Cambridge zwycięża dwukrotnie w "The Boat Race"

    Dodane: 2019-04-07

Dziś, 7 kwietnia na londyńskim fragmencie Tamizy doszło do 165. konfrontacji dwóch uczelni: Oxfordu i Cambridge. Podczas tradycyjnego startu na dystansie 4 mil i 374 jardów (ok. 6,8 km) lepsi i to dwukrotnie (również w kategorii pań) okazali się zawodnicy z Cambridge, w której szlakowym był Natan Węgrzycki-Szymczyk.

Historia zawodów rozpoczęła się w 1829 roku od wyzwania rzuconego sobie przez przyjaciół - Charlesa Wordswortha (Oxford) i Charlesa Merivale'a (Cambridge). "The Boat Race" to jedna z najstarszych rywalizacji w świecie sportu. Regularnie - raz w roku - odbywa się od 1856 roku, a jedyne przerwy były spowodowane przez wojny.

Przed niedzielnymi zawodami w historycznej rywalizacji 83:80 prowadzili przedstawiciele Cambridge, którzy przed rokiem pokonali rywali o trzy długości. W 2019 roku przeważali niemal od początku. Osada z Natanem Węgrzyckim-Szymczykiem narzuciła mocne tempo i w okolicach półmetka miała kilka sekund przewagi. Rywale naciskali do końca, ale reprezentacja Cambridge nie dała się dogonić, odnosząc bezapelacyjne i efektowne zwycięstwo o nieco ponad długość łodzi.

W jednej osadzie z Polakiem popłynął w niedzielę James Cracknell - legenda brytyjskiego wioślarstwa i dwukrotny złoty medalista olimpijski w czwórce bez sternika z Sydney (2000) i Aten (2004). 46-latek zakończył karierę w 2006 roku, ale jako student studiów magisterskich mógł powalczyć o udział w "The Boat Race" i zapisał się jako najstarszy uczestnik w historii zawodów.
Przed startem panów rywalizowały także panie i tam również przedstawicielki Cambrige były zdecydowanie poza zasięgiem Oxfordu. W historii rywalizacji pań Cambridge prowadzi 44:30, z kolei wśród panów ten sam uniwersytet prowadzi 84:80.

Info www.pztw.pl

Sezon kajakowy w Wielkopolsce otwarty!

    Dodane: 2019-04-06

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła wszystkim kajakarzom, którzy dziś, w sobotę 6 kwietnia rywalizowali na poznańskiej Malcie w regatach Otwarcia Sezonu WZKaj – Specjalistycznego Sprawdzianu na wodzie. Ponad 250 zawodników z 19 klubów walczyło w 22 konkurencjach. A oto zwycięzcy poszczególnych wyścigów:

C1 500m młodziczek (2006) - Agata Kowalak (Warta Poznań)

C1 500m młodziczek (2005) - Patrycja Szymańska (Warta Poznań)

K1 1000m młodzików (2005) - Kasper Lewandowski (Stomil Poznań)

C1 1000m młodzików (2005) - Mateusz Wojkiewicz (Warta Poznań)

C1 1000m młodzików (2006) – Marceli Krawiec (Warta Poznań)

K1 1000m młodziczek (2005) - Zuzanna Gościniak (AZS-AWF Poznań)

K1 1000m młodzików (2006) - Thomas Scibilia (Posnania Poznań)

K1 1000m młodziczek (2006) – Natalia Szuchnik (Posnania Poznań)

K1 1000m dzieci-chłopców – Mateusz Nieborak (Zryw Wolszyn)

C1 200m dzieci-chłopców – Nikodem Gromadecki (Warta Poznań)

K1 1000m dzieci-dziewczynek – Wiktoria Loba (Posnania Poznań)

K1 1000m juniorów mł.  – Jarosław Kajdanek (Energetyk Poznań)

C1 1000m juniorów mł. – Eryk Wilga (Warta Poznań)

K1 1000m juniorek mł. – Lena Kosmaczewska (AZS-AWF Poznań)

K1 1000m juniorów – Jakub Stepun (AZS-AWF Poznań)

C1 1000m juniorów – Bartosz Masłowski (AZS-AWF Poznań)

K1 1000m juniorek – Weronika Waligóra (AZS-AWF Poznań)

K1 1000m seniorów – Maksym Majchrzak (AZS-AWF Poznań)

C1 1000m seniorów – Michał Kudła (Posnania Poznań)

K1 1000m seniorek – Anna Zagórska (OŚ AZS Politechniki Poznańskiej)

C1 1000m seniorek – Paulina Grzelkiewicz (Warta Poznań)

Wszystkie wyniki

Program Otwarcia Sezonu WZKaj

    Dodane: 2019-04-05

Już jutro na poznańskiej Malcie odbędą się regaty Otwarcia Sezonu WZKaj - Specjalistyczny Sprawdzian na wodzie. W zawodach na dystansie 1000 metrów (oraz C1 200m dzieci chłopcy) wystartują zawodnicy z 19 klubów. Regaty potrwają od 11.00 do 15.35.

