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Pierwszych trenerów będą wskazywać sportowcy, którzy w danym roku sięgną po medal igrzysk, mistrzostw Europy lub świata seniorów w konkurencjach objętych programem olimpijskim.

Wśród uhonorowanych na gali największą grupę stanowili wioślarze (25 zawodników i 22 trenerów), wśród nich m.in.: Weronika Deresz z trenerką Danutą Kotwińską, Agnieszka Kobus z trenerem Jackiem Suchockim, Maria Springwald i Maria Wierzbowska z trenerką Iwoną Wójcik-Pietruszką, Marta Wieliczko z trenerem Jakubem Urbanem, Katarzyna Zillmann z trenerem Tomaszem Lisewskim i Monika Chabel z trenerem Danielem Bernatajtysem i Marcin Brzeziński z trenerem Pawłem Berkiem. Wśród kajakarzy uhonorowano 5 trenerów: Radosław Jackowski (trener Katarzyny Kołodziejczyk), Andrzeja Matysiaka (trener Anny Puławskiej i Dominiki Włodarczyk), Krzysztofa Polaczyka (trenera Mateusza Polaczyka), Bogusława Popiela (trenera Dariusza Popieli), Marka Brzezińskiego (trenera Filipa i Andrzeja Brzezińskiego).

Rozporządzenie ministra sportu precyzuje, że pierwszym trenerem jest osoba, która brała udział w początkowym procesie szkolenia zawodnika przez minimum 24 miesiące. Początkowy proces szkolenia obejmuje przygotowanie i udział w zawodach w kategorii młodzika, juniora młodszego lub juniora, organizowanych i prowadzonych przez polski związek sportowy.