6 medali biało-czerwonych na Mistrzostwach świata na ergometrze wioślarskim

Dodane: 2021-02-28

W sobotę 27 lutego zakończyły się mistrzostwa świata na ergometrze wioślarskim. Impreza, która - z powodu pandemii - odbyła się wirtualnie rozpoczęła się we wtorek 23 lutego. W sumie biało-czerwoni zakończyli rywalizację z sześcioma medalami - trzema złotymi i trzema srebrnymi.

źródło PZTW

Pierwszego dnia złoty medal w wadze lekkiej kobiet zdobyła Klaudia Pankratiew. Zawodniczka LOTTO-Bydgostii uzyskała czas 07:09.8 i była o 0,6s szybsza od drugiej Łotyszki Olgi Swirskiej. Brązowy medal wywalczyła Tunezyjka Krimi Khadija (07:12.0). Przypomnijmy, że Polka podczas zeszłorocznego czempionatu, który odbył się stacjonarnie - w Paryżu również wywalczyła złoty medal, tylko że w wadze lekkiej kobiet do lat 23.

We wtorkowej rywalizacji wzięli udział także nasi parawioślarze. W kategorii PR1 MAN Jaroslaw Kailing był czwarty (08:30.8), a Arkadiusz Skrzypiński piąty (09:01.7). Obaj są zawodnikami Startu Szczecin.

W środę rywalizację w kategorii młodzieżowców (U23) na 500 metrów w wadze lekkiej wygrał Aleksander Chajda. Także złoty medal zdobył Dariusz Stefanowski w kategorii LM55.

Chajda uzyskał czas 01:23.7 i wyprzedził Egipcjanina Adhama Mahgouba (01:24.3) oraz Słoweńca Jakę Malesicia (01:24.6). To nie pierwszy sukces Chajdy na ergometrze wioślarskim. W grudniu w tej samej konkurencji (LM U23 na 500 m) triumfował w British Rowing Indoor Championships.

Z kolei Stefanowski zdobył dwa medale podczas British Rowing Indoor Championships - złoto na 2000m i srebro na 500 metrów w wadze lekkiej i kategorii wiekowej 55. Teraz zdeklasował rywali w mistrzostwach świata na dystansie dwóch kilometrów - do "przepłynięcia" tego dystansu potrzebował 06:46.0. Drugi był Amerykanin Steve Tague (06:48.6), a trzeci Fin Pentti Soini (06:58.4).

Blisko medalu była także Adrianna Krystochowicz, która w wadze lekkiej na 500 metrów do lat 23zajęła czwarte miejsce (01:42.4). Dziewiąta w kategorii U19 na 500m była Maria Żukowska (01:36.7).

Ostatniego dnia Polacy wywalczyli trzy srebrne medale. Bartosz Zabłocki w otwartej kategorii mężczyzn uzyskał czas 05:50.0, co dało mu drugie miejsce. Wyprzedził go tylko Belg Ward Lemmelijn (05:42.2). Ostatnie miejsce na podium zajął Mołdawianin Chirill Visit Chi-Sestakov (05:53.9).

Bardzo dobrze spisali się nasi paraolimpijczycy w kategorii PR2. Michał Gadowski i Jolanta Majka także zdobyli srebrne medale. Gadowski uzyskał czas 07:22.7 i ustąpił Włochowi Gianowi Filippo Mirabile (07:02.5). Trzecie miejsce dla Niemca Leopolda Reimanna (07:48.4). Z kolei Majka odnotowała czas 08:33.5. Wyprzedziła ją Australijka Kathryn Ross (07:59.3), a trzecia była Łotyszka Zanna Cveckovska (08:51.1).

Julia Stępień była szósta w kategorii kobiet do lat 23 na 500 m, Przemysław Wilk jedenasty w kategorii mężczyzn wagi lekkiej na 500 m, a Paulina Markowska dwunasta w kategorii kobiet wagi lekkiej na 500 m).