Regaty otwarcia sezonu WZTW na dwójkach

 Ewa Chudek   Dodane: 2019-04-03

Za nami otwarcie sezonu wioślarskiego nad jeziorem Maltańskim. W minioną sobotę, 30 marca ponad 50 zawodniczek i zawodników z poznańskich klubów ścigało się na dwójkach wioślarskich w ramach regat otwarcia sezonu WZTW na dwójkach.

W kategorii juniorskiej na dwójkach podwójnych, najlepsi okazali się Kacper Makowski i Mateusz Szczepiński z Trytona Poznań, natomiast wśród juniorów młodszych zwycięzcami zostali zawodnicy PosnaniI RBW - Jacek Suszka i Igor Czekanowicz. Aleksandra Kirchner i Adrianna Mermela z KW 04 okazały się najlepszym deblem juniorskim, a wśród juniorek młodszych zwyciężył debel z Polonii Poznań. W kategorii mężczyzn, również na dwójce podwójnej zwyciężyła osada Posnani RBW – Michał Suszka oraz Jakub Pluciński. W konkurencji dwójek bez sternika zwyciężyli Mikołaj Januszewski i Damian Józefowicz z Posnani RBW. Zawody były sprawdzianem dla poznańskich zawodników przed zbliżającymi się centralnymi regatami otwarcia sezonu, które odbędą się w ostatni weekend kwietnia na jeziorze Maltańskim. 

W niedzielę "The Boat Race" z Natanem Węgrzyckim-Szymczykiem

    Dodane: 2019-04-02

Już w niedzielę, 7 kwietnia na londyńskiej Tamizie 2 osady stoczą walkę w 165. Edycji zawodów "The Boat Race". Słynna wioślarska rywalizacja tym razem będzie miała biało-czerwony akcent - w barwach Cambridge wystąpi Natan Węgrzycki-Szymczyk, czołowy polski skiffista ostatnich lat.

W 2010 roku zmagania wioślarzy z brzegu śledziło nawet ćwierć miliona widzów. Od lat relacje na żywo z "The Boat Race" można oglądać na antenie BBC. W historycznej rywalizacji prowadzi Cambridge 83:80. Jedyny remis padł w 1877 roku. W rywalizacji kobiet Cambridge również prowadzi - 43:30.

W tym roku zawodnicy są spodziewani na trasie od ok. 16:15 polskiego czasu. Będą rywalizować na dystansie 4 mil i 374 jardów, czyli ok. 6,8 kilometra. Całość rozpocznie się godzinę wcześniej od wyścigu pań. Widzowie w Polsce będą mogli oglądać "The Boat Race" na YouTubie.

W osadzie Cambridge szlakowym będzie Natan Węgrzycki-Szymczyk. W jednej osadzie z Polakiem popłynie w niedzielę James Cracknell - legenda brytyjskiego wioślarstwa i dwukrotny złoty medalista olimpijski w czwórce bez sternika z Sydney (2000) i Aten (2004). 46-latek zakończył karierę w 2006 roku, ale jako student studiów magisterskich mógł powalczyć o udział w "The Boat Race" i może zapisać się w historii jako najstarszy uczestnik zawodów.

 

źródło www.pztw.pl

Dragony 2019 w obiektywie Romana Polańskiego. Plejada polskich gwiazd na kajakach w Poznaniu

    Dodane: 2019-04-01

Dziś dotarła do nas fantastyczna wiadomość. Już niedługo powstanie najnowsza produkcja naszego wybitnego reżysera Romana Polańskiego. Część zdjęć do filmu została zaplanowana właśnie w Poznaniu. Niektóre sceny będą nagrywane na poznańskiej Malcie podczas odbywających się 8 czerwca zawodów na kajakach turystycznych Poznań Canoe Challenge oraz Mistrzostw w smoczych łodziach Dragony 2019.

