Tokarz ze srebrem i brązem Pucharu Świata w Parakajakarstwie! Polskie awanse do sobotnich finałów!

    Dodane: 2019-05-24

Wspaniale zakończył się dla polskich zawodników drugi dzień rozgrywanego na Torze Regatowym Malta w Poznaniu Pucharu Świata w Kajakarstwie i Parakajakarstwie.

W finale konkurencji VL2 200m bardzo dobrze popłynął Jakub Tokarz. Polak po zaciętej walce o medale dopłynął na drugiej pozycji ustępując jedynie reprezentantowi Rosji Romanowi Serebryakovowi. Brąz wywalczył Igor Korobeynikov (Rosja).

Po starcie Jakub Tokarz powiedział: W tym roku zdecydowanie lepiej wychodzą mi starty w kanadyjce, a nie w kajaku, w którym zdobyłem przecież złoto na igrzyskach paraolimpijskich. Pytają mnie często, czy trudno pogodzić starty w kajaku i kanadyjce: uważam, że najważniejsze jest przygotowanie fizyczne. To prawda, że w tych konkurencjach wiosłowanie jest zupełnie inne więc i technika jest szalenie ważne. Ale wynika z tego, że ja ją mam.

W sesji popołudniowej Tokarz wywalczył brąz w KL1 200m. Po złoto sięgnął Brazylijczyk Luis Carlos Cardoso da Silva, po srebro reprezentant Włoch Esteban Gabriel Farias.

Bardzo dobrze zaprezentowali się również nasi kajakarze, którzy po zaciętych wyścigach zakwalifikowali się do sobotnich finałów:

K1 1000m – Nicole Gapska

C1 500m – Magda Stanny

C2 500m – Mateusz Kamiński/ Michał Kudła i Arsen Śliwiński/ Michał Łubniewski (warto dodać, że ta osada to zeszłoroczni srebrni i brązowi medaliści Mistrzostw Świata)

Michał Kudła: Jestem zadowolony z tego wyścigu. Wyszło nam tak jak chciałem, bo chodziło o bezpośredni awans do finału, który dawały pierwsze trzy miejsca. Wszystko okaże się w finale, wtedy sprawdzimy rywali a oni... nas. Na mecie mieliśmy jakiś zapas sił więc na pewno możemy popłynąć jeszcze szybciej, ale pewnie Chińczycy - którzy nas wyprzedzili - również jeszcze nie dali z siebie wszystkiego.

K1 1000m – Rafał Rosolski

C1 1000m – Tomasz Kaczor

K2 500m – Anna Puławska/ Justyna Iskrzycka (zeszłoroczna srebrna medalistka MŚ w K2 1000m w parze z Pauliną Paszek)

C2 1000m – Wiktor Głazunow/ Marcin Grzybowski

C2 200m – Arsen Śliwiński/ Michał Śliwiński

K2 200m – Marta Walczykiewicz/ Helena Wiśniewska oraz Dominika Włodarczyk/ Katarzyna Kołodziejczyk (Kołodziejczyk i Wiśniewska to zeszłoroczne brązowe medalistki MŚ w K4 500m)

K4 500m – Martyna Klatt/ Małgorzata Puławska/ Klaudia Cyrulewska/ Julia Olszewska

Z czwartkowych wyścigów do finałów zakwalifikowali się:

C1 200m – Oleksii Koliadych

C2 200m – Sylwia Szczerbińska/ Dorota Borowska (zeszłoroczne srebrne medalistki MŚ C2 200m) oraz Magda Stanny/ Julia Walczak

K2 200m – Dawid Putto/ Bartosz Grabowski

 

Pozostali medaliści sobotnich finałów w parakajakarstwie:

VL1 200m – Monika Seryu (Japonia)

VL3 200m – Larisa Volik (Rosja)

VL1 200m – Artur Chuprov (Rosja)

VL2 200m – Emma Wiggs (Wielka Brytania)

VL3 200m – Vladyslav Yepifanov (Ukraina)

KL2 200m – Charlotte Henshaw (Wielka Brytania)

KL3 200m – Shakhnoza Mirzaeva (Uzbekistan)

W rozgrywanym w Poznaniu Pucharze Świata udział bierze ponad 1000 zawodników reprezentujących 56 państw z 6 kontynentów, z medalistami Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata na czele. Wśród nich duża, 45-osobowa grupa reprezentantów Polski, którzy - co warto podkreślić - należą do ścisłej światowej czołówki.

Jest to jeden z dwóch zaplanowanych przez ICF na 2019 rok Pucharów Świata (drugi odbędzie się w dniach 31.05. – 2.06, w Duisburgu, Niemcy), oraz jedna z ostatnich szans do sprawdzenia formy i ustalenia składu osad przed zaplanowanymi na 22-25 sierpnia Mistrzostwami Świata (Szeged, Węgry). Rok 2019 jest również bardzo ważny bowiem to właśnie w tym roku będzie można zdobyć kwalifikacje olimpijskie przed przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi, Tokio 2020. Z ostatnich Igrzysk przypomnijmy polskie osady przywiozły aż 2 medale (srebro i brąz).