Srebro biało-czerwonych na Mistrzostwach Europy juniorów w wioślarstwie

Ewa Chudek   Dodane: 2019-05-19

W miniony weekend, 18-19 maja na torze regatowym w Essen odbyły się Mistrzostwa Europy juniorów w wioślarstwie. 23 osobowa reprezentacja, rywalizowała w siedmiu konkurencjach.

Srebro wywalczyła męska ósemka ze sternikiem w składzie Patryk Wojtalak, Borys Kaliber, Bartosz Bartkowski, Łukasz Kasztelan, Julian Kościuk, Oskar Streich, Jerzy Kaczmarek, Krzysztof Jagodziński, Radosław Gromowski. Polacy w sobotnich przedbiegach zajęli 2 miejsce w swoim wyścigu, co nie dało im bezpośredniego wejścia do finału A i musieli walczyć w popołudniowym repasażu, który wygrali. W finale Polacy na metę wpłynęli na 2 pozycji, tuż przed Rosjanami, którzy mieli niemal identyczny czas.

Wiktoria Kalinowska, która startowała na jedynce w przedbiegu zajęła 3 miejsce, co nie dało jej bezpośredniego awansu do finału A. W repasażu wywalczyła awans do finału A, w którym zajęła 5 miejsce z czasem 8:03.27. Z kolei w kategorii juniorów, Piotr Płomiński wygrał przedbieg, następnie startował w półfinale, gdzie uplasował się na 3 pozycji, co dało mu awans do finału. W walce o medal, finiszował również na 5 pozycji z czasem 7:04.75.

W finale A mogliśmy zobaczyć również kobiecą czwórkę bez sternika w składzie Wiktoria Kowalska, Sandra Pająk, Ewelina Lefik i Barbara Jęchorek. Polki po walce o wejście do finału A, zajęły w nim ostatecznie 6 miejsce, dopływając na linie mety z czasem 6:05.43.

Trzecie miejsce w swoim przedbiegu, a następnie 5 w walce o finał zajęła męska czwórka podwójna w składzie Aleksander Przeździecki, Dominik Glonek, Cezary Litka, Patryk Szymendera. Polacy wygrali finał B z czasem  6:04.42.

Jessika Sobocińska i Maja Gipp (dwójka podwójna kobiet), które w przedbiegu, a następnie w repasażu finiszowały na 4 pozycji ostatecznie startowały w niedzielnym finale C. Polski wygrały swój finał dopływając na metę z czasem 7:25.48. Podobny przebieg rywalizacji miał męski debel w składzie Piotr Witulski i Dawid Frącz-Zakrzewski. Polacy ostatecznie uplasowali się na 6 pozycji w finale C.