Jak potwierdził rzecznik reżysera w naszych zawodach z tej okazji wystartuje plejada polskich aktorów, wśród nich m.in. Marta Żmuda-Trzebiatowska, Weronika Rosati, Piotr Adamczak czy Robert Więckiewicz.

  1. Poznań Canoe Challenge – Mistrzostwa w kajakarstwie turystycznym skierowane dla pełnoletnich amatorów. Na starcie stanie jednocześnie 120 osób - 60 dwuosobowych kajaków z amatorami sportów wodnych na pokładzie. Uczestnicy będą mieli do pokonania trzy okrążenia o łącznej długości 5 km, a rywalizacja toczyć się będzie przed trybunami poznańskiej Malty. Osady mogą być dobrane dowolnie – nie ma podziału na wiek i płeć. Nagrody wręczane będą w różnych kategoriach.

Każdy z uczestników dostaje medal i pamiątkową koszulkę, zwycięzcy natomiast puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe!

 Z okazji dzisiejszego dnia - 1 kwietnia życzymy Wam uśmiechu na buzi!

Kadra kajakarzy trenuje w Portugalii

    Dodane: 2019-03-30

Grupa kajakarzy seniorów przebywa właśnie na ostatnim zgrupowaniu poza granicami naszego kraju trenując do startów w zbliżającym się sezonie.

Pod okiem trenera Mariusza Słowińskiego nastąpił już zdecydowany podział specjalizacji dystansu na których będą ścigać się nasi zawodnicy. Oczywiście pierwszym przystankiem są regaty eliminacyjne które już tydzień po świętach wielkanocnych odbędą się w Wałczu. Grupa przepracowała bardzo dobrze ostatnie zgrupowania. Jak powiedział nam jeden z zawodników – Bartosz Stabno - świetne warunki które panują teraz w Portugalii pozwolą nam wygładzić i ułożyć w jedną całość umiejętności nabyte przez ostatnie 6 miesięcy pracy. Rewelacyjne warunki do wypoczynku jedzenie na najwyższym poziomie oraz jezioro na którym jesteśmy tylko my wraz z grupą kanadyjkarzy pozwala patrzeć pozytywnie w przyszłość i konsekwentnie pracować aż do czasu w którym przyjdzie sprawdzić naszą formę. Zgrupowanie w Portugalii zakończy się 10 kwietnia.

Powołania kanadyjkarek i kajakarzy na obóz w Wałczu

    Dodane: 2019-03-29

26 zawodników kadry narodowej juniorów i U23 w kajakarstwie oraz 5 kanadyjkarek – seniorek już niedługo rozpocznie zgrupowania w Wałczu. Kajakarze w COS Wałcz trenować będą od 5 do 14 kwietnia, natomiast dziewczyny od 8 do 20 kwietnia. Koszty związane ze zgrupowaniem pokrywa Polski Związek Kajakowy.

Poznańskie Dragony – ruszają zapisy

    Dodane: 2019-03-21

W poniedziałek 25 marca ruszają zapisy do XI edycji Mistrzostw Szkół w Smoczych łodziach oraz w 3. edycji Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji Dragony 2019. Obie imprezy odbędą się 8 czerwca br. na Torze Regatowym Malta w Poznaniu. Ilość miejsc jest ograniczona!

W Mistrzostwach Szkół Smoczych łodzi „Poznańskie Dragony 2019” w tym roku na starcie stanie ponownie tylko 36 osad. Zawody mają na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród młodych Wielkopolan. W imprezie wystartują m.in. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dotychczas we wszystkich edycjach wzięło udział około 4 tysiące uczniów.

Wszystkie chętne do udziału szkoły proszone są o jak najszybsze przesłanie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych oraz list uczestników (rozmiary koszulek) znajdujących się w załączeniu.

Formularz zgłoszeniowy

Lista uczestników

Regulamin zawodów

Tego samego dnia rozpoczną się zapisy do 3. edycji Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji „Dragony 2019”.

Zawody mają na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród pracowników firm, instytucji oraz klubów a także zaproponowanie atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu wolnego w gronie przyjaciół i współpracowników.

Zawody rozgrywane będą w 3 kategoriach:

  1. FAN – konkurencja dla amatorów – pracowników firmy i instytucji
  2. SPORT – konkurencja dla wszystkich chętnych (bez ograniczeń)
  3. Sport MIX – osada składa się z minimum 8 osób, w tym minimum 4 kobiety wiosłujące

Formularz zgłoszeniowy

Lista uczestników